Kapat
Ucuz Konaklama Yerleri

Bu yazımızda, uzun soluklu bir seyahat planı yapanların ilgisini çekecek ve onlara fayda sağlayacak bir konuyu kaleme aldık. Türkiye’den dünya turuna çıkmayı hayal eden birçok arkadaş karşısına çıkacak maliyetlerden çekiniyor. Aslında çekinecek çok şey yok. Ufak bütçelerle çok güzel bir seyahate çıkabilirsiniz. Nasıl mı? Bunları ayrı başlıklar altında sıralıyoruz.

Dünyayı gezip görme hedefi olan gezgin adaylarının en çok masraf yapacağı üç ana konu var.

 • Ulaşım
 • Konaklama
 • Yemek

Ekonomik bütçelerle dünya turuna çıkacaksanız ya da belli bir bölgeyi gezmeyi planlıyorsanız bu 3 noktanın bütçesini doğru planlamanız gerekiyor. Önceliğiniz lüks yerlerde kalmak, business uçmak ya da en iyi restoranlarda yemek değil de, uzun soluklu yolcuklara çıkmak, daha fazla yer görmek ise hepsinin bir çaresi var, merak etmeyin.

Seyahat tutkunu birisi için en ucuz konaklama yöntemleri ya da bedava konaklama yöntemleri nelerdir? Bu yazımızda bu konuyu işleyeceğiz. Ayrıca “Yurt dışında kalacak yer bulmak için tavsiye web sitesi önerebilir misiniz?” sorusuyla da sıkça karşılaşıyoruz. Bu sorunun cevabını da böylelikle vermiş oluruz.

Couchsurfing

Couchsurfing Nedir? Couchsurfing’i tüm dünya genelinde konuk ağırlama sistemi olarak düşünebilirsiniz. Gezgin ruhlu insanların birbirlerini misafir ettikleri ortak bir sosyal ağ hizmeti. Yurt dışında ücretsiz konaklama imkanı arayanlar için biçilmiş kaftan.. Burada insanlar birbirlerine sadece yatacak bir kanepe sunmuyor. Evlerini, maceralarını, hikayelerini, sofralarını, kültürlerini açıyorlar bir nevi. Hem de tamamen ücretsiz! Hiç bilmediğiniz coğrafyalarda, hiç tanımadığınız insanlarla aynı evde kalmak kulağa biraz çılgınca gelse de, bu platform zamanla gezilerinizin vazgeçilmezi haline gelecektir. Bu şekilde gezdiğiniz ülkeye ve insanlarına çok daha hızlı şekilde alışabileceksiniz. Yaşam tarzlarını, kültürlerini, sosyal ve aile hayatlarını birebir yakından gözlemleyeceksiniz ve onlar da bunları size anlatmaktan büyük bir keyif duyacaklar. Couchsurfing sayesinde sizi misafir edecek bir konuk evi bulabilir aynı şekilde siz de evinizi açarak başkalarını misafir edebilirsiniz. Sistemin yaptığı etkinlik ve özel gezi buluşmalarına katılarak çevrenizi daha da genişletebilirsiniz. Özetle, Couchsurfing’i  yabancı misafir ağırlama sitesi diye tanımlayabiliriz.

Couchsurfing nedir

Couchsurfing Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Couchsurfing sitesine girerek ya da Couchsurfing uygulamasını telefonunuza indirerek sisteme ücretsiz kayıt olabiliyorsunuz. Üyelik bilgilerini tamamladıktan sonra profilinizi mümkün olduğunca detaylı ve doğru bilgilerle doldurun. Burada size evini açacak kadar güvenmesi gereken insanlar var ve doğal olarak onlara güvenli ve iyi bir imaj vermeniz gerekiyor. Ciddiye alınabilmeniz için kendinizi iyi ifade edebilmeniz gerek. Boş bir profil sayfası ile bu sistemde hiçbir şansınız yoktur. Kısa, anlamsız, gelişigüzel bilgilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Yurd dışında en ucuz konaklama

Couchsurfing Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Profilinizi doldururken gezdiğiniz ve gezmeyi düşündüğünüz yerleri ekleyin. Beklentilerinizi ve gezi nedenlerinizi paylaşın. Kendinizi ne kadar iyi tanıtırsanız karşı tarafa o kadar güven verirsiniz.
 • Fazla abartmadan birkaç fotoğrafınızı ekleyin. Fotoğraflar gezilerinize ait olursa daha iyi olur.
 • Birçok kişiye aynı anda kopyala-yapıştır mesajlar kesinlikle atmayın. Kendinizi düzgünce ifade eden, kişiye özel mesajlar ile iletişime geçin.
 • Site üzerinde size referans ve olumlu yorum yapacak birilerini bulabilirseniz işiniz çok daha kolaylaşır. Hatta yola çıkmadan siz bir kaç kişiyi evinizde misafir edip onlardan olumlu yorum alırsanız bu çok iyi bir referans sayılacaktır.
 • Sistemde 60 dolar (2020) karşılığında kimlik onaylama seçeneği mevcut. Böyle yaptığınızda sistem sizi biraz daha ön plana çıkartıyor, bazı avantajlar sağlıyor ama kesinlikle çok gerekli bir durum değil. Ücretsiz haliyle de yıllarca güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Önemli olan ilk aşamada olumlu yorumlar alarak karşı tarafa güvenilir olduğunuzu belli etmek.
 • Evinde kalmayı düşündüğünüz kişiye mesaj atmadan onun profilini mutlaka dikkatle inceleyin. Kalacağınız yerde kuralları evsahibi koyar. Beklentileri size uymayabilir ve sıkıntılı bir misafirlik yaşayabilirsiniz. Diyelim ki köpekten korkan birisiniz ve sizi ağırlamayı kabul eden kişi evinde kocaman bir köpek besliyor. Bunu önceden profilinde okumadan evine giderseniz sizin için kötü bir sürpriz olacaktır.
 • Mesaj atacağınız kişi bir erkek ve profilinde özellikle “Büyük boy yatağım var (king size bed)” diye belirtmişse büyük ihtimalle eşcinsel bir arkadaştır. Dikkatli olmanızda fayda var 🙂
 • Sistemi kesinlikle ‘sevgili düşürmek!‘ için kullanmayın. Burası o tarz bir ortam değil ve bu ağı kullanan insanların hakkına girmeyin. Bu durum diğer Türk gezginlerinin imajına da zarar verir.
 • Gezeceğiniz şehre gitmeden birkaç gün önce o çevredeki Couchsurfing evlerini incelemeye, mesaj atmaya başlayın. Çünkü anında ve olumlu cevap alacaksınız diye bir durum yok. Bazı bölgelerde olumlu cevap almak için onlarca kişiye mesaj atmak durumumda kalacaksınız. İşinizi ne kadar önceden ayarlarsanız o kadar iyi. Şehre geldiğiniz gün kimse sizi kapıda karşılamaz.
 • Couchsurfing yaparken beklentiniz en fazla 2-3 günlük konaklamalar olsun. Bundan fazlasını talep etmek karşı taraf için pek hoş karşılanmaz. En azından ilk başlangıçta şansınızı fazla zorlamayın.
 • B planı olarak kalacağınız evin yakın çevresindeki hostellere de bir göz gezdirin. Olası bir olumsuz durumda en azından en yakındaki hostele geçersiniz.
 • Couchsurfing web sayfasında sürekli olarak duyurulan etkinlik ilanları vardır. Katılım herkese açık ve ücretsiz olur. Bulunduğunuz şehirdeki etkinliklere katılarak daha rahat çevre edinebilirsiniz.
 • Olayı sadece bedava yatak olarak görmeyin. Eğer hostunuz ile iyi bir iletişim kurarsanız muhtemelen sonraki günlerde şehir gezilerinde beraber takılacaksınız ve size birçok yardımı dokunacaktır. Bu şekilde dünyanın birçok yerinde kalıcı dostluklar edinebilirsiniz. Japonya’da evinde kaldığınız biri bir bakmışsınız yıllar sonra Türkiye’de sizin evinize misafir olarak gelmiş.

Gezginler icin konaklama tavsiyeleri

Normal hayatınızda da bir insanı tanımanın en iyi yollarından biri onunla aynı evi paylaşmaktır. Siz bunu hiç bilmediğiniz yabancı coğrafyalarda yaptığınızda, oranın kültürünü, yaşamını ve insanlarını ne kadar iyi tanıyıp göreceğinizi düşünün. Çok kısa bir zaman zarfında günlerce belki aylarca zamana sığmayacak bir bilgi ve tecrübeye sahip olacaksınız. Müthiş bir duygu değil mi? Bir otel odasına tek başına tıkılıp kalmaktan çok çok daha iyi bir seçenek gibi duruyor.

AirBnb

Airbnb Nedir? Airbed and Breakfast (yatak ve kahvaltı) kelimelerinin kısaltması olan Airbnb, gezginleri ve evsahiplerini buluşturan bir mecra. Yurt dışında ücretsiz konaklama imkanı arayanlar için en ideal uygulamalardan biri. Ev sahibi olanlar burada evlerinin bir kısmını ya da tamamını pansiyon mantığı ile kiralıyorlar. Evlerin özellikleri, imkanları ve detaylı fotoğraflarını bulabileceğiniz bir platform olduğu için hemen her bütçeye göre uygun ev seçmek mümkün. Özellikle en az 3-5 kişi olarak gezen arkadaş grupları için fiyat anlamında çok cazip gelecek bir seçenek. Otel odasına para dökmek yerine daha uygun fiyatlara ev konforunda hep birlikte kalabilirsiniz. Gezgin olarak kullanabileceğiniz gibi kendi evinizi kiraya açarak siz de başkalarını ağırlayıp para kazanabilirsiniz.

AirBnb Nedir

Airbnb Nasıl Kullanılır?

Airbnb web adresinden sisteme ücretsiz kayıt olabilirsiniz. Site Türkçe dil desteği de sağlıyor. Airbnb kayıtlı kullanıcılarından güvelik için mail-telefon-adres-sosyal medya ve kimlik bilgileri gibi doğrulamalar talep eder. İncelediğiniz hesapta ne kadar fazla doğrulama yapılmışsa sizin için o kadar güvenli sayılabilir. Aynı zamanda kullanıcılar tarafından yapılan yorumlar açık şekilde yayınlandığı için seçeceğiniz evleri değerlendirirken daha fazla bilgiye sahip olabiliyorsunuz. Bulunduğunuz bölgeyi, oda ya da ev şartlarını kendiniz seçerek arama yapabiliyorsunuz. Beğendiğiniz ilandaki eve istediğiniz tarihler arası için rezervasyon isteğini ileterek ev sahibi ile iletişime geçin. Ev sahibi ile anlaşmak istediğiniz farklı şartlar varsa rezervasyon ödemesini yapmadan konuşabilirsiniz. Her türlü istek ve sorunuzu iletebilirsiniz. Her konuda anlaşıldıktan sonra siteye ödemeyi yapıp ev adresine geçebilirsiniz. Konaklama yapıldıktan sonra site ödemeyi ev sahibinin hesabına aktarıyor.

AirBnb Nasıl Kullanılır

Hostel

Hostel Nedir? Hosteller lüks değil düşük bütçe arayan, özellikle sırtçantalı gezginlerin kaldıkları pansiyon türüdür. Mutfak, oturma odası, kafeterya gibi ortak kullanım alanları mevcuttur.
Bir mutfak masası düşünün. Yemeğinizi yapıp oturdunuz ve etrafınızda dünyanın dört bir yanından insanlar var. İngiliz, Fransız, Perulu, Kamboçyalı gezginler ile aynı sofrada buluşuyorsunuz. Onlarla sohbet ediyorsunuz. Kimileri ile dost oluyorsunuz. Bunu dünyada sağlayacak yegane ortam bir hostel mutfağıdır. Bu deneyim size unutulmaz anılar ve hikayeler yaşatacak.

Hostellerde Neler Var? Hostellerin İmkanları Neler?

Hostel kalitesi mekandan mekana çok farklılık gösteren bir konu. Kimi hostel vardır size 5 yıldızlı konfor sunabilir. Yüzme havuzu, sinema odası, lüks kafeterya, klimalı odalar vs.. Kimisinde ise uyumadan önce 30 kişilik odada horlama seslerini dinlemek zorunda kalır, tuvalet banyo sırasında epeyce zaman beklersiniz. Bu bütçenize ve seçeneğiniz hostele göre değişkenlik gösterir.

Genelde kalabalık odalar bu fotoğraftaki gibi bölmeler halinde ayrı yataklardan oluşur. Yatağınızın yanı başında priz ve ışık bulunur. Bizim gibi gezi blogu yazarıysanız, diz üstü bilgisayarınızı alıp burada uzun süre takılabilirsiniz. Yazılarınızı derlemek için güzel bir ortam. Ya da kendi ışığınızı açıp kimseyi rahatsız etmeden kitabınızı okursunuz.

Hostel Nedir

# Hostel Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Seçeceğiniz hostelin imkanlarını ve hakkında yapılan yorumları dikkatli inceleyip seçimizi ona göre yapın. Online rezervasyonu 1 günlük yaparsanız hosteli beğenmediğiniz takdirde ertesi gün gereksiz masraf yapmadan başka hostele geçebilirsiniz. Hosteli beğenirseniz kalacağınız gün sayısını uzatırsınız.
 • Gideceğiniz şehir kalabalık ve turizm popülasyonu yüksek bir yerse önceden rezervasyon yaptırmanız önemli. Bu tarz yerlerde çat kapı gittiğinizde boş yatak bulamayıp hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.
 • Rezervasyon yaparken hostelin check-in, check-out saatlerini kontrol edin. Saat 14:00’de check-in alan bir hostele öğlen 12’de gelirseniz sizi epeyce bekletebilirler.
 • Hostel girişlerinde resepsiyondan temiz yastık ve çarşaflarınızı alın. Eğer kalacağınız gün sayısı fazlaysa arada bunların değişmesini talep edebilirsiniz.
 • Banyo ve tuvaletler genelde ortaktır. Kendi terliğiniz ve havlunuz her daim yanınızda olsun.
 • Hostellerin kendi mutfak alanları vardır. Ucuz şekilde gezmeye çalışan bir gezginin her gün dışarıda yemek yemesi imkan dahilinde olmadığı için bu durum masraf kısma açısından çok önemlidir. Mutfaklarda genellikle tencere, tava, bardak, çatal, kaşık gibi temel ihtiyaçlar bulunur. Birçok hostelde günlük fiyata kahvaltı dahildir. Diğer öğünler için mutfağı rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • Hostelde her milletten insanla tanışıp çokça bilgiler edinme fırsatı bulacaksınız. Tanıştığınız gezginlerden aldığınız bilgiler dahilinde gezinizin devamını daha kolay planlayabilir, o şehir hakkında daha gezmeden epeyce şey öğrenebilirsiniz.
 • Hemen hemen her hostelde ücretsiz wi-fi ağı vardır. İnternet sorunu yaşamazsınız.
 • Çevrenizdeki en düşük fiyatlı hosteli tercih ettiyseniz beklentilerinizi dip seviyede tutun. Çünkü fiyatı diğerlerinden o kadar aşağıda tutmalarının sebepleri temizlik, oda kalitesi ya da hizmet alanlarından kısmış olmalarıdır. Bu tarz yerlere alışmakta zorlanırsanız birkaç dolar fazla vererek daha iyilerini tercih edin.
 • Hostellerin kendi bünyesinde düzenledikleri şehir turları veya farklı etkinlikleri olur. Ücretsiz ya da uygun fiyatlarla bunlara katılabilirsiniz. Ekstra olarak ulaşım, kuru temizleme, havalimanı servisi gibi imkanlar da sunarlar.

Hostelde Kalmak Güveli mi?

En çok merak edilen konulardan biri de hiç tanımadığınız onca insanla beraber kalacak olmak ne kadar güvenli?
Önce şunu belirtelim, hostelde kalan herkes tıpkı sizin gibi dünyanın dört bir yanından o şehri gezip görmeye gelen kişilerdir. Hiç kimse insanların eşyalarını çalma niyetiyle dünya turuna falan çıkmaz. Tam aksine, keşfetme, gezme duygusu olan kişilerle bir arada olmak sizi daha fazla güvende hissettirecektir. Hostel sahipleri rezervasyonu olmayan kişileri hostele sokmazlar. Yani içerde kalan herkes sizin gibi kaydını yaptırıp parasını ödemiş insanlardır. Hostel seçimi yaparken içeride kilitli dolaplar olup olmadığını kayıt yaptırdığınız site üzerinden kontrol edebilirsiniz. Odalarda kilitli dolap bulundurmayan hostel pek yokur. Cüzdan, telefon, saat vs. gibi eşyalarınızı buralarda muhafaza edebilirsiniz. Ne hosteller ne de kaldığınız farklı yerler için hiçbir zaman yüzde yüz güvenli diyemezsiniz tabi ama bu konuda hostellerle alakalı fazla endişe duymanıza gerek yok.

Hostel fiyatları ne kadar

Hostel Fiyatları Ne Kadar?

Hostellerde tek, çift ya da 3-4 kişilik özel (private) odalar olabileceği gibi öğrenci yurtlarına benzer şekilde ranzaların olduğu, onlarca kişilik odalar da vardır. Yatak sayısı arttıkça fiyatlandırması düşer. Dorm denilen odalar, male (erkek), female (kadın), mixed (karma) şeklinde ayrılır. Kendinize ait özel odada kalmayacaksanız genellikle 4-6-8 kişilik odaları tercih edebilirsiniz. Fiyatları ülkeler arasında fark etse bile oldukça uygundur. Bolivya’da bir gece için 3-4 dolara oda bulabilirken Tokyo’da bu fiyat 20-30 dolara kadar çıkabilir. Bu biraz bulunduğunuz ülke ve şehrin durumuna bağlı. Özel (private) odalar genellikle çift olarak gezen ya da çocuklu ailelerin tercihi oluyor. Fiyatları karma odalara nazaran çok da yüksek değil. 8-10 dolara karma odada kaldığınız bir hostelde 3-5 dolar fazlasına özel odada kalabilirsiniz.

EN İYİ VE UCUZ HOSTEL/OTEL BULMA UYGULAMALARI (TIKLAYIN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir