Kapat
Balina İzleme Turları

Yeryüzünün en heybetli canlılarından olan balinaları yakından izlemek, sanırız her insan için heyecan verici bir deneyimdir. Okyanusun bu görkemli ve nazik devlerinin suyun üzerindeki sıçrayışlarına çıplak gözle şahit olmak, yavrularıyla beraber yüzdüklerini görmek, çıkardıkları sesleri dinlemek hayat boyu unutulmaz bir anı olur desek abartmış olmayız. İşte bu heyecanı yaşamak isteyen tüm gezginler için dünyadaki en iyi balina izleme noktalarını sıraladık. ABD’den İzlanda’ya, Kanada’dan Yeni Zelanda’ya kadar pek çok ülkeyi kapsayan bu listemizde, balinalara dokunacak kadar yakınlaşabileceğiz yerleri keşfedebilir, buralarda yapılan Whale Watching Tour adlı gezilere katılarak bu deneyimi siz de yaşayabilirsiniz. Yazımızın sonunda ise balinalar hakkında bazı ilginç bilgiler aktaracağız.

Monterey, Kaliforniya

Amerika Birleşik Devletleri’nin batı eyaletlerinden Kaliforniya’ya bağlı Monterey şehri, tüm yıl boyunca balina görebileceğiniz ender yerlerden biri. Burada bulunan Monterey Körfezi deniz canlıları açısından müthiş zengin bir bölge. Kentte dört mevsim balina izleme turları düzenleniyor. Monterey’de ayrıca binlerce bitki türünün ve yüzlerce balık çeşidinin sergilendiği büyük bir tesis yer alıyor. Monterey Körfezi Akvaryumu (Monterey Bay Aquarium) isimli bu tesis alanında dünyanın en iyi akvaryumlarından bir tanesi.

En iyi dönem: Tüm yıl.
Türler: Gri balina, mavi balina, kambur balina ve katil balina (orca).

Hermanus, Güney Afrika

Hermanus, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Batı Kap eyaletinde yer alan küçük bir sahil kasabası. Dünyadaki en iyi balina gözlem noktalarından biri olan Hermanus’da her yıl Eylül sonu Hermanus Balina Festivali de düzenleniyor. Üstelik burada balina izlemek için tekne turlarına katılmanız bile şart değil. Uygun zamanda giderseniz kıyı şeridi boyunca uzanan kayalıklara oturup bu dev canlıları yakından görebilme şansına erişiyorsunuz. Göç halindeki balinalar belli noktalarda kıyıya beş metre kadar yakınlaşıyorlar. Tabi isterseniz denizden ve havadan yapılan turlara da katılabilirsiniz.

En iyi dönem: Temmuz – Kasım arası.
Türler: Güney gerçek balinası, kambur balina, Bryde balinası.

Baja California, Meksika

Baja (Aşağı) California, Meksika’nın kuzeybatı sahilinde yer alan bir eyalet. Bu eyalette bulunan Scammon’un Lagünü, San Ignacio Lagünü ve Magdalena Körfezi balina çeşitliliği bakımından dalgıçlar arasında efsanevi yerler statüsünde kabul ediliyor. Dünyada gri balinaların doğum yapmak için gittiği sadece birkaç bölge var. Baja California bu ender noktalardan bir tanesi. Üreme dönemlerinde yapılan balina gözlem turları aşırı kalabalık olduğu için bu turlarda yer bulmanız bazen çok zor oluyor. Baja California’da yaşayan gri balinaların insanlarla ilişkisi o kadar iyi ki genelde onlara dokunabileceğiniz kadar yakınlaşabiliyorsunuz.

En iyi dönem: Şubat – Nisan arası.
Türler: Gri balina, kambur balina, mavi balina, katil balina (orca).

Azorlar (Azor Adaları)

Balinaları izlemek için dünyadaki en iyi yerlerden biri de Atlas Okyanusu’nun ortasındaki takımadalar topluluğu Azorlar. Portekiz’e bağlı olan Azor Adaları çok fazla insan tarafından bilinmiyor. Bu nedenle doğallığını tamamen korumuş, harika bir mekan. Okyanusun ortasındaki gizli cennet Azorlar birçok balina türünün yanında yunuslara da ev sahipliği yapıyor. Gezegenimizin en büyük hayvanı olan mavi balinaların göç rotasında bulunan Azorlar, Portekiz’in başkenti Lizbon’dan 2,5 saatlik uçuş mesafesinde. Bu takımadalarda yapılan balina gözlem turları genellikle São Miguel olarak isimlendirilen en büyük adadan başlıyor.

En iyi dönem: Mart – Eylül arası.
Türler: İspermeçet balinası, kambur balina, mavi balina, katil balina (orca), kuzey balinası.

Alaska, ABD

Amerika Birleşik Devletleri’nin yüzölçümü olarak en büyük eyaleti olan Alaska, yıl boyunca birçok balina türünü yakından görebileceğiniz en iyi rotalardan biri. Özellikle Seward şehrindeki Kenai Fiyordları Ulusal Parkı, Inside Passage bölgesi, Glacier Bay Ulusal Parkı ve Koruma Bölgesi, Juneau, Sitka ve Ketchikan kentleri bu anlamda öne çıkan yerler. Bu bölgelerde yapılan balina izleme turlarına katılarak Pasifik Okyanusu’na açılabilir ve hayatınızın en unutulmaz gezilerden birini yaşayabilirsiniz. Bu turlarda buzulları, sıra dışı kaya oluşumlarını, su samuru, fok ve kel kartal gibi diğer vahşi hayvan türlerini de görebiliyorsunuz.

ABD’deki Diğer Balina Gözlem Noktaları;

 • Santa Barbara, Kaliforniya
 • San Diego, Kaliforniya
 • Newport Beach, Kaliforniya
 • Cape May, New Jersey
 • San Juan Adaları, Washington
 • Virginia Beach, Virginia
 • Cod Burnu, Massachusetts
 • Gloucester, Massachusetts

En iyi dönem: Nisan – Eylül arası.
Türler: Gri balina, katil balina (orca), kambur balina, oluklu balina (fin balinası).

Húsavík, İzlanda

Húsavík, İzlanda’nın kuzey kıyısında yer alan küçük bir kasaba. Aslında bir ada ülkesi olan İzlanda’nın hemen hemen bütün sahillerinde balina görme ihtimaliniz var. Ama en iyi noktayı arıyorsanız işte orası Húsavík kasabasının yer aldığı Skjálfandi Körfezi. Bu körfez el değmemiş mükemmel bir doğal yaşam alanı. Pek çok vahşi hayvan türüne ev sahipliği yapan Skjálfandi Körfezi’nde soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bayağı minke balinasını görme şansınız bile bulunuyor. Balina izleme turları bu kasabanın en önemli geçim kaynaklarından biri. Beyaz gagalı yunusların da yaşam alanı olan Húsavík’te bir de Balina Müzesi yer alıyor.

En iyi dönem: Nisan – Kasım arası.
Türler: Bayağı minke balinası, mavi balina, kambur balina.

Kaikoura, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’nın güneyinde yer alan Kaikoura kasabası, yıl boyunca burada görülebilen ispermeçet balinaları nedeniyle Yeni Zelanda’nın balina izleme merkezi olarak biliniyor. Tabi bölgede görülen tek tür ispermeçet balinaları değil. Ekim ve Mart ayları arasında katil balinaları, Haziran ve Ağustos ayları arasında ise bölgeden geçen kambur balinaları Kaikoura Limanı’ndan izleyebiliyorsunuz. Akrobatik hareketleriyle dikkat çeken gölgeli yunuslar da Kaikoura’da yaşayan deniz canlıları arasında.

En iyi dönem: Tüm yıl.
Türler: İspermeçet balinası, güney gerçek balinası, kambur balina, katil balina (orca).

Valdes Yarımadası, Arjantin

Arjantin’in Patagonya bölgesinde yer alan Valdes Yarımadası, yine çok zengin deniz canlısı çeşitliliğe sahip yerlerden biri. Puerto Madryn şehrinin hemen kuzeyinde uzanan bu yarımada deniz aslanları, deniz filleri, Macellan penguenleri ve Macellan yunusları gibi nadir görülen memeli hayvanlara ev sahipliği yapıyor. Valdes Yarımadası aynı zamanda yavrulama dönemine giren balinaların da uğrak noktası. Üstelik bu balinalar kıyıya çok yakın noktalara kadar geliyorlar. Herhangi bir tura katılmadan da bu dev canlıların sudaki dansına şahit olabilirsiniz. Dünyada balinaları yakından görmek için gitmeniz gereken en iyi yerlerden birinin Valdes Yarımadası olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

En iyi dönem: Mayıs – Aralık arası.
Türler: Katil balina (orca), güney gerçek balinası.

PATAGONYA GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

Vancouver Adası, Kanada

Aslında Kanada’da balinaları gözlemleyebileceğiniz yerlerin sayısı, dünyadaki diğer ülkelere oranla bir hayli fazla. Fakat Britanya Kolumbiyası eyaletine bağlı olan Vancouver Adası, bu anlamda bir adım öne çıkıyor. Pasifik Okyanusu’nda yer alan Vancouver Adası, denizlerin en güçlü avcılardan orcaları (katil balina) izleyebileceğiniz en iyi noktalardan biri. Vancouver’ın kıyı suları yüzlerce orcaya ev sahipliği yapıyor. Yine aynı bölgede, okyanusun uzun mesafeli yolcuları olarak bilinen devasa kambur balinaları ve gri balinaları da görebilirsiniz. Vancouver Adası’daki en iyi turlar genellikle Telegraph Koyu ya da Tofino adlı küçük kasabadan başlıyor.

Kanada’daki Diğer Balina Gözlem Noktaları;

 • Newfoundland ve Labrador Eyaleti
 • Churchill, Manitoba
 • Foxe Yarımadası, Nunavut
 • Tadoussac, Quebec
 • Cape Breton Adası, Nova Scotia

En iyi dönem: Mayıs – Ekim arası.
Türler: Katil balina (orca), gri balina, kambur balina.

Maui, Hawaii

Sperm Balinası

Yeryüzünün yalancı cennetlerinden Hawaii Adaları da dünyadaki en iyi balina izleme yerlerinden biri. Hawaii Takımadaları’nın en büyük ikinci adası olan Maui, yıl boyunca turist akınına uğrayan çok popüler bir mekan. Bu adayı turistlerin dışında çok seven birileri daha var; kambur balinalar.. Kış mevsiminde Alaska’nın soğuk sularından uzaklaşmak isteyen kambur balinalar, Kasım ayından itibaren kendilerini Hawaii’nin sıcak sularına atarlar. Bu göç sırasında Maui Adaları’nda bulunursanız, bu dev canlıların okyanusta yaptığı şovlara yakından tanık olabilirsiniz. Hawaii’nin merkez adası The Big Island ve Kauai Adası da balinaları izleyebileceğiniz diğer noktalar.

En iyi dönem: Kasım – Mayıs arası.
Türler: Kambur balina, yalancı katil balina, pilot balina, elektra balinası, ispermeçet balinası.

Antarktika Yarımadası

Antarktika, dünyamızın ekolojik dengesi için hayati öneme sahip çok önemli bir kıta. Koruma altındaki bu soğuk coğrafya herhangi bir devlete bağlı değil. Bağımsız bir bölge olan Antarktika kıtası daha çok bilimsel araştırmalar için ziyaret ediliyor. Antarktika kıtasının en kuzey ucunda bulunan Antarktika Yarımadası ise turistik ziyaretlere açık bir bölge. Buraya gitmenin en kolay yolu öncelikle Arjantin’in Ushuaia şehrine ulaşmak. Burada yapılan turlara katılarak Antarktika kıtasını ziyaret edebiliyorsunuz. Çok zengin bir deniz ekosistemi barındıran Antarktika Yarımadası’nda birçok balina türünün yanında penguenleri, fokları ve farklı kuş türlerini de gözlemleyebilirsiniz.

En iyi dönem: Aralık – Nisan arası.
Türler: Kambur balina, mink balinası, katil balina (orca), güney gerçek balinası, mavi balina, ispermeçet balinası, kuzey balinası, oluklu (fin) balina.

USHUAIA GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

Balina İzlemek İçin Gidebileceğiniz Diğer Yerler

 • Reykjavik, İzlanda
 • Tromso, Norveç
 • Cebelitarık Boğazı (Fas ve İspanya)
 • Kanarya Adaları, İspanya
 • Orkney ve Shetland Adaları, İskoçya
 • Hervey Bay, Avustralya
 • Head of Bight, Avustralya
 • Sydney, Avustralya
 • Cauca, Kolombiya
 • Chocó, Kolombiya
 • Silver Bank, Dominik Cumhuriyeti
 • Samana, Dominik Cumhuriyeti
 • Dominika
 • Tonga
 • Mirissa, Sri Lanka
 • Disko Koyu, Grönland
 • Ilulissat, Grönland
 • Marino Ballena Ulusal Parkı, Kosta Rika
 • Corcovado Milli Parkı, Kosta Rika
 • Imbituba, Santa Catarina, Brezilya
 • Abrolhos Marine Ulusal Parkı, Brezilya
 • Galapagos Adaları, Ekvador
 • Machalilla Milli Parkı, Ekvador
 • Chiloé Adası, Şili
 • Nosy Boraha Adası, Madagaskar

Balina Resimleri

Balinalar Hakkında Bazı İlginç Bilgiler

# Memeliler sınıfına giren balinalar, balıklar gibi yumurtlayarak değil doğurarak ürerler ve yavrularını emzirerek büyütürler.

# Türe göre değişmekle birlikte balinaların gebelik süresi ortalama 11 ila 16 ay arasındadır. Yavru balinalar doğduktan sonra yaklaşık 2 yıl boyunca sütle beslenirler.

# Balinalar da birçok canlı türü gibi akciğer solunumu yapmak zorundadır. Bu nedenle ara ara su yüzüne çıkıp karbondioksit vererek oksijen alırlar. Bizim su püskürtme olarak gördüğümüz bu olay aslında balinanın nefes almasıdır.

# Balinaların boyutları devasa olsa da gırtlakları ve yemek boruları oldukça dardır. Bu yüzden sadece küçük canlılarla beslenmek zorundadırlar.

# Günümüzde yaşayan canlılar içinde en büyük beyin ispermeçet balinasına aittir. İspermeçet balinasının beyni 7-9 kilo arasında bir ağırlığa sahiptir.

# Kambur balinalar bütün okyanuslarda yaşarlar. Ortalama boyları 13-16 metre arasındadır. 40 tona yakın ağırlıklarına rağmen suda akrobatik hareketler yapabilirler.

# 1991 yılında, Avustralya’nın en doğu noktası olan Byron Körfezi’nde tamamen beyaz renkte bir kambur balina fotoğraflandı. Migaloo ismi verilen bu balina türü dünyada eşi benzeri olmayan hayvanlardan biriydi. Albino hastası olduğu anlaşılan bu kambur balina sonraki yıllarda kendini sık sık göstermeye başladı. 2010’lu yıllardan sonra ise birkaç yavru beyaz kambur balina daha keşfedildi ama bunların Migaloo’nun yavrusu olup olmadığı bilinmiyor. Özel bir kanunla koruma altına alınan bu beyaz kambur balinalara gemilerin 500, uçakların 600 metreden fazla yaklaşması yasak.

Dünyanın En Büyük Balinası

# Dünyanın en büyük balinası, aynı zamanda yaşayan en büyük hayvan olan ‘mavi balina’dır. Bugüne kadar kayıtlara geçmiş en büyük mavi balina boyu yaklaşık 33 metredir.

# En büyük balina türü olan mavi balinanın kilosu ise 150 ila 200 ton arasında değişmektedir.

# Gök balina olarak da isimlendirilen mavi balina türünün yaşam süresi ise ortalama 80-90 yıldır.

# 1900’lü yılların başında Antarktika civarında yaşayan mavi balina sayısının 250 binden fazla olduğu tahmin ediliyor. Fakat insanoğlu tarafından son 50 yılda büyük bir katliama uğramayan mavi balina türünün soyu günümüzde tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

En Büyük Hayvan Hangisi

Dünyanın En Yalnız Balinası ’52 Mavi’ (52 Hertz Balinası)

Balinalar normalde 15-25 hertz aralığında ses çıkartırlar. Bu sesler sayesinde birbirleri ile iletişim kurar, şarkı söyler, beslenir, eş bulur ve sosyalleşirler. Fakat bilim insanları 1989 yılında Pasifik Okyanusu’nda daha önce hiç duyulmamış bir balina sesi kaydetmiştir. 52 hertz frekansında ses çıkartan bu balina, sesinin farklılığından dolayı diğer balinalar ile iletişim kuramıyordu. 52 Mavi olarak isimlendirilen bu dev canlı ayrıca normal göç yollarını da takip etmediğinden, başka hiç bir balina ile de karşılaşamıyordu.

52 Mavi’nin sesini 12 yıl boyunca takip eden araştırmacılar bilimsel bir rapor yayınladılar. Bu raporda şöyle bir cümle geçiyor;

“Benzer karakteristiklere sahip başka hiç bir çağrı duyamadık. Her seferinde sadece tek bir ses.. 52 hertz frekansında bir çağrı.. Ona cevap veren herhangi bir cevap çağrısıysa, hiç olmadı.”

Onlarca yıldır tek başına yaşayan ve dünyanın en yalnız balinası olarak anılan 52 Mavi, hiçbir zaman görüntülenemedi. Sadece sesi kaydedildi. Bu nedenle türü tam olarak bilinmiyor. Ve hiçbir karşılık alamamasına rağmen 20 yılı aşkın süredir şarkı söyleyeme de devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir