Kapat
Buenos Aires Tarihi

Arjantin’in başkenti Buenos Aires kelime anlamı olarak güzel havalar demek. İsminin hakkını verecek kadar güzel ve Güney Amerika’nın en Avrupai şehri. Hem tarihi binaları hem modern yapıları göz alıcı.. Şehri gezmek gerçekten çok keyif veriyor. Buenos Aires gezilecek yerler başlığı altında bu şehri birlikte inceleyelim.

Olur olmadık her yerde tango yapan çiftleri görünce önce romantik moda girer gibi olup, sonra “Anadolu çocuğuyuz biz, halay yok mu halay?” kafasına son anda geri dönüyorsunuz. Dönemezseniz ağzınıza bir gül alıp sokak ortasında kendinizi tuhaf hareketler yaparken bulabilirsiniz dikkat edin.

Buenos Aires’in nüfusu kendine bağlı bölgelerle beraber toplamda 15 milyonu aşıyor (2021). Burası Sao Paulo’dan sonra Güney Amerika’nın en büyük ve en kalabalık ikinci şehri. Öyle bir iki günde gezip bitirilecek bir yer değil. O nedenle buraya daha fazla zaman ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

Buenos Aires’te gezilecek belli başlı yerleri sıralamadan önce, işinizi kolaylaştırması açısından Buenos Aires şehir metro haritasını şuraya bırakalım. Merkezi tüm yerlere hem otobüs hem metro hattıyla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Buenos Aires Gezilecek Görülecek Yerler

Bu şehrin her mevsimi bahar gibi geçtiği için tam gezmelik bir iklime sahip.. Hava sıcaklıkları taş çatlasa 9 dereceye kadar düşüyor. Taşın çatlamadığını düşünün 12-13 dereceler en soğuk seviyeler diyebiliriz. Bir şehrin iklimi gezmek için ancak bu kadar isabetli olur. Buenos Aires insanları da şehrin havası kadar sıcak.

La Boca ve El Caminito Sokağı

Şehrin en turistik mahallesi La Boca’dır.. Rengarenk 2 katlı metal evleri, tango yapan çiftleri, Boca Juniors’ın meşhur stadı La Bombonera’nın bulunduğu bir bölge. Galata Köprüsü altındaki balık restoranlarını bilirsiniz. Aynı oradan geçerken yaşadığınız  gibi bu mahallede de gezerken her restoran “buyrooon buyrooon” diyerek sizi içeri çekmeye çalışıyor.

La Boca 1500’lü yıllarda İspanyollar tarafından kurulan en eski liman şehri. Buenos Aires’in temelleri burada atılmış denilebilir. Yakın civardaki tersanelerden artan boyalarla rengarenk boyandığı için bu şekli almış.

Buranın iki büyük özelliği var. Birincisi, Arjantin’in meşhur dansı tango burada doğmuş. İkincisi ise Superclasico denilen dünyanın en büyük derbisi Boca Juniors – River Plate rekabetine ev sahipliği yapması. Eğer farklı bir intihar şekli düşünüyorsanız burada Maradona hakkında ileri geri konuşarak hayatınıza kolayca son verebilirsiniz.

Yeri gelmişken bu önemli bilgiyi de vermeden geçmeyelim;
İngiltere – Arjantin savaşları sebebiyle Arjantin halkı İngilizleri pek sevmez. Fakat kader onları 1986 yılında dünya kupası çeyrek finalinde yine karşı karşıya getirir. Ezeli bir maç olur.. Maradona eliyle İngilizlere efsane bir gol atar. İngiliz milli takımı elenir. Attığı gol için “Tanrı’nın eliydi” diyen Maradona ise adeta milli bir kahraman olur. Bu bu bilgiye sahip olmadan oralarda gezmeyin. Adamı kınarlar.

Günün her saati turist kaynayan bir yer. Renkli evlerin balkonlarında Messi ve Maradona’nın kocaman heykelleri size doğru bakıyor. Boca Juniors’ın stadı La Bombonera’yı gezmek isterseniz stat girişinde tur biletleri satılıyor. Girişler en az maç bileti kadar pahalı maalesef.

La Boca ayrıca şehirdeki varoşların yaşadığı mahalleleri de barındırıyor. Merkezi bölgelerden ayrılıp ara sokaklara dalmamanızı tavsiye ederiz. Renkli binaların olduğu sokağın ismi El Caminito.

La Boca, Buenos Aires gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında olmayı hakeden bir yer.

Avenida de 9 Julio (9 Temmuz Bulvarı)

16 şeritlik, 140 metre genişliğindeki caddesi ile dünyanın en geniş bulvarı. Hani şu tam ortasında meşhur dikilitaş olan yer. Time Square meydanının Arjantin versiyonu diyebiliriz. İsmini 9 Temmuz 1816’daki Arjantin’in Bağımsızlık Günü’nden alıyor. Hem enine hem boyuna öyle büyük bir cadde ki bütün gününüzü sadece bu cadde boyunca gezerek geçirebilirsiniz.

Cementerio de la Recoleta (Recoleta Mezarlığı)

“Mezarlıktan gezi yeri mi olur!” diyebilirsiniz ama bu mezarlığın içerisinde, çoğu tarihi eser kabul edilmiş tasarım harikası yüzlerce mozole bulunuyor. Arjantinli birçok zengin ve ünlünün de mezarı burada. Yaşarken fakirleri ezdikleri yetmezmiş gibi ölüyken de en kral mezarları yaptırmışlar kendilerine. İnsanın adeta ölesi geliyor ama buraya gömülmek için sağlam servet istiyorlar. Aman diyelim. Milyon dolarınız cebinizde kalsın, siz biraz gezip yolunuza devam edin.

Teatro Colon (Colon Tiyatrosu)

Teatro Colon, diğer adıyla Kristof Kolomb Opera Binası. 9 Temmuz Bulvarı  üzerinden olan Teatro Colon, akustiğiyle dünyanın en iyi opera binalarından biri. Hatta National Geographic tarafından “Dünyanın En İyi 3. Opera Binası” olarak gösterilmiş. Etkinlik olsun olmasın binayı ziyaret edebiliyorsunuz. Tabi imkanınız olursa opera izlemek ilk tercihiniz olsun.


Plaza de Mayo (Mayıs Meydanı)

1976 yılında Arjantin’de yaşanan darbede kaybolan binlerce çocuğun anneleri, her perşembe günü başlarına beyaz bir örtü bağlayarak bu meydanda toplanmaya başlar ve kaybolan çocuklarının bulunması için protestolar yaparmış. Çok az çocuk sağ olarak geri dönmüş tabi. Dünyada benzer eylemlere ön ayak olan bu olay nedeniyle Arjantin tarihi açısından önemli bir meydan burası. Ayrıca Arjantin’in efsane başkanlarından Eva Peron’un halka seslendiği ünlü evi Casa Rosada (Pembe Ev) ve Buenos Aires’in en büyük katedrallerinden Metropolitan Katedrali (Catedral Metropolitana) da burada bulunuyor.

El Ateneo Grand Splendid

Burası için dünyanın en iyi kitapçılarından biri olduğu söyleniyor. En iyisi mi, değil mi bilemiyoruz ama kesinlikle en güzeli olduğunu düşünüyoruz. Eski bir opera binasından restore edilmiş. Eğer kitaplara ilginiz de varsa burası gözlerinizi kamaştıracak bir mekan.


Puerto Madero (Madero Limanı)

Gökdelenlerin yükseldiği, şehrin yeni liman bölgesi. Ortasından geçen kanal ve Puente de la Mujer adındaki yaya köprüsü ile özellikle geceleri harika bir manzarası var. Şehrin zengin semti diyebiliriz. Dört bir tarafı restoranlar, kafeler ve barlar ile dolu. Yaya yürüyüş yolları ve çok temiz parkları var.

Plaza del Congreso (Arjantin Kongre Binası)

Burası şehrin merkezi meydanlarından birinde yer alan Arjantin Kongre Binası. Muhteşem ve görkemli bir tasarıma sahip. Önündeki park ve çevresinde mitingler, protestolar eksik olmuyor. Bu bina oldukça merkezi bir noktada yer aldığı için Buenos Aires’te kaldığınız süre içerisinde bu civarda konaklamanızı tavsiye edebiliriz. Şehrin en işlek yerlerine yürüme mesafesinde, uygun fiyatlı ve güzel hostellerin olduğu bir bölge.

Tigre

Buenos Aires şehir merkezindeki istasyondan kalkan trenlerle yaklaşık 1 – 1,5 saatlik yolculukla gelebileceğiniz bir sahil şeridi. Yazlıkçıların yaşadığı bir delta bölgesi. Her tarafa teknelerle ulaşım sağlanan yemyeşil, sakin bir yer. Alışveriş için büyük çarşı pazarları mevcut. Şehir kalabalığından biraz uzak kalmak için Tigre Deltası oldukça cazip bir yer.

Kral Fahd İslam Kültür Merkezi (King Fahd Islamic Cultural Center)

Suudi Kralı Fahd bin Abdul Aziz Al Saud tarafından 1995 senesinde Palermo’da yaptırılmış Latin Amerika’nın en büyük camisi. 34 bin m² alana inşa edilmiş. 2000 yılından sonra İslam Kültür Merkezi’ne çevrilerek sadece cami değil bir eğitim merkezi olarak kullanılmaya başlanmış. 1600 kişilik ibadet alanı mevcut. Onlarca öğrenciye ders verebilecek kapasitede sınıfları var. Buenos Aires’te bulunan Kral Fahd İslam Kültür Merkezi‘nde küçük çocuklar, gençler, kadınlar için ayrı ayrı kısımlar ve büyük bir kütüphane de mevcut. Gezi bloglarında buradan çok bahsedilmiyor ama eğer Buenos Aires’te iseniz bizce gidip gezmeniz gereken mekanlardan biri.

İspanyolca ismi: Centro Cultural Islámico Custodio de las Dos Sagradas Mezquitas Rey Fahd

Palermo

Tarihi sokak ve binaları, çarşı – pazarı, tango salonları, bar ve kafeleri, restoranları, müzeleri ile yürüyerek tam gününüzü ayırabileceğiniz bir keşif bölgesi Palermo.

Palermo’da gezilecek yerlerin başında; Dekoratif Sanatlar Müzesi, Palermo Ormanı, Japon Bahçeleri, Galileo Galilei Planetaryumu, MALBA ve Eva Peron Müzesi geliyor.

Floralis Generica

Arjantinli mimar Eduardo Catalano tarafından 2002 yılında, 18 ton paslanmaz çelik ve alüminyum kullanılarak yapılmış 23 metre yüksekliğinde kocaman bir çiçek heykeli. Canlı bir çiçek gibi gün doğumu ile açıp akşamları kapanan bir mekanizması var.
Palermo sınırları içinde, Buenos Aires Üniversitesi’nin bahçesinde yer alıyor.


Arjantin hakkında önemli detaylar içeren bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

ARJANTİN GEZİ REHBERİ ve GEZİ NOTLARI (TIKLAYIN)

Buenos Aires Pahalı mı? Arjantin Ekonomisi Nasıl?

Türkiye’de bazı dönemler yaşanan devalüasyonlar sonrası ekonomin ne hale geldiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Doların bir anda fırlaması, fiyat etiketlerinin birkaç hafta içinde inanılmaz yükselişleri ve hayat pahalılığının bir anda zirveye çıkması. İşte Arjantin’de bu devalüasyon, enflasyon ve ekonomik sarsıntılar o kadar sık yaşanıyor ki Buenos Aires pahalı bir şehir mi, yoksa Buenos Aires ucuz mu diye net bilgi vermek çok zor oluyor. Gittiğiniz dönem ülke nasıl bir ekonomik yapıda olur bilemeyiz tabi. Ama genel itibariyle Arjantin ile Türkiye arasında hayat pahalılığı birbirine çok yakın. Sadece belli alanlarda farklılıklar gözlemlenebilir. Mesela yeme içme konusunda Buenos Aires sizi pek üzecek bir şehir değil. Karnınızı doyurmak için çok para harcamazsınız. Şehir içi ulaşım için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Otobüs, metro fiyatları ülkemizden çok farklı değil ama şehirler arası ulaşıma gelirsek işte orada biraz cep yakıyor. Hele ki Patagonya civarına otobüsle gidecekseniz 100 dolardan başlayan bilet fiyatlarına hazırlıklı olun deriz. Turistik yerlere, müzelere, sanat galerilerine girişler de pahalı. Arjantin’e cebinizde dolarla giderseniz paranız epey kıymetli demektir.

PATAGONYA GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

Buenos Aires Resimleri Foto Galeri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir