Kapat
Güney Amerika Gezilecek Yerler

Güney Amerika, özellikle sırtçantalı gezginleri çok cezbeden, tarihi, doğası, kültürü ile her zaman gizemli ve keşfedilmeyi bekleyen bir coğrafyadır. Fakat bu topraklar Türkiye’ye uzaklığı, gidiş-geliş maliyetinin yüksekliği, kıta ülkeleri hakkında çıkan olumsuz haberler nedeniyle hep bize biraz mesafeli kalmıştır. Bir Avrupa gibi göremiyoruz buraları tabi. İstanbul’dan çıkıp Avrupa’nın herhangi bir şehrine günübirlik bile gidip gelebilirsiniz. Zaman ve güvenlik açısından sizi çok düşündürmez bu durum ama kalkıp bilinmez bir kıtaya 10 bin km yol yapma cesaretini herkes gösteremiyor doğal olarak.

Eğer siz bu cesareti göstermeye karar verdiyseniz ve geniş çaplı bir Güney Amerika gezisi planı düşünüyorsanız, kendi tecrübelerimize dayanarak size yardımcı olmasını umduğumuz bir Güney Amerika rotası hazırladık. Herkes sınırsız zamana ve eşit şartlara sahip olamayacağı için rotayı iki kısma ayırdık.

 • Kısa süreli rota tavsiyesi: 1 ila 3 ay arası.
 • Uzun süreli rota tavsiyesi: 6 aydan 2 yıla kadar uzatılabilir.

Önce hazırladığımız bu iki Güney Amerika rotası haritalarını paylaşacağız. Sonrasında bu rotadaki duraklar hakkında kısa bilgilere değineceğiz.

Yazının sonunda ise;

 • Güney Amerika’da gezerken nelere dikkat etmeli, güvenli mi?
 • Para mevzuları nasıl oluyor?
 • Güney Amerika ülkeleri ucuz mu, pahalı mı, gezi maliyeti ne olur?
 • Aşı gerekli mi?
 • Kaybolmadan nasıl gezeceğiz, internetimiz olmazsa ne olur?
 • Ne zaman gitmek gerek?
 • Nerede kalırız, ne yer ne içeriz?

Bu ve benzeri konularda, Güney Amerika seyahati sırasında size faydalı olacak ipuçlarını vereceğiz.

Kısa Süreli Güney Amerika Rotası

Bu rota için 1-3 ay arası süre ideal olabilir. Brezilya’nın Sao Paulo şehrinden başlayıp Kolombiya’nın Bogota şehrinde son buluyor. Yol boyunca toplam 9 ülke ve 15 şehir gezmiş oluyorsunuz. İstanbul’dan hem Sao Paulo’ya (Brezilya) hem de Bogota’ya (Kolombiya) direkt uçuş var. Yani bu rotayı isterseniz ters istikametten, Kolombiya’dan başlayıp Brezilya’ya doğru tam aksi yönde de yapabilirsiniz.

Güney Amerika Gezilecek Yerler Haritası

Uzun Süreli Güney Amerika Rotası

Bu rota için ise en az bir 6 ayınızı ayırmanız gerekir ki bu süre bile çok yetersiz olacaktır. Yol boyunca toplam 10 ülke ve 36 şehir gezmiş olursunuz. Başlangıç ve bitiş noktası Sao Paulo (Brezilya). Bizce bu yolculuk için en az 1 yılı gözden çıkartmalısınız.

Güney Amerika Gezilecek Yerler Haritası

Şimdi bu uzun rota üzerindeki duraklar hakkında kısa bilgiler verelim. Ve istediğiniz ülke hakkındaki detaylı yazılara ulaşabileceğiniz linklerimizi paylaşalım.

İstanbul’dan Sao Paulo şehrine THY’nin direkt uçuşları bulunuyor. Yol yaklaşık 14 saat kadar sürüyor. Ama bu uçuşlar aktarmalı olanlara oranla çok daha pahalıdır. Emirates, Royal Air Maroc, Lufthansa gibi aktarmalı olarak giden birçok alternatif firma var. Bilet bakarken değerlendirmenizi öneririz.

1 Sao Paulo (BREZİLYA)
2 Rio De Janeiro (BREZİLYA)
3 Curitiba (BREZİLYA)
4 Porto Alegre (BREZİLYA)
5 Foz do Iguaçu (BREZİLYA)

Şunu baştan belirtelim. Sadece Brezilya bile tek başına öyle birkaç ay gezmeyle bitirilebilecek bir ülke değil. Yüzölçümü olarak Türkiye’nin neredeyse 11 katı büyüklüğünde bir ülkeden bahsediyoruz. Güney Amerika kıtasının yarısı Brezilya’dan oluşuyor. Türkiye’yi bile tam anlamıyla gezmek yıllarınızı alacakken Brezilya’yı siz düşünün. Yıllarınızı bu ülkeye vermek gibi bir niyetiniz yoksa yukarıda belirttiğimiz 5 durak noktası başlangıç için yeterli olacaktır. Bu duraklar içinde dünyanın en büyük şelalesi Iguazu, dünyanın yeni yedi harikasından biri olan Kurtarıcı İsa Heykeli ve Rio’nun meşhur plajları gibi yerler var.

Güvenlik açısından en çok dikkat etmeniz gereken ülkelerden biri Brezilya. Favela denilen gecekondu bölgelerinin yoğun olduğu yerlere tek başınıza gitmememiz, geceleri sahilde bir başınıza dolaşmamanız, turistik olmayan yerlerde çok dikkat çekmemeniz önemli. Ama öyle çok da gözünüzü korkutmayın. Brezilya insanları genel olarak çok sıcakkanlı ve yardımseverdir. Gezilmesi gereken yerler dışında gereksiz aksiyonlara girmeye çalışmazsanız başınıza bir şeyler gelme ihtimali şu an Türkiye’de herhangi bir şehirle hemen hemen aynıdır. Brezilya ayrılırken çok özleyeceğiniz bir ülke olacak, bunun garantisini verebiliriz. Detaylı Brezilya gezisi yazımıza istediğiniz zaman buradan ulaşabilirsiniz.

BREZİLYA GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

Cennet Şelalesi

6 Asuncion (PARAGUAY)

Paraguay bize göre bir gezgin için tüm Güney Amerika’daki en vasat ülke. Özellikle mutlaka gidip görülmesi gereken noktaları var diyemeyeceğiz. Başkenti gezmeniz yeterli olur diye düşünüyoruz. Detaylı Paraguay gezisi yazımıza linkten ulaşabilirsiniz.

PARAGUAY GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

Asuncion Gezilecek Yerler

7 Buenos Aires (ARJANTİN)
8 Montevideo ya da Colonia del Sacramento (URUGUAY)
9 Rosario (ARJANTİN)
10 Cordoba (ARJANTİN)
11 Mendoza (ARJANTİN)
12 Bariloche (ARJANTİN)
13 El Calafate (ARJANTİN)
14 Ushuaia (ARJANTİN)

Arjantin de tıpkı Brezilya gibi çok büyük ve aylarca gezilebilecek bir ülke. Kuzey şehirleri ayrı, Güney Patagonya bölgesi ayrı bir dünya.

Uruguay’ı Arjantin içine sıkıştırmamızın sebebi ise iki ülke arasında ulaşımın çok kolay olması. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’ten feribotlarla Uruguay’a geçmek 1-2 saatinizi alıyor. Uruguay’da ise başkent Montevideo ve bir sahil şehri olan Colonia del Sacramento gezmek için en ideal yerler. Uruguay küçük ve kısa sürede gezebileceğiniz bir ülke. Buenos Aires’e gitmişken Uruguay’a da kolayca uğrayabilirsiniz.

Arjantin’in Patagonya bölgesi (Bariloche, El Calafate ve Ushuaia durakları) normal şehirlere göre çok daha pahalıdır. Özellikle sırtçantalı gezginler için çok tuzlu bölgeler. Eğer bu duraklara uğrayacaksanız bütçenizi ona göre ayarlamanızı tavsiye ederiz. Kısa süreli rota tavsiyesi haritamızda bu durakları es geçtik.

ARJANTİN GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)
URUGUAY GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

Buenos Aires Tarihi

15 Puerto Montt (ŞİLİ)
16 Santiago (ŞİLİ)
17 San Pedro de Atacama (ŞİLİ)

Arjantin’den güneye yani Patagonya bölgesine indiyseniz, tekrar kuzeye çıkışı Şili üzerinden yapmanız daha iyi olur. Bu uzun-ince ülkeyi boydan boya gezip görmüş olursunuz. Bu yolculuk güneyde dev buzul kütlelerini görmeniz ile başlayıp en kuzeyde dünyanın en kurak çöllerinden biri olan San Pedro Atacama’da bitiyor. Şili tam bir tezatlıklar ülkesi.

Ayrıca Santiago’da yaşayan epey bir Türk nüfusu var. Türk esnaflara rastlama ihtimaliniz yüksek.

ŞİLİ GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

Şili Manzara Resimleri

18 Uyuni (BOLİVYA)
19 Sucre (BOLİVYA)
20 La Paz (BOLİVYA)

Şili’nin Atacama çölünde katılacağınız turlarla Bolivya’ya safari araçları ile geçebiliyorsunuz. Üç gün süren ve muhteşem manzaralar vadeden bir yolculuk. Güney Amerika seyahatiniz boyunca en iyi anılarınızın bir kısmı bu rotada olacaktır. Özellikle Uyuni Tuz Gölü’nü kenara not edin.

Bolivya tam anlamıyla Latin kültürü etkilerini sonuna kadar hissedeceğiniz çok başka bir coğrafya. Kıtanın en farklı ülkesi sayılabilir. Gezerken çok keyif alacaksınız. Bolivya’da dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Rakım çok yüksek olduğu için yükseklik hastalığına maruz kalabilirsiniz. Alışık olmayan bünyeler için baş dönmesi, mide bulantısı, çabuk yorulma, halsizlik gibi kötü etkileri var. Bolivya’daki ilk günlerinizde vücudunuz ortama alışana kadar kendinizi kesinlikle fazla yormayın. Bolivya’da bu duruma ayak uydurmak için herkes genelde koka yaprağı çiğniyor. Bu şekilde bünye yükseklikten fazla etkilenmiyor. Kalacağınız hosteller dahil hemen her yerde kolayca bulabileceğiniz bir bitki.

BOLİVYA GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)
ŞİLİ’DEN BOLİVYA’YA ÇÖL YOLCULUĞU (TIKLAYIN)

21 Cusco (PERU)
22 Ica (PERU)
23 Lima (PERU)

Peru rotasında Güney Amerika’nın en önemli ziyaret noktası ve dünyanın yeni yedi harikasından biri olan Machu Picchu var. Kesinlikle es geçmemeniz gereken bir durak. Kırmızıyla altını çizin. Bu antik kenti nasıl ucuza gezebileceğiniz ile ilgili tüm ipuçlarını paylaştığımız yazının linkini de hemen aşağıya bırakıyoruz. Ayrıca Ica’da gerçek mi yoksa bir vaha mı olduğundan şüpheye düşeceğiniz Huacachina adında harika bir köy göreceksiniz.

PERU GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)
MACHU PICCHU NASIL UCUZA GEZİLİR? (TIKLAYIN)

Güney Amerika Gezilecek Yerler

24 Guayaquil (EKVADOR)
25 Quito (EKVADOR)

Ekvador’da dünyanın tam ortasından geçen çizgiye basacak ve Barış Manço’nun meşhur su deneyini bizzat kendiniz yapabileceksiniz. Bir de şunun uyarısına yapalım, hayatımızda Guayaquil kadar sıcak ve nemli şehir görmüşlüğümüz çok azdır. Sıcakla aranız pek iyi değilse Guayaquil’i çok hızlı terk etmek isteyebilirsiniz. Ama tabi bu biraz da gittiğiniz dönemle alakalı. Yağışlı mevsime denk gelirseniz daha iyi olabilir.

Quito ise (her ne kadar başımıza bir iş gelmese de) pek tekin olmayan bir şehir. Özellikle bilmediğiniz mahallelere kesinlikle akşam saatlerinde uğramayın ve değerli eşyalarınız yanınızdayken turistik olmayan yerlerde dolaşmayın. Toplu taşımalarda eşyalarınız mutlaka gözünüzün önünde olsun.

Ekvator çizgisi ile ilgili tüm detayları Ekvador gezi yazımızda bulabilirsiniz.

EKVADOR GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

Ekvador Gezilecek Yerler

26 Ipiales (KOLOMBİYA)
27 Cali (KOLOMBİYA)
28 Bogota (KOLOMBİYA)
29 Medellin (KOLOMBİYA)
30 Barranquilla (KOLOMBİYA)

Birçok gezgin gibi biz de şu konuda hemfikiriz. Eğer Güney Amerika’da bir ülkeye yerleşip orada yaşamak durumda kalsaydık burası kesin Kolombiya olurdu. Kolombiya gerçekten her şeyiyle çok güzel bir ülke. Dört mevsim bahar ve yemyeşil. Ekonomisi Güney Amerika ortalamasına göre daha iyi durumda. Erkekleri çok centilmen, kızları çok güzel 🙂 Sahilleri harika, şehirleri düzgün. Kolombiya sadece gezmelik değil yaşamalık bir ülke diyor ve kendisini üç evetle uğurluyoruz. Özellikle Medellin’i sakın pas geçmeyin. Medellin kalp biz..

KOLOMBİYA GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

Kolombiya Resimleri

31 Maracaibo (VENEZUELA)
32 Ciudad Bolivar (VENEZUELA)

Burası son yıllarda yaşadığı iç karışıklıklar nedeniyle biraz riskli bir ülke. Tüm kıtada en fazla dikkatli olmanız gereke ülke Venezuela. Biz başkent Karakas ve civarında çok takılmanızı önermiyoruz. O yüzden rotada es geçtik ama tabi durum size kalmış. Venezuela’da ziyaret etmesi biraz masraflı olsa da iki muhteşem doğa harikası yer var. Biri dünyanın en yüksek şelalesi Angel Falls, diğeri ise nefes kesen bir manzaraya sahip Roraima Dağı. Bu iki rota özellikle sırtçantalılar için bütçeyi biraz zorlayacak yerler bunu belirtelim. İki noktaya da sadece tura katılarak gidebilirsiniz. Her iki tur için ayrı ayrı gözden çıkarmanız gereken miktar minimum 300-400 dolar civarı olacaktır. Yani iki durak noktası için 800 dolara yakın bir meblağ demek oluyor. Bu rakam aldığınız tur paketinin içeriğine ve gün sayısına göre artacaktır. Venezuela, doğal güzellikler olarak size inanılmaz yerler sunsa da ülkenin sıkıntılı halinden dolayı mutlaka gitmelisiniz diyebileceğimiz bir ülke değil. En azından şimdilik.

Venezuela Gezi Rehberi

33 Boa Vista (BREZİLYA)
34 Manaus (BREZİLYA)
35 Brasilia (BREZİLYA)
36 Salvador (BREZİLYA)
37 Sao Paulo (BREZİLYA)

Yolun sonuna doğru yine kıtanın en büyük ülkesi Brezilya’ya dönüş.. Ama bu sefer ülkenin çok başka bir yüzüne şahit olacaksınız. Amazon ormanları.. Manaus şehrinden katılacağınız turlarla hayatınızın en farklı deneyimlerini yaşayacaksınız. Belgesellerden aşina olduğumuz o eşsiz yağmur ormanları ve dünyanın başka yerinde pek göremeyeceğiniz çeşit çeşit hayvanlar..

Son durak ise yine başladığımız nokta.. Sao Paulo..

AMAZON ORMANLARI GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

Amazon Ormanları Gezi

Bu yolculuk sırası tamamen kişisel tecrübelerimiz sonucu oluşmuş bir tavsiyedir. Başta söylediğimiz gibi, Güney Amerika bizler için hep çok uzakta olan ve gizemli bir kıtadır. Gidilmeden önce alınacak her tavsiye önemlidir. Eğer görmediyseniz ama niyetiniz varsa umarız siz de en kısa sürede bu harika yolculuğa çıkabilirsiniz.

Şimdi bu seyahatte aklınızda bulunması açısından size kolaylık sağlayacağını düşündüğümüz bazı ipuçları verelim.

Güney Amerika Gezisi İçin Önemli Tavsiyeler ve İpuçları

# Güney Amerika’da Guyana ve Fransız Guyana’sı hariç diğer tüm ülkelere vizesiz girilebiliyor. Herhangi ekstra bir evrak ihtiyacı yok. Belki sınır geçişlerinde basit sorular sorabilirler.

# Çevrimdışı bir harita uygulaması olan maps.me hayat kurtarır. Gideceğiniz ülkelerin haritasını önceden telefonunuza indirip sonrasında offline şekilde rahatça kullanabiliyorsunuz. Çok detaylı ve neredeyse hatasız bir uygulama. Kaybolma ihtimalinize karşı şiddetle tavsiye ederiz. Kaldığınız ya da gitmek istediğiniz noktayı işaretleyerek navigasyon özelliğiyle her yeri rahatça bulabilirsiniz. Gezinizde çok işe yarayacak diğer uygulama tavsiyeleri için şu yazımıza göz atabilirsiniz.

GEZGİNLER İÇİN EN İYİ SEYAHAT UYGULAMALARI (TIKLAYIN)

Gezi Hocası

# Güney Amerika’da Brezilya dışında her yerde İspanyolca konuşuluyor. Brezilya’da ise Portekizce. Bu iki dil birbirine yakın diller ama eğer ikisini de hiç bilmiyorsanız bunun bir faydası olmayacak tabi. İngilizce size kısmen yetecek olsa da İspanyolca öğrenmek geziye büyük fayda sağlar. Gitmeden İspanyolca kursuna mı gidelim yani derseniz, bizce gerek yok ama temel cümle ve kelimeleri öğrenip biraz pratik yapmanız iyi olur. Uzun süreli gezecekseniz zaten yolda ister istemez dile ufak ufak aşina olmaya başlayacaksınız. Yola çıkmadan en azından tanışma, selamlaşma, teşekkür etme gibi temel seviye bir İspanyolca ezberi iyi olur. Eğer İngilizceniz de hiç yoksa hiç zorlanmazsınız. Çünkü konuşma derdiniz olmayacak :). Ayrıca gezerken başta Sucre (Bolivya) olmak üzere birçok şehirde uygun fiyata İspanyolca kursuna katılabilirsiniz.

# Havalimanı ve otogar gibi yerlerde zaruri olmadıkça para bozdurmamaya çalışın. Normal kura göre çok zarar edersiniz. Şehir merkezlerinde “Cambio” denilen döviz bürolarını tercih edin. Bazı ülkelerde sokaklarda dövizciler dolaşır. Ya da şehrin belirli köşelerinde sadece döviz işi yapan gruplar olur. Şaşırmanıza gerek yok. Güney Amerika için normal bir durum. Hepsini dolandırıcı olarak görmeniz gerekmez. Telefonunuzda günlük kurlardan haberiniz olacak bir döviz çevirici uygulaması her daim bulunsun.

# Türkiye’de kullandığınız banka kartları ile Güney Amerika bankamatiklerinden bulunduğunuz ülkenin direkt yerel parasını çekebilirsiniz. ATM’ler çekmek istediğiniz miktarı TL hesabınızdan kur farkı alarak otomatik çevirip nakit olarak veriyor. Ama normal kura göre zararlı bir kur farkı tabi. Yanınızda döviz olması daha kârlı olur. Gezilerinizde fazla nakit paranızı hostellerde bulunan kilitli dolaplarda muhafaza edebilirsiniz.

# Bütün paranızı ve banka kartlarınızı aynı yerde taşımayın. Farklı çanta ya da farklı ceplerinizde olsun. Kıyafet içinden bele sarılan cüzdanlardan kullanabilirsiniz. Özellikle toplu taşımalarda arka cebinizde ya da iç ceket ceplerinizde cüzdan/para bulundurmayın. Boyna asılan cüzdanları kullanmanızı tavsiye etmeyiz.

Para Saklamak İçin Gizli Bel Cüzdanı

# Gittiğiniz ülkelerde gezerken telefon hattı ya da internet ihtiyacınız olacaksa her ülkenin kendine ait hazır kart paketlerinden alabilirsiniz. Her bütçeye uygun paket bulmak mümkün. Kendi Türkiye hattınızda özel bir tarife yoksa maliyetli olabilir.

# Öğrenci kartınız varsa mutlaka yanınıza alın. Ulaşımdan park, müze vs. girişlerine kadar birçok indiriminden yararlanabilirsiniz.

# Güney Amerika’da şehirlerarası otobüs yolculukları bazen çok ama çok uzun sürüyor. Otogarlardan bilet alırken her firmaya danışıp pazarlık yapın. Ama yolunuz uzunsa çok az bir indirim farkı yüzünden kötü otobüsleri tercih etmeyin. Bazen 20 saatlik yolculuklar kabusa dönüşebilir. Yolunuz kısaysa sorun yok. Bu arada şehirlerarası otobüslerin büyük bölümü çift katlı oluyor.

# Genellikle büyük şehirlerin musluk suyu temizdir ama siz yeni bir ülkeye girdiğinizde ilk günlerde musluk suyu içmeyin. Hazır su kullanın. Bünye hassasiyetinize göre kötü etkilenebilirsiniz.

# Mecburi olduğu için değil kendi sağlınız açısından seyahat sağlığı aşılarınızı yola çıkmadan mutlaka yaptırın. Başta sarı humma, tifo ve tetanoz aşıları çok önemli. Özellikle Amazon bölgesine gidecekseniz bu aşıları haftalar öncesinden yaptırmalısınız. Sağlığınıza çok dikkat edin. Hastalanırsanız yanınızda sizinle ilgilenecek bir yakınınız olmayacak ona göre.

Güney Amerika Aşıları

# “Güney Amerika’ya ne zaman gidilir?” sorusu da merak edilen konulardan biri. Güney Amerika ülkeleri Türkiye’ye göre ters yarım kürede olduğu için yaz-kış mevsimleri bize göre yer değiştirmiş durumdadır. Yani Türkiye’nin yazı, Arjantin ya da Brezilya gibi Güney Amerika’daki ülkelerde kışa denk geliyor. Aslında Güney Amerika ülkelerinde kış mevsimi neredeyse yok sayılır. Arjantin ve Şili’nin Patagonya bölgeleri hariç herhangi bir Güney Amerika ülkesinde kar yağışı görme ihtimaliniz pek yok. Özellikle ekvatora yaklaştıkça hiç yok. Bu ülkelerde yağışlı ve yağışsız sezonlar olur. Ve genelde sıcaktır. Dikkat etmeniz gereken Patagonya bölgesidir. Burası için Türkiye’de kışa gelen Aralık-Şubat arası tercih edilmesi daha uygun olur. Brezilya, Arjantin, Şili ve Uruguay için de bu dönem tercih edilebilir. Diğer ülkeler için mevsimler arası çok ciddi bir ayrım yok. Her daim ilkbahar ve yaz.

# Yanınıza bir kibrit kutusu büyüklüğünde bile olsa gereksiz eşya almayın. Tıka basa kıyafetlerle çantanızı doldurmayın. Yollarda hediyelik eşya diye kendinize bir sürü ekstra yük çıkartmayın. Emin olun çok pişman olursunuz. Mümkün olduğu kadar temel ihtiyaçlarınız dışında eşyanız olmasın. Hafif ve esnek olun.

# Güney Amerika hostelleri tabiri caizse tıka basa gezginlerle doludur. Hem de dünyanın her yerinden. Gezdiğiniz ya da bir sonraki gezeceğiniz ülkeyle alakalı en faydalı bilgileri kaldığınız hosteldeki gezginlerden alabilirsiniz. Siz kendi tecrübelerinizi anlatmayın. Vakit kaybı. Sadece dinleyin. Şaka 🙂 Herkes kendi rotasında farklı tecrübeler yaşıyor. Ve bu tecrübelerin büyük çoğunluğunu ne okulda, ne kitaplarda ne de internette bulamazsınız. Yol çok farklı hikayelerle dolu. Burada tanıştığınız insanların yüzde 99’u ile muhtemelen bir daha karşılaşmayacak ya da görüşmeyeceksiniz. Ama belki yıllar sonra çıkacağınız çok farklı ülke ve rotalar hakkından bile önemli bilgiler toplayabilirsiniz. Bu fırsatı iyi değerlendirin. Gezen insanın ufku ve dünyaya bakışı gerçekten çok farklı oluyor.

# Güney Amerika’daki bütün başkentlerde ve büyük şehirlerin çoğunda cami ya da mescit bulabilirsiniz. Helal gıda hassasiyetiniz varsa cami ve mescitlerdeki insanlardan bölgedeki helal gıda seçeneklerini öğrenebilirsiniz. Buenos Aires, Sao Paulo, Lima, Santiago ya da Iguazu gibi şehirlerde birçok helal yemek restoranı zaten bulunuyor. Güney Amerika’da ne Türklere ne de Müslümanlara karşı hiçbir ön yargı yoktur. Aksine çok sıcak davranırlar.

# Hiçbir şey için acele etmeyin. Koştur koştur gezmeyin. Fotoğraf çekmek için anı kaçırmayın. Uyumlu olun. Ne kadar farklı olursa olsun diğer kültürleri garipseyip dışlamayın. Cesaretli olun. İnsanlarla konuşun, gülümseyin ve her zaman selam verin. Somurtan kişi asla siz olmayın. Halktan kişilerle mutlaka sohbet edin. Güney Amerika’nın birçok ülkesinde Türk dizileri yaygındır. Fatmagül’ü, Muhteşem Süleyman’ı tanıyan çoktur. Muhabbeti oradan açabilirsiniz. 😉

Güney Amerika Turu Ne Kadara Mal Olur?

Muhtemelen en fazla merak edilen ve en çok sorulan sorulardan biridir. “Geziyoruz iyi güzel ama kaça oluyor bu işler?”

Latin Amerika gezi maliyeti aslında ucu çok açık bir konu. Ama biz genel bir kanı oluşması açısından birkaç bilgi verelim. Güney Amerika’da hem hostel kültürü çok yaygın hem de ücretsiz konaklama sağlayan couchsurfing evleri bolca bulunabiliyor. Couchsurfing uygulamasından ne kadar fazla konaklama sağlarsanız o kadar çok konaklama parası cebinizde kalır. Ama sürekli hostelde kaldığınızı varsaysak bile Güney Amerika ülkelerinin hemen hepsinde hostel fiyatları uygun. Ortalama olarak günlük 7-8 dolara iyi yerlerde kalabilirsiniz. Bu fiyatın 4 dolara kadar düştüğü yerler de var tabi ama 4 dolarlık bir hostelin çok kullanışlı olmayabileceğini düşünerek ve sizin de gecelik 20 doları bir odaya vermek istemeyeceğinizi hissederek ortalama bir fiyat söyledik. Kıta genelinde hostel masrafını gecelik ortalama 7-8 dolar gibi düşünebilirsiniz. Bu fiyata hemen her hostelde kahvaltı da dahil oluyor. Couchsurfing evinde kaldığınız her gece bu para cebinizde kalacak demektir. Bir ayda kaç gece couchsurfing evinde kalabilirsiniz bu size kalmış.

Couchsurfing nedir? Bedava ya da en ucuz konaklama yöntemleri nelerdir? Daha detaylı bilgiler için şu yazımızı okuyabilirsiniz.

YURT DIŞINDA BEDAVA YA DA EN UCUZ KONAKLAMA YOLLARI (TIKLAYIN)

Ucuz Konaklama Yerleri

Güney Amerika’da pahalı olan şeylerden biri şehirlerarası ulaşım. Otostopla bu masrafı düşürebilirsiniz ama her yerde otostop imkanı bulamayacaksınız. Çizdiğimiz rotada, kıta içerisinde uçak kullanmanızı gerektirecek bir yolculuk yok. Kara yolu her zaman yeterli olacaktır.

Güney Amerika ülkelerinde, şehirlerarası otobüs yolculuklarında çok faydasını görebileceğiniz bir site var. Birçok güzergahın fiyatlarını, otobüs firmalarını, yolculuk sürelerini ve saatlerini önceden inceleyebilirsiniz.

www.busbud.com

Yeme-içme fiyatları ise ülkeler arasında epey fark ediyor.
Bolivya ve Paraguay çok ucuzdur. İsteseniz de fazla para harcayamazsınız.
Ekvador’un para birimi Amerikan dolarıdır. Dolayısı ile ülkedeki her şey bizim için epey pahalı kaçıyor.
Brezilya konaklama, yeme-içme ve ulaşım gibi temel harcamalarda biraz pahalı bir ülke.
Arjantin genel olarak uygun sayılabilir ama Patagonya bölgesi çok pahalıdır.
Bunun dışındaki ülkeler ortalama seviyede. Türkiye’deki günlük yemek masrafınızla bir tutabilirsiniz. Hostelde kendi yemeğinizi kendinizin yapacağını düşünürsek günlük 5 dolarlık bir market alışverişi de yetebilir. Ya da dışarıda yiyip 20 dolara bile doymayabilirsiniz. Bu da biraz size kalmış.

Gezi Hocası olarak şöyle bir ortalama verebiliriz;
Güney Amerika’da aylık 350-400 dolar civarı bir masrafla rahat gezerseniz diye düşünüyoruz (Kıtaya gidiş-geliş uçak biletlerinizi saymıyoruz tabi). Bunun altına düşmek mümkün mü? Couchsurfing’i fazla kullanırsınız, otostop konusunda rahatsınızdır, yeme-içme gibi konularda lüks aramazsanız mümkündür. Ama abartılı şekilde “Bedava Dünya Turu” gibi bilgilere itibar etmeyin.

Şunu ekstra bir not olarak söylememiz gerekir. Güney Amerika ülkeleri genel olarak istikrarsız ekonomilere sahipler. Çok fazla iç sorunla uğraşıyorlar. O yüzden bugün ucuz dediğimiz ülke yarın bir anda devalüasyon yaşayıp çok pahalı olabiliyor (bakınız: Arjantin, Venezuela). O yüzden bu bilgiler sizin gideceğiniz döneme göre üç aşağı beş yukarı değişiklik gösterebilir.

Peki yola çıkarken illa çok paramız mı olması gerekiyor? Yolda para kazanmak mümkün değil mi? İnternet çağında yaşıyoruz, oradan bir gelir kapısı oluşturamaz mıyız? Kesinlikle oluşturabilirsiniz. Sizi şöyle alalım;

DÜNYAYI GEZMEK İSTİYORUM AMA PARAM YOK! (TIKLAYIN)

Dünya Turu Yapmak

“Güney Amerika Rotası Tavsiyeleri ve Önemli İpuçları” üzerine 2 yorum

 1. Mehmet says:
  • Admin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir