Kapat
İngiltere Vizesi

Son günlerde Türkiye’de birçok esnafı dolandıran İngiltere telefon numaraları ile işlem yapan dolandırıcıların sayısı artış göstermeye başladı. Özellikle internet sayfaları, instagram, linkedin, facebook gibi sosyal medyayı aktif kullanan esnaflar üzerinde daha çok rastlanan bu dolandırıcılık sürecini bu yazımızda detaylı şekilde anlatacağız. Dolandırıcılar İngiltere’de mi? Yoksa Türkiye’de bulunup sadece telefon hatlarıyla mı işlem yapıyorlar bilemiyoruz. Ülkemizi adeta soyan bu sahtekarlara yasal olarak bir müeyyide maalesef bulunmuyor. Bu sebeple “İngiltere vize dolandırıcılığı” başlıklı bu bilinçlendirme yazımızı whatsapp ve sosyal medya üzerinden paylaşmanızı tavsiye ederiz.

Süreç Nasıl İşliyor?

Whatsapp üzerinden bir numara (+44 7879 034935) size mesaj gönderiyor. İsminin Aydın Yılmazer olduğunu belirtiyor. Sizden kartvizit talep ediyor ve size aşağıdaki kartviziti gönderiyor. Aşağıdaki kartvizit kendisine ait sahte bir isimle oluşturulmuş bir kartvizit midir, gerçekten böyle bir firma ve şahıs var da dolandırıcı bu kimliği ve kartviziti izinsiz mi kullanıyor? Bilgimiz yok..

Karşılıklı kartvizitler gönderiliyor. Böylece tanışmış oluyorsunuz. Şahıs müteahhit olduğunu belirtiyor. Her sektöre göre farklı yalanlar da söyleyebilir tabi.. Sizin ürünlerinizden ya da hizmetinizden örnek çalışmaları görmek istiyor. Siz de hali ile ürünlerinizi tanıtıyorsunuz. İngiltere’ye satışınız var mı diye soruyor? Evet diyorsunuz. Belli ürünler/hizmetler hakkında detay soruyor.. Fiyat alıyor vs.. Her şey yolunda gibi görünüyor iki taraf için. Sonra size “Daha sonra dönüş yapacağım” diyor. Dolandırıcı gayet soğukkanlı ve sakin. Avını ürkütmüyor. Peşinizde koşmuyor. Ağır davranıyor. Birkaç gün sonra sizi whatsapp üzerinden arıyor. İngiltere’ye gelmeniz gerektiğini söylüyor. “Burada bazı mekanlarımızı görün ve çalışmalara başlayalım” diyor. Verdiğiniz fiyat dolandırıcıya göre cazip geliyor. Sizinle çalışacak.. Üstelik onlarca mekanı var. Yıllarca sürecek bir pazar var.. Esnaf çok mutlu.. Tekrar detayları konuşmak üzere telefonlar kapanıyor..

Ertesi gün dolandırıcı tekrar whatsapp üzerinden dönüş sağlıyor. 1 hafta içinde ülke dışına çıkacağını söylüyor. “O zamana kadar gelmeniz gerekiyor” diyor. Fakat esnaf ufak bir araştırma ile o kadar kısa zamanda vize alamayacağını düşünüyor ve dolandırıcıya bir hafta içinde vize çıkartamayacağını belirtiyor. Dolandırıcı, “Avukatımla bir görüşeceğim” diyor. Sözde avukatın ismi Ayşen.. Ayşen hanımla görüştükten sonra size başka bir whatsapp numarası (+44 7585 392621) gönderiyor. “Avukat Ayşen hanımın selamı ile durumu anlatın yardımcı olacaklar” diyor. İlgili kişi sözde vize işlemleri yapan bir firma..

Dolandırma Süreci Başlıyor!

Artık yeni kişi ile muhatapsınız. Yeni kişi “Avukat hanımın bahsettiği konu için mi yazıyorsunuz?” diye konuya giriyor. “Evet” diyorsunuz. Sizden pasaport bilgilerini istiyor. Vize işlemleri için adres, telefon vs.. istiyor.. Bu arada diğer dolandırıcı size otel bilgisi atıyor. Görselde İngiltere’de bir otelden sizin için rezervasyon yapıldığına dair notlar var. Dolandırıcının asistanı sağolsun ilgilenmiş..  Sözde vize işlemi yapan dolandırıcı size otel bilgisi soruyor? “Randevu almanız gerekiyor” diyor. Siz de ona görseli atıyorsunuz. Her şey yolunda.. Sizin için en yakın vize başvuru merkezinde uygun saatleri buluyor. Bir saatte karar kılıyorsunuz. İşlemleriniz sizin adınıza başlıyor. Gerekli evrakları info@multitravelvisas.co.uk mail adresine atmanızı ya da whatsapptan göndermenizi istiyor. Gönderiyorsunuz. Davetiyenizi karşı taraf hazırlıyor.. Tabii sizin için vize bedeli çıkarıyor firma temsilcisi. “Lavarn Junior Morgan ismine şu kadar ödeme yapmanız gerekiyor” diyor. TL bazında 2000 küsür. Bu arada diğer dolandırıcı size zaman zaman yazıyor, “Uçak bileti için asistanım falanca sizi arayacak…. Yapacağınız masrafların faturalarını yanınızda muhakkak getirin, firmamız karşılayacak… Asistanım sizi birazdan arayacak, iban bilgisi verirseniz size ödeme yapacak…” vs.. Siz sormadan gelen bu mesajlar size güven veriyor. Diğer taraftan vize işlemleri yapan kişi sizden Western Union aracılığı ile ödeme bekliyor. İşte burası dananın kuyruğunun koptuğu yer. Eğer burada “Vize işlemlerini ben buradan kendim neden yaptırmayayım?” ya da “Madem ödemeleri gönderecekler, vize ödemesini vize firmasına niçin yapmıyorlar?” sorusunu sorarak tezgahı çözerseniz tuzağa düşmüyorsunuz. Fakat “Aman işi bozmayalım, müşteriyi kaçırmayalım, adamlar profesyonel, ben buradan 1 haftalık vize nasıl alayım? Zaten anlamam etmem” derseniz dolandırılma sürecinizin ilk aşamasını geçmiş olursunuz.

İkinci aşaması da mı var? diye soruyor gibisiniz. Evet.. 1 hafta içinde vize alamayan firma sizi VIP işlemleri ile İngiltere’ye uçurmak istiyor. Tabii bunun için ilave ücret göndermeniz gerekiyor. Artık ağa düştünüz. Ya verdiğiniz paranın üzerine soğuk su içip bu işi burada bitireceksiniz.. Ya da VIP vize ödemesini yapacaksınız. Dolandırıcının verdiği rakamlar güncel maliyetler açısından uydurma rakamlar değil. “Bu adamlar ne kadar dolandırıyor?” diye soruyorsanız güncel fiyatları araştırabilirsiniz.

Umarız bu yazıyı okuduğunuzda henüz ödeme yapmamışsınızdır. Son günlerde İngiltere konsolosluğu ve İngiltere vize işlemleri yapan firmalar bu şekilde yüzlerce insanın dolandırıldığını söylüyor. Bu yazıyı paylaşarak siz de toplumun bilinçlenmesi ve sahtekarların önünün alınması için bir adım atmış olabilirsiniz.

Whatsapp üzerinden İngiltere vize dolandırıcılığı ve ticaret-iş daveti tuzağı konulu yazımız bilgilendirme ve uyarı amaçlıdır. Eğer siz de yazının faydalı olduğunu düşünüyorsanız, sosyal medyada paylaşarak bilinçlendirmeye destek olabilirsiniz.

# Editör / Gezi Hocası

“İngiltere İş Daveti ve Vize Dolandırıcılığı” üzerine 7 yorum

  1. Hakkı Topcu says:
  2. Eren says:
  3. Mahmut Yılmaz says:
  4. Rahmi says:
  5. Murat says:
  6. Yusuf Yıldız says:
  7. Aykun Kenkaya says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir