Kapat

Patagonya (Patagonia), Latin Amerika’nın güney ucuna doğru inen, Antarktika’ya kadar uzanan Şili ve Arjantin arasında paylaşılmış  toprakların ismi. Patagonya’da fazla yerleşim yeri ve nüfus bulunmuyor. Zorlu coğrafi şartları var. Belgesellerden aşina olduğumuz muhteşem doğa manzaralarının bir kısmı bu coğrafyada yer alıyor. Patagonya hem Arjantin’e hem de Şili’ye oranla çok daha pahalı. Patagonya gezisi özellikle sırtçantalı gezginler için bütçeyi çok zorlayacak ama gittiğinize de kesinlikle değecek bir yer.

Patagonya Hakkında Genel Bilgiler

Patagonya’nın Nüfusu Ne Kadar?
Esasında Türkiye’den daha büyük yüz ölçümüne sahip olan Patagonya, Anadolu’da bir büyük şehir kadar nüfusa sahip. Patagonya’nın nüfusu 2021 yılı itibari ile takriben 2 ila 2.5 milyon kadar. Ülkede toplam 18 şehir yerleşimi var. 6 şehir Şili’de, 12 şehir Arjantin’de bulunuyor.

Patagonya’ya Ne Zaman Gidilir?
Patagonya, güneye indikçe güney kutbuna yaklaştığınız ve mevsimin gittikçe kışa döndüğü çok soğuk bir bölge. En uygun zamanları Türkiye’ye göre kışa, Patagonya’ya göre yaza denk gelen Aralık, Ocak ve Şubat ayları. Diğer aylara göre biraz daha ılıman bir dönem.

Bu ayların olumsuz yönü ise çok fazla turist akını olduğu için konaklama ve ulaşım işlerinizi erkenden halletmek durumunda kalmanız. Oteller, hosteller, otobüsler ve uçaklar epey kalabalık oluyor. Bu sebepten dolayı konaklama ve yeme içme gibi konular biraz pahalı oluyor.

Patagonya’ya Nasıl Gidilir?
Patagonya tamamen turistik bir bölge olduğu için Şili ve Arjantin’in hemen her yerinden uçak ve otobüsle ulaşmak mümkün. İsterseniz Şili Santiago’dan ya da Arjantin Buenos Aires’ten başlar otobüslerle en güneye Ushuaia’ya kadar inebilirsiniz. Tabi iki şehir arasında 24 saat ve üzeri yolculukları göze almanız gerekiyor. Ya da aktarmasız uçak seferlerini kullanırsınız. Şili’nin Puerto Montt şehrinden güneye inen yataklı gemi seferleri de yapılıyor.

Hava şartlarının durumuna göre otostop çekerek güneye inmekte çok tercih edilen bir seçenek ama tabi kış dönemine denk gelmezseniz daha iyi olur. Kilometrelerce hiçbir insanın yaşamadığı uzun ve bomboş coğrafyalardan bahsettiğimiz için öyle her an otostop çekeceğiniz bir araç bulma şansınız olmayabilir.

Patagonya Gezilecek Yerler

Patagonya’da yaşam ömür boyu tatil gibi bir şey. Çünkü dünyanın en güzel doğa harikalarından biri burası. Hem Arjantin hem Şili’de toprakları bulunan 1 milyon km²’lik Patagonya’da, gezilmesi gereken belli başlı yerleri 2 kısım olarak inceleyelim.

  • Arjantin Patagonya Gezilecek Yerler
  • Şili Patagonya Gezilecek Yerler 

İlk olarak Arjantin Patagonya Gezilecek Yerler listesine bakalım.

El Calafate

El Calafate  Patagonya’nın en çok turist çeken bölgelerinden biri olduğu için, Buenos Aires ve Ushuai başta olma üzere Arjantin’in hemen her yerinden uçak ya da otobüs bulma şansınız var. El Calafate Havalimanı ile şehir merkezi arası uzak değil. Servis ya da taksiyle hızlı bir şekilde merkeze ulaşabilirsiniz. Burada ziyaret etmeniz gereken tek ve önemli bir nokta var zaten. Los Glaciares Ulusal Parkı içinde yer alan Perito Moreno Buzulu. O yüzden lafı hiç uzatmadan direkt konuya girelim.

Los Glaciares Ulusal Parkı ve Perito Moreno Buzulu


(Parque Nacional Los Glaciares / Los Glaciares National Park)

Patagonya başlı başına size muhteşem manzaralar sunmasına sunuyor ama burası bir başka gerçekten. El Calafate’de bulunan Perito Moreno Buzulu, Patagonya’nın en özel yeri. Kutup bölgeleri hariç dünyada böyle bir buzulu görme şansınız yok. Geriye doğru kilometrelerce uzanan bir buz kütlesi var. Bu kütle her gün bir miktar ileri doğru akarak geliyor. Ön kısımda ise parçalanarak ufak ufak kırılıp suya karışıyor. Ufak dediğimize bakmayın siz. Buzun sadece su üstündeki uzunluğu 60-70 metreden fazla. Yani İstanbul Boğaz Köprüsü yüksekliğinde. En az iki misli de suyun altında var. Büyük bir gürültüyle kopup düşen parçaları izlemek hem çok heyecanlı hem de korkutucu. Zamanı tam belli olmuyor ama en az 8-10 yıllık aralarla da büyük kopmalar yaşanıyor. Parçalar kırılırken önce gök gürültüsüne benzer şiddetli bir ses çıkıyor. Olduğu yerden kayarak suya düşen parça büyük dalgalara sebep oluyor. Bu sirkülasyon yüzyıllardır bu şekilde devam ediyor burada. Dünyadaki tüm buzullar erime tehlikesi altındayken Perito Moreno Buzulu ise her yıl daha da büyüyormuş.

Los Glaciares Ulusal Parkı’na şehir terminalinden sürekli kalkan otobüsler var. Yol 1 saat kadar sürüyor. Şehir tamamen tur acentalarıyla dolu olduğu için tur satın alarak gitme imkanınız da var.

İsterseniz otobüsten indikten sonra parkın hemen girişinde bot turu satın alıp nehre dalarak buzulların olduğu bölgeye gidebilirsiniz. Ya da yürüyüş parkurlarından ilerleyerek kendiniz de gidebilirsiniz. Park çok büyük, tamamını gezmeniz en az birkaç saatinizi alacaktır.

Alt resimde parkın yürüyüş rotaları haritasını görebilirsiniz. 30 dakika ile 1 buçuk saat arasında değişen parkurlar var.

Yürüyüş yolunun sonunda, buzulun tam karşısında seyir terası var. Manzarayı buradan rahatça seyredebiliyorsunuz. Ayrıca katılacağınız ücretli tekne turlarıyla buzulların kırılma anına daha yakından şahit olabiliyorsunuz. Tekneler güvenli bir noktaya kadar buzullara yaklaşabiliyorlar.

Buzların üzerinde yürüme yapabileceğiniz turlar da var. Özel ayakkabılar ile belirli rota üzerinde, rehber eşliğinde benzersiz bir yürüyüş deneyimi sağlıyor.

Perito Moreno Buzulu’nun heybetini, kırılma seslerini, renklerini yazarak anlatmak mümkün değil. Bu manzarayı canlı şahit olmadan ne desek eksik kalır.

Bariloche

Tam adı San Carlos de Bariloche olan bu şehir Arjantinliler başta olmak üzere Patagonya’nın en sevilen ve en çok ziyaret edilen şehri. Genel olarak giden herkes hem doğasını hem şehrin kendisini İsviçre’ye benzetiyor. Gözünüzü nereye çevirseniz yüksek ve karlı dağ manzaraları, göller, uçsuz bucaksız ormanlar var. Bariloche’nin en iyi olayı trekking rotaları. Müthiş doğasında çok güzel yürüyüş rotaları bulunuyor. Bunun yanından kano turu, bisiklet gezisi rotaları mevcut. Gittiğiniz mevsime göre kayak ve tırmanma aktiviteleri de yapabilirsiniz. İçinde göllerin ve irili ufaklı adaların olduğu Nahuel Huapi Milli Parkı da Arjantin Patagonyası’ndaki meşhur gezi yerlerinden biri.

Ayrıca Bariloche şehir merkezinin her yeri çikolata dükkanlarıyla dolu. İsviçre benzetmesinin sebeplerinden biri de bu sanırız.

El Chalten

Patagonya’nın ortasında yer alan ve manzara açısından en muhteşem yerlerinden biri de El Chalten kasabası. Yürüyüş parkurları ve kamp yerleri olarak dünyanın sayılı güzelliklerinden biri de burası. Bölgenin meşhur zirvesi Fitz Roy (Cerro Fitz Roy). Bu dağın etrafında kilometrelerce uzunluktaki trekking rotalarını kullanarak hem yürüyüş hem de kamp yapma imkanınız var.

Fitz Roy dağının adı, Charles Darwin’in buralara keşif yapmak için geldiği gemisi olan HMS Beagle’ın komutanı olan Robert Fitz Roy’dan geliyor. Dağı 1877 yılında Francisco Pascasio Moreno keşfetmiş ve bu adı o vermiş.

Yürüyüş ve kamp rotaları 20-30 km’lik mesafelerden başladığı için buraya  en az 1 tam gününüzü ayırmanız gerekiyor.

Bölgede ayrıca Perito Moreno Buzulu’na göre biraz ufak olan Viedma Buzulu yer alıyor. Viedma Gölü içindeki buzula hem yürüyüş hem de tekne turu ile ulaşıp gezebiliyorsunuz. Ufak diyoruz ama Viedma Buzulu, Patagonya gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Sanki her gün buzul görüyormuş gibi tribe girmeyelim şimdi durduk yere.

Puerto Madryn

Puerto Madryn, Patagonya’nın Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan önemli bölgelerden biri. Kuzeyinde bulunan Valdes Yarımadası başta balinalar olmak üzere birçok çeşit hayvana ev sahipliği yapıyor. Mayıs-Aralık ve Eylül-Ekim aylarında yavrulama dönemine giren balina ve katil balinaları kıyıya çok yakın yerlerde görebiliyorsunuz. Punta Lomo bölgesinde deniz aslanlarını, Punta Tombo tarafında ise Macellan penguenlerini ve Macellan yunuslarını ziyaret edebilirsiniz. Dünyada bu hayvanlara bu kadar yakından bakabileceğiniz yer sayısı çok azdır. Puerto Madryn bu eşsiz bölgelerden biri.

Valdes Yarımadası’nda görebileceğiniz diğer bir unutulmaz hayvan ise üzeri özel bir zırhla kaplı olan Armadillo. Bu hayvanın zırhının kurşun geçirmediği söyleniyor. Hatta konu olduğu bir haberde Amerikalı birisi Armadillo’dan seken kurşunla kendini yaralamış diye okumuştuk. Armadillo’ya neden kurşun sıkıyorsun! O da ayrı bir sorun.

Puerto Madryn, Patagonya gezi rehberi listesinde, özellikle hayvan severler için bir numaralı ziyaret yeri.

Ushuaia

Arjantin’in en güney ucunda “Dünyanın Sonu” olarak bilinen Ushuaia şehri için detaylı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

DÜNYANIN SONUNDAKİ ŞEHİR – USHUAIA GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

Antarktika’dan önce köprüden son çıkış olan bu şehir size buzlar ülkesinin giriş biletini de sunuyor.

Şimdi gelelim Şili Patagonya Gezilecek Yerler listesine.

Queulat Milli Parkı (Queulat National Park – Parque Nacional Queulat)

Şili’nin Aysen bölgesinde yer alan Queulat Milli Parkı (Parque Nacional Queulat), Cisnes nehrinin ortadan ikiye ayırdığı 1,541 km² genişliğinde doğa harikası bir yer. Puyuhuapi kasabasından bu parka kalkan araçlar bulunuyor. Parkta trekking rotaları, tekne gezisinin yanı sıra ağzınızı açık bırakacak aşağıdaki manzarayı da görebilirsiniz. Queulat Buzulu iki yamaç arasında asılı halde duruyor ve arasından büyük bir şelale akıyor. Şili’de asılı buzul kütleleri görülebilecek başka yerler de var belki ama bunun gibisi yok. Queulat Asma Buzul Şelalesi, Patagonya görülmesi gereken yerlerde kesinlikle olmalı.

Ayrıca Puyuhuapi kasabası, termal otellerin olduğu ve tamamen doğanın içinde harika bir yer.
Balık tutmayı seviyorsanız burada güzel zaman geçirebilirsiniz.

Mermer Mağaraları (Cavernas de Marmol)

Bir kısmı Şili, bir kısmı Arjantin sınırları içinde bulunan General Carrera Gölü’nün Şili tarafında, Puerto Sanchez ve Puerto Rio Tranquilo isimli, karşılıklı 2 küçük kasabanın tam ortasında yer alan Mermer Mağaraları (Cavernas de Marmol) sıra dışı görüntüsüyle Şili Patagonyası’ndaki büyüleyici yerlerden biri. Yüzyıllar boyunca bu mağaraya çarpan göl suları duvarları bu şekle getirmiş. Mağaraların görüntüsü sanki kaya değil de camdan yapılmış gibi. Mağaraları görmek için Puerto Sanchez ve Puerto Rio Tranquilo‘dan tur seferlerine katılmanız gerekiyor. Kısa ve uzun süreli, farklı tekne turu çeşitleri var.

Torres Del Paine Milli Parkı (Torres del Paine National Park)

Torres del Paine Ulusal Parkı, Şili Patagonyası’nda Puerto Natales adındaki küçük bir liman şehrine yakın bölgede yer alıyor. Bu park ismini parkın içinde 3 sivri kule şeklinde uzanan dağlardan dolayı Paine’nin Kuleleri (Torres del Paine) olarak almış. Paine Masifi’de deniyor. El Chalten’deki Fitz Roy dağına çok benziyor.

Yaklaşık 2500 km²‘lik parkın içinde tam bir doğal yaşam ortamı var. Bir lama türü olan guanako sürüleriyle karşılaşabiliyorsunuz. Parkta ayrıca, bu bölgeye has bir hayvan olan gri Patagonya tilkisi, condor adındaki yırtıcı bir kuş türü ve pumalar yaşıyor. Torres del Paine Ulusal Parkı, kışın kar altındayken bembeyaz, yazın ise mavi ve yemyeşil, nefes kesen manzaralara sahip.

Parkta 2 uzun trekking rotası bulunuyor.

  • 4-5 gün süren “W” trekking rotası.
  • 8-10 gün süren “O” trekking rotası.

Kamp çadırları ve rehber eşliğinde bu yürüyüş turlarına katılabiliyorsunuz. Bölge tüm Patagonya’da olduğu gibi çok pahalı. Sadece parka gidiş-geliş ve giriş ücreti olarak 50 dolar civarı para harcarsınız (2020). Bir de katılacağınız tur ücretleri var tabi. Günübirlik olanlar 40 dolar civarı.

Patagonya… Dünyada size cenneti ucundan gösteren, vahşi, soğuk, ıssız ama eşi bulunmaz muhteşem bir coğrafya.

ARJANTİN GEZİ REHBERİ VE GEZİ NOTLARI (TIKLAYIN)

ŞİLİ GEZİLECEK YERLER ve GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

“Patagonya Gezi Rehberi” üzerine 2 yorum

  1. Mahmut Gelgin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir