Kapat
Manaus Gezilecek Yerler

Brezilya’nın Amazonlara açılan kapısı Manaus şehri. Burası Brezilya’nın en büyük eyaleti olan Amazonas’ın başkenti. Hem ormanın hem de Amazon Nehri’nin tam orta kısmına kurulu olduğundan yağmur ormanlarını görmek için kıtada gelinebilecek en cazip yer. Tabi burayı öyle ilkel küçük bir kasaba zannetmeyin. Manaus yaklaşık 2,5 buçuk milyonluk nüfusu ile oldukça büyük bir şehir. Konaklama, yeme, içme gibi konularda gezginlere her bütçeye uygun yerler sunuyor. Şehir içinde kalmak istemezseniz, orman kenarında ve nehir kıyılarında kurulu ahşap yapılı localarda (jungle lodge) kalabiliyorsunuz. Baya havalı ve lüks mekanlar. Maldivler Amazon şubesi gibi.

Amazon Brezilya Oteller

Manaus hem çok önemli bir liman kenti olması hem de Amazonlar’da bulunduğu nokta itibariyle turistlerin çok tercih ettiği bir yer. Burada şehir içi gezilerin haricinde Amazon ormanlarına yapacağınız ziyaretleri tur firmaları ile gerçekleştirmek durumundasınız. Kafanıza göre yağmur ormanlarına dalamıyorsunuz. “Yasak hemşehrim, yasak!” diyorlar!

Manaus Nerede ve Nasıl Gidilir?

Başta Sao Paulo, Rio de Janeiro, başkent Brasilia ve Belem olmak üzere Brezilya’nın birçok şehrinden Manaus’a direkt yapılan uçuşlar bulabilirsiniz. Yine Belem üzerinden ve Amazon Nehri kıyısındaki diğer şehirlerden gemi/feribot yoluyla Manaus’a gidilebilir. Bu gemi seyahatlerinde yataklı odalar, lüks kamaralar bekliyorsanız o iş yaş söyleyelim. Genellikle gemi üzerinde herkes kendi hamağını kurup yatak olarak kullanıyor. Safları baya sık tutuyorsunuz hem de.

Siz yine bulunduğunuz şehre göre durumu sorgulayabilirsiniz. Bazı şehirler, büyük yük gemileri, kargo gemileri ya da tur firmalarının yataklı büyük gemilerinin destinasyonu içinde yer aldığı için onlara denk gelebilirsiniz. Ama fiyatları da diğer feribotlara göre oldukça yüksek olacaktır tabi.

Amazon Nehri Gemi Seferleri

Sao Paulo ve Rio gibi bölgeler ile Manaus arası yaklaşık 4 bin km. ve şu an için karayolu ile ulaşım seçeneği yok. Olsa da o yol biter mi? Manaus’un karayolu bağlantısı olan bölümü Venezuela tarafında kalan Boa Vista şehri. Eğer Venezuela tarafından bölgeye girerseniz Boa Vista şehri ve Roraima bölgesi üzerinden Manaus’a araçla ulaşabilirsiniz. Bunun dışında Peru, Ekvador, Kolombiya içindekiler de dahil Amazon Nehri bağlantısı olan her şehirden hızlı ya da yavaş feribotlarla Manaus’a ulaşım var.

Manaus’ta yıl boyunca hava her zaman çok sıcak ve nemli. Dolayısı ile ince kıyafetler tercih edeceksiniz. Böyle olunca Amazon’daki en sıkıntılı durum olan sivrisineklere karşı tedbir almanız şart. Bölgeye gelmeden önce yaptırmanız gereken aşılar ve sivrisineklere karşı önlemlerden bahsettiğimiz şu yazıyı da mutlaka gözden geçirin.

AMAZON ORMANLARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY! (TIKLAYIN)

Manaus Gezilecek Yerler

Şehirde Amazon Yağmur Ormanları için çok farklı tur seçenekleri var. İster günübirlik, ister 3-5 günlük ya da daha uzun süreli. Bu arada; bu turlar kapsamında ziyaret edilen yerli kabileler tamamen turistik amaçlı hazırlanan yapmacık yerler. Bilginiz olsun! Hiçbirisi orijinal Amazon yerli kabilesi mensubu değil. Amazonlardaki gerçek yerli kabilelerini ise ziyaret etmek imkansıza yakın bir durum. Gidiş için alınması çok zor olan izinler var ve rehber gerektiren izole bölgelerde yaşıyorlar. Zaten yerlilerin kendileri de dış dünya ile iletişim kurmak istemiyorlar. Tabi “Brezilya hükümetinde, yüksek yerlerde dayım var” diyorsanız onu bilemeyiz. Belki bir şansınız olabilir.

Amazon ormanlarında yaşayan yerli kabileler ile ilgili detaylı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

AMAZON ORMANLARI’NDA YAŞAYAN KABİLELER (TIKLAYIN)

Brezilyalı Çocuklar

Uzun uzadıya Amazon’da yaşamak gibi bir niyetiniz yoksa 4-5 günlük bir tur Amazon Yağmur Ormanları tecrübesi yaşamak adına yeterli olur diye düşünüyoruz. Bu turlar önce Manaus şehrinden teknelerle başlıyor, sonrasında konaklama için ormanın belirli bölgelerinde hazırlanmış Bungalov evlerine gidiliyor. Tur boyunca bu evlerde kalıyorsunuz. Rehber eşliğinde yürüyüş rotaları, nehir gezileri, pirana avı gibi etkinlikler var. Gezinin her anı bir film sahnesi gibi geçiyor. King Kong adasında gezen Indiana Jones gibi karışık duygular yaşatıyor. Dünyayı gezen bir insanın en özel tecrübelerinden biri Amazonlar olacaktır kesinlikle.

Manaus Gezilecek Yerler

Manaus’ta görmeniz gereken en ilginç yerlerden biri Rio Negro ve Solimoes Nehir sularının birbirleriyle buluşup ama karışmadığı Encontro das Aguas denilen nokta. Tekneyle gidip görebileceğiniz yerde, sıcaklık ve yoğunluk farkından dolayı farklı renklerdeki bu iki suyun kilometrelerce birbirine karışmadan sınır oluşturduğunu görebiliyorsunuz. Müthiş bir doğa olayı.

Encontro das Aguas Encontro das Aguas

İçerisinde 400’den fazla irili ufaklı Anavilhanas Takımadaları’nı barındıran Anavilhanas Ulusal Parkı (Anavilhanas National Park) bölgedeki en eşsiz doğal güzelliklerden. Rio Negro üzerindeki adalar tur kapsamında ziyaret edilebiliyor. Burada nadir bulunan pembe nehir yunuslarını ve bölgeye özgü çok çeşitli kuşları gözlemleyebiliyorsunuz.

Amazon Nehri Pembe YunuslarManaus Gezi Rehberi

Brezilya Amazon Turları için alacağınız hizmetleri Brezilya’nın diğer şehirlerinden ya da internet üzerinden almanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü en uygun fiyatlı turları Manaus şehri içinde bulabilirsiniz. Çok fazla opsiyonu olan tur firmaları var. İsterseniz aynı gün içinde günübirlik olan farklı turlara da katılabilirsiniz. Bot turu, yürüyüş turu gibi.. Ya da gün sayısı fazla olup ormanın daha derinliklerine giden paket programlardan alabilirsiniz. Bir haftanızı bu vahşi doğanın içinde geçirebilirsiniz. Amazon ormanları dokuz ülke sınırını kapsıyor. Bu dokuz ülke içinde, en uygun şekilde tur alabileceğiniz yerlerden biri Manaus.

Manaus Tatil Rehberi

Manaus’ta böylesi etkileyici Amazon Yağmur Ormanı turları varken şehir içinde gezmenizi tavsiye etmek pek mantıklı değil tabi ama gelmişken uğrayın diyebileceğimiz yer Amazon Tiyatrosu (Teatro Amazonas) olur. Çatısı Brezilya bayrağı desenli, hem dış hem iç mimarisi çok güzel bir bina. Aktif olarak kullanılan tiyatroda opera ya da konser izleyebilirsiniz. Ayrıca şehrin geneli akşamları çok tekin değil. Geç saatlerde elinizde makinalarla gezmenizi önermeyiz.

Manaus Gezilecek Yerler

Manaus, 2014 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Brezilya’da maçların oynandığı statlardan biri olan Arena da Amazonia’ya ev sahipliği yapıyor. 2014 Brezilya Dünya Kupası’ndaki, İngiltere-İtalya, Kamerun-Hırvatistan, ABD-Portekiz, Honduras-İsviçre maçları bu stadyumda oynandı. Brezilya’nın futbol hastalığı Amazonların göbeğine kadar işlemiş. O kadar sıcak, o kadar neme rağmen yine de her bir köşebaşında top koşturan çocuklarla dolu.

BREZİLYA GEZİ REHBERİ VE GEZİ NOTLARI (TIKLAYIN)

Manaus Tur Firmaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir