Kapat
Bodrum En İyi Plajları

Kimi tatil için yaz aylarını bekler.. Kimi bahar aylarını..
Kimi de bir sonraki yaz tatili için daha sonbahardan sabırsızlanmaya başlar..

Nereye gitsek, ne zaman gitsek, erken rezervasyon mu yapsak..?

Peki siz de bahar tatili yapanlardan mısınız? Evet ise bu yazı sizi de ilgilendiriyor. Çünkü Bodrum sadece yaz sezonunda değil bahar aylarında da tatil yapmaya uygun bir bölge. İster bahar geldiği anda valizi kapıp tatile çıkanlardan olun, isterseniz de “Ne münasebet! Tatil yaz aylarında yapılır” diyenlerden.. Bu yazıda hepiniz için bir şeyler var. Bodrum hepimize yeter..

Türkiye’de Bodrum tatil konusunda o kadar popüler hale gelmiş ki, konuşurken anlatırken Muğla’dan hiç bahsetmiyoruz bile. Sadece Bodrum diyoruz. Tabi Bodrum’u bu kadar popüler yapan iklimi ve güzel plajlarıdır hiç şüphesiz.

Ama popülerliğinin getirdiği bazı sıkıntılar da var haliyle. Halk plajları, beachleri ve beyaz kumsallarıyla göz kamaştıran Bodrum’un normal yerleşik nüfusu 200 bin civarında iken yazın bu sayı 1 milyonu geçiyor. Böyle olunca o sahillerin halini az çok tahmin edersiniz.

İşte bu nedenle Bodrum’a ne zaman gideceğinizi ve nereye gideceğinizi iyi hesaplamanız gerekli. Plansız şekilde “Hadi hanım/bey hazırlan çıkıp bir Bodrum yapalım” derseniz Bodrum plajlarında metrobüs kuyruğundaki anılarınız canlanabilir. O yüzden Bodrum’daki plajları, özelliklerini ve nerede olduklarını şöyle bir gözden geçirelim. Sizin için tatil planlaması yaparken kolaylık olsun. Curcunaya gelemeyenler için Bodrum’a ilkbaharda ya da yaz sezonu bitiminde gitmenin daha iyi bir seçenek olduğunu da hatırlatalım.

Bodrum'un En İyi Plajları

Yalıçiftlik Plajı

Bir denizin güzelliğinden bahsetmek için aklınıza gelen en iyi tanımları düşünün. Çarşaf gibi, kadife gibi, bahar gibi, yaz gibi, mutluluk gibi… Yalıçiftlik sahili tüm bu övgüleri hakeden bir plaj. Bu kadar temiz, bir o kadar sakin deniz pek görmemiştik. Abarttık mı? İnanın abartmıyoruz. Her kısmı aynı değildir muhakkak ama Yalıçiftlik’te hava fazla esmedikçe durum böyle.. Temiz olmasının sebebini şehre uzak olmasına yoruyoruz. Ve ağaçların denize kalkan görevi görmesi de ayrı bir güzellik..

Bodrum plajları hakkında zaman zaman internetten ya da çevrenizden araştırma yapıyor olmalısınız. Buraları bilen herkesin bir plaj ya da koy tavsiyesi olacaktır. Ama şunu belirtelim ki Yalıçiftlik sahili kadar berrak suyu olan bir deniz bulamazsınız buralarda. Bu sebeple ilk tavsiyemiz Yalıçiftlik Plajı oluyor.

Plajda belediyenin de tesisi var. Duş, soyunma odası, tuvalet gibi ihtiyaçlar için her türlü imkan bulunuyor. Fiyatları da ne çok yüksek, ne çok düşük.. Böyle bir tatil beldesi için ideal diyebiliriz.

Yalıçiftlik Plajı Bodrum

Ortakent – Yahşi Plajı

Ortakent sahili Bodrum’un batısında kalıyor ve merkezden minibüslerle kolayca ulaşım sağlanabiliyor. Otellerin sahile çok yakın olduğu ve yeşilin bol olduğu bir plaj. Bu durum kimine göre avantaj, kimine göre dezavantaj. Dalga yok denecek kadar az. Ufak da olsa halk plajı mevcut. Burası Bodrum’un en güzel plajları listesinde ilk üçte her zaman yerini almıştır.

Ama Yahşi Plajı, Temmuz ve Ağustos döneminde en yoğun olan beachlerden birisi. Bu aylarda giderseniz ciddi bir kalabalıkla karşılaşırsınız.

Gümüşlük Plajı Bodrum Nasıl Gidilir

Türkbükü Plajı

Burası sosyetenin akın ettiği, ünlülerin sürekli paparazilere yakalandığı Bodum’un en popüler beldesi. İstanbul Nişantaşı neyse eşittir Muğla Türkbükü. Yurt dışından gelen ünlü bir oyuncuya iki lahmacun bir ayranı 250 TL’ye sattıkları haberleri var ya hani. İşte orası burası. Ama tabi onlara sattılar diye siz gelmemezlik yapmayın. Türkbükü sahili çok özel ve güzeldir. Her yeri de öyle uçuk fiyatlı değildir.

Mandalina ağaçları ve doğanın verdiği o güzel atmosferin yanında masmavi bir deniz.. Yüzmede yanında yat.. Güneşlen.. Beyaz evlerden oluşan ufak bir kasaba.. Mini mini dükkanlar ayrı bir şirinlik katıyor. Hem keyifli ve güzel bir tatil yaparsınız hem de birkaç ünlüyle selfie çektirmiş olursunuz.

Bu plaja çok yakın noktada bir de Göltürkbükü Plajı ile Cennet Koyu var. Oraları da tercih edebilirsiniz.

Muğla Denize Girilecek Yerler

Gümüşlük Plajı

Myndos (Tarihi Tavşan Adası) ve Bayraklı Tepe manzarasında güneşlenme ve yüzme keyfi yaşatan güzel sahillerden biridir Gümüşlük. Yöresel ürünlerin yanında balık yemek isteyenlerin de uğrak yeridir. Belediye çay bahçesinde fiyatlar diğer yerlere göre daha makul. İncik boncuk gibi el emeği ile yapılmış hediyelik eşyaların satıldığı sahilde yürümek de ayrı bir haz veriyor.. Biraz rüzgarlı ve denizi dalgalı olsa da Gümüşlük Plajı hakkında yapılan yorumlar daha çok olumlu yönde.

Bodrum Denize Girilecek Yerler

Turgutreis Plajı

Turgutreis demek gün batımı demek.. Herkes burayı bu özelliği ile bilir. Karşı tarafta adaların kızıllaşan gökyüzü ile gölgeye düşmesi gün batımını harika bir manzaraya dönüştürüyor (Ne anlattık ama be..). Bölgedeki plajlar ufak. Bir de kalabalık. Curcunaya gelemem diyorsanız pek tavsiye etmeyiz. Üç güzeli var buranın: Denizi güzel, havası güzel, kumsalı güzel..

Bodrum Gezi Rehberi

Karaincir Plajı

Karaincir sevenlerdenseniz bu yer tam size göre. Bir yandan incirlerinizi löpür löpür götürürken bir yandan denizin ve kumsalın tadını çıkarıyorsunuz. Şaka tabii. Karaincir ismi nerden gelmiş bilemedik. Neyse geyiği bırakalım..

Karaincir sahili Bodrum’un en batı ucundaki yerlerden. Denizi sakin.. Kumsalı güzel ama biraz siyaha yakın. İşletmecilerin “Şezlong almak için 100 liralık alışveriş yapacaksın” şartı turistleri ayar ediyor. Bunun için halk plajını tercih eden çok. Karaincir Plajı’na gelen turistlerin en büyük şikayeti ve olumsuz yorumları daha çok her tarafı işgal etmiş işletmelerle ilgili oluyor.

Bodrum Gezi Rehberi

Bitez Plajı

Yeşil doğası, şirin sokakları, cam gibi suyunda yüzen balıkları, mandalina bahçeleri.. Bodrumun en güzel denizi.. Biz daha size anlatalım. Tabii bu kadar güzellik insan kalabalığına da sebep oluyor. Hem de çok. Bitez Plajı Bodrum’un en kalabalık sahillerinden. Ama bu kalabalığa yeterli gelecek sosyal imkana sahip değil şu an için. Bölgeye giden tatilcilerin en büyük şikayeti işletmelerin azlığı. Kalabalık zamanlarda duş almak bile sorun olabiliyor. Sabahın erken saatlerinde ya da hafta içi gitmek Bitez için daha uygun.

Aracınız yoksa Bodrum merkezden Bitez yazılı minibüslere binerek bölgeye 10 dakikada ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bitez Gezilecek Yerler

Kargıcak Koyu

Hani yukarıda curcunaya gelemeyenlerden bahsettik ya. İşte burası onlar için. Keşfedilmemiş, sakin ve huzurlu bir köşe. Doğa ile başbaşa kalmak istiyorsanız burası muazzam. Gizli bir cennet. Turistler akın etmediği için fiyatlar makul. Koy olduğu için dalga yok. Giderken su altı gözlüğünüzü almazsanız, yüzerken size arkadaşlık eden caretta carettaları ve şirin balıkları göremezsiniz. Duştur, WC’dir hepsi var. Kumu güzel. Fakat yolu pek iyi değil. Özel aracıyla gidecek olanlar için bunu belirtelim.

Yol üzerinde Şahin Tepesi’nde bir mola verip harika manzarayı izlemeyi de ihmal etmeyin. En güzel Bodrum sahillerinden biri olan bu mekanı, Bodrum’da gezilecek yerler listenize mutlaka dahil etmelisiniz.

Bodrumun en güzel plajları

Gümbet Plajı

Gümbet, Bodrum’un en bilinen plajları arasındadır. Kumu ne çok ince, ne çakıl taşı gibi. İdeal yani.. Dalga fazla olmuyor. Berrak ve turkuaz suyunda balıklarla birlikte tertemiz denizde yüzüyorsunuz. Tekne kiralayıp açılma imkanınız da bulunuyor. Kafelerde fiyatlar biraz yüksek. Son yıllarda tatilcilerin yorumları ve şikayetleri fiyatların yüksek olması yönünde artış gösteriyor.

Gümbet Plajı Nerede Nasıl Gidilir

Kadıkalesi Plajı

Turgutreis’in 3-4 km. kadar kuzeyinde kalan Kadıkalesi, Bodrum’un en uzun sahillerinden. Burası doğal güzelliğinin yanında antik çağlara uzanan geçmişiyle de önemli bir tarihi merkezdir. Deniz kısmını ise yukarıdaki sahiller kadar övemeyeceğiz. Suyu biraz dalgalı ve yosunlu. Sahil kısmı ise çakıllı. Bu nedenle bizden biraz puan kaybetti Kadıkalesi.. Dikkat ettiyseniz biraz diyoruz. Yanlış anlama olmasın.. Sadece diğer plajlara nazaran durum böyle.

Bodrum'daki Halk Plajları

Bodrum Merkez Plajı

Bodrum merkezine yakın olan bu plaj Kumbahçe Plajı diye de biliniyor. Şu anda müze olarak kullanılan Zeki Müren’in evi de plajın hemen arka sokağında. Dilerseniz ziyaret edebilirsiniz.

Kumbahçe Plajı’nda yine işletmelerin fazlalığı tatilcileri rahatsız eden konuların başında geliyor. Şu kadar alışveriş yaparsan şezlong alabilirsin kuralı insanları çileden çıkarıyor. Kalabalık olması sizi rahatsız etmeyecekse uğrayabilirsiniz.

Bodrum Halk Plajları

Bodrum Halk Plajları

Yukarıdaki listelediğimiz Bodrum’un en güzel koyları ve plajları dışında, bölgede tercih edebileceğiniz başka beach, koy ve plajlar da var.

 • Yalıkavak Bodrum Halk Plajı
 • La Plaj (Yalıkavak bölgesinde bulunan La Plaj, şarkıcı Hadise tarafından işletiliyordu ama bir süredir kapalı durumda.)
 • Torba Plajı
 • Peksimet Plajı Bodrum
 • Gündoğan Halk Plajı
 • Mazı Köyü Sahili
 • Küdür Halk Plajı
 • Akyarlar
 • Camel Beach
 • Meteor Plajı

# Bodrum’da Gezilecek Koylar

Bodrum’u daha fazla keşfetmek isteyenlere fazladan birkaç koy tavsiyesi verelim;

 • Aspat Koyu
 • Bağla Koyu
 • Bardakçı Koyu

Bodrum Nerede Kalınır

Karaada Kaplıcası

Plajların sonuna şifalı bir su kaynağı olan Karaada Kaplıcası’nı da eklemek istedik. Karaada, Bodrum’un hemen karşısında bulunuyor. Mekana tekneyle gidiyorsunuz. Kaplıca suyu kükürtlü ve sıcaktır. Yaz aylarında farklı bir etkinlik yapmak isteyenler için idealdir. Gitmişken bölgedeki Meteor Çukuru’nu da görmenizi tavsiye ederiz. Zamanında meteor düştüğü söyleniyor. Ne kadar doğru bilemeyiz. Ama görmeye değer bir koy. Denizdeki o muhteşem derinliği görmek için su altı gözlüğü götürmeyi unutmayın.

Muğla Kaplıca Suları

Bodrum Notları

Bodrum sahillerini sıralamışken birkaç bilgi de paylaşmak isteriz. Bodrum’a Eylül ayında gitmenizi tavsiye ederiz. Neden? Hem plajlar daha sakin hem de daha ekonomik oluyor. Üstelik Bodrum için Eylül ayının iklim olarak yaz sezonundan farkı yok.

“Akdeniz akşamları bir başka oluyor” şarkısına Bodrum’u da ilave etmek lazım. Her ne kadar sınırları Akdeniz’de olmasa da Akdeniz’den pek farkı yok.

Bodrum’un geceleri de sıcak. Sadece hava durumunu kastetmiyoruz. Sabahlara kadar insan hareketliliği var. Siz de geceleri gezintiye çıkmayı sevenlerdenseniz burası tam size göre. Caddeler çok kalabalık. İstiklal Caddesi ile yarışır.. Saat ilerledikçe kalabalık daha da artıyor.

Merkezde hediyelik eşya satan dükkanlardan Bodrum’da olduğunuzu her an hissedebiliyorsunuz zaten. Maviler, beyazlar, ahşaplar, deniz motifleri derken cıvıl cıvıl bir çarşı karşılıyor sizi. Balıkçıların ağırlıklı olduğu sahilde biraz gürültü var. Ama rahatsız etmiyor. Deniz kokusu ve gecenin huzuru ağır bastığından mıdır?.. Bilemiyoruz..

FETHİYE’DE GEZİLECEK EN GÜZEL YERLER (TIKLAYIN)

Bodrum Tatil Köyleri

Bodrum’da Ne Yapalım?

Buraya yolunuz düşerse keyifli zaman geçireceğiniz garanti. Rüzgar güllerini kadrajınıza alın. Ot ve yosuna rastlanmayacak kadar berrak denizinde dibe dalıp deniz kabukları toplayın. Ayaklarınızı suya salıp, orta şekerli bir kahve için. Bodrum ev figürlü magnet alın. Renkli şapkalarınızı takıp Meksika mutfağını deneyin. Rokalı domatesli kahvaltınızı ederken mavi taburede oturun. Balığınızı elle yiyin. Misket limonu bol Mojito için. Bodrum tekne turu etkinliklerine katılın. Çimlerde uzanın, meditasyon, yoga yapın. Kara yolunu tercih ediyorsanız yol üzerinde çiğ börek yiyip bol köpüklü ayranınızı içmeyi unutmayın.

Unutmadan, Eylül’de Bodrum’a gideceğinizi söylediğiniz arkadaşlarınız yanınıza hırka ve polar almanızı söylerse gülüp geçin. Ama büyük konuşmayın. Ne olur ne olmaz..

Yazımızın sonunda, Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen Cevat Şakir Kabaağaçlı‘nın Bodrum girişindeki tabelada, adeta bir uyarı niteliğindeki şiirini paylaşmak istiyoruz. Bodrum’a giderken sizin de kulağınıza küpe olsun.

“Yokuş başına geldiğinde Bodrum’u göreceksin,
Sanma ki geldiğin gibi gideceksin,
Senden öncekiler de böyleydiler,
Akıllarını Bodrum’da bırakıp gittiler.”

MUĞLA’DA GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Bodrum Tatil Planı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir