Kapat
Gezi Hocası

Akıllı telefonlar yurt dışı seyahatlerinizde tam bir can simidi vazifesi görüyor. Gerçi yurt içi gezilerinde de akıllı telefonların etkisi büyük. Navigasyon özelliğinden tutun da, uygulamalar, tavsiyeler, yorumlar noktasında oldukça bilgi sahibi oluyoruz. Bu yazımızda konaklama, yeme içme, iletişim kurma gibi temel ihtiyaçlar başta olmak üzere her türlü derdinize derman en iyi seyahat uygulamalarını sizin için derlemek istedik.

Aslında bu uygulama listesinin sonu yok, her alanda o kadar çok uygulama üretiliyor ki bazen aradığımız şeyi bulmakta zorlanıyoruz. Hangisi daha kullanışlı, daha güvenilir, daha kolay, bir türlü işin içinden çıkılmıyor. Günümüzde internet maalesef çöplük haline gelmiş durumda. Sadece içerik oluşturmak niyetiyle yayınlanan uygulama ya da web sayfaları insanların vaktini almakla kalmıyor, aynı zamanda yanlış bilgilendirme ve yönlendirme yapıyor. O yüzden yapacağımız listede size yüzlerce uygulama sıralamayacağız. Alanında en iyisi olduğunu düşündüğümüz ve kullanıcı dostu mobil uygulamaları paylaşacağız. Bundan fazlası kişisel tercihlerinize göre uzar gider zaten.

Whatsapp, instagram, twitter ve facebook olaylarına hiç girmiyoruz. Çünkü bunları hala kullanmayanınız varsa UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne başvurarak kendini koruma altına aldırsın. Nesliniz tükenmek üzere.

bilgisayar kullanan yaslilar

Her gezginin kullanması gereken, size yol arkadaşı olacak;

  • En iyi harita (navigasyon) uygulaması
  • En iyi dil çeviri uygulaması
  • En iyi döviz çeviri uygulaması
  • En iyi konaklama uygulaması
  • En iyi uçak bileti uygulaması

Hangileridir? Alternatifleri neler? Sırayla bir bakalım. IOS ve ANDROID için indirme linklerini de yanına iliştiriyoruz ki istediğinizi hemen indirin ve kullanamaya başlayın.

maps.me

Gittiğiniz ülkelerde internet bağlantısına ihtiyaç duymadan çevrimdışı kullanabileceğiniz en başarılı harita uygulamalarından biri. Hatta en iyi ücretsiz harita uygulaması listesinde maps.me’yi zirveye koyabiliriz şu an için. Tek yapmanız gereken istediğiniz ülkenin haritasını indirmek. Sonrasında internet bağlantısına gerek kalmadan kullanabiliyorsunuz. İşaretleme, not tutma ve navigasyon özellikleri mevcut. Araç, bisiklet ve yaya yollarını en detaylı şekilde gösteriliyor.

IOS indir
ANDROID indir

en iyi harita uygulamasi

Ücretsiz mobil harita uygulaması için alternatif seçenekler;

Google Maps
logo google maps
IOS indir
ANDROID indir

City Maps 2Go
city maps 2go logo
IOS
indir
ANDROID indir

Google Translate (Google Çeviri)

İstediğiniz dilleri indirip, çevrimdışı kullanım sağlamasıyla bu alanda en iyisi diyebiliriz. Kelime ve basit cümle çevirileri için kusursuz sayılır. Derdinizi anlatacak kadar yabancı diliniz yoksa, bu alanda en iyi çeviri uygulaması Google Çeviri derdinize derman olabilir. Uygulamada mikrofon özelliğini açarak iki kişi karşılıklı konuşabiliyorsunuz. Yani bu özellik size ücretsiz çevirmenlik yapıyor. Tabi yabancı bir kişiyle denemeden önce, kendiniz alıştırma yasanız iyi olur.

IOS indir
ANDROID indir

google translate logo

Ücretsiz mobil dil çeviri uygulaması için alternatif seçenekler;

iTranslate
iTranslate logo
IOS
indir
ANDROID indir

Yandex Translate
yandex translate logo
IOS
indir
ANDROID indir

Skyscanner

Havayolu şirketlerini hızlı bir şekilde tarayarak istediğiniz tarih ve rotadaki tüm uçuşları saniyeler içinde sizin için sıralıyor. İstediğiniz bilet hangi havayolunda ya da acentede kaç para? Onları da görebiliyorsunuz. Ona göre seçtiğiniz firmaya sizi yönlendirip biletinizi hızlı bir şekilde almanızı sağlıyor. Fazla uğraşmadan en ucuz uçak biletini bulmak istiyorsanız bu uygulama tam size göre. Bu uygulamayı yurt içi seferlerinde de kullanabilirsiniz.

IOS indir
ANDROID indir

skyscanner logo

Rome2rio

Bulunduğunuz ülkedeki şehirler arası mesafeyi, toplu taşıma ve özel araçla ulaşım rotalarını çizerek gösteriyor. Türkiye’deki büyük şehirlerde kullandığımız toplu taşıma mobil uygulamalarının global versiyonu gibi düşünün. Ama otobüs-metro saatlerinde her zaman yüzde yüz doğru tahmin verdiği söylenemez. Yine de çok başarılı bir uygulama.

IOS indir
ANDROID indir

Rome2rio logo

Ücretsiz mobil ulaşım uygulaması için alternatif seçenekler;

Citymapper
Citymapper logo
IOS
indir
ANDROID indir

Moovit
moovit logo
IOS
indir
ANDROID indir

WiFi Finder

Çevrenizdeki şifreli ya da şifresiz wi-fi ağlarını detaylı şekilde gösteren bir uygulama. Bağlantının harita üzerindeki yerini ve sinyal gücünü görebiliyorsunuz. Kaldığınız hostel ya da otel dışında wi-fi ihtiyacınız olursa çok işinize yarayabilir.

IOS indir
ANDROID indir

wifi bulucu

XE Currency

Tüm para birimlerini anlık kura göre birbirine çeviren başarılı bir döviz uygulaması.

IOS indir
ANDROID indir

XE Currency logo

Foursquare

Bulunduğunuz şehrin restoran, kafe, bar ya da diğer eğlence mekanlarını kolayca bulmanızı sağlıyor. Ayrıca değerlendirme puanları ve yorumları sayesinde en iyi olanı kolayca seçebiliyorsunuz.

IOS indir
ANDROID indir

Foursquare logo

Shazam

Ortamda çalan müziği dinlettiğinizde size hangi parça olduğunu saniyeler içinde bulunuyor. Bulamadığına biz pek şahit olmadık. Başarı oranı yüzde 99 diyebiliriz.

IOS indir
ANDROID indir

Shazam logo

Ücretsiz mobil müzik bulma uygulaması için alternatif seçenek;

SoundHound
SoundHound logo
IOS
indir
ANDROID indir

BlaBlaCar

BlaBlaCar bir yolculuk paylaşım uygulaması. Şehirler arası yolculuk yaparken, araçlarında boş yer olan kişiler, belirledikleri ücretler karşılığında aynı yöne gidecek kişileri beraberinde götürebiliyorlar. Yol masraflarını bölüşmüş oldukları için iki tarafa da avantaj sağlayan bir uygulama. Şoför ve yolcuyu buluşturan bu platformu yurt içi, yurt dışı planlarınızda kullanabilirsiniz. Şu an için (2021) Avrupa kıtası dışında hizmet verdiği ülke sayısı çok az.

IOS indir
ANDROID indir

logo blablacar

Booking

Hostel ve otel bulma konusunda en başarılı uygulamalardan biri. Onlarca dil desteği, yüzlerce ülke ve şehir, milyonlarca konaklama alanı kaydıyla dünyanın her yerinde elinizin altında olması gereken bir seyahat uygulaması.

IOS indir
ANDROID indir

Otel bulma siteleri

Couchsurfing

Ziyaret ettiğiniz ülkelerde yaşayan yerli insanların evlerinde misafir olarak kalmanızı sağlayan harika bir uygulama. Gittiğiniz yerlerde gezginlere kapılarını ücretsiz açan ev sahipleri ile sizi buluşturması açısından tam bir dijital kültür elçisi sayılır.

IOS indir
ANDROID indir

Couchsurfing nedir nasil kullanilir

Airbnb

Günlük, haftalık veya aylık ev, daire kiralama konusunda alanının en iyisi. Misafir ağırlama sistemi couchsurfing’in paralı olanı gibi düşünebilirsiniz. Dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde hizmet sağlıyor. Kiralık yer bulabileceğiniz gibi sizde sahip olduğunuz devre mülkü kiraya açarak para kazanabilirsiniz

IOS indir
ANDROID indir

Hostel bulma uygulamaları

Hostelworld

Özellikle sırtçantalı gezginlerin favorisi olan bir uygulama. Otel ve pansiyondan ziyade hostel bulmak için en iyisi diyebiliriz. Türkçe dil desteği mevcut ve kullanıcı dostu çok kolay bir arayüzü var. Yapılan yorumlar güvenilir. Yol tarifleri işinizi çok kolaylaştırıyor.

IOS indir
ANDROID indir

Yurt disi otel bulma

Hostel ve otel bulma uygulamaları ile ilgili oldukça alternatif seçenek mevcut. Bu konuyla alakalı daha detaylı bilgiler için sizi şu yazımızı okumaya davet edelim.

EN İYİ OTEL REZERVASYON VE HOSTEL BULMA UYGULAMALARI (TIKLAYIN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir