Kapat
Hobbit Evi

2001 yılının Aralık ayı..

Tüm dünyada gösterime giren Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ilk bölümü Yüzük Kardeşliği filmi, başta Orta Dünya hayranları olmak üzere insanların büyük beğenisini kazanmıştı. Gişe rekorları kıran serinin çekildiği mekanlar ise başlı başına hayranlık uyandırdı. Bu romanı okuyanlar, muhtemelen kafalarında canlandırdıkları fantastik dünyayı tam olarak karşılarında görmüşlerdi.

Hele ki Hobbitlerin yaşadığı Shire’ı, Bilbo Baggins’in evini gördüğümüz an “İşte yaşamak istediğim yer burası” diye pek çoğumuzun aklından geçmiştir. Uçsuz bucaksız yemyeşil ovaların içinde toprağa gömülü oyuklar, rengarenk bahçeler, göller… Her detayı düşünülmüş harika bir dünya..

Filmin yönetmeni Peter Jackson, Yüzüklerin Efendisi filmini kendi memleketi Yeni Zelanda’da çekerek adeta dünyaya yepyeni bir turizm merkezi kazandırdı. Şöyle söyleyelim; romanlarda Shire olarak bildiğimiz ve Hobbitlerin yaşadığı köyün kurulduğu ‘Hobbiton Film Seti’ yılda yarım milyon ziyaretçiyi bölgeye çekiyor. Günde 3 bin kişinin burayı ziyaret ettiği bile oluyor. Sete girmek için hatırı sayılır bir ücret ödendiği de düşünülürse, sanırız “Bir yönetmen memleketine ancak bu kadar fayda sağlayabilirdi” diyebiliriz. Yeni Zelanda’nın ismini duyunca bile insanların aklına ilk olarak Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit serisi gelir oldu.

Peki Yüzüklerin Efendisi Hobbit Köyü (Hobbiton) nerede? Hobbit evleri nasıl kuruldu? Giriş ücreti ne kadar? Tüm bu bilgileri aktaracağımız Orta Dünya yolculuğuna başlayalım.

Hobbiton Nasıl Kuruldu? Hobbit Köyü Hakkında Bilgi

“Toprakta bir kovukta bir Hobbit yaşardı..”

Yıl 1926.. Yukarıdaki cümle J.R.R. Tolkien tarafından boş bir kağıda yazılan ve yüzyılın en büyük edebiyat eserlerinden birine dönüşecek olan kitabın ilk cümlesi. Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi uzun yıllardır kitapseverlerin başucu eserlerinden… Bu eserleri yaklaşık 70 yıl sonra sinema perdesine yansıtmak isteyen kişi ise Peter Jackson.

Yönetmen Peter Jackson, The Lord of the Rings üçlemesinin çekimleri için 1998’in Eylül ayında, Yeni Zelanda’da helikopterle keşif uçuşları yapıyor. Waikato şehrine bağlı Matamata adlı kasabanın üzerinden geçerken bir çiftlik görüyor ve “İşte burası” diyor. “Shire..”

Gördükleri bölge Alexander Ailesi’ne ait bir çiftlik (Alexander Farm). Russell Alexander, çiftçilik yaparak geçimini sağlayan bir aile babası. Bir Cumartesi sabahı kapısı çalınıyor ve ailenin hayatını değiştirecek bir teklifle karşı karşıya kalıyor.

“Biz burada Yüzüklerin Efendisi filmini çekmek istiyoruz!”

Hayat bazı insanlara gerçekten torpil geçiyor.

Yüzüklerin Efendisi Nasıl Çekildi?

İşin ilginç taraflarından biri, Russell Alexander daha önce ne Peter Jackson’ı, ne de Yüzüklerin Efendisi romanını hiç duymamış. Bu yüzden teklife biraz mesafeli yaklaşmış ve ekibi zorlamış. Ama Peter Jackson’ın da ısrarıyla sonunda bütün şartlarda anlaşmışlar. O dönem bu olaylara tamamen yabancı olan Russell Alexander, muhtemelen şu anda bu dünyadaki en büyük The Lord of the Rings hayranıdır. Çünkü şu anda bu turistik bölgenin ortak işletmecilerinden birisi. Yukarıda bahsettiğimiz ziyaretçi sayısını düşünce hayranlığının seviyesi daha iyi anlaşılabilir.

Peter Jackson bölgedeki inşaatın ve çekimlerin tamamen gizli kalması konusunda çok titiz davranıyor. Yeni Zelanda ordusundan da yardım alarak seti gizliyor ve aylar sürecek bir inşaat işine girişiyorlar. 9 aya yakın bir çalışmanın sonunda mükemmel bir fantastik dünya ortaya çıkıyor.

Yeni Zelanda Hobbit Köyü

O kadar detaylı bir set kuruyorlar ki gezerken hayretler içinde kalabilirsiniz. Bilbo Baggins’in evinin hemen tepesinde büyük bir ağaç var. Bu ağaç yapay olarak hazırlanmış. Çekimlerin uzadığı dönemde ağacın rengi solmaya başlayınca, Peter Jackson sırf bu iş için ayrı bir ekip kurarak ağaçtaki 200 bine yakın yaprağı tek tek boyatmış! Kesin stajyerlere yaptırmıştır.

Ahşap yapıların tamamı sanatçıların eliyle makyaj yapılarak tek tek eskitilmiş. Köye sanki uzun yıllardır oradaymış havası verilmiş. Ev, bahçe ve yolların detaylarına girmiyoruz bile. Baştan sonra muazzam bir köy oluşturulmuş.

Yeni Zelanda Hobbit GezisiHobbit Köy Nasıl Gidilir?

Filmin çekimleri bittikten sonra bu köyün sökülerek eski haline getirilmesi düşünülüyormuş. Çiftlik sahibi ile anlaşma da bu şekilde yapılmış zaten. Çekimler sonrası köy ufak ufak sökülmeye başlanmış. Fakat serinin ilk filmi Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring) 2001’de gösterime girip ciddi bir gişe başarısı elde edince, filmin çekim mekanları büyük ilgi görmüş ve insanlar bir kısmı sökülü olan bu seti ziyarete gelmeye başlamışlar. Böyle olunca köyü yıkmaktan hemen vazgeçmişler tabi. Şu Russell Alexander yok mu! Çok kısmetli adammış gerçekten.

2002 yılından itibaren köyde ufak turistik turlar düzenlenmeye başlanmış. Serinin 2. ve 3. filmleri gösterime girdiği dönemlerde bölgeye ilgi gittikçe artmış ve daha detaylı turlar yapılmaya başlanmış. 2009 – 2012 yıllarında, The Hobbit filminin çekildiği dönem bölge tekrar kapatılmış. Yeni evler yapılmış ve her yer tekrar elden geçirilmiş. The Hobbit üçlemesinin bitimiyle, 2012 yılından itibaren burası çok daha detaylı bir turizm bölgesi haline getirilmiş. Turların içeriği genişletilmiş.

Yüzüklerin Efendisi Hobbit Köyü Nerede? Nasıl Gidilir?

Hobbiton Movie Set (Hobbiton Film Seti), Yeni Zelanda’nın kuzey ucundaki Waikato bölgesinde, Matamata kasabasına yaklaşık 15 km. mesafede bulunuyor. Buraya yakın çevre illerden otobüs ile gelebiliyorsunuz. Köyün Auckland şehrine uzaklığı ise araba ile yaklaşık 2 saat.

Konum ve harita için tıklayın.

Hobbiton Köyü ziyareti için önceden rezervasyon yaptırmak önemli. Çünkü bazı dönemler oldukça yoğunluk yaşanıyor ve aynı gün bilet bulamayabilirsiniz. Bilet fiyatları biraz yüksek ama eğer Türkiye’den kalkıp Yeni Zelanda’ya kadar gittiyseniz, bu para çerez parası sayılır zaten. O yüzden mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Yüzüklerin Efendisi Hobbit Köyü (Hobbiton) Giriş Ücretleri (2021)

  • Yetişkin: 89 Dolar
  • 9-16 Yaş: 44 Dolar
  • 0-8 Yaş: Ücretsiz

Bu fiyatlar standart 2 saatlik turlar için geçerli. Özel tur, akşam turu (yemekli) gibi seçenekler de sunuluyor. Tabi fiyatlar çok daha yüksek.

Yüzüklerin Efendisi Hobbit Köyü (Hobbiton) Rezervasyon İletişim
➡ www.hobbitontours.com

Hobbiton girişinde “The Shire’s Rest” denilen, hediyelik eşyaların satıldığı bir dükkan ve kafe alanı var. İster tura başlamadan, ister turdan sonra buradan alışveriş yapabiliyorsunuz. İçeride tahmin edebileceğiniz gibi Orta Dünya’ya ait birçok figür, eşya ve maketler var. Fakat fiyatlar yine çok pahalı.

Hobbit Köyü (Hobbiton) turu, The Shire’s Rest önünden otobüsler ile başlıyor. Her yarım saatte bir yeni tur var. Yaklaşık 5-10 dakikalık bir yolculuktan sonra evlerin olduğu set alanına ulaşmış oluyorsunuz. İçeriye şahsi araçla giriş yasak. Tura başlamadan önce size içinde bir harita olan bilgilendirici broşür veriliyor. Otobüs içerisinde de turun içeriği ve film seti ile alakalı bilgilerin anlatıldığı video yayınlanıyor.

Hobbit Köyü yaklaşık 12 dönümlük bir araziye kurulu oldukça büyük bir yer. Tur rehberi ile beraber dolaşıyorsunuz. 2 saatlik tur boyunca rehber size hem köy hem de filmdeki sahnelerle alakalı her türlü detaylı bilgiyi aktarıyor. Hangi sahne nerede çekildi, nasıl yapıldı gibi..

Hobbit Köyü TurlarıHobbit Köyü Nasıl Gidilir?

Hobbiton’da 44 tane oyuk tarzı ev var. Bu evlerden bir tanesi hariç hepsi kapalı ve içine girilmiyor. Ama bahçe düzenlemesinden, bacalardan çıkan dumana kadar her şey çok detaylı. Ziyaretçilerin içine girdiği ve fotoğraf çekildikleri tek bir ev var. Bu evin de içi boş durumda.

Yüzüklerin Efendisi filminde Frodo, Sam, Merry ve Pippin karakterlerinin birlikte içki içtikleri bir sahne var. Sahnenin linkini aşağı bıraktık. Bu çekimin yapıldığı The Green Dragon Inn (Yeşil Ejderha Hanı) denilen mekan açık durumda ve tur bitiminde tüm ziyaretçilere burada ücretsiz bir içecek veriliyor. Kafe tarzında büyükçe bir yer. Aynı yerde yemek menüsünden ücretli sipariş de verebiliyorsunuz.

Yeşil Ejderha HanıYüzüklerin Efendisi Nerede Çekildi?

Yapay ve doğal göller..
Bilbo Baggins’in evi Bag End..
Bilbo’nun 111. yaş gününü kutladığı yerdeki doğum günü ağacı..
Gandalf’ın at arabasıyla geçtiği çift kemerli köprü..
Su değirmeni..

2 saat süren masalsı bir yolculuk. Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit filmlerini izleyip hayran olanlardansanız, Hobbiton turunun hayatınızın en unutulmaz gezilerinden biri olacağına hiç şüpheniz olmasın.

The Lord Of The Rings ShireYeni Zelanda Tatil RehberiYeni Zelanda Seyahat RehberiHobbiton Gezi Rehberi

Rakamlarla Hobbiton Film Seti

  • Yoğun sezonda günlük 3500 kişi ağırlıyor.
  • Günlük 2 binin üzerinde araç giriş-çıkışı oluyor.
  • 2016/2017 sezonunda köyün ziyaretçi sayısı 552.000 kişi olarak açıklanmış.
  • Ülke ekonomisine yıllık yaklaşık 78 milyon dolarlık ekonomik fayda sağlıyor.

3D SANAL GEZİNTİ İLE TÜRKİYE VE DÜNYA TURU (TIKLAYIN)

Ücretsiz 360 Sanal Tur Yerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir