Kapat

Türkiye’de nedense dönem dönem çok popüler olan bir ülke Uruguay. Son yıllarda Çiftlik Bank tosunu Mehmet Aydın’ın da Uruguay’a firar etmesiyle yine gündeme geldi. Türkler tarafından bu kadar ilgi görme sebebi sanırız sürekli haberlerde çıkan bu tarz başlıklı yazılar olabilir;

 • Uruguay’a Yerleşmek İçin 10 Harika Sebep
 • Uruguay’da Yaşamak İçin 20 Muhteşem Neden
 • Uruguay’a Yerleşmeyeni Dövmek İçin 5 Geçerli Madde

Ama biz yerleşmek değil de, seyahat etme niyetinde olanlar için Uruguay hakkında maalesef methiyeler düzemeyeceğiz. Gelişmiş bir ülke, eğitim düzeyi yüksek, özgürlükler kısıtlanmıyor vs. eyvallah ama Latin Amerika gibi gezginler için cennet sayılabilecek bir coğrafyada çıta çok yüksek olduğundan, Uruguay belki yaşamak için güzel bir memleket olsa da gezginler için aynı şey geçerli değil gibi.  Kıtadaki diğer ülkeler hakkında yazdığımız yazı ve fotoğrafları inceleyebilirsiniz. Sonra kendiniz karar verin. 😉

GÜNEY AMERİKA HAKKINDA HER ŞEY (TIKLAYIN)

Uruguay’da gezilecek yerler hiç mi yok?” diyebilirsiniz. O kadar değil tabi. Uruguay’a ve belli başlı turistik bölgelerine kısa kısa bakacağız.

Bu arada Dünyanın en fakir Cumhurbaşkanı olan Uruguay Cumhurbaşkanı Jose Mujica’ya buradan selam olsun. Rütbesi Cumhurbaşkanı ama egosu mahalle muhtarı seviyesinde koca yürekli insan. Uruguay seviliyorsa belki de onun sayesindedir. Halkın içinden, halkın dilinden gönül insanı olan liderlerin sayısının artmasını temenni ederek Jose Reis’in şu sözüne yer vermesek olmaz.

“Ben insanların geceleri yatacak bir saçak altı bile bulamadıkları bir dünyada, başkalarının 500 metrekarelik malikanelerde yaşamasını anlamıyorum. Evsizler için ev, suyu olmayanlar için su lazım, ekmek lazım. Sense böyle bir dünyada “Özel uçağım olsun, oraya buraya gideyim” diyorsun. Eğer herkes daha fazlasını isterse, bir gün kimseye bir şey kalmayacak.” – Jose Mujica

Uruguay Hakkında Genel Bilgiler

Uruguay Nüfusu (2021)
Uruguay, Brezilya ve Arjantin gibi iki turizm cenneti ülkenin arasında sıkışmış küçük bir ülke konumunda. Hatta kıtanın en küçük 2-3 ülkesinden biri. Uruguay nüfusu yalnızca 3.5 milyon ve bu nüfusun yarısı başkent Montevideo’da yaşıyor. Nüfusun tamamı bir şehir nüfusu kadar az. Sakin, kalabalık olmayan yerleri sevenler için ideal ülkelerden biri. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi Latin Amerika’da fazla forsu olmayan bir ülke.

Uruguay Para Birimi ve Ekonomisi
Ülke ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı. Bununla beraber turizm de ülkenin en büyük gelir kaynaklarından biri. Son zamanlarda altın üretimi ve ihracatına da başlayan Uruguay, bölgedeki refah düzeyi en yüksek olan ülkelerden biri. Özellikle bankacılık sistemi örnek alınabilecek boyutta sağlam yapıdadır.

Uruguay’da para birimi olarak Uruguay Pesosu (UYU) kullanılıyor.

Uruguay Vizesi (2021)
Türk vatandaşları olarak Latin Amerika’nın genelinde olduğu gibi Uruguay’da da 90 gün süreyle vizeden muaf durumdayız.

Uruguay’ın Resmi Dili
Uruguay’da İspanyolca konuşuluyor. Ama özellikle gençlerde eğitim seviyesi yüksek ve belki de Güney Amerika’da İngilizcenizi en rahat kullanabileceğiniz ülke burası.

Uruguay’a Nasıl Gidilir?
Uruguay’a Türkiye’den direkt uçuş yok (2021). Avrupa ya da Amerika üzerinden aktarmalı gidebilirsiniz. Ya da Arjantin’in Buenos Aires şehrinden feribot ile kısa sürede geçiş yapabilirsiniz. Buenos Aires’ten Uruguay’ın Colonia del Sacramento ve Montevideo şehirlerine sürekli yapılan feribot seferleri mevcut.

Uruguay Güvenli mi?
Uruguay, komşu ülkeleri Brezilya ve Arjantin’e göre biraz daha güvenli diyebiliriz. Uruguay vatandaşları arasındaki gelir dağılımı diğer Latin Amerika ülkeleri kadar bozuk değil. Daha çok dengeli bir orta kesim var. Bu nedenle suç oranları Latin Amerika ortalamasının altında. Siz yine de bilmediğiniz ufak mahallelere çok fazla girmeyin.

Uruguay’da Gezilecek Yerler

Niyetiniz Uruguay’a yerleşmek değil de, Güney Amerika’ya kadar gelmişken burayı da görmeden dönmeyeyim demekse, sizin için birkaç günde gezip bitirebileceğiniz Uruguay’da ziyaret edilecek yerler listesini sıralayalım.

Montevideo

Montevideo, Uruguay’ın başkenti ve nüfusun yarısı burada yaşıyor. Yine de öyle aman aman büyük bir şehir değil. 2 günde her yerini gezip görebilirsiniz. Montevideo gelişmiş, modern, güvenli ve Avrupa standartlarında bir şehir.

Şehrin isminin nereden geldiğine dair birkaç farklı söylenti var. En kabul göreni ise şöyle; Güney Amerika’nın keşfi sırasında, bu sahildeki dağı gören Portekizli bir denizcinin “monte vide eu” yani “bir dağ gördüm” şeklinde bağırmasından sonra buraya bu adın verildiği. Bizim bildiğimiz denizciler hep “kara göründü” diye bağırır aslında ama burada ne hikmetse bir dağ gördüm demiş denizci arkadaş.

Montevideo Gezilecek Yerler

Başkent Montevideo’ya gelmişken görmenizi tavsiye ettiğimiz birkaç yer var. Bunlar Plaza Independencia, Ciudad Vieja, Rambla de Montevideo, Pocitos, Museo Arte Contemporaneo.. Bu mekanlara kısaca değinecek olursak;

# Plaza Independencia
Şehrin merkezi konumunda olan meydanı. En büyük binaları burada. Parklar, yürüyüş bahçeleri, tarihi binaları, en işlek ana caddeleri ve kültür sanat galerileri hep bu civarda. Dolayısı ile Montevideo‘nun en çok turist çeken kısım burası. Teatro Solis denilen tarihi tiyatro binası ise görülmeye değer. Sokak sanatçıları ve eğlence hayatı oldukça meşhur.

# Ciudad Vieja ve Rambla de Montevideo
Ciudad Vieja şehrin tarihi meydan kısmı. Kelime anlamı olarak Eski Şehir demek zaten. Yarım saatte gezip görebileceğiniz ufak bir alan. Burada eski bir Roma Katolik Kilisesi olan Montevideo Metropolitan Katedrali ve Uruguaylı ünlü kahraman Jose Artigas‘a ait olan bir mozole bulunuyor. Burayı gezdikten sonra Rambla de Montevideo denilen sahil şeridi kısmına yürüyerek inebilirsiniz. Burası İzmir kordonun çok benzeri bir yer. Temiz ve yılın her mevsimi denize girilebilecek bir plajı var.

# Pocitos
Şehrin Rio de la Plata kıyısında bulunan, Montevideo’nun en ünlü plajı. Gün içinde sürekli hareketli bir yer. Her tarafta plaj futbolu ve plaj voleybolu oynayan gençler görüyorsunuz. Sahil boyunca restoran ve eğlence mekanları hep dolu ve cıvıl cıvıl.

Montevideo’da Görülebilecek Diğer Yerler

 • Museo Arte Contemporaneo (Çağdaş Sanat Müzesi)
 • El Museo Nacional de Artes Visuales (Ulusal Görsel Sanatlar Müzesi)
 • Parque Rodo (Şehrin en büyük parkı)
 • Palazzo del Parlamento (Parlamento Binası)
 • Montevideo Shopping Center (Alışveriş merkezi)
 • Biblioteca Nacional de Uruguay (Uruguay Ulusal Kütüphanesi)
 • Museo Historico Nacional (Ulusal Tarih Müzesi)
 • Torres Garcia Müzesi
 • Plaza de la Contitucion (Plaza Matriz olarak da bilinen Montevideo’daki en eski meydan)
 • Salvo Sarayı
 • Juan Manuel Blanes Müzesi
 • Punta Brava Deniz Feneri
 • Taranco Sarayı
 • Estevez Sarayı

Colonia del Sacramento

Uruguay’ın sahil şeridinde, bir tatil kasabası havası hakim olan güzel ve küçük bir şehir Colonia del Sacramento. Kaldırım taşlarıyla döşeli, dar, tarihi sokakları, rengarenk duvarları ve deniz feneri kenarında harika okyanus manzarası ile tam sevdiceğinizi alıp romantik romantik uzakları izlemelik şehir.

Colonia del Sacramento’ya Nasıl Gidilir ?

Buenos Aires, Puerto Madero limanında Uruguay’a giden 3 tane firma var. Colonia Expres, BuqueBus ve SeaCat. Bu şirketler feribotlarla hem Montevideo hem de Colonia del Sacramento’ya geçiş yapıyor. Buenos Aires’ten buraya feribotla geçmek Üsküdar – Beşiktaş vapuru geçişi kadar kolay. Günübirlik olarak gelip tüm şehri gezebilirsiniz. Yol 1,5 saat kadar sürüyor. Arjantin tarafından gelirken, oradaki limanda pasaport giriş çıkışlarınızı damgalatıyorsunuz. Montevideo’dan buraya gelecek iseniz, ana otobüs terminalinden sürekli kalkan otobüsler bulabilirsiniz. Yol en fazla 3 saat sürüyor.

ÖNEMLİ NOT: Arjantin ve Uruguay arasında yerel olarak 1 saat fark var. Eğer Arjantin’den buraya günü birlik geldiyseniz dönüş feribot saatiniz Uruguay saatine göre olacak. Uruguay bir saat ileride bunu unutmayın.

Bir gün içinde tamamını görebileceğiniz Colonia del Sacramento’da gezilecek belli başlı yerler şöyle;

 • Avenida General Flores (Merkez caddesi)
 • Porton de Campo (Tarihi şehir kapısı)
 • Calle de Los Suspiros (Tarihi sokaklardan biri)
 • El Faro (Deniz feneri)
 • Plaza Mayor 25 de Mayo (Tarihi şehir meydanı)
 • Ayrıca şehirde 7-8 tane müze ve sanat galerisi var.

Punta del Este

Uruguay’ın genellikle zengin kesimine hitap eden tatil şehri. Kumarhaneleri, bar ve gece kulüpleri ile özellikle gece hayatı tutkunlarına cazip geliyor. Çok iyi bir plajı ve sörf yapmak için yüksek dalgaları var. Ayrıca La Mano de Punta del Este denilen şu meşhur 5 parmak heykeli de bu sahilde. Punta del Este, Uruguay’ın en pahalı yerlerinden bile daha pahalı olduğu halde yaz sezonunda Hem Arjantin hem Brezilyalı tatilcilerin akınına uğruyor.

Uruguay denilince futboldan bahsetmemek olmaz. 1930 yılında düzenlenen ilk dünya kupası bu ülkede, Montevideo’daki Estadio Centenario‘da oynandı. 30 Temmuz 1930’da oynanan finalde Uruguay, Arjantin’i 4-2 yenerek ilk Dünya Kupası Şampiyonu oldu. Stat hala faal durumda. İsterseniz Montevideo’ya gittiğinizde bir maç izleyebilirsiniz.

Uruguay daha sonra 1950 yılındaki finalde Brezilya’yı Brezilya’da, Maracana Stadı’nda 2-1 yenerek şampiyon olmuştu. Bu öyle bir finaldi ki Brezilya ülke olarak bu şoku uzun yıllar üzerinden atamadı. Nüfusu az olmasına rağmen Uruguay, Luis Suares, Diego Forlan, Edison Cavani ve ülkemizde de forma giyen Diego Lugano, Fernando Muslera gibi büyük futbol yeteneklerini çıkartmayı başarmıştır.

LATİN AMERİKA GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

Küçük Bir Anekdot

Uruguay, uyuşturucu kartellerini engellemek için marihuana (uyuşturucu) kullanımını yasal hale getirdi. Eczanelerden haftada 10, ayda ise 40 gramı geçmemek şartıyla uyuşturucu satın almak yasal olarak serbest. Dünyada uyuşturucu ticaretini yasal olarak serbest bırakan ve takip eden ilk ülke Uruguay oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir