Kapat

Burdur’un Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, yüz binlerce yıldır pek kimsenin dikkatini çekmeden olduğu yerde tüm güzelliği ile duruyordu. Ta ki instagram gençliğinin katkılarıyla bir anda Türkiye’nin en gözde tatil yerlerinden biri haline gelene kadar.

Mars’a benziyor dediler tutmadı, Maldivler ayağınıza geldi dediler olmadı ama ne olduysa sosyal medyanın gücüyle oldu ve #saldagölü tatil keyfi paylaşımları aldı yürüdü. Siz de bu büyüye kapılıp tatil planınızı Burdur Salda Gölü’ne göre yapma kararı aldıysanız ‘Salda Gölü Konaklama Yerleri’ ile ilgili bu detayları bilmenizde fayda var.

Sırasıyla;

 • Salda Gölü Kamp Alanları
 • Salda Gölü Bungalov Evleri Kiralama
 • Salda Gölü Özgün Doğa Evleri
 • Salda Gölü’ne Yakın Otel ve Pansiyon

Seçeneklerinin hepsini detaylandırmaya başlayacağız ama öncesinde Burdur, Yeşilova Salda Gölü’ne nasıl ulaşabileceğimize bir bakalım.

Salda Gölü Ulaşım

Salda Gölü Nerede ve Salda Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Salda Gölü, Burdur – Denizli – Antalya şehirlerinin ortasındadır. Burdur’a uzaklığı 75 km., Denizli’ye uzaklığı 85 km. ve Antalya’ya uzaklığı 150 km’dir. Burdur Yeşilova ilçe merkezine uzaklığı ise 4-5 km. kadar.

Salda Gölü’ne en yakın 4 tane yerleşim yeri var. Salda, Kayadibi, Doğanbaba ve Yeşilova.

Ana yol güzergahlarında olmadığı için şimdilik Salda Gölü’ne direkt giden şehirlerarası otobüs seferleri bulunmuyor (2020). O nedenle Salda Gölü’ne ulaşmak için ilk ve en kolay alternatif özel araç yani kendi arabanızla gitmek.

Salda Gölü’ne özel araçla gitmek isteyenler için bazı şehir merkezlerine uzaklık mesafelerini verelim;

 • İstanbul – Salda Gölü arası 630 km. ve araçla gitmek 7,5 saat sürüyor.
 • İzmir – Salda Gölü arası 300 km. ve arabayla yaklaşık 4,5 saat.
 • Antalya – Salda Gölü arası 150 km. ve arabayla 2 saat 15 dakika kadar sürüyor.
 • Burdur – Salda Gölü arası 75 km. ve araçla 1 saat kadar sürüyor.
 • Denizli – Salda Gölü arası 85 km. ve araçla 1 saat 15 dakika kadar sürüyor.
 • Isparta – Salda Gölü arası 110 km. ve araçla 1 saat 40 dakika kadar sürüyor.

Salda Gölü’ne en yakın şehir merkezi olan Burdur’dan gelmek için önce Hacılar istikametine, oradan Salda yönüne ilerlemeniz gerekiyor.

Salda Gölü Konum

Salda Gölü’ne Havayolu ile Ulaşım

Salda Gölü’ne en yakın konumda 3 tane havalimanı bulunuyor.

 • Isparta Süleyman Demirel Havalimanı (En yakın konumdaki havalimanı burası)
 • Denizli Çardak Havalimanı
 • Antalya Havalimanı

Bulunduğunuz şehirden önce bu havalimanlarından birine uçuş gerçekleştiriyorsunuz. Daha sonrasında bu şehirlerin merkez otogarlarına geçmeniz gerekiyor. Havalimanlarının genelde otogar servisleri bulunuyor. İsterseniz onları kullanabilir ya da taksiye binebilirsiniz. Farklı bir alternatif de araç kiralama olabilir.

Bu 3 şehrin otogarından da Yeşilova’ya giden minibüs ya da otobüsler var. Geldiğiniz şehre göre 1-2 saat içerisinde Yeşilova’ya varmış oluyorsunuz.

Yeşilova’ya gelen minibüsler Salda Gölü’ne çok yakın mesafeye kadar geliyorlar ama kamp bölgesine girişleri yasak. Biraz yürüme mesafesi kalıyor. Yeşilova merkezden hiç yürümeden bölgeye ulaşmak istiyorsanız ya taksiye bineceksiniz ya da otostop çekeceksiniz. Mesafe 4-5 km. olduğu için taksi ücreti fazla tutmayacaktır. Bölge özellikle yazın çok kalabalık olduğu için müsait durumdaysanız (aile, çoluk çocuk, kalabalık değilseniz ya da eşyanız çok değilse) otostop çekerek de göle ulaşabilirsiniz.

Salda Gölü’ne Otobüs ile Ulaşım

Toplu taşıma ile Salda Gölü’ne ulaşmak için yine bölgeye en yakın 4 şehir otogarından birine gelmeniz gerekiyor;

 • Burdur Otogarı
 • Isparta Otogarı
 • Denizli Otogarı
 • Antalya Otogarı

Bu şehir otogarlarının hepsinden Burdur, Yeşilova ilçesine kalkan minibüs-otobüslere binerek bölgeye ulaşabilirsiniz. Sonrasında ise göl kenarına yürümeden gitmek istiyorsanız Yeşilova merkezden taksiye ihtiyacınız olacak. Ya da az önce belirttiğimiz gibi otostop. Bu 4 şehir otogarından Yeşilova’ya giden araçlar akşam 18:00 – 19:00 civarına kadar çalışıyor, sonrasında toplu taşıma aracı bulmanız mümkün değil. Yürüme imkanınız varsa Yeşilova minibüslerinden sizi göle en yakın bölgede indirmesini isteyebilirsiniz.

Eğer bölgeye kısa süreliğine gelecekseniz indiğiniz havalimanı ya da otogardan araç kiralamak iyi bir seçenek olabilir. Git gel masraflarınızı tek seferde araba kirasına vermiş olursunuz.

Salda Gölü konaklama bilgilerine gelmeden önce, Salda Gölü ile ilgili bilmeniz gereken önemli detayları bu yazıda okuyabilirsiniz.

TÜRKİYE’NİN MALDİVLERİ SALDA GÖLÜ VE ÖZELLİKLERİ (TIKLAYIN)

Salda Gölü Konaklama

Doğal sit alanı olan Salda Gölü’nde yapılaşma kesinlikle yasak. O nedenle gölün hemen kenarında oteller, pansiyonlar, konaklama yerleri gibi beklentiniz olmasın. Bu doğa harikası yer için çok iyi bir karar. Bütün dünyanın betonlaşma için yemin etmiş gibi harıl harıl çalıştığı şu yüzyılda, en azından elimizden geldiğince bazı yerleri korumamız çok önemli.

Salda Gölü Kamp Alanı (2020)

Salda Gölü’nde konaklama yaparken göle yakın olmak istiyorsanız ilk tercihiniz Çadır Kampı olabilir. Kendi çadırınızı getirebileceğiniz gibi, belediyenin Salda Gölü Çadır Kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Gölde çadır kurulmasına izin verilen resmi kamp alanları mevcut.

# Yeşilova Belediye Halk Plajı
Plajda çadır kurmaya ve kamp yapmaya izin veriliyor. Bu kısımda belediyenin hizmet verdiği otopark, büfe, tuvalet, duş alanları ve restoranlar bulunuyor ama sahile biraz uzak kalıyorlar. Oldukça bakımsız durumdalar. Beklentilerinizi düşük tutmakta fayda var. Bu plaj gölün güneyinde, Yeşilova’dan gelirken hemen ana yol kenarında. İçerisinde Bulgaroğlu Kamping, Mahalli Gençlik Kamp Alanı ve Karavan Parkı bölümleri var. Gölün en kalabalık kısmı burası.

# Doğanbaba Plajı
Kamp yapımına izin verilen bir diğer yer ise Doğanbaba Plajı. Bu plajda şu an için (2020) tuvalet, elektrik ve temiz su gibi ihtiyaçlar bulunmadığı için çok tercih edilmiyor. Yine de kalabalık ama diğer plajlar kadar değil. Genellikle günübirlik ya da kısa süreli kamplar için tercih edilebilir. Gölün kuzeyinde, Doğanbaba beldesi tarafında.

# Maldivler Plajı (Saldivler)
Burası yüzmekten ziyade daha çok çamur banyosu yapmak isteyenlerin tercih ettiği kısım. Bir de sosyal medyada gördüğünüz en iyi fotoğraflar burada çekiliyor. Görüntü anlamında gölün en fotojenik kısmı diyebiliriz. Maldivler Plajı, gölün batı ucunda, Salda kasabası tarafında bulunuyor.

Burdur Salda Gölü Tatil Rehberi

# Tabiat Parkı Orman Plajı
Yeşilova Belediye Halk Plajı’nın hemen bitişiğindeki kamp alanı. Ayyıldız Çadır Kampı bu plajın içerisinde yer alıyor. Restoran ve kafeler mevcut.

Salda Gölü’nün resmi olarak kamp yapılmaya izin verilen yerleri dışında birçok uyarı tabelası bulunuyor.

 • ‘Burada Kamp Yapmak Yasaktır’
 • ‘Göle Girmek Tehlikeli ve Yasaktır’
 • ‘Burada Ateş Yakmak Yasaktır’

Sizce bu yasaklara ciddi biçimde uyuluyor mudur? Maalesef hayır. Olur olmadık her yerde kamp yapan, göle giren, mangalını, semaverini yapan insanlar kaynıyor. Jandarma mümkün olduğu kadar müdahale etmeye çalışıyor ama ne kadar başarılı olabiliyorlar orası tartışılır. Bu konu hakkında kesinlikle daha ciddi önlemler alınmalı. Salda Gölü popüler olalı fazla zaman olmadı. Dolayısıyla gölün çevresindeki sosyal alanlar, özel ya da belediye hizmetleri şu an için az ve yetersiz. Ama zamanla sayıları artacaktır. Hem kendi sağlığımız hem de çevrenin sağlığı için bu kurallara mümkün olduğu kadar riayet etmeye çalışalım lütfen.

Aslında bize kalsa en temizi bir karavan kiralayıp gelin, hem her türlü ihtiyacınızı tertemiz şekilde kendiniz karşılarsınız hem de kimseyle uğraşmamış olursunuz. Ama tabi imkanı olan var olmayan var.

Salda Gölü Bungalov Evleri Nerede?

Yeşilova Belediye Halk Plajı içerisinde yer alan ve işletmesi Yeşilova Belediyesi’ne ait olan Bungalov Evleri göle yaklaşık 100 metre mesafede bulunuyor. Bu evler ahşaptan küçük barakalar şeklinde. İçerisinde bir adet çift kişilik, bir adet tek kişilik yatak bulunan evlerde, mini buzdolabı, ısıtıcı, banyo ve tuvalet var. Etrafı tel örgüyle çevrili Salda Gölü Bungalov Evleri’nin önünde küçük bir veranda, bir masa ve sandalyeler bulunuyor. Evlerin ön kısmı ise Salda Gölü manzaralı. 2020 yılı itibariyle sadece 20 ev bulunduğu için önceden rezervasyon yaptırmanız önemli. İnşası devam eden Bungalov Evleri’nin yakın zamanda 50’ye tamamlanacağı söyleniyor.

Bungalov Evleri Kiralama bedeli 100 TL olarak belirlenmiş (2019). Her yıl ufak bir miktar kira artışı oluyor. Kişi sayısı fiyatı etkilemiyor. Evler hakkında daha detaylı bilgi ve rezervasyon için belediyeyi ya da Yeşilova Halk Plajı’nı arayabilirsiniz. Henüz online rezervasyon hizmeti olmadığı için sadece telefonla rezervasyon mümkün. Ne Yeşilova Belediyesi’nin ne de Yeşilova Halk Plajı’nın resmi bir internet sitesi olmaması iletişim olayını biraz sıkıntıya sokuyor, doğru numaralara ulaşmak zor oluyor. (İnternette arama yaparken Türkiye’deki diğer Yeşilova ilçeleriyle karıştırmayın!)

Burdur Yeşilova Halk Plajı Telefon: 0 (535) 691 05 95

Yeşilova Kaymakamlığı Web Sitesi: www.yesilova.gov.tr

Salda Gölü Özgün Doğa Evleri

Burası Salda Gölü Bungalov Evleri’nin çadır versiyonu. Zaten hemen yanında yer alıyor. Tel örgülerle çevrili olduğu için güvenlik konusunda kampçılara avantaj sağlıyor. İçerisinde hazır kurulu çadırlar ve birkaç ahşap ev var. Bunları kiralayabileceğiniz gibi kendi çadırınız ile kamp yapabiliyorsunuz. İki türlü de kullanımı ücretli. Fiyatlar Bungalov Evleri kira fiyatlarıyla hemen hemen aynı. Çadır size ait olursa fiyat aşağı yukarı yarı yarıya düşüyor. Duş ve tuvalet imkanları var.

Salda Gölü Kiralık Çadır

Salda Gölü Otel ve Pansiyonlar

Kampıydı, çadırıydı, barakasıydı, bunlar size göre değil de ‘Ben şöyle 4 duvar arasında kalayım’ diyorsanız, ya gölün yakın bölgesinde bulunan bir kaç otel ve pansiyon alternatifiniz var ya da Salda Gölü civarındaki beldelerde kalma şansınız.

Kumsala yakın yerlerde fazla otel olmadığı için en iyi imkanları size özetleyelim;

Hotel Lago Di Salda: Etraftaki en düzgün otel burası. Manzarası harika. Neredeyse 30 yıllık bir geçmişi olduğu için oturmuş bir hizmet kalitesi var.
Hakkında detaylı bilgi almak isterseniz ➡ www.lagodisalda.com

Salda Lake Hotel: Kayadibi köyü tarafında bulunan otel, göle en yakın bir diğer konaklama alternatifi.
Hakkında detaylı bilgi almak isterseniz ➡ www.saldalakehotel.com

Tefenni Villas: Burası Salda Gölü’ne yaklaşık yarım saatlik bir mesafede ama oldukça kaliteli ve lüks bir mekan. Villa tipi konutlarda kalmayı isterseniz, her ne kadar biraz uzak olsa da tercih edilebilir bir yer.
Hakkında detaylı bilgi almak isterseniz ➡ www.tefennivillas.com

Bunların dışında gölün etrafındaki Yeşilova, Kayadibi ve Salda beldelerinde az da olsa kiralık oda, pansiyon ve otel tarzı yerler bulabilirsiniz.

EN İYİ OTEL REZERVASYON VE HOSTEL BULMA İPUÇLARI (TIKLAYIN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir