Kapat
Belize Gezilecek Yerler

Orta Amerika’nın El Salvador’dan sonra en küçük ülkesi Belize. Pek fazla adını duymadığımız bu ülke henüz 1981 yılında bağımsızlığını ilan etti. Latin Amerika’nın tüm ülkelerinde olduğu gibi zamanında İspanyol işgaline uğrayan Belize, sonrasında bir süre İngiliz sömürgesi altından kalmış. 1973 yılına kadar da ülkenin resmi adı Britanya Hondurası (British Honduras) olarak geçiyor. 1981 yılından sonra bağımsız bir ülke olan Belize’nin ilk başkenti Belize City iken şehir yaşadığı büyük kasırgalardan çok fazla hasar alınca Belize hükümeti başkenti Belmopan’a taşımış.

Belize’nin etnik yapısı çok karışık. Ülkede siyahiler oldukça fazla. Bunun yanında Çinli, Alman, Meksikalı gibi birçok memleketten insan yaşıyor. En kalabalık şehri olan Belize City ise gezginler için hiç güvenli bir şehir havası vermiyor. Suç oranı yüksek bir yer. Geçiş güzergahı olarak kullanmak dışında burada pek zaman geçirmenizi önermeyiz. Giderseniz muhtemelen siz de fazla kalmak istemeyeceksiniz. Bu tehlikeli şehirde siyahilerin içinde ışıl ışıl parladığınız için “Ben turistim” diye bas bas bağırıyorsunuz zaten. Tabii siyahi iseniz durum değişir. 🙂

Belize’nin dikkat çeken özelliği dünyanın en büyük ikinci ‘blue hole’u yani su altı çukurunu barındırması. Dalgıçlar için önemli bir mekan. Belize Gezilecek Yerler başlığında bu konuya değineceğiz. Ama şunu söylemek lazım, eğer dalgıçlıkla bir alakanız yoksa ve bütün ülkeleri görmek gibi bir niyette değilseniz Belize, Orta Amerika geneline göre size pek bir şey sunmaz. Hem de oldukça pahalı bir ülke. Hele Türkiye’den Belize’ye gitmeye çalışırsanız muhtemelen hayatınızın en pahalı yolculuklarından birisi olur. Ama Orta Amerika’yı gezerken bir uğrayayım derseniz olabilir.

Belize Gezi Rehberi

Biz ülkeye Guatemala üzerinden karayolu ile geldik. İlk uğradığımız şehir olan San Ignacio’da, kapısında Türk bayrağı olan bir kumarhane dikkatimizi çekti. Sonradan öğrendik ki ülkede epey bir Türk kumarhanesi varmış.

Belize’nin, eski başkent Belize City hariç bütün şehirleri ufak kasabalara benziyor. Ülkenin toplam nüfusu bile Kağıthane ilçesinden daha az. Ama ülke Karayiplerde harika bir sahil şeridine ve mercan adalarına sahip. Ayrıca zamanında Maya İmparatorluğu sınırları içinde kaldığı için ülkede Maya kalıntıları da bulunuyor.

Belize Hakkında Genel Bilgiler

Belize’de gezilip görülmesi gereken yerlere geçmeden önce ülke hakkındaki bazı temel bilgilere kısaca bakalım.

Belize Nerede? Nasıl Gidilir?
Orta Amerika’nın en küçük ülkelerinden birisi olan Belize’nin kuzeyinde Meksika, batısı ve güneyinde ise Guatemala bulunuyor. Ülkenin doğu şeridi Karayip Denizi ile çevrili.

Türkiye’den Belize’ye yapılan direkt uçuş yok (2021). ABD üzerinden aktarmalı olarak ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Belize’nin uluslararası havalimanı ise Belize City’de bulunan Philip S.W.Goldson Uluslararası Havalimanı. Ayrıca Meksika ve Guatemala üzerinden karayolu ile Belize’ye kolay şekilde geçebilirsiniz.

Belize Vizesi
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Belize’de 90 gün süreyle vizeden muaf durumdalar. Belize Türkiye’den vize istemeyen ülkelerden biri.

Belize Resmi Dili
Belize’nin resmi dili İngilizce ve Orta Amerika’da bu konuda tek. Aslında İngilizceyi biraz değiştirip kendilerine has bir hale getirmişler ama ülke genelinde İngilizce ile rahat rahat iletişim kurabilirsiniz. İspanyolca ve bazı Maya yerli dilleri de ülkede kullanılan diller arasında.

Belize Nüfusu
2021 yılı itibariyle Belize nüfusu yaklaşık 400 bin kişi. Ülkenin en kalabalık şehri ise Belize City.

Belize Para Birimi
Belize’nin resmi para birimi Belize Doları (BZD).
Amerikan doları da ülke genelinde yaygın olarak kullanılıyor. Hatta ülkeye girerken hiç döviz bozdurmayla uğraşmayın deriz, boşuna zarar edersiniz.

Belize Ekonomisi
Belize ekonomisini kalkındıran üç alan; turizm, tarım ve balıkçılıktır. Özellikle şeker, narenciye ve muz ihracatı ülkenin başlıca gelir kaynaklarından. Ülkede gelir dağılımı son derece adaletsiz. Bu nedenle suç oranları yüksek. Petrol üretimi yapılsa da ticaret açığı ve ağır dış borç yükü nedeniyle Belize ekonomisi çok iyi durumda değil. Çinliler ülke ticaretinde önemli bir paya sahip.

Belize Nerede

Belize Gezilecek Yerler

Belize için uzun uzadıya gezilecek yerler listesi yapamayacağız. Çünkü ülkede ön plana çıkan sadece iki turizm alanı var. Birisi özellikle tüplü dalış meraklılarına hitap eden deniz turizmi, diğeri ise Maya İmparatorluğu’na ait kalıntıların olduğu antik kent bölgeleri. Seyahatimiz sırasında Belize Gezi Rehberi’ne kaydettiğimiz noktalar şöyle..

Caye Caulker ve The Great Blue Hole (Büyük Mavi Çukur)

Caye Caulker, Karayip Denizi’ndeki küçük bir kireçtaşı mercan adası. Adanın en büyük özelliği hemen yanı başında bulunan The Great Blue Hole (Büyük Mavi Çukur). Bu çukur Lighthouse Resifi denilen bölgenin merkezinde bulunuyor. 300 metre çapında ve 124 metre derinliğindeki Büyük Mavi Çukur, Unesco’nun Dünya Mirasları Listesi’ndeki Belize Set Resifi’nin bir parçasını oluşturuyor.

Ünlü bir deniz kaşifi ve sinema yönetmeni olan Jacques-Yves Cousteau burayı ‘Dünyadaki En İyi 5 Tüplü Dalış Bölgesi’den biri olarak ilan edince bölge turistik anlamda çok değer kazanmış. Şu anda dünyanın dört bir yanından gelen dalgıçların cazibe merkezi konumunda.

Belize Adaları Gezilecek Yerler Great Blue Hole Belize

Büyük Mavi Çukur dalış meraklıları için önemli bir yer olsa da, buraya gitmek biz gezginler için sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü bölgeye giden teknelere katılmak için en az 300-400 doları gözden çıkarmanız gerekiyor. Helikopter ya da pırpır uçaklarla yapılan turları hiç saymıyoruz bile.

Ama The Great Blue Hole dışında da bu adaların yakınında çok uygun dalış noktaları var. Hatta tehlikeli olmayan türdeki köpek balıkları ile birlikte bile yüzebiliyorsunuz. Deniz suyu tıpkı içme suyu gibi oldukça berrak ve temiz.

Belize Satılık Adalar Belize Tatil Rehberi

Sahibinden Satılık Ada
Belize’nin dünyanın en kolay ada satan ülkesi olduğu söyleniyor. Gerçekten de dönem dönem Karayiplerdeki adalardan bazıları için satılık ilanı çıkartılıyor. Kolay dediysek, fiyatları milyon dolarlarla belirleniyor tabi. Yoksa ‘yedi kişi birleşip bir adaya girelim’ diyebileceğimiz fiyatlar değil. Leonardo DiCaprio da Belize’nin Blackadore Caye bölgesindeki adalardan birini 1.7 milyon dolara satın almış.

Xunantunich

Burası Belize’nin Guatemala sınırında bulunan San Ignacio şehrindeki antik bir maya kenti. Mopan Nehri yanında yüksek bir alanda bulunuyor. Bölgede oldukça heybetli ve hala sağlam vaziyette olan bir piramit var. Piramite tırmanış yapabiliyorsunuz. Xunantunich maya dilinde ‘Taş Kadın’ anlamına geliyor. Bu piramit Belize sınırlarındaki en etkileyici Maya kalıntılarından biri.

Belize Gezilecek Yerler

Biz ziyaret edemedik ama ülkede önemli Maya kalıntıları olan daha birçok yer var.

  • Altun Ha Harabeleri (Belize City’nin 40 km. kadar kuzeyinde bulunuyor.)
  • Lamanai Harabeleri (Belize’nin Orange Walk bölgesinde bulunuyor. Ulaşım oldukça meşakkatli. Harabelere gitmek için 1,5 saatlik bir nehir yolculuğu yapmak gerekiyor.)
  • Caracol Maya Harabeleri (Guatemala sınırındaki San Ignacio şehrinin güneyinde Chapayal denilen bölgede bulunuyor.)
  • Cahal Pech Maya Harabaleri (San Ignacio şehir merkezinde bulunuyor.)
  • Santa Rita (Meksika sınırındaki Corozal şehrinde bulunuyor.)
  • Nim Li Punit Maya Harabeleri (Belize’nin en güneyinde, Toledo bölgesinde.)
  • Lubaantun Maya Harabeleri (Yine Belize’nin en güneyinde, Toledo bölgesinde.)

Lamanai Maya Kalıntıları

Belmopan

Belize’nin başkenti Belmopan 15 bin kişilik nüfusuyla küçük bir kasaba görünümünde. Belmopan’a gidereniz merkezde Guanacaste (Guanacaste National Park) adında 50 dönümlük bir doğal park bulunuyor. Birkaç saatinizi geçirebileceğiniz sessiz sakin bir ortam.

Şehrin güneyinde bulunan bir diğer park ise Mavi Çukur Ulusal Parkı (Blue Hole National Park). Bu parkın içinde oldukça etkileyici St. Herman’s Mağarası, diğer adıyla Kristal Mağarası (St. Herman’s Cave/Crystal Cave) bulunuyor. Yaklaşık 1,3 km’lik devasa bir mağara ve rehber eşliğinde gezilebiliyor. Mağarada turistlere yönelik yapay hiçbir şey bulunmuyor, tamamen doğal ortam. Mağaranın içinden nehir geçmesi de ayrı bir görsel şölen oluşturmuş.

Belize Kristal Mağarası

GUATEMALA GEZİ REHBERİ VE GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Küçük Bir Anekdot
Belize bayrağı üzerinde insan figürü olan dünyadaki tek bayraktır. Bayrağın üzerinde bir siyahi bir de beyaz olmak üzere iki kişi var ve ortalarında Belize arması bulunuyor. Belize’de ilkokul çocuklarına Türkiye’deki gibi “Hadi ülkemizin bayrağını çizin bakalım” derseniz büyük sıkıntı olur.

En Güzel Ülke Bayrakları

DÜNYAYI GEZMEK İSTİYORUM AMA PARAM YOK! (TIKLAYIN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir