Kapat
Venezula Dünyanın en yüksek şelalesi nerede?

Altın Diyarı; Angel Şelalesi

İnsanoğlu daima yeni yerler keşfetme çabasındadır. 1800’lü yılların sonu ve 1900’lü yılların başı altın arayışında bulunan tabiri caizse altın avcıları, dünyanın dört bir tarafına dağılmışlardı güya kısa zamanda zengin olabilmek için.. Amerikalı 1. Dünya Savaşı eski pilotu ve göçebe Jimmie Angel (James Crawford Angel) bunlardan sadece birisi. Yaşlı bir maden arayışçısı olan Jimmie Angel, 1932-33 yıllarında Venezuela’nın balta girmemiş ormanlarının derinliklerinde, ulaşılması zor, büyük, derin ve tehlikeli şelalelerden bahsederek altının varlığına inandırmıştı herkesi. Hatta yön tarifini dahi vermişti.

Jimmie Angel, 1935 senesinde çift kişilik uçağıyla bu coğrafyayı keşfe çıktı. Yağmurla beslenmiş devasa şelaleler ve çevresindeki uçsuz bucaksız ormanlar kendisini büyülemişti adeta. Bu uçuş sonrası Venezuela’nın başkenti Karakas’a (Caracas) geri dönüp, bir çift dağcı Gustavo Henry ve Felix Cardona’yı ikna ederek, karısı Mary’i de alarak şelalelere yakın bir yere geri döner. Lakin indikleri yerde arızalanan uçakla tekrar havalanamayarak bataklığın ortasında yalnız kalırlar. İki hafta süren yoğun arama çalışmalarının ardından, aç susuz ölmeye yakın halde bulunurlar.

Elbet bu ölümcül teşebbüs şelalelerin kaynağı ve çevresi hakkında da geniş bilgiler edinmesine sebep olur. 979 metre yüksekliğinde, yılda 7,260 mm. yağmur toplayan devasa ve korkutucu şelale görselleri… Sonrasında atlaslarda ve resmi kayıtlarda Angel Şelalesi (Kerepakupai Meru Şelalesi) olarak anılan bu yer nice belgesellere konu olur. Aynı zamanda tropikal yağmur ormanlarında yaşayan binbir çeşit hayvan ve bitki türüne şahit olan Jimmie Angel, alanında uzman birçok araştırmacının da öncülüğünü yapmıştır.

Angel Jimmy 1956’da bir uçak kazasında ölür. Külleri, adının verildiği şelaleye yerlilerin gözetiminde dağıtılır. Bölgede altın bulunup bulunmadığı ise her daim gizemini korumuş.. Kim bilir..

# Araştırmacı Yazar Volkan Yaşar Berber / Gezi Hocası

GÜNEY AMERİKA ROTASI TAVSİYELERİ VE ÖNEMLİ İPUÇLARI (TIKLAYIN)

Güney Amerika Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir