Kapat
Yenice Kent Ormanı

Karadeniz ikliminin nemli ve ılıman havasının etkisiyle, Türkiye’nin en zengin bitki örtüsüne sahip ormanlarından biridir Yenice Ormanları. Bu ormanlar Batı Karadeniz’de yaklaşık 75 bin hektarlık bir alanı kaplar. Saklı vadilerde yeşilin her tonunu görebilirsiniz.

1999 yılında seçilen, Avrupa’nın biyolojik çeşitlilik bakımından en değerli ve korunması gereken 100 noktasından 9’u Türkiye’dedir. Yenice Ormanları da bunlardan biridir. Halk arasında orman denizi olarak adlandırılır. Karabük’e 30 km. uzaklıkta, Yenice merkeze 7 km. mesafede bulunmaktadır. Yenice Ormanları’nın batısında Zonguldak Devrek, doğusunda Karabük Merkez, kuzeyinde Bartın, güneyinde Bolu iline bağlı Mengen ilçesi yer almaktadır. Yenice Ormanları’na demiryolu ya da karayoluyla gidebilirsiniz. Karabük merkezden demiryolu ulaşımı yaklaşık 45 dakika sürer. Yol boyunca eşsiz doğa manzaraları karşılar sizi. Karayolu ile gitmek isterseniz Karabük’ten itibaren 16 tünel geçerek 35 dakikada ulaşırsınız.

Yenice Ormanları tam anlamıyla bir ağaç müzesidir. İklimi sayesinde her çeşit ağacı içinde barındırır. Batı Karadeniz bölgesinde olduğu için iklimi genellikle yağışlıdır. Yenice Ormanları’nda ana ırmak Yenice Irmağı’dır. Bu ırmağı çok sayıda küçük ırmaklar besler. Bu dinlenme yerleri tabii güzelliklerinin yanı sıra adeta oksijen deposudur. Yenice Ormanları’nda yürüme parkurları, kamp alanları, offroad alanları ile doyumsuz bir gezi planı yapabilirsiniz.

Karabük Şeker Kanyonu Konaklama

Yenice Ormanları tüm doğallığını uzun yıllar muhafaza etmiş, nadir doğa harikalarından biridir. İçinde arboretum alanları mevcuttur. Yenice Ormanları’nda, bir arada ender rastlayabileceğiniz birçok ağaç türünü yan yana görme imkanına sahip olabilirsiniz. Burası, ormanların üst katını oluşturan 6 ana ağaç türü, ara katmanda yer alan 30 ağaç türü, rutubetli ortamlarda yer alan 16 ağaç türü ve diplerde yer alan çok sayıda maki ve çalı türü ile zengin bir orman denizidir. Çam ve meşe ağacı başta olmak üzere gürgen, doğu çınarı, dış budak, porsuk ve ıhlamurun her çeşidini görebilirsiniz. Bununla beraber akağaçlar, söğütler, şimşirler, ahlatlar, yabani kirazlar ve benzeri birçok ağaç türü mevcuttur.

Arboretum alanında, zengin bir yaban hayatı ve devasa boyutlara ulaşan ağaçlar sizi büyüler. Çınar, meşe, porsuk ağaçları görülmeye değerdir. Bu ormanların en önemli özelliği, sadece tropikal bölgelerde görülebilen, birçoğunun boyu anıtsal boy ve kalınlığa ulaşmış ağaçların yer aldığı gerçek bir ağaçlar müzesi olmasıdır. Örneğin; Kavaklı bölgesinde bulunan anıt ağaçlardan olan porsuk ağacının çapı 2 m. 24 cm, çevresi 7 m, boyu 24 m’dir. Türk Fındığı’nın çapı 90 cm, çevresi 280 cm, boyu 23 m’dir. Ayrıca çınar yapraklı akağaç, sapsız meşe, adi ıhlamur anıt ağaçlara örnektir.

Yenice Ormanları’nda ayı, geyik, karaca, yaban kedisi, porsuk, küçük atmaca gibi çok sayıda vahşi hayvan bulunmaktadır. Orman derelerinde kırmızı benekli alabalıklar vardır. Her mevsim ortaya çıkan renk cümbüşü ile bir başka güzeldir.

Yenice Kent Ormanı birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Günübirlik yürüyüşler, kamping, bisiklet, kanyoning, kaya tırmanışı, kuş gözlemi, fotoğrafçılık, yamaç paraşütü ve offroad aktiviteleri yapılabilmektedir. Arboretum alanlarında patikalar mevcuttur. Bölgede özellikle Göktepe ve Fındık Altı mevkileri olmak üzere çok sayıda orman içi dinleme merkezi vardır.

Şeker Kanyonu

Karabük Yenice sınırları içinde yer alan kanyon, Zonguldak yolu üzerinde bulunuyor. Şeker Kanyonu, Yenice merkeze yaklaşık 6 km. mesafede, Karabük merkeze yaklaşık 30 km. mesafededir. Bu güzel doğa harikası yer, dünyanın en büyük kanyonlarından biri olma özelliğine sahiptir. Kanyonun şelalesi ve seyir terası meşhur olsa da bu konuda beklentinizi yüksek tutmayın deriz. Ufak bir şelaleden bahsediyoruz.

Şeker Kanyonu ve Yenice Ormanları Konaklama

Bölgede konaklama konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır. Yenice ilçe merkezinde, konaklama yapabileceğiniz birçok pansiyon mevcuttur. Yenice’ye 40 km. uzaklıktaki Safranbolu’da da zengin konaklama seçenekleri vardır.

# Karabük Yenice Ormanları Kamp Alanları

Yenice Ormanları ve Şeker Kanyonu içerisinde ücretli ya da ücretsiz birçok kamp alanı bulunmaktadır. Tuvalet, otopark gibi hizmetler sunan Yenice Şeker Mesire Alanı, ücretli kamp alanlarından biridir. Temel gıda ihtiyaçlarınızı Yenice merkezden yapmanızı tavsiye ederiz.

Bölgede kamp alanı olarak tercih edilen diğer yerler;

  • Sorgun Yaylası
  • Darıyazısı
  • Şekermeşe
  • Arboretum Alanı
  • Eğriova Göleti

Şeker Kanyonu Kamp Yerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir