Kapat
Barcelona Gezilecek Yerler

Barselona kendine has kültürü, tarihi dokusu, renkli plajları, eğlence hayatı ve futbol tutkusu ile hem İspanya’nın hem de Avrupa’nın en gözde turistik şehirlerinden biri.

Son yıllarda Barselona denince birçoğumuzun aklına muhtemelen Lionel Messi geliyor. Ama Barselona’yı gezerken hayran olacağınız bir başka isim daha var. Ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi. 1852 – 1926 yılları arasında yaşamış olan Gaudi, Barselona’nın her köşesine damgasını vurmuş, başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz sıra dışı yapılara imzasını atmış önemli bir sanatçı. Bir nevi Barselona’nın ‘Mimar Sinan’ı diyebiliriz. Birazdan Barselona gezilecek yerler listesini okurken adını sık sık duyacağınız için baştan uyaralım istedik. Lionel Messi de büyük bir sanatçı ama Katalanlar için Antoni Gaudi’nin yer ayrıdır.

Barcelona’nın en güzel turistik yerlerine geçmeden önce, şehri biraz yakından tanımak için Barselona hakkında kısa bilgilere göz atalım. Sonrasında gezimize başlayalım.

Barcelona Gezi Rehberi

Barselona Gezi Rehberi & Barselona Hakkında Kısa Bilgiler

# Barselona Nerede? Barselona, İspanya’nın yer aldığı İber Yarımadası’nın kuzeydoğusunda, Katalonya Özerk Bölgesi’nin içerisinde bulunuyor. Ülkenin en büyük ikinci şehri olan Barselona, İspanya’nın değil ama Katalonya Özerk Topluluğu’nun başkenti olarak kabul ediliyor.

# Barselona İçin Vize Gerekli mi? Evet, Barselona’ya gitmek için İspanya vizesi (Schengen vizesi) almanız gerekiyor.

# Barselona’da Hangi Para Birimi Kullanılıyor? Barselona’da Avrupa Birliği üyesi İspanya’nın para birimi olan Euro (EUR) kullanılıyor.

# Barselona Güvenli mi? Barselona genel olarak güvenli olsa da dikkatli olunması gereken bir şehir. Çünkü çok kozmopolit ve büyük bir kent. Dolayısı ile her yeri bir olmuyor. Yoğun turist kalabalığının olduğu caddelerde ve özellikle sahil kesimlerinde yer yer hırsızlık vakaları görülebiliyor. Ama şehirde bir yabancı olarak kendinize biraz dikkat ederseniz abartılacak bir durum yok. Yani en azından Barselona güvensiz bir şehir demek biraz haksızlık olur. Geceleri sahilden uzak durmak, kalabalık turistik caddelerde çantalara dikkat etmek lazım.

# Barselona’ya Ulaşım Nasıl Sağlanıyor? İstanbul’dan Barcelona Uluslararası Havalimanı’na (Aeropuerto de Barcelona) aktarmasız şekilde giden çok sayıda uçuş bulabilirsiniz. Barselona Havaalanı ile kent merkezi arasında ise ulaşım hizmeti veren hem özel hem de belediye otobüsleri mevcut. Ayrıca bulunduğu merkezi konum sebebiyle Barselona’ya Avrupa’nın birçok kentinden hızlı tren, otobüs ve feribot seferleri de yapılıyor.

# Barselona’ya Ne Zaman, Hangi Mevsimde Gidilir? Barselona, Akdeniz ikliminin ılıman havasına sahip şehirlerden biri. Mayıs ve Kasım arası hem denize girmek hem de şehri gezmek için iyi bir dönem diyebiliriz. Denizin etkisiyle Barselona’da yazlar biraz nemli geçer ama rahatsız edecek düzeyde değildir. Şehrin en soğuk ayları Aralık-Ocak-Şubat dönemidir. Fakat bu aylarda da kar yağışı pek görülmez ve hava sıcaklığı eksilere düşmez. Eğer özellikle deniz turizmi için gitmeyecekseniz Barselona’ya bahar ya da kış aylarında da gidebilirsiniz. Hem yaz sezonuna göre fiyatlar daha cazip olur.

# Barselona Şehir İçi Ulaşım Nasıl? Barselona, Avrupa’nın birçok büyük şehrinde olduğu gibi çok gelişmiş bir metro ağına sahip. Barselona’nın turistik noktalarını metro yardımıyla rahatlıkla gezebilirsiniz. Özellikle yazın bunaltıcı sıcaklarda metro çok iyi bir seçenek. Bunun dışında şehirde tramvay ve belediye otobüsü hatları çok yaygın. Ayrıca hop on hop off denilen turistik otobüsler de gezginlerin işini kolaylaştırıyor.

Belediye araçlarını sık kullanacaksanız Barcelona Card denilen indirimli ulaşım kartını temin etmeniz avantajınıza olur. Üstelik bu kartla şehirdeki bazı müzelere indirimli, bazılarına da bedava girebiliyorsunuz. Sıra beklememek de cabası.

Barcelona Card fiyatları, kullanım şartları ve diğer tüm detaylar için ➜ tıklayın.

Barselona Gezi Haritası

Sagrada Familia Bazilikası (La Sagrada Familia)

Barselona şehrinin sembolik yapılarından biri hatta en önemlisi La Sagrada Familia (Kutsal Aile). Nam-ı diğer Bitmeyen Kilise. Antoni Gaudi’nin en büyük eseri olarak gösterilen Sagrada Familia Bazilikası’nın ilginç bir hikayesi var. 1882 yılında yapımına başlanan bu kilisenin inşaatını 1883 yılında Antoni Gaudi devralmış. Fakat 1926 yılında ölen Gaudi, neredeyse hayatını adadığı bu kiliseyi bitirememiş. Ve o gün bugündür La Sagrada Familia’nın yapımı halen devam ediyor. Evet 100 yıldan uzun süredir devam eden bir inşaattan bahsediyoruz. Bu nedenle burası Barselona’da “Bitmeyen Kilise” olarak isimlendirilmiş. Bazilikanın hedeflenen bitiş tarihi ise 2026 yılı yani Antoni Gaudi’nin 100. ölüm yıl dönümü.

La Sagrada Familia’nın 100 yıldır bitirilememesinin ise iki önemli sebebi var. Bu kilise Gaudi’nin diğer eserlerinden kazandığı paralarla ve halktan gelen yardımlarla inşa ediliyormuş. Antoni Gaudi vefat ettiğinde bu yapının sadece halkın paralarıyla yapılmaya devam etmesi gerektiğini vasiyet etmiş. Bu gelenek hiç bozulmayınca kilisenin yapımı sadece toplanan yardım paralarıyla, dolayısı ile yavaş yavaş ilerlemiş. Diğer bir sebep ise Katalan Mimar Gaudi’nin çok karmaşık bir mimari tarzının olması ve bu mimarinin çözülmesinin zorluğu imiş. Şöyle söyleyelim; La Sagrada Familia’da hiçbir duvar dik, hiçbir kolon düz değil. Yapının tamamında bir hareket söz konusu. Bu tasarımı günümüz mimari çizimlerine uydurarak ilerlemek hiç kolay değilmiş.

La Sagrada Familia Yapımı

Gaudi’nin diğer eserleri gibi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Sagrada Familia Bazilikası, eşine pek rastlanılmayan muhteşem bir görselliğe sahip. İçerisinde Büyük Çile Kapısı, 18 Kule, Mezar Odası, Kutsal Doğum Cephesi, Çan Kuleleri, Zafer Cephesi ve Sarmal Merdivenler gibi bölümler yer alıyor. Binanın iç kesimini ayakta tutan kolonlar, dalları olan ağaçlar şeklinde imar edilmiş. Bu yüzden bazilikayı gezerken sanki bir ormanı geziyormuşsunuz havası oluşuyor.

Tam adı “El Templo Expiatorio de la Sagrada Familia” olan bu görkemli yapı, Barselona’da gezilecek yerlerin ilk durağı olmayı hak eden bir yer. Carrer de Mallorca’da bulunan kilise haftanın yedi günü açık.

La Sagrada Familia giriş ücretlerini ve La Sagrada Familia ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

La Sagrada Familia Barcelona

Park Güell

Katalan Mimar Gaudi’nin bir diğer önemli eseri de Park Güell. Carmel Tepesi’nde bulunan bu yapı doğadan ilham alınarak imar edilmiş bir park.

Yapımına 1900 yılında başlanan bu park aslında içi evlerle dolu bir site olarak tasarlanmış. Fakat sonradan parka dönüştürülmüş ve 1922’de halka açılmış. Park Güell rengarenk mozaiklerle kaplı merdivenleri, kubbe şeklindeki evleri, gotik kemerleri ve heykelleri ile masal diyarını andıran bir görüntü çiziyor. Ayrıca bulunduğu tepeden harika bir Barselona manzarası sunuyor.

Parkın içinde Casa Museu Gaudi adında bir de müze ev bulunuyor. Burası Antoni Gaudi’nin 20 yıl süreyle ikamet ettiği bir mekanmış. Şu anda Gaudi Evi Müzesi olarak ziyarete açık durumda ama içerisinde standart birkaç ev eşyası dışında neredeyse hiçbir şey yok.

Şehir içi otobüslerle de ulaşabileceğiniz Park Güell, Vallcarca metro durağına çok yakın konumda. Alfons X metro durağından kalkan servisler ise direkt parka gidiyor. Barselona şehir turuna bu güzel parkı da eklemeyi unutmayın.

Park Güell giriş ücretlerini ve Park Güell ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Barselona Parkları

Casa Mila (La Pedrera)

Mimar Antoni Gaudi‘nin Barselona’daki bir diğer sıra dışı eseri La Pedrera (Taş Ocağı). Barselona’nın Eixample semtinde bulunan Casa Mila, 1906-1912 yılları arasında inşa edilmiş. Dönemin önde gelen iş adamlarından Pere Mila için yapılan bu bina, farklı dış görüntüsünden dolayı halk arasında Taş Ocağı (La Pedrera) olarak isimlendirilmiş.

Binanın dış yüzeyinde dalgalı bir deniz ile içerisinde savrulan yosunların görüntüsü yansıtılmış. Çatıda farklı şekillerde tasarlanmış ilginç bacalar, ön cephede ise dökme demir balkonlar bulunuyor. Binayı görünce ister istemez “Bu mimarın nasıl bir hayal dünyası varmış arkadaş?” diyorsunuz kendi kendinize. Binanın çatı katında, Espai Gaudi denilen alanda Antoni Gaudi‘nin bazı çizimlerini, fotoğraflarını ve tasarımlarına ait maketleri görebilirsiniz.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan ve dünyada bir eşini daha göremeyeceğiniz Casa Mila, Barselona’da görülmesi gereken en güzel yerlerden biri. Bina, Passeig de Gràcia metro istasyonuna yürüme mesafesinde.

Casa Mila giriş ücretlerini ve Casa Mila ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Barselona Gaudi Eserleri

Casa Batlló

Yine üstad Gaudi ve yine masalsı bir sanat eseri; Casa Batlló. Barselona sokaklarını gezerken, “Bak bu bina da kesin Gaudi’ye ait” diyeceğiniz yapılardan biri. Casa Batlló, balkon korkuluklarındaki tasarımından dolayı halk arasında Casa Dels Osos (Kemiklerin Evi) olarak isimlendiriliyor.

Burası eskiden sıradan bir konutmuş. 1904 yılında Gaudi tarafından elden geçirilip yeniden restore edilmiş ve şu anki farklı görünümüne kavuşmuş. Binanın mimarisinde Fransız ressam Claude Monet’in Nilüferler (Water Lilies) tablosundan esinlenildiği tahmin ediliyor. Özellikle ön cephenin üst kısmında bulunan ve ejderha sırtını andıran renkli alan binanın en dikkat çeken bölümü. Ayrıca Casa Mila’da olduğu gibi burada da baca tasarımları sıra dışı.

Illa de la Discòrdia bölgesinde bulunan Kemiklerin Evi, Barselona’nın en çok ziyaret edilen turistik mekanlarından biri.

Casa Batlló giriş ücretlerini ve Casa Batlló ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Barselona Gezilecek Yerler

La Rambla Caddesi

Barselona’nın en meşhur caddesi olan La Rambla, şehrin kalbi sayılabilecek bir yer. Katalunya Meydanı’ndan başlayıp sahile kadar uzanan, yaklaşık 1.2 km. uzunluğunda, 24 saat uyumayan bir cadde. Yol boyunca sağlı sollu olarak dikili olan çınar ağaçları da çok güzel bir görüntü sergiliyor.

Eskiden burada bulunan bir kent olan Barcino’nun çevresindeki kent surları 1766 yılında yıkılmış. Surların yerine aynı bölgeye bu cadde inşa edilmiş. Cadde, Barselona’nın etrafındaki dağlardan gelen yağmur sularının denize aktığı bir dere yatağının üzerine kurulduğu için La Rambla yani ‘dere yatağı’ ismini almış.

İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ni andıran La Rambla’da yol boyunca sokak sanatçıları, ressamlar, canlı performans sanatçıları ve seyyar satıcılarla karşılaşıyorsunuz. Cadde üstündeki kafeler, restoranlar ve mağazalar ise her daim dolu. Şehrin en yoğun turist kalabalığı burada. Siz de Barselona’da kaldığınız süre içerisinde muhtemelen defalarca bu caddeden geçeceksiniz.

La Rambla Caddesi’nin sahil tarafındaki girişinde meşhur Kristof Kolomb Heykeli’ni görebilirsiniz.

Barselona Turları

Picasso Müzesi (Museu Picasso de Barcelona)

İspanyol ressam Pablo Picasso’nun en fazla eserinin sergilendiği iki müzeden biri (diğeri Paris’te) olan Museu Picasso, Barselona’nın La Ribera semtinde bulunuyor. Bu müze Picasso hayattayken onun adına açılan ilk müze olma özelliğini de taşıyor.

Barselona Picasso Müzesi’nde ünlü sanatçıya ait 4 binden fazla eser sergileniyor. 1963 yılından beri ziyarete açık olan müzede Picasso’nun farklı dönemlerine ait resimlerin gruplandırıldığı ayrı ayrı bölümler var. Bu eserler kronolojik bir şekilde sergilendiği için Pablo Picasso’nun zaman içindeki değişimini ve gelişimini yakından görebiliyorsunuz.

Barselona’da gezilecek en güzel müzelerden biri olan Picasso Müzesi, Jaume I metro istasyonuna yürüme mesafesinde bulunuyor.

Picasso Müzesi giriş ücretlerini ve Picasso Müzesi ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Picasso Barselona

Bilim Müzesi (CosmoCaixa Barcelona)

Bu bina ilk olarak 1904-1909 yılları arasında, Katalan mimar Josep Domenech tarafından körler için bir sığınma evi olarak tasarlanıp inşa edilmiş. 1979 yılında ise kapatılmış. Sonraki yıllarda yenilenerek büyütülen yapı Bilim Müzesi olarak hizmet vermeye başlamış.

CosmoCaixa’nın giriş katından beşinci katına kadar spiral şekilde uzanan merdivenler bulunuyor. Bu merdivenlerin ortasındaki yuvarlak boşluğun içinde ise dev bir Amazon ağacı var. 30 bin m²’lik büyük bir alana yayılan CosmoCaixa görsel anlamda sizi kendine hayran bırakacak bir yapı.

Barselona Bilim Müzesi’nde Amazon yağmur ormanları, jeolojik olaylar, uzay, bitki ve hayvan türleri gibi konuların işlendiği ayrı ayrı bölümler var. CosmoCaixa hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik birçok sergiye de ev sahipliği yapıyor.

Bilim Müzesi, Barselona’nın Carrer d’Isaac Newton Caddesi’nde yer alıyor. Barselona’da görülmesi gereken yerler listenizde olması gereken bir mekan.

CosmoCaixa giriş ücretlerini ve CosmoCaixa ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Barselona Bilim Müzesi

Nou Camp Stadyumu & FC Barcelona Müzesi

Barselona şehrinin futbolla ilişkisini uzun uzun anlatmaya gerek yok sanırız. Maradona, Johan Cruyff, Romario, Ronaldinho, Ronaldo ve Lionel Messi gibi dünya futboluna damga vurmuş isimlerin gelip geçtiği bir şehir Barselona. İspanya’ya binlerce kilometre uzaklıktaki ülkelerde bile fanatik FC Barcelona taraftarları olduğunu hesap edersek, varın Barselona’daki futbol sevgisini siz düşünün. Bu efsane kulübün maçlarını oynadığı, 100 bin kişi kapasiteli Camp Nou Stadyumu ve stat içindeki FC Barcelona Museum da Barselona’da gezilecek yerler listenizde olmalı deriz.

Nou Camp Stadyumu şehrin doğu kesiminde, tarihi şehir meydanına yaklaşık 5 km. uzaklıkta yer alıyor. Bölgeye metro ve otobüslerle ulaşım oldukça kolay. Stadyumda haftanın her günü turistik gezi yapılıyor. Bu tur içinde FC Barcelona Müzesi’ni de geziyorsunuz. Tur fiyatları ise turun içeriğine göre değişiklik gösteriyor.

Nou Camp Stadyumu & FC Barcelona Müzesi tur fiyatları ile ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

FC Barcelona Müzesi

Mercat de la Boqueria

Burası Barselona’nın en ünlü gıda pazarı. Yukarıda bahsettiğimiz La Rambla Caddesi’nin orta kesimlerinde yer alıyor. Mercat de la Boqueria emsallerine göre çok büyük bir pazar ve alanında dünyanın en iyisi olduğu söyleniyor. Yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan La Boqueria’da envai çeşit organik sebze ve meyve bulabilirsiniz. Ayrıca pazar içinde yemek yiyebileceğiniz restoran tarzı yerler de var.

Lezzet anlamında bu pazarın namı gerçekten büyük. Barselona’daki lüks restoranlar mutfaklarında kullanacakları gıdaları genelde buradan temin ediyorlar. Sizin de yöresel tatlara biraz ilginiz varsa, Mercat de la Boqueria’yı Barselona şehir turuna ekleyin.

Barselona Gezisi

Montjuic Tepesi (Yahudi Tepesi)

Yaklaşık 173 metre yüksekliğindeki bu tepe Barselona’nın panoramik şehir manzarasını izlemek isteyenlerin gidebileceği iyi bir nokta. Tepenin üzerinde bulunan Musevi mezarlarından dolayı bu zirveye Montjuic yani Yahudi Tepesi deniliyor.

Montjuic’in hem harika bir Barselona manzarası var, hem de epeyce bir gezilecek yeri mevcut. Tepeyi gezmek için 1 tam gününüzü bile ayırabilirsiniz. Joan Miro Müzesi, Montjuic Kalesi, Botanik Bahçeleri, Olimpiyat Alanı, Askeri Müze, Poble Espanyol (İspanyol Köyü), ve Palauet Albéniz Sarayı burada gezilecek yerlerden sadece birkaçı. Bu yerlerden bazılarına girmek ücretli bazılarına girmek ise ücretsiz.

Montjuic Tepesi şehrin sahil kesiminde bulunuyor. Buraya çıkmak için La Barceloneta’da bulunan Montjuic Teleferiği’ne binebilirsiniz. Yürüyerek çıkmak isterseniz yaklaşık 1 saatlik zorlu bir yolu göze almanız gerek. Eğer hava çok sıcaksa bu yönteme hiç bulaşmayın deriz.

Yahudi Tepesi

Barselona Katedrali (Catedral de Barcelona)

Barselona şehrinin en eski yapılarından biri olan Catedral de Barcelona, gotik mimari tarzıyla dikkatleri üzerine çeken kutsal bir mekan. Katedralin tam ismi ‘Catedral de La Santa Creu i Santa Eulalia’ yani Türkçesiyle Kutsal Haç ve Aziz Eulalia. Burası ayrıca Barselona Başpiskoposluğu’nun da resmi merkezi. Bu yüzden “La Seu” ismiyle de anılıyor. Dini inancı yüzünden Romalılar tarafından idam edilen Aziz Eulalia’nın anısına yapılan bu heybetli katedralin mimarı ise Charles Walters.

İnşaatına 14. yy’da başlanan Barselona Katedrali 20. yy’da ancak tamamlanabilmiş. Burada daha önce bir Roma tapınağı bulunuyormuş. Sonrasında üzerine Vizigotlara ait bazilika inşa edilmiş. Yapının değişimi bununla da bitmemiş. Vizigotlar sonrası da Emeviler buraya bir cami yapmışlar. Barselona Kontluğu’nun bölgeyi ele geçirmesiyle de caminin yerini yapımı yüzyıllar sürecek olan bu katedral almış.

Barselona’da gezilecek en güzel tarihi yerlerden olan Catedral de Barcelona, şehrin sahil kesiminde Jaume I metro istasyonuna yürüme mesafesinde bulunuyor.

Barselona Katedrali giriş ücretlerini ve Barselona Katedrali ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Catedral de Barcelona

Katalan Ulusal Sanat Müzesi (Museu Nacional d’Art de Catalunya – MNAC)

1929 yılında inşa edilen Katalan Ulusal Sanat Müzesi, Barselona’nın en ihtişamlı yapılarından biri olan Palau Nacional’ın (Ulusal Saray) içinde bulunuyor. Bu saray yukarıda da bahsettiğimiz Montjuic Tepesi’nin hemen yamacında yer alıyor. Binanın tasarımı ünlü Katalan sanatçı Jose Puigi Cadafalch’a ait.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi’nde Roma Dönemi, Gotik Dönem, Rönesans ve Barok Dönemleri, Çağdaş Sanatlar Koleksiyonu ve Katalunya Nümizmatik eserlerine ayrılmış farklı bölümler bulunuyor. Toplamda 250 binin üzerinde eser sergilenen müze oldukça büyük ve gezmek için en az birkaç saatinizi ayırmanız gerekiyor. Burası Katalonya Bölgesi’nin en zengin ve en önemli sanat müzesi olduğu için Barselona turunuza mutlaka dahil etmenizi öneriyoruz.

Bu arada Katalan Ulusal Sanat Müzesi’nin ön kısmında, Montjuic’in Sihirli Çeşmesi (Magic Fountain of Montjuic) denilen bir yapı var. Haftanın belirli günleri akşam saatlerinde buradaki çeşmede ses, ışık ve suyun uyumu eşliğinde muhteşem bir görsel şölen sunuluyor. Eğer denk gelirseniz kaçırmayın.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi giriş ücretlerini ve Katalan Ulusal Sanat Müzesi ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Yahudi Tepesi

Santa Maria del Mar Bazilikası (La Ribera Katedrali)

14. yüzyıl yapısı olan Santa Maria del Mar, Barselona’da görülmesi gereken en güzel tarihi yapılardan biri. Katalan mimar Berenguer de Montagut tarafından tasarlanan bazilika, halkın da yardımlarıyla 55 yılda tamamlanmış. Zaten Barselonalılar tarafından “Halkın Kilisesi” olarak isimlendiriliyor. Barselona tarihine bakınca bu tarz bazilikaların yapımının normalde yüzyıllar sürdüğünü ve birçok dönemin mimari tarzlarından etkilendiğini görüyoruz. Fakat Santa Maria del Mar Bazilikası emsallerine göre çok daha kısa sürede tamamlandığı için şehirde sadece Katalan gotik tarzına bağlı kalınarak inşa edilen tek büyük yapı olma özelliğini taşıyor.

La Ribera Katedrali’nin oldukça sade, abartıya kaçmayan zarif bir mimarisi var. En çok dikkat çeken kısmı ise 15. yüzyıl sonrasına ait olan rengarenk cam süslemeleri. Bazilikanın hemen dışında bulunan Fossar de les Moreres anıtı da Katalan halkı için oldukça önemli bir değere sahip. Fossar de les Moreres, 1714 yılında Barselona Kuşatması’nda hayatını kaybeden askerlerin anısına dikilmiş bir eser.

Sahile çok yakın konumda bulunan Santa Maria del Mar, Barselona’nın Barri Gotic Mahallesi’nde yer alıyor. Jaume I metro durağına yürüme mesafesinde.

Santa Maria del Mar giriş ücretlerini ve Santa Maria del Mar ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

La Ribera Katedrali

Barri Gotic (Gothic Quarter)

Barri Gotic (Gotik Semt), Barselona’nın tarihsel açıdan en önemli bölgesi diyebileceğimiz bir semt. Bu semtin etrafı başta Katalonya Hükümet Binası, Barselona Belediye Binası ve Barselona Katedrali olmak üzere harika tarihi binalarla dolu. Barselona’nın bu yöresi ilk olarak M.Ö. 1. yüzyılda Romalılar tarafından Barcino adında bir kent olarak kurulmuş. 14. ve 15. yy’larda hızla gelişen ve büyüyen bu kent, Orta Çağ’da kazandığı Gotik mimari tarzındaki eserleriyle bugünkü eşsiz şeklini almış.

Barcelona’da gezip görmeniz gereken yerlerin birçoğu Barri Gotic semtine yürüme mesafesinde bulunuyor. Bu yüzden bu semti yürüyerek ve tadını çıkartarak yavaş yavaş gezin deriz. Tarihi yapılar ile günümüz modern binalarının harmanlandığı bir bölge olan Barri Gotic, Barcelona turunda en az 1-2 gün zaman ayrılmayı hakkediyor.

Barselona Gotik Mahallesi

Tibidabo Tepesi

Barcelona’yı zirveden seyredebileceğiniz, şehrin bir diğer yüksek zirvesi Tibidabo Tepesi. Collserola bölgesinde bulunan Tibidabo yaklaşık 512 metre yüksekliğinde. Buraya çıkmak için Katalonya Meydanı’ndan kalkan otobüslere binebilir ya da dağın dibindeki füniküler hattını kullanabilirsiniz.

Zirvesinde güzel bir lunapark ve telekomünikasyon kulesi bulunan Tibidabo’nun en dikkat çeken yeri ise İsa’nın Kutsal Kalbi Kilisesi (Temple of The Sacred Heart of Jesus). Bu Katolik kilise mimar Enric Sagnier ve oğlu Josep Maria Sagnier tarafından tasarlanarak, 1902-1961 yılları arasında inşa edilmiş. Neo-gotik tarzda yapılan kilise benzerlerine göre küçük olsa da oldukça görkemli bir yapı. Kilisenin üstünde bulunan İsa Heykeli’ne asansörle çıkabilir ve Barselona’yı buradan kuş bakışı seyredebilirsiniz. Kiliseye giriş ücretiz fakat heykelin bulunduğu kısma çıkmak ücretli.

Tepedeki lunapark (Parc d’Atraccions Tibidabo) ise çocuklu ailelerin oldukça keyifli vakit geçirebileceği bir mekan.

Barselona Gezilecek En Güzel Yerler

Ciutadella Parkı (Parc de La Ciutadella)

Merkezi konumda ve yemyeşil bir araziye kurulu olan Ciutadella, Barselona’nın en büyük ve en güzel parkı. Hem yerli halkın hem de yabancı turistlerin dinlenmek için çokça tercih ettikleri bir yer.

Parkın içinde Doğa Tarihi Müzesi (Museu de Ciences Naturals), Hayvanat Bahçesi, Jeoloji Müzesi ve Antoni Gaudi’nin tasarımı olan bir fıskiye bulunuyor. Ayrıca üzerinde tekneyle gezinti yapabileceğiniz bir de göl var. Bahsettiğimiz müzeler ve hayvanat bahçesi ise oldukça büyük. Girişleri de ücretli. Hayvanat bahçelerinden hiç haz etmediğimiz için o kısım hakkında yorum yapmayacağız. Ama Doğa Tarihi Müzesi özellikle çocuklu ailelerin ziyaret etmesi gereken oldukça eğlenceli bir yer diyebiliriz.

Metro ile kolayca gidebileceğiniz Ciutadella Parkı, Picasso Müzesi’ne çok yakın konumda, sahil kenarında yer alıyor.

Parc de La Ciutadella

Barceloneta Plajı

Barceloneta, şehirle iç içe bulunan büyük bir plaj. Şehir merkezine bu kadar yakın olunca, yaz aylarında iğne atsanız yere düşmeyecek bir hal alıyor tabi. Ama insanlar da haklı. Çünkü metrodan çıkıp direkt denize dalabileceğiniz bir plaj her zaman bulamazsınız.

Barceloneta Plajı’na geze geze gitmek isteyenler için şöyle bir tarif verelim. Yukarıda bahsettiğimiz meşhur La Rambla Caddesi’nden sahile doğru iniyorsunuz. Caddenin sonuna gelince Kolomb Heykeli’ni göreceksiniz. Heykelden sonra Port Well (Eski Liman) yönünde kıyı boyunca 5 dakika daha yürüyorsunuz. Ve karşınızda Barceloneta Plajı.

Plajın bulunduğu La Barceloneta semti dar sokakları, küçük meydanları, balıkçı restoranları ve kafeleri ile genel olarak güzel bir semt. Fakat burası Barselona’nın daha çok düşük gelirli inanlarının yaşadığı bir bölge. Gündüzleri hiçbir sıkıntı yok. Fakat bizce geç saatlerde plajda bulunmasanız daha iyi olur.

Bu arada bölgede bulunan tek plaj Barceloneta değil. Kumsalın devamında Nova Icària, Mar Bella ve Bogatell Plajları da var. Deniz, kum, güneş üçlüsünü seven tatilciler Barselona’nın en meşhur plajlarını burada bir arada bulabilirler.

Katalunya (Katalonya) Meydanı

Plaça de Catalunya (Katalonya Meydanı), Barselona’nın tarihi ve modern şehir merkezlerini birbirine bağlayan önemli bir nokta. Burası İstanbul’daki Taksim Meydanı’nın çok benzeri bir yer. Yuvarlak olarak tasarlanmış meydan araç trafiğine kapalı. İçinde Francesc Macia ve La Deessa o l’Enigma gibi önemli anıtlar ve birkaç çeşme bulunuyor. Çevresi ağaçlarla çevrili olan Plaça de Catalunya oldukça estetik bir yapıya sahip.

Katalonya Meydanı otobüs ve metro seferlerinin kesişim noktası olduğu için Barselona’da gezmek istediğiniz her yere buradan kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Barcelona Uluslararası Havalimanı’na giden servisler de buradan kalkıyor. Barselona’da konaklama için bu meydana yakın otelleri tercih ederseniz, ulaşım anlamında rahat edersiniz.

Katalonya Meydanı

Katalanların başkenti Barcelona’da gezilecek en güzel yerler bu şekilde. Barselona seyahati sırasında siz de fark edeceksiniz ki bu şehir gerçekten Avrupa’nın gözbebeği kentlerinden biri. Büyük sanatçılara, büyük futbolculara, büyük liderlere ve kadim bir tarihe ev sahipliği yapmış muazzam bir yer.

Yukarıda listelediğimiz Barselona’nın belli başlı turistik mekanlarını gezmek için 5-6 günlük bir süre yeterli olur diye düşünüyoruz. Fakat vakti bol olanlar, Barselona’ya doyamayanlar için birkaç ekstra mekan tavsiyesinde daha bulunalım ve Barselona gezi rehberini sonlandıralım.

Barselona Seyahati İçin Gezi Hocası‘nın Bonus Tavsiyeleri;

# Labirent Parkı (Parc del Laberint d’Horta): Labirent Parkı Barselona‘nın kuzeyinde, şehir merkezinin biraz dışında, Horta-Guinardo bölgesinde bulunuyor. Mundet metro istasyonuna yürüme mesafesinde. 1792 yılında mimar Domenico Bagutti tarafından tasarlanan bu sıra dışı park, içinde kaybolacağınız yemyeşil bir labirent şeklinde düzenlenmiş. Çevresinde envai çeşit çiçek türleri, heykeller ve çeşmeler var.

# Icebarcelona: Tamamen buzdan yapılmış heykellerin sergilendiği çok ilginç bir mekan. Şehrin sahil kesiminde, Barceloneta Plajı’nın hemen yanında yer alıyor.

# Palau of Catalan Music (Katalan Müzik Sarayı): La Ribera semtinde bulunan muhteşem bir konser salonu. 1997 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Katalan Müzik Sarayı, 1905-1908 yılları arasında mimar Lluis Domenech tarafından inşa edilmiş.

# Casa Vicens (Vicens Evi): Antoni Gaudi’nin baş döndüren bir başka eseri. 1883 – 1888 yılları arasında Vicens ailesine özel olarak yapılan bu ev UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. 2014 sonrası yapılan restorasyonla daha da muhteşem hale gelen Casa Vicens, görenleri kendine hayran bırakan bir mimariye sahip. Gaudi’nin hayal dünyasına şaşmamak elde değil. Şu an müze olarak hizmet veren Casa Vicens, Carrer de les Carolines’de yer alıyor.

Gaudi Eserleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir