Kapat
Patagonya Gezilecek Yerler

Eğer alıp başınızı dünyanın bir ucuna gitme niyetindeyseniz, işte o dünyanın bir ucu tam olarak burası. Dünyanın sonuna hoş geldiniz!

Patagonya Ushuaia (Tierra del Fuego)

Güney Amerika’nın en ucundaki son şehir Ushuaia (Tierra del Fuego) nam-ı diyar “Fin del Mundo” yani dünyanın sonu. Artık buradan sonrası Antarktika. Büyük buzul kıtaya gemi seferleri buradan yapılıyor. Ushuaia, Macellan Boğazı etrafında, Şili ve Arjantin tarafından paylaşılmış küçük adalarla çevrili bir bölge. Bu kadar soğuk bir şehre, Tierra del Fuego yani Ateş Toprakları neden denir ki?

Ateş Toprakları isminin hikayesi şöyle;
Eskiden bu topraklarda yaşayan yerlilerin, daha sağlıklı olacaklarını düşündükleri için giysilerle, kıyafetlerle pek arası yokmuş. Hani şu belgesellerde alışık olduğumuz yarı çıplak yerliler var ya, onlar gibi. Ama tabi o yerliler Amazon Omanları, Afrika Ormanları gibi sıcak, güzel iklimlerde gül gibi yaşıyorlar. Oralarda yerli olmak kolay, püfür püfür. Ushuaia’da yerli olunca o soğukta bir şeyler yapmak şart işte. Öyle yarı çıplak nereye kadar. Güzel bir Türk atasözü der ki “Soğuğa mertlik olmaz”. Gerçi bu atasözü mü, yoksa anne sözü mü orasından tam emin değiliz. Neyse.. Yağmuru, fırtınası, dalgası, adamı deler geçer maazallah. O yüzden bu yerli arkadaşlar olur olmadık her yerde koca koca ateşler yakıyorlarmış. Ünlü kaşifimiz Ferdinand Macellan, 1520’de burayı keşfettiği sırada gemisi ile şimdilerde onun ismini verdikleri Macellan Boğazı’ndan geçerken her yerde yanan bu ateşleri görüyor. Ama ortalarda yerli falan yok. Sadece etrafta yanan koca koca ateşler. Tamam diyor buranın ismi hazır: “Ateş Toprakları”. O gün bugündür Ushuaia olmuş sana Tierra del Fuego yani Ateş Toprakları.

Ayrıca Charles Darwin’de 1830’lu yıllarda gemiyle bu bölgeye gelip 5 yıl süren bir inceleme gezisi yapmış. Burada yeni karşılaştığı birçok canlı türü olmuş. Evrim teorisinin temelleri burada başlamış bile diyebiliriz.

Tabi turist olarak buraya geldiğinizde “fin del mundo” yani dünyanın sonu yazılı tabelanın önünde fotoğraf çektirmeyeni dövüyorlar. Tabela sahil kenarında, tur acentalarının tam ortasında.


Aslına bakarsanız Ushuaia’nın daha güneyinde birkaç  Şili kasabası daha var ama hem küçük olup sivil nüfus barındırmamaları, hem de Arjantin’in bu konuda biraz tanıtım uyanıklığı yapması sebebiyle bu unvan buraya yapışmış. Ushuaia’da nereye gitseniz ismi “dünyanın sonu” zaten.

  • Dünyanın sonundaki şehir
  • Dünyanın sonundaki postane
  • Dünyanın sonundaki tren
  • Dünyanın sonundaki fener

Şehir hep bu isimlerle dolu. Eğer dünyanın düz olduğuna inananlardansanız biraz ileride aşağı düşeceksiniz demektir. Ne kadar dünyanın sonu siz anlayın artık.

Daha güneyde Puerto Williams diye bir şehir var mesela. Ama askeri üs olarak kullanıldığı için kimse de çıkıp ‘Ushuaia sen ne ayaksın!’ dememiş.

Ushuaia’ya Nasıl Gidilir ?

Ushuaia’ya gitmek için en merkezi yerler olarak Arjantin’in Buenos Aries ya da Şili’nin Santiago şehirlerinden direkt uçak seferleri yapılmakta. Uçuş süreleri 3 ila 4 saat arası.

Daha güneydeki; Puerto Madryn, Puerto Montt, El Calafate, Mar del Plata, Ezeiza, Trelew, Rio Gallegos, Aeroparque, Comodoro Rivadavia, Gobernador Gregores, Mar del Plata, Perito Moreno ve Punta Arenas şehirlerinden de Ushuaia’ya uçuşlar mevcut. Bu şehirlerin çoğundan otobüs seferleri de bulunuyor.


Patagonya bölgesi genelde şehirleşmenin olmadığı, kırsal ve ufak nüfuslu kasabalardan oluşuyor. Zorlu coğrafi şartları var. Kara yolu ile bir yerlere gitmek müthiş pahalı. Buenos Aires ya da Santiago’dan güneye doğru kiralık araçlar, otobüsler ya da otostop yoluyla geze geze de Ushuaia’ya inmek mümkün tabi, bu yolu da tercih edebilirsiniz. Yol üzerinde birbirinden muhteşem kasabalar ve doğal güzellikler var ama ucuz şekilde gezmeye çalışan bir gezginseniz bu yol sizi çok zorlayacaktır. Şehirler arası otobüs biletleri en az uçaklar kadar pahalı. Yolculuk saatleri çok uzun ve kesinlikle biletinizi son dakikaya bırakmamanız gerekiyor. Otostop çekmek oldukça zor çünkü sürekli yoldan geçen birilerine rastlayamıyorsunuz. Niyetiniz Patagonya’yı dolaşmadan direkt Ushuaia şehrine inmekse uçak tercihi daha mantıklı olur.


Ushuaia, Aeropuerto Internacional Malvinas Argentinas adında uluslararası bir havaalanına sahip. Havalimanı şehre yakın. Servis ya da otobüs yok ama taksiyle bile en fazla 5 dolar ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Yürümek isterseniz de 45 dakika civarı sürüyor.

Ushuaia Gezilecek Yerler

Ushuaia şehir merkezinde gezilmesi gereken pek sıra dışı yerler yok. Esas gezi bölgeleri, alacağınız turlarla katılabileceğiniz ve şehir merkezinin epey dışındaki yerlerde kalıyor. Genellikle küçüklü büyüklü tekne turları.

Museo Maritimo y del Presidio (Presidio Hapishanesi)

Presidio, 1920 ile 1947 yılları arasında hapishane olarak kullanılan binalar topluluğu. O dönemlerde Arjantin’de azılı suçlular buradaki hapishanelere sürgün olarak gönderilirmiş. İnsanlık dışı yaşam koşulları sebebiyle 1947’den sonra kapatılıp müze yapılmış. Mahkumlar, zamanında bu şehirle o kadar özdeşleşmiş ki bazı mahkumların heykelleri bile var. Presidio Müzesi 5 farklı kısma ayrılıyor. Mahkum odaları haricindeki kısımlarda Antarktika bilimsel gezileri ve araştırma sonuçlarının sergilendiği bir kısım, denizcilik ve gemicilik ile ilgili eserlerin olduğu başka bir kısım daha var. Şehir merkezine yakın olan bu hapishaneye bir kaç saatinizi ayırabilirsiniz.

Şehirde buranın haricinde 2 müze daha var.

  • Museo fin Del Mundo (Dünya’nın Sonu Müzesi)
  • Museo Yamana

Canal Beagle (Beagle Kanalı)

Burası Ateş Toprakları’nın güneyinde doğal bir boğaz. Beagle Kanalı turlarına katılarak penguen kolonilerini, karabatak ve albatros kuşlarını, deniz aslanlarını, balinaları ve yolun sonunda da Jules Verne’in “Dünyanın Ucundaki Fener” romanına da konu olan dünyanın en güneyindeki deniz fenerini görme şansını yakalıyorsunuz. Kanalın bir tarafı Şili bir tarafı ise Arjantin toprakları. Eğer hava şartları lehinize ise Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusu birbirine bağlayan bu kanalda nefes kesen manzaralar sizi bekliyor olacak. Ama eğer hava şartları iyi değilse sizi baya zorlayacak dalgalı bir yolculuk bekliyor haberiniz olsun. 6-7 saatin sonunda karaya ayak basınca toprağı öpme ihtimaliniz yüksek.

Parque Nacional Tierra del Fuego (Ateş Toprakları Milli Parkı)

Tierra del Fuego Parkı, şehrin yaklaşık 10 km. dışında çok büyük bir ulusal park. Parkın girişinde “El Tren del Fin el Mundo” (Dünyanın Sonu Treni) var. Ne kadar değişik ve orjinal bir isim değil mi! Dünyanın Sonu Treni kimin aklına gelirdi. 😀

Bu tren yolu, zamanında buradaki hapishane mahkumlarına yaptırılmış. Trenin yaklaşık 7 km’lik bir tur rotası var. Park için bu tren turuna katılabileceğiniz gibi farklı yürüyüş rotaları da var. En uzunu 8 km. Parkın içinde bir de “Dünyanın Sonu Postanesi” bulunuyor (yeter artık kusacağız). Burada pasaportunuza “Dünyanın Sonu” ibaresini, evet evet yanlış duymadınız “Dünyanın Sonu” olan damgayı bastırabiliyorsunuz. Aynı damgayı şehir merkezinde de bastırabilirsiniz, size kalmış.

Antarktika’ya Nasıl Gidilir ?

Antarktika’ya Ushuaia’dan gemiler kalkıyor dedik ama siz şimdi buraya kadar gelmişken bir gemiye atlayıp iki dakika Antarktika’ya da uğrayayım derseniz o iş biraz sıkıntı. Çünkü gemi seferleri 4-5 bin dolardan başlayıp 30 bin dolara kadar çıkıyor. Yol üzerinde 1000 km’lik Drake Boğazı geçiliyor ve bu boğaz geçişinde 10 metrenin üzerinde dalgalar görülebiliyor. Öyle olmasa belki bir sal, tekne, kendimiz bir şeyler ayarlar gideriz derdik ama gemiler için bile büyük tehlike arz eden bu rotaya bu şekilde bulaşmaya hiç gerek yok. Paranız varsa uygun bir tur alıp sakin sakin gidebilirsiniz.

Antarktika’ya Ushuaia’dan uçak seferleri de yapılıyor ama onların fiyatlarını öğrenmeye cesaret edemedik. Ushuaia tamamen turistik bir şehir olduğu için onlarca farklı turizm firmasından tur sorgulayabilirsiniz. Turlar ortalama 10 ila 20 gün arasında değişiyor. Gün sayısı arttıkça fiyat iyice yükseliyor haliyle. Fiyatlarına göre her turun kendi içinde farklı aktiviteleri var. Karada gecelemek, kano turu yapmak vs. gibi. Antarktika’ya ayrıca Yeni Zelanda’dan uçak seferleri de yapılıyor.

PATAGONYA GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

Ushuaia (Tierra del Fuego) Resimleri Foto Galeri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir