Kapat

Güney Kore Yemekleri Tarifi ve Güney Kore Yemek Kültürü

Güney Kore Yemekleri

Kendine has otantik yapısı, renkli kültürü ve sıcakkanlı insanları ile Güney Kore, son yıllarda Türk gezginlerin gözdesi haline gelmiş ülkelerden biri. Böyle olunca Kore mutfağını ve Güney Kore’nin ünlü yemeklerini yakından inceleyelim istedik.

Kültürel anlamda bizden çok farklı bir ülke oldukları gerçek. Fakat Güney Kore yemekleri içinde hiç yabancılık çekmeyeceğiniz lezzetler de bulunuyor. Örneğin ocakbaşında mangal et yemeyi çok sever Koreliler. Pilav ve turşuyu bizden bile fazla tüketirler. Öyle ki kimchi (kimçi) denilen lahana turşusu ülkenin milli yemeği sayılır.

Kore’de kahvaltı kültürü yoktur. Gün içinde yenen yemekleri sabah da tüketirler. Ama Kore mutfağında çay önemli bir yere sahiptir. Ekşi, tatlı ya da acı çay çeşitleri vardır. Ginseng Çayı ise ülkenin geleneksel içeceğidir. Bu çay, ginseng denilen ve oldukça şifalı olan bir bitkinin kökünden yapılıyor.

Güney Kore mutfağının bir diğer dikkat çeken özelliği ise gochujang adlı biber salçası. Kırmızı biber, sirke, pirinç, tuz, susam yağı ve soya fasulyesi karışımı ile yapılan bu acı sos, Kore mutfağında bolca kullanılır. Güney Kore yemek tarifleri içinde olmazsa olmaz maddelerden biridir.

Güney Kore Mutfağı

Peki Güney Kore’nin ünlü yemekleri nelerdir? Başta Seul olmak üzere Kore’de gezerken karşılaşacağınız meşhur sokak yemekleri hangileri? Kısa başlıklar halinde inceleyelim.

Başlangıçta şöyle bir bilgi aktaralım. Maliyeti uygun olduğu için Güney Kore mutfağında domuz eti çok yaygın olarak kullanılır. Menülerde belirtilmez ama genellikle uygun fiyatlı satış yapan restoranların mutfaktaki ilk tercihi domuz eti olur. Bu konuda hassas olanlar için belirtmiş olalım. Seul gibi büyük şehirlerde çok sayıda helal gıda satışı yapan restoran da bulmanız mümkün.

Gimbap

Güney Kore’nin meşhur yemeklerinden gimbap (kimbap) görüntü olarak tamamen suşiye benziyor. Ama içerik olarak biraz farklı. Çiğ balık yerine deniz yosunu kullanılıyor. Pirinç, ıspanak, yumurta, havuç, turp, salatalık, ton balığı gibi malzemeler ekleniyor. Gimbap hem ev yemeği hem sokak yemeği olarak Güney Kore’de çok yaygındır. Güney Kore filmlerinde bile sık sık görürsünüz. Çok sağlıklı bir yemek. Bu yüzden “Güney Kore’de ne yenir?” sorusuna Gezi Hocası olarak öncelikli cevabımız gimbap (kimbap) olur.

Güney Kore Meşhur Yemekleri

Bibimbap

Güney Kore’nin en sevilen yemeklerinden olan bibimbap, Türk damak tadına uygun bir lezzet. Bibimbap karışık pilav anlamına geliyor. İsmi biraz tuhaf ama yerli yabancı herkesin takdir ettiği bir Kore yemeği. Zaten Kore yemekleri isimlerinin hangisi tuhaf değil ki! Her biri birbirinden ilginç.

Bibimbap yapmak için pilav üstüne ıspanak, havuç, soya fasulyesi, mantar gibi sebzeler, sotelenmiş et ve baharatlar konuluyor. En son hepsinin üzerine yumurta kırılıyor. Bu yemekte uyulması gereken bir de usul var. Güveç şeklinde hazırlanan bu yemekteki malzemeler tamamen ayrı ayrı olacak şekilde tabağa diziliyor. Bu şekilde servis ediliyor. Yiyecek kişi de bunu kendisi karıştırıp ondan sonra yiyor. Bizim salatalara uyguladığımız yöntem gibi biraz.

Kore Mutfağı

Kimchi

Bir çeşit acılı Kore turşusu olan kimchi, ülkenin en popüler yiyeceklerinden. Özellikle Güney Kore sokak yemekleri denilince liste başı sayılır. Günde üç öğün, her yemekle beraber servis edilebilir. Kimchi, Güney Kore yemek kültürünün önemli bir parçası ama bizim gibi turşunun envai çeşidini üreten bir ülke için çok da özel bir şey değil. Bildiğimiz lahana turşusundan farkı, içine gochujang denilen acı sosun eklenmesi.

Güney Kore Turşusu

Bulgogi

Yine Türklerin damak tadına uygun bir Kore lezzeti. Bol sarımsak ve soya sosu eklenerek yapılan bir et yemeği. Kore barbeküsü de deniliyor. İnce doğranmış etler marine edilip ızgara usulü pişiriliyor. Genellikle pilav ve benzeri ana yemeklerin yanında çok tercih edilir. Bulgogi yapımında daha çok sığır eti kullanılıyor.

Bulgogi nasıl yapılır? 1 dakikalık bulgogi tarif videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Mandu

Güney Kore’nin en sevilen yemeklerinden mandu, bir mantı çeşidi. Ama bizim bildiğimiz mantılardan biraz daha iri. Kızartılmış ya da haşlanmış olarak hazırlanabiliyor. İçine et dışında sebze de ekleniyor. Oldukça hafif ve lezzetli bir Güney Kore yemeği. Biz mantıyı genellikle yoğurtlu yemeye alışığız ama manduya yoğurt değil, yine Kore soslarından ekleniyor. Mandu ayrıca Kore Saray Mutfağı’nın geleneksel yemeklerinden.

Kore Mantısı Mandu

Galbi

Güney Kore mutfağının en çok tercih edilen et yemeklerinden biri. Özellikle Seul’de daha yaygın. Çok ince dilimlenmiş dana ya da domuz eti, kalın bir kemiğe sarılarak mangal usulü pişiriliyor. Bolca baharat ve sos kullanıldığı için herkese hitap etmeyebilir. Galbi için Kore’nin kendine has ızgara bifteği diyebiliriz.

Kore yemekleri tarifine galbi ile devam edelim.. Galbi nasıl yapılır? 2 dakikalık galbi tarif videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Tteokbokki (Ddeokbokki)

Güney Kore’nin en acılı yemeklerinden biri tteokbokki. Silindir şeklindeki pirinç keklerinden yapılan bu yemek, aynı zamanda Kore’nin en ünlü sokak lezzetlerinden. Her yemekte karşımıza çıkan gochujang, pirinç unu ile harmanlanıyor. İçine soya sosu, şeker, sarımsak da ekleniyor. Yabancı turistlerin de çok sevdiği bir yemek. Hem fiyatı uygun hem de soğuk havalarda içinizi ısıtacak türden bir seçenek.

Güney Kore Geleneksel Yemekleri

Dangmyeon

Cam erişte denilen bu yemek genel olarak bütün Doğu Asya’da çok popüler. Görüntüsü cam gibi şeffaf olan noodle, su ve nişasta ile karıştırılarak pişiriliyor. Nasıl ki Türkiye’de makarna ve pilav her evin vazgeçilmez yemeği ise, dangmyeon da Güney Kore yemekleri içinde en yaygın olanlardan.

Cam Erişte

Samgyetang

Samgyetang, tavuk eti sevenlerin tercih edebileceği tanıdık bir yemek. Haşlanmış tavuğun içine pilav ile ginseng denilen bir bitki doldurulup sarımsak ve tercihe göre farklı baharatlar ekleniyor. Güney Kore’nin geleneksel lezzetlerinden olan bu yemeğe ginseng tavuk çorbası da deniliyor.

Samgyetang nasıl yapılır? 2 dakikalık samgyetang tarif videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kore Barbeküsü

Kore’nin meşhur ocakbaşı lezzeti. Kore usulü barbekü yapılan restoranların masalarında özel bir düzenek oluyor. Masanın ortasında közlenmiş ateş ve üzerinde mangal demiri bulunuyor. Getirilen etler çiğ olarak mangala yatırılıyor. Bazı restoranlarda bu düzenek kendisi dönüyor, bazılarında et piştikçe siz çeviriyorsunuz. Türklere hiç yabancı olmayan, sevdiğimiz tarzda bir ortam. Kore barbeküsünde sos kullanımı diğer Kore yemeklerine göre biraz daha az, ama yanındaki garnitür daha fazla. Et çeşidi olarak dana, kuzu ya da domuz eti tercih edilebiliyor.

Güney Kore En İyi Yemekleri

Dak Kkochi

Güney Kore’nin bir başka ünlü sokak yemeği. Türkiye’de maç günleri stadyum etraflarını saran seyyar köfteciler gibi, Kore’de de dak-kkochi satan seyyar satıcılara her köşe başında rastlarsınız. Bu yemek bildiğimiz tavuk şişin hemen hemen aynısı. Sadece üzerinde Kore usulü kırmızı sosu var. Tavuk parçalarının aralarına sebze dizilerek yapılan bu şişler oldukça hızlı ve pratik hazırlanıyor. Ara öğün atıştırmalığı olarak tüketiliyor.

Kore Et Yemekleri

Doenjang Jjigae

Soya fasulyesi ezmesinden yapılan bir sulu yemek. Doenjang-jjigae için güveçte fasulye de diyebiliriz. İçerisine soya fasulyesi dışında mantar, soya peyniri, deniz ürünleri, gochujang (acı sos) ve farklı sebzeler de ekleniyor.

Doenjang-jjigae nasıl yapılır? 2 dakikalık doenjang-jjigae kısa tarif videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Güney Kore mutfağındaki diğer lezzetler;

# Banchan: Güney Kore’de ana yemeklerin yanında gelen aperatif meze çeşitlerine banchan deniyor. Salata çeşitleri, turşular ve kurtulmuş kalamar en çok bilinen banchan türleri.

# Tornado Potato: Bükülerek kıvrımlı şekilde hazırlanan uzun patates cipsi.

# Ganjang Gejang: Sosla marine edilen yengeç ve onun yanına farklı deniz ürünlerinin eklenmesiyle yapılan bir deniz mahsulü yemeği.

# Jajangmyeon: Kore usulü siyah fasulye soslu erişte. Jajangmyeon’un asıl memleketi Çin olsa da Güney Kore’nin de en meşhur yemeklerinden biridir.

# Sundubu Jjigae: Tofu peyniri, acı sos, baharatlar, et ve çeşitli sebzelerin karışımı ile hazırlanan güveç.

# Yukhoe: Sığır etinden yapılan bir çiğ et yemeği. Soya sosu, soğan, tuz, şeker, susam yağı ve sarımsakla terbiye edilen çiğ et, ortasına yumurta sarısı konarak servis ediliyor.

Geleneksel Güney Kore Yemekleri

# Dakhanmari: Bir tür tavuk çorbası. Haşlanmış tavuk parçalarının yanına pirinç, mantar ve patates de ekleniyor.

# Eomuk: Balık keki olarak da bilinen bu yemek, yağda kızartılmış ya da haşlanmış deniz ürünlerinden yapılan bir sokak yemeği.

# Ramyun: Noodle tüketmeye bayılan Korelilerin yediği bir başka erişte çorbası.

# Seolleongtang: Kore’nin meşhur et suyu çorbası. Bifteğin kemikleri kaynatılıp içine soğan, sarımsak, noodle ve et dilimleri ekleniyor.

# Japchae: Et, sebze ve bol baharatla harmanlanan diğer bir noodle yemeği.

# Kimchi Bokkeumbap: Kimchi turşusu, yeşil soğan, acı biber sosu ve pilav karışımı bir ana yemek. Seul mutfağının en pratik ve en güzel lezzetlerinden.

# Bingsu: Yaz mevsimlerinde bolca tüketilen, Kore’nin meyve parçacıklı ve buzlu meşhur tatlısı.

# (Bonus) Canlı Ahtapot: Koreliler bebek ahtapotları canlı canlı yemeye bayılıyorlar. Değil yemesi, yiyeni izlemesi bile cesaret istediği için bu yemeğin detaylarına fazla girmeyeceğiz. Bizim pek alışık olmadığımız bu tarz yemek türleri, Uzak Doğu’daki hemen her ülkenin mutfağında olduğu gibi Kore’de de var.

HİNDİSTAN’IN MEŞHUR SOKAK YEMEKLERİ (TIKLAYIN)

“Güney Kore Yemekleri Tarifi ve Güney Kore Yemek Kültürü” üzerine 1 yorum

  1. Ayşen says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir