Kapat
Tekirdağ Fotoğrafları

Evliya Çelebi, seyahatnamesinin bir bölümüne; “Süslü cihan bağı, yani İrem cenneti gibi Tekirdağ şehrinin özellikleri” yazarak giriş yapıp sayfalarca övmüş Tekirdağ’ı. Ünlü yazarımız Namık Kemal de memleketi olan bu şehir hakkında her fırsatta methiyeler dizmiş. Ama bizim Tekirdağ’ın güzelliğini fark etmemiz biraz geç oldu. Yüzyıllarca övgüyle bahsedilen, Balkanların en önemli liman şehri olarak gösterilen Tekirdağ’ı, Malkaralı bir dostumuzun ikram ettiği peynir helvası sayesinde tanıdık. O nasıl bir lezzet.. Peynir helvası bile bu kadar güzel olan şehrin kim bilir kendisi nasıl güzeldir diyerek Malkara’ya doğru yola koyulduk..

Biraz Avrupa, biraz Anadolu, biraz Roman havası.. Güzel şehir Tekirdağ vesselam.. Eğlence konusunda da Latin Amerikalıları aratmıyor Tekirdağlı kardeşlerimiz onu da söyleyelim. Ne yapın edin bir Trakya düğününe kendinizi mutlaka davet ettirin. Bir de peynir helvasının yanında Tekirdağ köftesi var ki, Türk mutfağında yeri özeldir.

Tekirdağ genel olarak nasıl bir şehir? Nasıl gidilir, neler yapılır? Tekirdağ’da ne yenir? Öğrenci ve memurlar için Tekirdağ’da yaşam nasıl? Kısa başlıklar halinde Tekirdağ şehrinin özelliklerine bir bakalım.

Tekirdağ Yaşam

Tekirdağ Nerede? Nasıl Gidilir?

Tekirdağ, Marmara’nın Trakya Bölgesi’ndeki illerinden biridir. Güneydoğu sınırı Marmara Denizi ile çevriliyken kuzeydoğusunda Karadeniz’e çok küçük bir sınırı vardır. Doğuda İstanbul, batıda Edirne, kuzeyde Kırklareli, güneyinde ise Çanakkale ile komşudur.

Tekirdağ ulaşım rehberi genel olarak şu şekilde;

# Tekirdağ Karayolu Ulaşımı;
İstanbul’a özel araçla sadece 2 saat mesafede olan Tekirdağ’a karayolu ulaşımı son derece rahat ve kolaydır. Ayrıca Türkiye’nin her noktasından İstanbul aktarmalı olarak otobüs seferleri ile Tekirdağ’a ulaşım da mümkün.

 • İstanbul – Tekirdağ arası yaklaşık 150 kilometre ve 2 saat.
 • Ankara – Tekirdağ arası yaklaşık 590 kilometre ve 6 saat 30 dakika.
 • İzmir – Tekirdağ arası yaklaşık 420 kilometre ve 6 saat.
 • Bursa – Tekirdağ arası yaklaşık 320 kilometre ve 4 saat.
 • Erzurum – Tekirdağ arası yaklaşık 1400 kilometre ve 15 saat 30 dakika.
 • Van – Tekirdağ arası yaklaşık 1800 kilometre ve 21 saat.
 • Trabzon – Tekirdağ arası yaklaşık 1300 kilometre ve 15 saat.

# Tekirdağ Havayolu Ulaşımı;
Şehirde Tekirdağ Çorlu Atatürk Havaalanı bulunuyor. Bu havalimanı Tekirdağ merkeze yaklaşık 80 km. ve 1 saat uzaklıkta. Çorlu merkeze ise yaklaşık 15-20 dakika mesafede. Burada Ankara – Tekirdağ arası direkt uçuş seferleri yapılıyor. Çorlu Havaalanı’ndan Tekirdağ merkeze ve bazı ilçelere sürekli olarak servis ve otobüs imkanı bulabilirsiniz.

# Tekirdağ Demiryolu Ulaşımı;
İstanbul’dan Avrupa yönü istikametine giden tren seferleri Tekirdağ’ın Çerkezköy istasyonuna uğramaktadırlar. İsterseniz Tekirdağ’a tren ile de gidebilirsiniz. Çerkezköy tren garı ile Tekirdağ merkez arası yaklaşık 75 km.

# Tekirdağ Denizyolu Ulaşımı;
İstanbul deniz otobüslerinin Tekirdağ – Avşa ve Marmara Adası arasında yaptığı feribot seferleri var.
Ayrıca Balıkesir – Erdek ve Bandırma ile Tekirdağ arasında deniz ulaşımı mümkün.

Kısaca Tekirdağ Tarihi

Anadolu ile Balkanlar arasındaki konumu ve bereketli topraklarıyla Tekirdağ, tarih boyunca çok sayıda kültür ve kavim egemenliğine tanıklık etmiştir. Yapılan araştırmalarda tarih öncesi ve sonrası dönemlere ait bir çok kalıntı bulunan Tekirdağ’da yerleşim izleri M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanmaktadır.

Kazı araştırmaları sonucu Tekirdağ’ın sahil şeridinde İlk Tunç Çağı’na, Şarköy ilçesindeki Güngörmez ve Güneşkaya Mağaraları ile Marmara Ereğlisi’ndeki Toptepehöyük’te Kalkolitik Çağ’a ait buluntulara rastlanmıştır.

M.Ö. 7. yy’da Trakya’da Grek kolonilerinin kurulmasıyla bölge ticarete açılmış ve Marmara kıyılarında kentler kurulmuştur. Trakya M.Ö. 514 yıllarında Pers egemenliğine girmiş, M.Ö. 478’de Atina’nın Attik/Delos Deniz Birliği’nin Persleri Trakya’dan uzaklaştırmasına kadar bu hakimiyet devam etmiştir.

M.Ö. 342’de Makedonya Kralı II. Philip, Trakya’yı ele geçirerek Odrys Krallığı’nı kendine bağlamıştır. II. Philip’in oğlu Büyük İskender’in ölümünden sonra ise Trakya, Lysimachos’un egemenliğine girmiştir. M.S. 46 yılında İmparator Cladius’un Trakya’da bir Roma Eyaleti kurmasıyla, bölge uzun yıllar önce Roma sonra Bizans egemenliği altında kalmıştır.

Süleyman Paşa komutasındaki kuvvetlerin Gelibolu’ya çıkmasıyla, 1354 yılından sonra Tekirdağ parça parça Türklerin hakimiyetine geçmeye başlamış, 1357 yılında ise I. Murat, Tekirdağ’ı tamamen Türklerin yönetimi altına almıştır.

Tekirdağ, 1.Dünya Savaşı’ndan sonra 20 Temmuz 1920’de Yunan kuvvetleri tarafından işgal edilmiş ancak 13 Kasım 1922’de Yunan işgalinden temizlenerek tekrar Türk yönetimine geçmiştir.

Bu ilimiz tarihi süreç içerisinde Bisanthe / Rhaedestus / Rodosto / Rodosçuk / Tekfurdağı isimleriyle anılmış, Cumhuriyetin ilanından sonra Tekirdağ olarak adlandırılmıştır.

Tekirdağ Eski Fotoğrafları

Tekirdağ Hakkında Kısa Bilgiler

Nüfus: Tekirdağ’ın 2020 yılı nüfusu yaklaşık 1 milyon 80 bin kişidir.
Plaka Kodu: Tekirdağ’ın plaka kodu: 59
Telefon Kodu: Tekirdağ’ın telefon kodu: 0282
Posta Kodu: Tekirdağ’ın posta kodu: 59000
Yüz Ölçümü: Tekirdağ’ın yüz ölçümü: 6.190 km²

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Web Sitesi: www.tekirdag.bel.tr
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Telefon: 0 (850) 459 59 59

Tekirdağ Valiliği Web Sitesi: www.tekirdag.gov.tr
Tekirdağ Valiliği Telefon: 0 (282) 262 80 80

Tekirdağ İlçeleri;

 • Çerkezköy
 • Çorlu
 • Ergene
 • Hayrabolu
 • Kapaklı
 • Malkara
 • Marmaraereğlisi
 • Muratlı
 • Saray
 • Süleymanpaşa
 • Şarköy

Tekirdağ İlçeleri

Tekirdağ Ekonomisi

Tekirdağ ilinin ekonomisi tarım ve sanayi ağırlıklıdır. Özellikle 1980 sonrası sanayi alanında hızlı gelişmeler göstermeye başlamıştır. İl; Sakarya, Kocaeli, Bursa ve İstanbul’un oluşturduğu Türkiye’nin en büyük sanayi havzasının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Sanayi bölgeleri özellikle Çorlu ve Çerkezköy’de yoğunlaşmıştır. Öne çıkan sektörler tekstil, giyim, kimya ve metal imalatıdır.

Tarım alanında ise Tekirdağ, Türkiye’nin ayçiçek yetiştirme merkezi sayılır. Ülkemizdeki ayçiçek üretiminin üçte biri Tekirdağ’da yapılır. Bunun yanında yoğun olarak yetiştirilen bitkisel ürünler; buğday, kanola, arpa ve mısırdır. İlin genel olarak toprakları tarıma çok elverişli ve bereketlidir. Meyvecilikte bol miktarda kavun, karpuz, üzüm, erik, iğde, muşmula ve kiraz yetiştirilir.

Hayvancılık alanında büyük ve küçükbaş yetiştiriciliğinin yanında kıyı şehri olmasından dolayı balıkçılık yaygındır. Dört mevsim balıkçılığa uygundur ve her mevsimde bol balık bulunur. Başlıca balık ürünleri; karagöz, mırmır, levrek, ispari, istavrit, barbunya, tekir, kefal ve lüferdir.

Ayçiçeği Tarlası Tekirdağ

Tekirdağ’ın Coğrafi Yapısı ve İklimi

Tekirdağ topraklarının dörtte üçü platolarla kaplıdır. Şehir yapısında genel olarak yüksek dağlar ya da dik yamaçlar yoktur. Marmara Denizi boyunca akarsularca taşınmış zengin alüvyonlarla kaplı kıyı ovaları vardır. Kuzeyi Istıranca, Güney kesimlerinde ise Koru Dağı, Ganos Dağları ve Tekir Dağı ile çevrilidir.

Tekirdağ’ın Marmara Denizi kıyılarında genellikle Akdeniz iklimi hakimdir ama Akdeniz Bölgesi kıyılarından farklı olarak sahil kesiminde kışın kar yağışı görülebilmektedir. İlin iç kesimlerinde ise karasal iklim görülür Yazlar sıcak, kışlar ise oldukça serin ve soğuktur.

Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan Tekirdağ, Türkiye’nin deprem bakımından riskli bölgelerinden birisidir. Şarköy ve Mürefte bölgeleri 1. derece, Tekirdağ merkez 2. derece, daha kuzeyde kalan ilçeler ise 3. ve 4. derece deprem bölgesidir.

Tekirdağ Gezilecek Yerler

Tekirdağ Kültürü – Örf, Adet, Gelenek ve Görenekleri

Anadolu’nun klasik doğum, cenaze, evlenme, düğün, nişan, halk oyunları gibi adetlerinin yanında Tekirdağ’da Trakya yöresine ait bazı özel örf-adetler de görülür.

Köy kadınlarının kendilerine mahsus bir eğlencesi olan sedenka bunlardan biridir. Sedenka, komşuların hem yardımlaşma hem eğlenme amaçlı toplanma günüdür. Bulgur, kabak ve mısır ağırlıklı yemekler hazırlanır, darbuka, klarnet gibi yöreye özgü müzik aletleri eşliğinde oyunlar oynanır. Bu toplanma sıradan bir gün için de olabilir, düğün ya da kutlama gibi özel günler için de.

Düğünlerde Anadolu illerinden farklı olarak klarnet, darbuka gibi roman menşeili müzik tarzı tercih edilir. Coşkulu roman havası oynanır. Trakyalılar eğlence konusunda tabiri caizse profesyonel oldukları için düğünleri ayrı bir coşkulu olur. Yazının girişinde söylediğimiz gibi, bir Tekirdağ düğününe mutlaka katılın.

Tekirdağ’da Trakya’ya özgü olan kolada gecesi, tavuk gecesi, bocuk gecesi gibi özel günler de kutlanır. Ayrıca Hıdırellez kutlamalarında kuzu-oğlak çevirmek için piknik tarzında eğlenceler yapılır.

Tekirdağ’da geleneksel olarak her yıl Haziran ayında Tekirdağ Kiraz Festivali düzenlenir.

Tekirdağ Adetleri Gelenek Görenekleri

Tekirdağ Mutfağı ve Tekirdağ’a Özgü Yemekler

Trakya sofrasının en güzel temsilcilerinden biri de Tekirdağ mutfağıdır. Tekirdağ yöresel lezzetleri sebzeden et yemeklerine, salata çeşitlerinden tatlılarına kadar kendini diğer şehirlerden ayrı bir yere konumlandırmayı başarıyor.

Tekirdağ mutfağının zirvesinde Tekirdağ köftesi var. Yapımında kullanılan dana eti kaburgası ve irmik, Tekirdağ köftesini diğer köfte çeşitlerinden ayıran en önemli özelliği. Bu köfte, orta yağlı etin sarımsak ve soğanla harmanlanması ve baharatlarından aldığı tatla oldukça ünlüdür.

Tekirdağ mutfağının kendine özgü diğer lezzetlerinden bazıları ise şunlar;

 • Tekirdağ Köftesi
 • Çeneçarpan Çorbası
 • Cizleme
 • Sini Mantısı, Kandilli Mantı
 • Zennik
 • Burma Sucuk
 • Yoğurtlu Borani
 • Damat Paçası
 • Pireşe
 • Manda Yoğurdu
 • Hayrabolu Tatlısı
 • Peynir Helvası

Tekirdağ Köftesi

Memur ve Öğrenciler İçin Tekirdağ Nasıl Bir Yer? Tekirdağ’da Yaşam

Tekirdağ’da 2006 yılında Trakya Üniversitesi’nden ayrılarak kurulan Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi bulunuyor. Çok eski olmamasına rağmen şu an 40 bine yaklaşan öğrenci sayısı ile bu üniversite Tekirdağ şehrine ciddi bir hareketlilik kazandırdı. Sahile yakın konumda bulunan merkez kampüsü gayet güzeldir ve ulaşım sorunu yoktur.

Tekirdağ sosyal yaşam anlamında öğrenci ve memurlar için orta seviye illerden birisi. İstanbul’a çok yakın olması da bu açıdan zaten avantaj. Tekirdağ halkı açık görüşlü ve yardımseverdir. Öğrenciler için sıkıntılı bir şehir değildir. Özel hayatınıza karışmazlar.

Sosyal hayat hareketliliğinin olduğu bölgeler genelde Hürriyet Mahallesi ve Değirmenaltı’dır. Sahil şeridinde kafe, restoran, AVM tarzında birçok yer var. Tekirdağ, İstanbul’a oranla pahalı bir şehir sayılmaz. Yurt ve ev fiyatları büyükşehirlere oranla ortalama düzeydedir. En azından alternatifi boldur diyelim. Kışın biraz soğuk olduğu için ısınma maliyetiniz yüksek olur onu söyleyelim.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi merkezden daha kalabalık bir nüfusa sahip. Burada memur yoğunluğu da epey fazladır. Ama yapılan yorumlarda genellikle Tekirdağ merkezin Çorlu’ya nazaran daha avantajlı olduğu söyleniyor. Sanırız bunun sebebi Çorlu’nun kalabalık bir sanayi şehri olması ve gittikçe İstanbul’a benzemeye başlaması. Tabi memurlar için bu biraz görev bölgesi ve görev şekline göre değişkenlik gösterebilir.

Tekirdağ genel olarak hem öğrenci hem memurlar için sosyal ve ekonomik anlamda ortalama bir il. Ne fazla övmeye ne de fazla yermeye gerek yok diye düşünüyoruz.

Tekirdağ Öğrenci ve Memur Hayatı

“Tekirdağ Nasıl Bir Yer? Tekirdağ Hakkında Bilgi” üzerine 1 yorum

 1. Uğur says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir