Kapat
Green Card Nedir Kimler Başvurabilir

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Amerika’da yaşama hayali kuranların en çok başvurduğu yöntemlerden birisi Green Card çekilişi. Peki Green Card nedir? Green Card ne işe yarar? Green Card başvuru tarihleri ne zaman? Green Card başvurusu için gerekli evraklar neler? Green Card başvurusu hangi internet sitesinden yapılır? Para ödemek gerekir mi? Başvuruda nelere dikkat etmek gerekir? Bu ve bunun gibi tüm soruların cevabını Green Card Rehberi yazımızda detaylı şekilde anlatmaya çalışacağız. Green Card (Yeşil Kart) ile ilgili tüm önemli bilgileri verdikten sonra sizi Green Card çekiliş formunu nasıl doldurmanız gerektiğini adım adım resimlerle anlatan yazımıza yönlendireceğiz.

Green Card (Yeşil Kart) Nedir?

Green Card resmi adıyla Permanent Resident Card (Daimi Oturma İzni), 1990 yılından beri Amerikan Hükümeti tarafından göçmenlik vizesi adı altında her yıl bir defaya mahsus yaptığı bir çekilişle, ABD vatandaşı olmayan yabancılara, bunların 21 yaş altı çocuklarına ve eşlerine ömür boyu ABD’de yaşama, yerleşme ve çalışma hakkı sağlayan bir belgedir. Green Card uygulamasıyla 3 konu hariç ABD vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olursunuz.

Green Card alsanız bile sahip olamayacağınız 3 hak;

  • ABD’de oy kullanmak,
  • ABD mahkemelerinde jüri üyeliği yapmak,
  • ABD pasaportu almaktır.

Çekilişi kazanıp Green Card’a sahip olmak kişiye bu hakları sağlamaz. Ama ömür boyu ABD’de oturma ve çalışma izni almış olursunuz. Ancak Green Card sahibi olan kişiler 5 yıl boyunca Green Card sahibi olma şartlarını kaybetmezse, 5 yılın sonunda Amerikan vatandaşı olmak için başvuruda bulunma hakkını da kazanırlar.

Aslında Yeşil Kart sahibi olmanın tek yolu bu çekiliş değildir.

Green Card için yapılan çekiliş DV Lottery (Diversity Visa Program) olarak isimlendirilir. Green Card yatırım yoluyla, akrabalık ya da evlilik yoluyla, çalışma yoluyla, sığınma ve mültecilik yoluyla, özel göçmenlik yoluyla ve başvuru yoluyla da alınır. DV Lottery ise işin çekilişle yani tamamen şansla kazanıldığı ayağıdır.

Green Card Başvuru Anlatımı

Yılda Kaç Kişi Green Card Kazanıyor?

Green Card’a her yıl dünyadan milyonlarca kişi başvuruyor. Türkiye’den başvuranların sayısı son yıllarda çok ciddi miktarda yükselmiş durumda. Green Card çekilişine 2007 yılında Türkiye’den yaklaşık 100 bin kişi civarında başvuru olmuştu. 2020 yılında ise bu sayı 2-3 katına ulaştı.

ABD’nin dünya genelinden çekiliş yoluyla Green Card verdiği kişi sayısı 50-55 bin arasında değişiyor. Türkiye’de ise Green Card almaya hak kazananların sayısı yıllık 2 bin ila 4 bin kişi arasındadır.

Green Card Başvurusu Nereden Yapılır?

Yeşil Kart çekilişine katılabileceğiniz tek bir resmi internet sitesi vardır. Tüm dünyadaki başvurular bu internet sitesi üzeriden form doldurma yoluyla yapılır ve ücretsizdir. Sizin yerinize ücretli şekilde Green Card başvurusu yapmak isteyen tüm aracı kurumlar da başvuruları bu siteden yaparlar. Green Card resmi başvuru sitesi;

https://dvprogram.state.gov/

# Green Card başvurusu için hiçbir aracı kuruma para ödemenize gerek yok. Aracı kurumlarla başvuru yapmanız kazanma şansınızı arttırmaz. Ama tabi yine de size danışmanlık yapması için bir firmayla çalışmak isteyebilirsiniz. Dolandırılmadığınız sürece bunun bir mahsuru yoktur.

Green Card Başvuruları Ne Zaman Yapılıyor?

Green Card için her yıl Ekim ayının ilk haftası ile Kasım ayının ilk haftası arasında başvurular açılır. Takip eden yılın Mayıs ayında ise çekiliş yapılır ve sonuçlar açıklanır.

Her yıl belirtilen dönemde yeniden başvuru yapılabilir.

Sonuçlar açıklandıktan sonra size kimse ‘kazandınız’ veya ‘kazanmadınız’ diye bir posta, e-mail ya da kısa mesaj göndermez. Sonuçları sadece dvlottery.state.gov adresinden, başvuru yaparken almış olduğunuz Onay Numarası (Confirmation Number) ile öğrenebilirsiniz. Bu konuyu “Green Card başvurusu nasıl yapılır?” yazımızda açıklayacağız.

Green Card Çekilişi Nedir?

Green Card’a Kimler Başvurabilir? Green Card Başvuru Şartları Neler?

# Çekilişe katılma hakkı olan ülkelerden birinin vatandaşı olmak (Türkiye bu ülkelerden biridir).
Bu durumun iki istisnası vardır.

  • Kendisi değil ama eşi çekilişe uygun bir ülkenin vatandaşı olan bir başvuru sahibi, eşinin uyruğunu kendi uyruğu şeklinde gösterip kendi vizesiyle birlikte eşinin vizesini de sunarak ve eşzamanlı olmak şartıyla Amerika’ya giriş yapabilir.
  • Çekilişe uygun olmayan bir ülkede doğan, fakat anne ya da babası aynı ülkenin vatandaşı olmayan veya o ülkede doğmamış bir kişi ebeveynlerinden birinin uyruğunu göstererek başvuruda bulunabilir.

# Son yapılan düzenleme ile artık Green Card çekilişine başvuru yapmak için geçerli ve süresi bitmemiş bir pasaporta sahip olmanız gerekiyor. Başvuru yaptığınız sırada pasaportun geçerlilik süresinin bitmemiş olması önemli. Başvurudan sonra pasaportun süresi biterse problem değil, yeni pasaport alabilirsiniz.

# Green Card çekilişine başvuru yapmak için aslında herhangi bir yaş sınırı yok. Fakat kazandıktan sonra vize alabilmek için; ya en az lise mezunu olmanız gerekiyor ya da (eğer lise mezunu değilseniz) son 5 yıl içinde uzmanlık ve deneyim gerektiren bir işte en az 2 yıl çalışmış olmanız gerekiyor. Eğitim ve iş deneyiminizi ispatlayan belgeleri çekilişi kazandıktan sonra, mülakat sırasında sizden isteyeceklerdir. Lise mezunu iseniz iş deneyimine gerek yok.

# Başvuruların mutlaka resmi web sitesi üzerinden yapılması gerekiyor. Posta veya elden başvuru seçeneği diye bir şey YOK.

# Başvuru formunu doldurduktan sonra verilen ‘Onay Numarası‘nı (Confirmation Number) iyi saklamak gerekiyor. Bu numarayı tekrar isteme şansınız yok. Numarayı kaybederseniz sonuçları öğrenemezsiniz.

# Çekilişe başvurmak için belli bir maddi güce sahip olmak GEREKMİYOR.

# Green Card çekilişi için İngilizce bilmek ŞART DEĞİL.

# Başvuru için check-up veya sağlık raporu istenmez. Böyle bir rapor almanıza GEREK YOKTUR.

# Green Card başvurusu yaparken TC Kimlik numarası SORULMAZ, böyle bir bilgiyi kesinlikle aracı kurumlara vs. vermeyin.

# Evliyseniz aile bireyleri hakkındaki bilgileri (eş ve öz/üvey/evlatlık çocuk) forma eklemeniz ŞART.

# Evli çiftlerin ayrı ayrı başvurusu şanslarını ikiye katlar, çünkü kazanan kişinin otomatik olarak eşi ve çocukları da Green Card sahibi oluyor.

# Başvuru için istenilen fotoğraf verilen ölçülerle birebir uyumlu olmalı. Fotoğrafın tam olarak nasıl olması gerektiğini aşağıda anlatacağız. Ayrıca sizin fotoğrafınızın bu şartlara uyup uymadığını kontrol edebileceğiniz yardımcı web siteleri var. Bu sitelere fotoğrafınızı yükleyerek doğruluğunu kontrol edebilirsiniz. Green Card fotoğraf ayarlama için bir kaç örnek link;

Fotoğraf Kontrol – Türkçe (TIK)

Fotoğraf Kontrol – İngilizce (TIK)

Green Card Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Green Card Başvuru Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Eğer dijital bir fotoğraf makinanız varsa, aşağıda sıralayacağımız özelliklere ait fotoğrafınızı kendiniz çekip istenilen ölçülerde ayarlayıp başvuruda kullanabilirsiniz. İlla gidip bir fotoğraf stüdyosunda fotoğraf çekilmeniz gerekmez. Ama Green Card başvurusu fotoğraf konusunda çok hassas. İstenilen şartlarda fotoğraf yüklemezseniz direkt elenirsiniz bilginiz olsun. Açıklanan istatistiklerde, dünya genelinde sadece fotoğraf yüzünden elenenlerin sayısı milyonları buluyor.

# Fotoğraf dijital ortamda olmalı. Üzerinde oynama yapılmamış olması gerekiyor.

# Başvuru sahibi kendisinin, eşinin ve 21 yaşından küçük, bekar olan tüm çocuklarının (kanunen evlat edinilmiş ve üvey çocukları dahil olmak üzere) yeni çekilmiş dijital fotoğraflarını başvuruya eklemeli.

Aile fertlerinizi başvurunuza eklemeniz ileride sizinle birlikte gelmek zorunda olmaları anlamı taşımaz. İstedikleri takdirde ülkelerinde kalabilirler. Eşiniz sizin başvurunuzda yer almasına rağmen sizden ayrı bir başvuruda bulunabilir. Ama o da başvuru yaparken sizin fotoğrafınızı eklemeli.

# Green Card fotoğraf ölçüsü en küçük 600×600 piksel, en büyük 1200×1200 piksel boyutlarında olmalı. Maksimum 240 kb. ve jpeg formatında kaydedilmeli.

# Kişi doğrudan fotoğraf makinasına bakar şekilde olmalı. Kişinin başı öne ya da yana eğik olmamalı, cepheden düzgün, omuz hizasında ve gözleri açık şekilde durmalı.

# Fotoğraf geçmiş yıllarda kullanılan eski bir fotoğraf değil son 6 ay içerisinde çekilmiş olmalı.

# Fotoğrafı çekilen kişinin arkasındaki fon açık renk (beyaz ya da beyaza yakın) olmalıdır. Koyu renk veya desenli fonlarla çekilen fotoğraflar kabul edilmez. Ayrıca arka planda gölge olmamalı.

# Fotoğrafı çekilmiş kişinin yüzü net değilse fotoğraf kabul edilmez.

# Fotoğrafı çekilen kişinin yüzünün açıkça gözükmesi şartı ile başörtüsü takılabilir. Dini gereklilik haricinde kullanılan hiçbir örtü ve şapka tarzı giysiler kabul edilmez.

# Gözlüklü çekilen fotoğraflar artık kabul edilmiyor. Koyu ya da açık renk cam farketmeksizin gözlüklü poz verilen fotoğraflar elenmekte.

Örnek fotoğraflarla ilgili bilgileri şu resmi siteden görebilirsiniz;

Doğru ve Hatalı Fotoğraf Örnekleri – Resmi Site (TIK)

Green Card Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

# Bebek fotoğraflarında;

  • Fotoğrafta başka kimse olmamalı,
  • Bebeğin ağzında emzik olmamalı,
  • Gözler açık olmalıdır.

Green Card Çocuk Fotoğrafı

Green Card İçin Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Hususlar

# Green Card çekilişini kazandıktan sonra “Göçmenlik Formu” doldurma, sağlık kontrolleri, sözlü mülakat gibi bazı prosedürlerden geçersiniz. En sonunda Yeşil Kart almaya hak kazanırsanız bu şu anlama gelir; “Ben bundan sonra ABD’de yaşayacağım”, yani bu sözü ABD yetkililerine vermiş olursunuz. Eğer Green Card aldıktan ve Amerika’ya gittikten sonra, 6 ay ya da 1 yıl gibi uzun süreler hiçbir mazeretiniz (iş, eğitim gibi durumlar) olmadan ABD dışında kalırsanız bu durum Green Card hakkınızı kaybetmenize neden olabilir. Bu konuda ABD yetkililerinin bazı yaptırım hakları vardır. Eğer 5 yıl boyunca Amerika’da yaşama, çalışma gibi konularda bir sorun yaşamaz ve Yeşil Kart hakkınızı elinizde bulundurmaya devam ederseniz, beşinci yıldan sonra ABD vatandaşı olma ve ABD pasaportu alma işlemleri için başvuru yapma hakkını kazanabilirsiniz.

# Başvurunuza eşinizi ve 21 yaşından küçük bekar olan bütün çocuklarınızı eklemeniz gerekiyor. Resmi olarak boşandıysanız eşinizi eklemenize gerek yok. Eş ve çocuklarınız ayrıca başvuru yapmayacaksa onların pasaport bilgilerine gerek yok. Yani ailedeki herkesin pasaport sahibi olması gerekmiyor. Sadece başvuruyu yapacak kişinin pasaport sahibi olması yeterli.

# Green Card çekilişine katılmak ücretsizdir. Çekilişte herkesle eşit şansa sahipsiniz. Fakat şunu unutmayın. Diyelim Green Card çekilişini kazandınız ve mülakatları geçerek Göçmenlik Vizesi’ni aldınız. 6 ay içinde Amerika’ya gitmeniz gerekecek. Yani vize ücreti, ABD uçak bileti, eğer hazır bir işiniz ya da geliriniz yoksa ABD’de kalacağınız ilk günlerde sizi idare edecek kadar paraya ihtiyacınız olacak. Bu da nereden baksanız en az bir kaç bin dolar demek. Eğer bu parayı karşılayacak durumda değilseniz ya da böyle bir para harcama niyetiniz yoksa çekilişe katılarak başka insanların hakkına girmemenizi tavsiye ederiz. Sizin boşa harcadığınız bir çekiliş hakkı başkaları için çok çok önemli olabilir.

Green Card için gerekli şartlar bunlar. Eğer siz de çekilişe katılmak ve ABD’de yaşama hakkını kazanmak istiyorsanız şimdi bu başvuruyu ücretsiz şekilde nasıl yapacağınızı adım adım size gösterdiğimiz yazıya geçelim.

ÜCRETSİZ GREEN CARD BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? (RESİMLİ ANLATIM)

Green Card Başvuru Anlatımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir