Kapat

Hayatın boyunca hep hayal kurarsın..

Olmayanları oldurmak, sahip olamadıklarına sahip olmak ve yaşayamadıklarını yaşamak adına..

Hayallerin kimi gerçeğe yakındır, gerçekleşir, kimi de ütopiktir, gerçekleşmesi ömrünü bitirir.. Direnirsin.. İnat edersin.. Ama hayalin ötesine geçemezsiniz..

İnsan kavuşabileceği, gerçeğe yakın hayaller kurarsa, hem gerçekleşen hayalleriyle mutlu olur, hem de hayal kırıklığı yaşamaz.

Belli yaşlarda yapılması gereken tatil yapma, gezme, tabiat içinde özgürce yaşama, yani özgür ve bağımsız yaşam tarzını hayata geçiremeyince, sonraki yaşlarda gezmek için plan ve programlar yaparlar. Hiçbir şey için iş işten geçmiş değildir. Hayalleri yaşamak için, önceki yaşlar sonraki yaşlar fark etmez. Eğer vaktin geldiğini düşünüyorsanız artık ertelemeyin. Zira zaman fazla kalmadı..

Karavan almak ve geziye çıkmak da bunlardan biridir. En çok ertelenen hayallerden bahsediyoruz.

Siz de belli yaşları geçip karavan almak isteyenlerden biri misiniz? Neden şimdi değil?

Ben de böyle düşündüm ilk önce.. Ama kafama koydum. Bir karavan alacaktım..

Sonunda benim de bir karavanım oldu ve karavan gezilerine başlayınca karavan kulüplerine üye olmaya karar verdim.

Bugün hala araştırırım..

Boş zamanlarımda bilgi, görgü ve kültürümü artırmak adına internet sitelerini ziyaret ederim..

Değişik ürünler, değişik karavanlar, gezilen yerler hakkında fikir alırım.

Bazen gülmek ile kızmak arasında sendromlar yaşarım..

Bir değil, iki değil, üç değil beş değil hep aynı soruları duymaktan gına gelir..

-Ben de karavan alacağım ama karar veremedim..

-Neden karar veremedin?

-Motokaravan mı, çekme karavan mı?

Düşünüyorum kendi kendime, “Adam araba alacak, internetten birine nasıl araba alacağını sorar mı?”

Mesela ev alırken nereden ve nasıl bir ev alacağını sorar mı?

Karavan konusu kapalı bir kutu olduğundan kimse bir şey bilmiyor, balıklama mı dalıyor?

Yoksa ARGE’yi kendisi yapmayıp insanların kendine 5 dakikada hayatın tüm tecrübelerini anlatmasını mı istiyor, bir türlü kavrayamadım.

Şunu sürekli atlıyoruz: Herkesin hayat tarzı farklıdır. Hobiler, fobiler, alışkanlıklar farklıdır. Kimisi çekme karavanı kurarken eğlenir.. Kimine eziyet gelir. Kimi çadırda yatmayı sever, kimi karavanda..

Karavan almak güzel bir olay..

Karavan hayatı yaşamak da ayrı bir güzellik..

Karavan ile ilgili gelişmişlik, yenilik adına paylaşımlar da güzel..

Karavan alım satımları da bir bilgi paylaşımıdır.

Hikaye anlatanlar bile bir şeyler katıyor karavan ailesine.

Şimdi ben size birkaç önemli tavsiyede bulunacağım. Bunlar temel çizgiler.. Gerisi size kalmış artık.

Paranız kadar, zamanınız kadar, bilgi, birikim ve ihtiyacınız kadar bir karavan alın..

Sabit kalacaksanız ve ekonomik düşünüyorsanız çekme karavan alın. Çünkü fiyatlar arasında çok ciddi fark var. Bütçeniz müsait değilse motokaravan hayalinizi şimdilik erteleyin. Çünkü motokaravanın vergi ve sigorta gibi bitmeyen masrafları da var.

Eğer yılda bir defa ve kısa süreliğine tatile çıkacaksanız çekme karavan işinizi fazlası ile görür.

Tatil ve gezi yapmadığınız zamanlarda çekme karavanı bir yere park edersiniz ve aracınızı istediğiniz şekilde kullanırsınız. Fakat motokaravan sadece karavandır.

Bir bölgeyi gezmeye gittiğinizde, diyelim bir sahile ya da yaylaya çekme karavan ile kuruldunuz. Fakat gittiğiniz bölgede gezmeye değer birçok yer var. Otomobiliniz ile karavansız şekilde günü birlik olarak bol bol gezebilirsiniz. Motokaravanda nereye giderseniz, karavanla beraber gitmeniz gerekiyor.

Paranız varsa, sürekli gezecekseniz, ülkeyi veya şehirleri hatta köyleri tanımak ve buralarda konaklamak istiyorsanız motokaravan alın.

Diyelim bir manzara gördünüz, bir ırmak kenarı ya da bir sahil kenarı.. Burada duralım, bir gün konaklayalım dediniz.. Bunu çekme karavanla yapabilir misiniz? Biraz zor da olsa yaparsınız. Kurulması etmesi ve yeniden toparlanması ile uğraşırım derseniz neden olmasın..

Motokaravanda, yolda giderken güneş panelleri ile çalışan klimayı kullanabilir, yine buzdolabından soğuk bir şeyler talep edebilirsiniz. Çekme karavanda bunu yapamazsınız.

Yolculuk sırasında eğer gerekli tedbirleri almadıysanız, karavan içinde eşyaların devrilmesi, düşmesi gibi sorunlar olabiliyor. Çekme karavanda bunun farkında olamazsınız.

Motokaravanın avantajlarından biri de şu, sadece tatil mevsimlerinde değil her zaman gezintiye çıkabilirsiniz. Diyelim haftasonu hava güzel.. Evinize yakın güzel bir mekanda iki günlük gezinti yapabilirsiniz. Çekme karavanın kurulması biraz daha zahmetli olduğu için biraz daha dezavantajlı görünüyor.

Çekme karavanın 750 kilogramın altında olmak şartı ile vergi, muayene, sigorta derdi yok. Motokaravanda bunlar şart. Bu karavanları 1.6 motorlu otomobiller çekebiliyor. Daha büyük çekme karavanlarda şartlar değişiyor. Ruhsat ve muayene zorunluluğu geliyor. Otomobilinizin biraz daha güçlü olması gerekiyor. Uzun karavanlar için manevra ve geri gitme imkanı biraz daha zorlaşıyor.

Çekme karavan için aracınızda çeki demiri olması gerekiyor.

# Önemli Bir Not: Motokaravan ruhsatında yolcu taşıma sınırı bulunuyor. Diyelim, karavan 7 kişilik ama ruhsatta yolcu taşıma iki kişi görünüyor. Öyle ise trafikteki aracınızda ancak 2 kişi bulundurabilirsiniz. Bir trafik memuru sizi durdurduğunda sırf bu sebepten ceza yiyebilirsiniz. Artık memurun insiyatifine kalmış bir durum diyelim. Ama bu konuyu bilerek hareket etmenizde yarar var.

Çekme Karavan Çalınır mı?

Çalan olduğu ve tedbir almadığınız sürece çekme ya da motokaravan ne fark eder? Çeki demiri olan bir araç bile rahatlıkla çalınabiliyor. Tabii tedbir alırsanız durum değişir. Bunun için çekme karavan çalınır mı diye endişe etmeyin. Bu tarz takıntılar sizi hayallerinizden alıkoymasın.

Şimdi biz size soralım:

Motokaravan mı? Çekme Karavan mı?

Buyurun cevabı bu defa sizden alalım..

Hayallerinizi Daha Fazla Ertelemeyin!

Karavan sahibi olmak en güzel hayallerden biridir. Çünkü bir yazlık alıp sabit bir mekana sahip olmak gibi değildir. Sınırları yoktur. Her yer sizindir. Karavan doğa demektir.. Doğa hayat demektir.

Her şeyi emekliliğe ertelemeyin.. Neden şimdi değil?

Endişe etmeyin ve bir an önce harekete geçin..

Çok fazla sorularla ve endişelerle kendinizi boğmayın.. Hevesinizi kaçırmayın.. Deneyimlerle kendinizi nasıl mutlu hissettiğinizi görün. Ve sonra karar verin. Kimsenin doğrusu, kimseye uymaz.

İkinci el de olsa bir karavan alın. Adı önemli değil.. Çekme ya da motokaravan.. Ama bir yerden başlayın. Size uymadı mı? Satın gitsin yav 🙂

Bunun için ikinci el daha mantıklı.. Birkaç deneyimden sonra bütçenize uyan doğru tercihinizi yapabilirsiniz.

Yeter ki bir yerden başlayın.. Doğa ve hayatın güzellikleri sizi bekliyor.. Daha ne kadar bekleteceksiniz?

# Editör / Gezi Hocası

FETHİYE’NİN EN GÜZEL KAMP ALANLARI (TIKLAYIN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir