Kapat
Nemrut'ta Gün Doğumu

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki önemli değerlerimizden Nemrut Dağı’na ev sahipliği yapan Adıyaman, hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile ön plana çıkan illerimizden biri. Kommagene Krallığı’na başkentlik yapmış bu topraklar her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Tarihi yapıları, şifalı suları ve lezzetli mutfağıyla dikkat çeken Adıyaman, aynı zamanda doğayla baş başa kalmak isteyenler için çok güzel kamp alanları da barındırıyor. Özellikle Kahta ilçesi ve Atatürk Barajı çevresi, Adıyaman kamp alanları listesinde öne çıkan mekanlar. Bu kesimlerde çadır ya da karavan kampı yapabileceğiniz uygun noktalar var. Şimdi Adıyaman’da bulunan ücretli ve ücretsiz kamp alanlarına bakalım.

Adıyaman Şehir Logo

Adıyaman Ücretsiz Kamp Yerleri

Adıyaman ve çevresinde ücretsiz çadır/karavan kampı yapabileceğiniz yerlerin sayısı çok fazla değil ama olanlar da oldukça iyi mekanlar. Sadece Nemrut Dağı’nın çevresi bile başlı başına keşfedilmesi gereken muazzam bir coğrafya. Doğal yapısı ve antik kalıntıları ile her kamp severin ilgisini çekecek bir bölge. Öncelikle Adıyaman ücretsiz kamp yerlerini sıralayalım.

Sugözü Mesire ve Kamp Alanı

Adıyaman Piknik Yerleri

Besni’ye bağlı Toknu Köyü’nde yer alan Sugözü Mesire ve Kamp Alanı, Değirmen Çayı’nın hemen yanı başında bulunuyor. Serin sularla ve büyük ağaçlarla çevrili güzel bir mekan. Toplu taşımaya da çok yakın. Burası yöre halkı tarafından çok sevildiği için hafta sonları ve tatil günleri biraz kalabalık oluyor. Kamp için hafta içi günleri tercih etmeniz daha uygun olabilir. Mesire alanı ve çevresinde market ya da büfe tarzı yerler yok. Fakat içeride WC, çeşme, mescit, otopark, oturma yerleri ve oyun alanları mevcut.

Nemrut Dağı

Nemrut Dağı Hakkında Bilgi

Türkiye’nin en popüler gezi noktalarından biri olan Nemrut Dağı da Adıyaman’da ücretsiz kamp yapabileceğiniz yerlerden. Tabi binlerce yıllık eserlerin bulunduğu Nemrut Dağı zirvesinden bahsetmiyoruz. Gidip de Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kommagene Krallığı heykellerinin arasına çadır atayım demeyin sakın :). Fakat Nemrut Dağı Milli Parkı’nın çevresinde çadır kampı kurabileceğiniz güzel yeşil alanlar mevcut. Milli Park içerisinde de her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz tesisler bulunuyor. Bu civarda kamp yaparsanız, sabah erkenden Nemrut’un zirvesine tırmanıp müthiş bir gün doğumuna da şahit olabilirsiniz. Milli Park, Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Kayadibi mevkiinde yer alıyor.

Mahmut El Ensari Piknik Alanı

Adıyaman’ın manevi ziyaretgahlarından olan Mahmut El Ensari Türbesi’nin çevresinde mesire yerleri ve doğal yeşil alanlar var. İl merkezinden uzaklaşmadan kamp yapmak isteyenler bu civarı değerlendirebilir. Türbeye yakın noktalarda su, WC olanakları mevcut. Yiyecek, içecek gibi ihtiyaçlarınızı ise yol üzerinde halledebilirsiniz.

ADIYAMAN GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Adıyaman’da ayrıca Kahta ilçesi sınırlarında bulunan Arsameia Ören Yeri ile Yenikale Ören Yeri’nin çevresinde kamp atılabilecek geniş düzlükler, doğal mekanlar bulunuyor. Detayları yukarıda linkini paylaştığımız yazımızda bulabilirsiniz.

Adıyaman Ücretli Kamp Alanları

Adıyaman’da hem yurt dışından Nemrut Dağı’nı görmeye gelen misafirlerin hem de yerli halkın sık sık ziyaret ettiği ücretli kamp alanları da bulunuyor. Üstelik bu tesislerde temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz hizmetlerin hemen hepsi sunuluyor. Şimdi şehrin farklı ilçelerine dağılmış olan Adıyaman ücretli kamp yerlerini sıralayalım.

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı

Gölbaşı ilçesine çok yakın bir konumda bulunan Milli Park, Adıyaman’ın en güzel doğal alanlarından biri. Bölgedeki ağaçların ortasında geniş bir gölet de var fakat göl yüzmeye çok elverişli değil. Daha çok yürüyüş ve piknik yapmak için tercih edilen bir mekan. Çadır kampı kurabileceğiniz Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı’nda WC, çeşme, otopark alanı, mescit, kamelyalar ve büfe gibi imkanlar mevcut.

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı harita konumu için ➜ tıklayın.
Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı giriş ücreti, iletişim bilgileri ve diğer detaylar için ➜ web sitesi

Gazihan Dede Mesire Alanı

Adıyaman merkeze 20 km. mesafedeki mesire alanı Atatürk Barajı’nın kıyısında yer alıyor. Burası Adıyamanlıların, sosyal derneklerin ve spor kulüplerinin sık sık uğrak noktası oluyor. O nedenle hafta sonları genelde kalabalık bir alan. Çadır kampı için hafta içi günler daha uygun. Mesire yerinde su, WC imkanı var. Manzarası güzel ama çok bakımlı bir yer değil. Giriş için çok cüzi bir ücret alınıyor.

Gazihan Dede Mesire Alanı harita konumu için ➜ tıklayın.
Gazihan Dede Mesire Alanı giriş ücreti, iletişim bilgileri ve diğer detaylar için ➜ instagram

Kommagene Hotel ve Camping

Burası özellikle Nemrut Dağı’na çıkmak için bölgeye gelen misafirlerin konakladıkları bir aile işletmesi. Otel olarak hizmet veren tesiste çadır ve karavan kampı da yapılabiliyor. Geniş bir bahçesi bulunan mekanda WC, duş, Wi-Fi, elektrik, restoran gibi hizmetlerin hepsi var. Kahta ilçe merkezinde bulunan tesis genellikle yaz aylarında epey yoğun oluyor. Önceden rezervasyon yaptırmanız önemli.

Kommagene Hotel ve Camping harita konumu için ➜ tıklayın.
Kommagene Hotel ve Camping giriş ücreti, iletişim bilgileri ve diğer detaylar için ➜ facebookinstagram

Damlacık Garden, Camping ve Swimming

Kahta’nın Damlacık Köyü’nde bulunan bu küçük tesis de Nemrut ziyareti için ilçeye gelenlerin uğrak noktası olan mekanlardan. Tesiste çadır konaklaması yapabilir ya da karavanınızda kalabilirsiniz. WC, elektrik, duş, havuz, restoran, ücretsiz şarj istasyonu gibi imkanların hepsi var.

Damlacık Garden, Camping ve Swimming harita konumu için ➜ tıklayın.
Damlacık Garden, Camping ve Swimming giriş ücreti, iletişim bilgileri ve diğer detaylar için ➜ facebook

Cendere Camping

Kahta-Sincik yolu üzerinde, Cendere Çayı kenarında bulunan güzel, sakin ve doğal bir ortam. Cendere Köprüsü’ne yürüme mesafesinde bulunan tesiste ister çadır ya da karavan kampı kurun, isterseniz oda konaklama hizmeti satın alın. Alanda WC, duş, elektrik, çeşme, bahçe ve dinlenme alanı, restoran gibi hizmetler bulunuyor. Akıntı fazla değilse nehirde de yüzebilirsiniz. Bakımlı ve temiz bir bölge.

Cendere Camping harita konumu için ➜ tıklayın.
Cendere Camping giriş ücreti, iletişim bilgileri ve diğer detaylar için ➜ instagram • facebook

İnekli Gölü Gölbaşı

TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ KAMP ALANLARI LİSTESİ (TIKLAYIN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir