Kapat
Adana Feke Barajı

Türkiye’nin en sıcak illerinden biri olan Adana, hem iklimi hem de doğası gereği yılın büyük bölümünde kamp yapmaya uygun yerler barındırıyor. Ücretli kamp alanlarının yanı sıra, ücretsiz kamp alanlarıyla da doğa tutkunlarını çağıran Adana, çadır ve karavan kampı keyfini dört mevsim doyasıya yaşayabileceğiniz bir yer. Özellikle Karaisalı ilçesinde bulunan kanyonlar, Seyhan Nehri’nin kolları etrafında bulunan yeşil alanlar ve Yumurtalık sahili bu anlamda öne çıkan mekanlar.

Adana’nın doğası zengin dedik tabi ama öyle her yerde de sağlıklı kamp yapmak mümkün olmuyor haliyle. Güvenli ve sorunsuz bir kamp tecrübesi yaşamak için seçtiğiniz yerin önemi büyük. Biraz doğaya karışayım, dinginlik bulayım derken eldeki huzurdan da olmamak lazım. Bu nedenle sizin için “Adana’da kamp yapılacak en iyi yerler” listesi hazırladık. Hazırsanız Adana çevresi kamp alanları turumuza başlayalım..

Adana Kamp Yerleri

Adana Ücretsiz Kamp Yerleri

Adana kamp yerleri listemize aralarında kanyonlar, vadiler, şelaleler ve tabiat parklarının yer aldığı ücretsiz mekanlar ile başlayalım. Kamp yapmak için bu listedeki yerlerden birini tercih edecekseniz, yiyecek-içecek gibi ihtiyaçlarınızı kamp alanına gelmeden önce halletmeniz gerekiyor. Ayrıca bu bölgelerin karavandan ziyade daha çok Adana çadır kampı alanları kategorisine girdiğini de hatırlatalım.

Körkün Kanyonu

Seyhan Nehri’nin kollarından Körkün Çayı üzerinde yer alan bu kanyonun içinde irili ufaklı birçok şelale ve doğal havuz var. Fazla popüler olmadığı için de oldukça temiz ve sakin bir bölge. Etrafta tesis, WC, duş gibi imkanlar yok. Tamamen doğal ortam. Uzun doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz patika yollar mevcut. Adana ücretsiz kamp alanları listesine ekleyebileceğiniz Körkün Kanyonu, Karaisalı ilçesinin 15-20 km. kadar kuzeyinde bulunuyor.

Yerköprü Kanyonu

Yine Adana’nın Karaisalı ilçesinde bulunan Yerköprü Kanyonu, sahip olduğu zengin bitki örtüsü ve ufak şelaleleriyle çok huzurlu bir mekan. Manzarası da güzel fakat bölge biraz taşlık. Çadır kampı atmak için yerinizi iyi seçmeniz gerek. Herhangi bir tesisin olmadığı alanda dere kenarı boyunca ücretsiz kamp kurabilirsiniz.

Belemedik Çakıt Vadisi

Belemedik Tabiat Parkı’na yakın bir noktada bulunan Çakıt Vadisi, Gülek Boğazı’ndan geçen Adana-Pozantı otoyolunun yaklaşık 10 kilometre kadar doğusunda yer alıyor. Torosların Çukurova’ya bağlandığı bu doğa harikası bölgede ücretsiz kamp atabileceğiniz birçok yer var. Dik yamaçlara, uçurumlara ve engebeli yollara sahip olan Belemedik Çakıt Vadisi’nin çocuklar için pek uygun bir mekan olmadığını belirtelim.

Dokuzoluk Kanyonu

Karaisalı ilçesinin Merkezboztahta Köyü yolu üzerinde bulunan bu kanyon, çok güzel piknik alanlarına sahip olduğu için özellikle hafta sonları biraz kalabalık oluyor. Ücretsiz kamp yapabileceğiniz bölgede çardak, WC, çeşme gibi imkanlar mevcut. Bölgeye özel araçla da çok rahat ulaşım sağlayabilirsiniz. Yeme, içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz Merkezboztahta Köyü ise kanyona sadece 1,5 km. uzaklıkta.

Kapıkaya Kanyonu

Adana’nın bir diğer doğa harikası Kapıkaya Kanyonu da yine ücretsiz kamp alanları ile öne çıkan Karaisalı ilçesinde yer alıyor. İlçe merkezine yakın bir noktada bulunan bu kanyon kilometrelerce uzunluğunda yürüme parkurlarına sahip. Kanyonun girişinde ufak bir büfe var ama kamp yapabileceğiniz alan boyunca WC, duş, çeşme ve elektrik gibi imkanlar yok. Biraz taşlık bir bölge olsa da çadır kampı için son derece güzel bir mevki.

Aladağ Küp Şelaleleri

Aladağ ilçesi sınırlarında bulunan Küp Şelaleleri özellikle akşamları serin olan bir bölge. Bu nedenle şehrin sıcağından bunalan Adanalıların sık sık uğrak noktası oluyor. Şelale çevresinde ücretsiz kamp yapabileceğiniz güzel doğal ortamlar var. Bölgeye yakın yerlerde yerel halk tarafından işletilen ufak dükkanlar da bulabilirsiniz. Tamamen ağaçlık ve keyifli bir ortam.

Yumurtalık Belediyesi Gençlik Kampı ve Turizm Bakanlığı Yumurtalık Gençlik Kampı

Birbirinin uzantısı olan bu iki mekan Yumurtalık ilçesinin sahil kısmında yer alıyor. Barakalar ve çadır alanlarına sahip kamp bölgesinde su, WC, yemek gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız mekanlar da var. Fakat bölge oldukça bakımsız olduğu için ilk tercihleriniz arasında yer almayabilir. Yumurtalık Gençlik Kampı’nı Adana çadır kampı yerleri listenizin sonlarına ekleyebilirsiniz.

Çukurova Üniversitesi Kamp Alanı

Yine Yumurtalık sahilinde yer alan bu kamp alanı Çukurova Üniversitesi’ne ait bir bölge. Çevrede fazlaca alternatif olduğu için herkes tarafından tercih edilmeyen, genellikle sessiz-sakin olan bir yer. Ücretsiz kamp yapabileceğiniz alanda denize de girebilirsiniz. Kamp alanında herhangi bir tesis bulunmuyor.

Adana Ücretli Kamp Alanları

Yukarıda saydığımız ücretsiz kamp yerleri doğal güzellikleri ile ön plana çıksa da WC, duş ve büfe gibi imkanları barındırmamasından dolayı herkese hitap etmeyebiliyor. O nedenle “Temel ihtiyaçlarımız yanı başımızda olsun” diyenler için şimdi de Adana ücretli kamp alanları listemizi sunalım.

Belemedik Tabiat Parkı

Pozantı ilçesinde yer alan bu Milli Park zengin bitki örtüsü, doğa manzarası, taş ve ahşaptan yapılmış yayla evleriyle meşhur. Parkın içinden tren hattı geçtiği için ulaşımı da kolay. Belemedik Tabiat Parkı, kamp alanlarının dışında bisiklet parkuru, trekking, dağcılık, tırmanma parkuru gibi imkanlar da sunuyor.

Belemedik Tabiat Parkı nerede? Harita konumu için ➜ tıklayın.
Belemedik Tabiat Parkı giriş ücreti, iletişim bilgileri ve diğer detaylar için ➜ web sitesi

Karataş Kumluk Tabiat Parkı

Bütünüyle kızılçam ormanları ile örtülü bu Milli Park, Karataş ilçesi sınırlarında yer alıyor. Güney ve doğu kesimleri Akdeniz’e sınır olan Karataş Kumluk Tabiat Parkı, Adana’da kamp yapabileceğiniz en güzel noktalardan biri. İçerisinde ücretli çadır kampı alanları bulunan bölgede WC, duş, market gibi imkanlar mevcut.

Karataş Kumluk Tabiat Parkı nerede? Harita konumu için ➜ tıklayın.
Karataş Kumluk Tabiat Parkı giriş ücreti, iletişim bilgileri ve diğer detaylar için ➜ web sitesi • instagram

Toprak Kamping

Adana Yumurtalık kamp alanları listesindeki kaliteli mekanlardan biri de Toprak Kamping. Elektrik, WC, duş, kiralık çadır, masa, sandalye gibi imkanların hepsini sunan kamp alanı denize de çok yakın. Fakat sahil kesimi oldukça taşlı. Yumurtalık ilçe merkezinden araçla 10 dakikada ulaşabileceğiniz Toprak Kamping, ailece kalınabilecek oldukça güvenli bir ortam sunuyor.

Toprak Kamping nerede? Harita konumu için ➜ tıklayın.
Toprak Kamping giriş ücreti, iletişim bilgileri ve diğer detaylar için ➜ instagram

Yılmaz Kamping

Yine Yumurtalık ilçesinde yer alan bu kamp alanı, deniz ve ormanın kesiştiği güzel bir noktada konumlanmış. Duş, soyunma kabini, WC gibi imkanların bulunduğu alanda ister çadırda ister barakada kalabiliyorsunuz. Adana ücretli kamp alanları listesine alternatif olarak ekleyebileceğiniz Yılmaz Kamping’e toplu taşımayla da ulaşabilirsiniz.

Yılmaz Kamping nerede? Harita konumu için ➜ tıklayın.
Yılmaz Kamping giriş ücreti, iletişim bilgileri ve diğer detaylar için ➜ instagramfacebook

Medcezir Kamping

Burası sanırız Yumurtalık sahilindeki en beğenilen ve en çok tercih edilen kamp alanlarının başında geliyor. WC, duş, sıcak su, restoran, kafe, market gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz mekanın sahili de oldukça temiz. Çadırın yanı sıra bungalov evlerde kalma fırsatı da sunan Medcezir Kamping, sıcak bir ortamda keyifli bir kamp tatili yapmak isteyenler için çok iyi bir seçenek.

Medcezir Kamping nerede? Harita konumu için ➜ tıklayın.
Medcezir Kamping giriş ücreti, iletişim bilgileri ve diğer detaylar için ➜ web sitesifacebook

Magarsus Camping

Karataş ilçesinde bulunan Magarsus Camping, Karataş Kumluk Mesire Yeri’nin sahil kesiminde yer alıyor. Aileye uygun sakin bir ortam sunan tesiste ister çadır ister karavan kampı yapabilirsiniz. Toplu taşımaya yakın olan mekanın sahili de oldukça bakımlı ve temiz. Duş, WC, soyunma kabini gibi imkanların hepsi mevcut.

Magarsus Camping nerede? Harita konumu için ➜ tıklayın.
Magarsus Camping giriş ücreti, iletişim bilgileri ve diğer detaylar için ➜ 0538 484 01 16

Bahçecik Şelalesi Piknik ve Kamp Alanı

Burası Karaisalı ilçesindeki Kapıkaya Kanyonu’nda bulunan ufak bir işletme. Bahçecik Şelalesi’nin hemen yanında bulunan tesisin doğal ortamı harika. Alanda hafta sonları hizmet veren bir büfe var. WC, su gibi imkanlar da mevcut. Adana ücretli kamp yerleri listesine eklenebilecek şirin bir yer.

Bahçecik Piknik ve Kamp Alanı nerede? Harita konumu için ➜ tıklayın.
Bahçecik Piknik ve Kamp Alanı giriş ücreti, iletişim bilgileri ve diğer detaylar için ➜ instagram

Çukurova’nın Örcün Mahallesi’nde yer alan “Prodoss Kamp Alanı” ve “Örcün Kamp Yeri” baraj suları altında kaldığı için artık hizmet vermiyorlar (2021). Bu konuyla alakalı internette pek güncel bilgi yok. O nedenle biz notumuzu düşmüş olalım.

ADANA GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir