Kapat

Hatila Vadisi denilince aklımıza ilk olarak meşhur cam terası geliyor. Bunun sebebi, cam seyir terasının Hatila Vadisi’nde muazzam bir doğa manzarası içinde, oldukça yüksek bir noktada bulunması. Cam teras konusuna girmeden önce dilerseniz Artvin Hatila Vadisi Milli Parkı hakkında bazı bilgiler verelim.

Hatila Vadisi, 1994 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Türkiye’nin önemli doğal güzelliklerinden biridir. Yaklaşık 17 bin hektarlık bir alanı kaplar. En yüksek noktası 3224 m, en düşük noktası 1150 m’dir. V tipi dar tabanlı genç bir vadidir. Birçok kırık eğimlerden akarsular oluşmuştur. Yoğun vejetatif örtü bünyesinde çok çeşitli bitki türleri mevcuttur. Vadide yer alan bitki türlerinde dikkat çeken bir özellik, Akdeniz iklimini yansıtıyor olmalarıdır. Vadi içinde 500’ü aşkın endemik bitki türü vardır. Zengin bir fauna içermektedir. Bu fauna içerisinde en çok rastlanan türler; ayı, domuz, tilki, porsuk, yaban keçisi, sansar, atmaca, kartal, çakal, dağ horozu, Hopa engereği ve alabalıktır. Vadinin girişinde yabancı arı giremez diye bir uyarı var. Bunun sebebi, Hatila Vadisi’nde üretilen bal yapısının, yabancı arılarla bozulmasının önüne geçmektir.

Dağ yürüyüşleri yapmak, farklı bitki türlerini ve hayvanları keşfetmek, fotoğraflamak, şahane pınarlardan buz gibi su içerek doğanın keyfini sürmek isteyenlere Hatila Vadisi bulunmaz bir seçenektir. Vadinin belli noktalarında araçla ilerlemek mümkündür. Yükseklere çıkıldıkça doğa harikası göller karşılar sizi. Zirveye çıktıktan sonra burada kamp yapılmadan dönülmemesi gerekir. Vadinin sırtlarında çok az sayıda köy evi bulunur. Yoğun kar yağışı nedeniyle kışın bu evlerde kalan olmuyor diye biliyoruz. Bununla birlikte vadi yatağında birçok yayla mevcuttur.

Artvin Belediyesi Spor Kulübü, dağcılık ve trekking ile ilgilenenler için Hatila Vadisi’nde yürüyüş rotaları oluşturmuş. Rota, Artvin Yenimahalle’den (İskebe) başlayarak sırasıyla Hatila Vadisi, Yankı Tepesi ve Mersivan’ı geçerek Genya Dağı’na ulaşıyor. Genya’da bir gece kamp yapıldıktan sonra dağcılar ertesi gün Atatepe’ye inerler ve yürüyüş sonlandırılır. Hatila Vadisi’nden Atatepe’ye çizilen parkur yaklaşık 30 km’dir. Hatila Vadisi’nde bisiklet kullanmak da çok eğlencelidir.

Artvin Cam Teras

Milli Park sahası içerisinde ziyaretçilerin günübirlik kalabilecekleri ve kamp kurabilecekleri belirli yerler bulunmaktadır. Çadırla, karavanla ya da bungalov tipi, doğal ortamla uyumlu tesislerde konaklanabilir. Ayrıca Milli Park Artvin il merkezine 10 km. uzaklıkta olduğundan, şehirde de konaklamak mümkündür. Hatila Vadisi merkez ilçede bulunduğu için yakınlarında birçok otel bulunmaktadır. Tatil öncesi internet üzerinden araştırarak otel seçimi ve rezervasyon yapmanız gerekmektedir. Bununla ilgili, aşağıda linkini verdiğimiz yazıdaki uygulamaları kullanabilirsiniz.

EN İYİ OTEL REZERVASYON VE HOSTEL BULMA İPUÇLARI (TIKLAYIN)

Hatila Cam Seyir Terası’nın Özelliği Nedir?

Popülerliği vadinin önüne geçen, son zamanlarda sosyal medyada sıkça karşınıza çıkan bu cam terasın özelliği nedir biliyor musunuz? Türkiye’nin en yüksek cam terası olması. Tam 220 m. yükseklikte bulunan seyir terası, ziyaretçileri adeta büyülüyor. Cam terası size harika bir doğa ziyafeti sunarken, terasın altından geçen Hatila Deresi’nin oluşturduğu manzara da bonus..

Hatila Vadisi Cam Teras Nerede? Nasıl Gidilir?

Hatila Vadisi, Artvin merkez ilçe sınırları içerisinde, Çoruh Vadisi’nin ana kolları üzerinde yer alır. Vadi, Hatila Deresi ve birçok yan dere içerir. Artvin ilçe merkezinden cam terasa yaklaşık 12 km’lik dik ve stabilize yol ile ulaşılmaktadır. Geçmiş dönemlerde insan gücüyle yapılan yol, Hatila Vadisi’nde dağların etekleri boyunca virajlı bir şekilde uzanmaktadır.

! Dar bir yapıya sahip tek şeritli yolun aynı zamanda virajlı olması yolculuğu biraz zorlaştırıyor. Her ne kadar il merkezine mesafe yakın olsa da, bu detayları göz önünde bulundurarak yola çıkın. Eğer yanınızda çocuk, yaşlı insan vs. yoksa bu yolu araçla değil yürüyerek gidin. Hem harika bir doğa yürüyüşü yapmış olursunuz hem de geziniz çileye dönüşmemiş olur.

Hatila Vadisi Milli Parkı Cam Teras Giriş Ücreti: 12 TL (2019)

Mekanda yeme içme ihtiyaçları için ufak bir işletme bulunuyor.

Hatila Vadisi’ni keşfettikten sonra çevrede gidebileceğiniz diğer gezilecek yerler;

  • Atabarı Kayak Merkezi
  • Kafkasör Yaylası
  • Beyazsu Yaylası
  • Yıldız Gölü
  • Dolishane Kilisesi
  • Ferhatlı Kalesi
  • Cehennem Deresi Kanyonu
  • İşhan Kilisesi
  • Mençuna Şelalesi
  • Maral Şelalesi

ARTVİN NASIL BİR YER? ARTVİN HAKKINDA BİLGİ (TIKLAYIN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir