Kapat
Hindistan Hamur Yemeklei

Hindistan’ın yemek kültürü, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi ülke içinde bölgeden bölgeye oldukça farklılıklar gösteriyor. Ayrıca ülkenin çok büyük ve aşırı kalabalık olması, kültür farklılıkları gibi nedenlerden dolayı da bu çeşitlilik birçok dünya mutfağına göre daha fazla. Mumbai, Delhi, Kolkata, Chennai gibi bölgelerin hepsi kendi yöresel lezzetleriyle övünür. Bunların birleşimi ise Hindistan mutfağını oldukça zengin bir hale getiriyor.

Bize göre Hint mutfağı ya da Hindistan yemekleri denince göze çarpan üç önemli özellik var.

Birincisi; ana yemeklerinden tatlılarına kadar her şeyin içine onlarca baharat atmaları. Hint yemeklerini nerede denerseniz deneyin çok ağır baharat tadına maruz kalırsınız. Bu durum yemeklere ayrı bir lezzet katsa da, alışık olmayanlar için pek hoşlanılacak bir durum değil. En basit Hindistan yemeklerinde bile acı, tatlı, ekşi farketmeksizin birçok baharat kullanılıyor. Hani yemeğe mi baharat atılıyor yoksa baharatın içine mi yemek ekleniyor anlamazsınız. O derece diyelim gerisini siz düşünün. En fazla kullandıkları baharat karışımına ise Garam Masala deniliyor.

İkincisi; Hinduizm inancı gereği Hindistan’da inekler kutsal kabul edilir ve ülkenin büyük bölümünde dana eti kesinlikle yenmez. Bu nedenle Hindistan yöresel yemeklerinde kırmızı etten ziyade tavuk etine rastlarsınız. Müslüman nüfus ağırlığı olan bazı bölgeler hariç ülke genelinde durum böyledir. Hint mutfağında vejetaryen yemeklerin fazlalığı dikkat çeker.

Üçüncüsü; Köri (curry), Hindistan yöresel yemeklerinin olmazsa olmazıdır. Bu bildiğimiz köri sosu değil yalnız. Kişniş, kırmızı biber, kakule, zencefil, kimyon, karabiber, tarçın, karanfil ve zerdeçal gibi baharatların karışımı olan bir sos, hatta başlı başına bir yemek sayılır. Türk mutfağında genel bir usul vardır. Ana malzeme olarak soğan, biber ve salçayı yağda kavurursunuz. Üzerine ne atarsanız onun yemeği yapılır. İşte Hint mutfağında da tıpkı bunun gibi, köri üzerine inşa edilmiş bir temel var diyebiliriz.

Birbirinden İlginç Hint Sokak Yemekleri

Biz bu yazımızda Hindistan mutfağının genel yemeklerinden ziyade sokak lezzetlerinden bahsedeceğiz. Hindistan sokak yemekleri dünya çapında oldukça popülerdir. Bu ülkeye hiç gitmediyseniz bile filmlerde, gezi programlarında ya da belgesellerde Hindistan’ın o keşmekeş sokaklarında, her tarafı sarmış seyyar yemek tezgahlarını mutlaka görmüşsünüzdür. Egzoz dumanları arasında, hangi ellerden geçtiği belli olmayan, muhtemelen hijyen konusunda sizi derin düşüncelere sevk edecek yemekler. ツ Hijyen konusu Hindistan genelinde bir sorun. Bu gerçek evet ama tüm yemeklere ya da tüm seyyar satıcılara suç atmak pek adil olmaz. Hindistan sokaklarında oldukça lezzetli yemekler tadabileceğiniz sayısız mekan bulunuyor. İlk kez gidecekler için Hindistan her zaman zorlu bir coğrafyadır. Alışması zaman alır. Ama bu renkli ülkeye gidip, dünyaca meşhur sokak yemeklerini tatmadan dönmek de olmaz.

Hint Sokak Yemekleri

Esasen Hindistan sokak yemeklerinin sayısı gerçekten çok fazla. Bu nedenle biz sizin için sadece en çok tercih edilenleri listeleyeceğiz.

Kathi Roll

Kathi Roll, Batı Bengal eyaleti olan Kalküta’nın en meşhur sokak yemeklerinden biri. Paratha, Hindistan’da çok yaygın tüketilen bir hamur işi. Gözlemeye benzeyen bu hamurun içine tavuk şiş ve çeşitli sebzeler sarılarak dürüm haline getiriliyor. Hem tavuk şiş hem de gözleme şeklindeki bu ekmek bize pek yabancı olmadığı için, Kathi Roll damak tadınıza uygun bir Hint yemeği.

Hindistan Mutfağı

Daulat Ki Chaat

Daulat Ki Chaat yalnızca kış sezonlarında yapılan bir tatlı türü. Chaat, Hindistan’ın genelinde farklı isimlerle ve farklı malzemeler kullanılarak yapılan aperatif yemeklerin ortak adı. Daulat Ki Chaat ise daha çok Delhi bölgesine özgü bir sokak yemeği. Diğer Chaat yemekleri ile alakası yok. Sütün uzun süre çırpılarak krema kıvamına getirilmesiyle yapılıyor. Yumuşak bir dokusu var ve ağızda dağılan bir tatlı. İçine fıstık, safran ve pudra şekeri katılıyor.

Hint Yemekleri

Bhel Puri

Özellikle Mumbai bölgesinde çok popüler olan bir Hindistan sokak yemeği. Yukarıda bahsettiğimiz chaat yemeklerinden biridir. Şişirilmiş pirinç, sebze ve demirhindi sosundan yapılır. Soğan, patates, kişniş ve limon suyu ile servis edilir.

Bhel Puri nasıl hazırlanır? Aşağıdaki 1:30 dakikalık kısa tarif videosundan izleyebilirsiniz.

Dabeli

Gujarat’ın Kutch bölgesinde ortaya çıkmış bir sokak yemeği. Hint usulü hamburgerlerden biri. Baharatlı patateslerin tavada kızartılmasıyla hazırlanıyor. İçine demirhindi, yeşil Hint turşusu, sarımsak, kırmızı biber, bolca nar ve kavrulmuş fıstık koyuluyor. Başta Maharaştra ve Gujarat olmak üzere Hindistan’ın batı yakasındaki şehirlerde, her köşe başı tezgahında bu geleneksel Hindistan sokak yemeğini görebilirsiniz.

Hindistan Mutfağı Yemekleri

Chole Bhature

Chole Bhature, Kuzey Hindistan’a özgü bir sokak yemeği. Daha doğrusu bir yemek tabağı. Chana masala denilen baharatlı bir nohut yemeği ile bhatura isimli kızarmış ekmeğin kombinasyonundan oluşuyor. Hindistan’ın meşhur geleneksel yemeklerinden biri olan Chole Bhature, evlerde de çokça yapılıyor. Sokakta satılan versiyonu genellikle soğan ve Hint usulü birkaç turşu çeşidi ile birlikte sunulur. Daha çok kahvaltılık ya da atıştırmalık ara öğün olarak tercih edilir.

Hindistan Sokak Yemekleri

Ghugni Chaat

Bu Hint sokak yemeği Bengal ve Kuzey Hindistan bölgesinde oldukça popüler. Beyaz bezelye ve çok sayıda baharat karıştırılarak hazırlanıyor. Hindistan’da baharat kullanımı gerçekten hiç alışık olmadığınız kadar yüksek boyutlarda. Basit bir yemek olan Ghugni Chaat yaparken bile kimyon, kişniş, nane, sarımsak, tuz, zerdeçal, domates sosu, zencefil, soğan püresi, karabiber, limon suyu ve daha bunların haricinde bir sürü ekleme yapılıyor.

Ghugni Chaat yemek tarifi için aşağıdaki 3 dakikalık kısa videoyu izleyebilirsiniz.

Mirchi Ke Pakode (Jodhpuri Mirchi Vada)

Hindistan’ın meşhur geleneksel yemeklerinden biri olan Mirchi Ke Pakode daha çok Rajasthan eyaletinde ön plana çıkıyor. Mirchi Bada olarak da bilinen bu sokak yemeği biber, patates veya karnabahar, bazen de nane ve demirhindi turşusunun sivri biber içine doldurulmasıyla yapılır. Domates sosuyla sıcak olarak yenilir. Görüntü olarak sivri biber dolmasını andırır.

Hint Yemekleri

Jhal Muri

Bengal bölgesi menşeli Jhalmuri, Hindistan’ın en meşhur sokak yemeklerinden biridir. Özellikle ülkenin doğusunda çok tüketilir. Pirinç patlakları ve kişniş ile birlikte havuç, domates, patates ve isteğe göre farklı sebzelerin eklenmesiyle yapılan bir türlüdür. Küçük kaselerde ya da kese kağıdına sarılı şekilde satılır. Hindistan seyahati sırasında sokaklarda en çok göreceğiniz atıştırmalıklardan biri Jhalmuri.

Jhalmuri Yemeği

Pav Bhaji

Maharashtra (Maharaştra) eyaletine ait yöresel bir Hint yemeği. Yerel halk dışında turistler tarafından da çok sevilen bir sokak yemeği. Yine yoğun baharat karışımının yanında birçok sebzenin eklenmesi ile hazırlanır. Bolca domates sosu ve soğanla servis edilen, sıcak ve doyurucu bir yemektir.

Pav Bhaji nasıl yapılır? Bu meşhur Hindistan sokak yemeğinin kısa tarifini aşağıdaki 2 dakikalık videodan izleyebilirsiniz.

Momos

Momos, tüm Güney Asya’da çok sevilen bir hamur köftesidir. Et, soğan, sarımsak, kişniş, tuz, biber ve kimyon karışımı ile iç malzeme hazırlanır. Dolma şeklinde doldurulan hamurlar küçük yuvarlak dilimlere bölünür. İsteğe göre farklı sebzeler ya da peynir de eklenebilir. Hamurlar yarım ay ya da hilal biçiminde kapatıldıktan sonra yüksek ateşte pişirilir veya tavada kızartılır. Yanında Hint turşusu ve domates sosuyla birlikte servis edilebilir.

Hindistan Hamur Yemeklei

Aloo Tikki Chaat

Genel anlamda Hindistan mutfağının en meşhur geleneksel yemeklerinden biri. Patates püresi ve çeşitli baharatlar harmanlanarak köfte haline getiriliyor ve kızartılıyor. Patates burger gibi düşünebilirsiniz. Üzerine demirhindi sosu ve yoğurt dökülerek servis ediliyor. Vejetaryen menü sevenler için doyurucu bir sokak yemeği.

Aloo Tikki Chaat yemek tarifi için 2 dakikalık kısa bir video..

Jalebi

Hindistan’ın en iyi sokak lezzetlerinden biri olan Jalebi, halka şeklinde bir tatlı çeşidi. Kızartılmış hamur ve gül suyu şerbeti ile hazırlanan Jalebi, aynı zamanda Güney Asya ve Orta Doğu’da da oldukça popüler. Jalebi bizim mutfağımıza da hiç yabancı değil. Seyyar satıcıların gözdesi halka tatlısını bilmeyeniniz yoktur. Hindistan’a özgü bu halka tatlısına da ülke sokaklarında sık sık rastlarsınız.

Hindistan Tatlıları

Golgappa

Hindistan’ın tamamında popüler olan bir başka sokak yemeği. Bu yemek ülkenin her bölgesinde farklı farklı isimlerle anılıyor; Paani Ka Patashe, Pani Puri, Phuchka, Phuska…

Golgappa; aromalı su, demirhindi turşusu, biber, masala, patates, soğan ve nohut karışımının, yuvarlak çıtır hamur toplarının içine doldurulması ile hazırlanır. Ufak, tek lokmada yenilen bir ara öğün atıştırmalığıdır.

Hindistan Yöresel Yemekler

Hindistan’ın Lezzetli Diğer Sokak Yemekleri

# Pakora: Bir çeşit sebze kızartmasıdır. Başta soğan olmak üzere farklı sebzeler nohut ununa daldırılarak kızartılır. Tavuk ile yapılanları saymazsak vejetaryen menü sevenler için iyi bir seçenektir. Pakora, Hindistan’da yine birçok farklı isimle anılan yöresel yemeklerden biri; pakoda, pakodi, fakkura, bhajiya, bhajji, bhaji, ponako…

# Samosa: Hint mutfağında çok sevilen bir börek türü. Patates, soğan, bezelye, peynir, et veya mercimekle beraber çok sayıda baharat kullanılarak hazırlanır. Yarım ay, üçgen gibi farklı şekiller verilir.

# Vada: Hindistan sokaklarında tadabileceğiniz bir başka kızarmış börek türü. Wada, vade, vadai, wadeh, bara gibi isimlerle de biliniyor.

# Vada Pav: Maharaştra bölgesine ait bir vejetaryen fast food yemeği. Köfte haline getirilmiş patates püresi, ekmek arasında servis ediliyor.

# Dahi Puri: İçli köfte tarzında hazırlanan bir atıştırmalık. Puri denilen, Hindistan usulü kızarmış ekmek topunun içine patates püresi, yoğurt, soğan, domates ve erişte parçaları doldurulur. Üzerine sos ve baharatlar eklenir.

# Bhutta: Közde kızartılmış mısırın baharatlı hali.

# Kulfi: Hint usulü sütlü dondurma. Bizim kesme Maraş dondurmasının Hindistan versiyonudur. Ülke çapında oldukça popülerdir.

# Dosa: Hindistan usulü krep. Pirinç ve siyah mercimek kullanılarak ince hamurdan yapılır.

Sizin için seçtiğimiz, Hindistan’ın en önemli sokak yemekleri bu şekilde. Dünya’nın en renkli ülkelerinden biri olan Hindistan, özellikle gastronomi meraklılarının mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.

KOLOMBİYA’NIN EN GÜZEL YEMEKLERİ (TIKLAYIN)

Hindistan En İyi Sokak Yemekleri

“Hindistan’ın Meşhur Sokak Yemekleri” üzerine 1 yorum

  1. Tourwix says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir