Kapat
Doğanşar Resimleri

Sivas’ın şirin ve güzel ilçesi Doğanşar…

Yöreyi kucaklayan Kösedağ’ı, ihtişamlı Tozanlı Vadisi, insana huzur veren Tekeli Dağı ve bütün görkemiyle Karadeniz yaylalarının çevrelediği bu ilçe, Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen değerlerinden.

Gezi Hocası olarak sadece dünyadaki popüler turizm noktalarını değil, yurdumuzun gizli kalmış cennet köşelerini de sizlere tanıtmak istiyoruz. Bu yüzden Sivas Doğanşar hakkında da birkaç kelam etmek istedik. Kendine özgü görkemli varlığı ve sahip olduğu müessir değerleriyle Doğanşar gezilip görülmesi gereken beldelerimizden biri. Doğayı, kültürü, huzuru aynı anda bulabileceğiniz bu güzide ilçe, vefakar ve samimi misafirperverliğiyle gelecek ziyaretçilerini bekliyor.

Sivas Doğanşar Resimleri

Sivas Doğanşar Nerede? Nasıl Gidilir?

Sivas’ın en küçük ilçesi olan Doğanşar ilin kuzey kesiminde, konum olarak Karadeniz Bölgesi’nin içinde yer alır. Sivas merkeze yaklaşık 100 km. uzaklıkta bulunan Doğanşar, Tokat iliyle sınır komşusudur. İlçenin güneyinde Hafik, güneydoğusunda Zara, doğusunda ise Koyulhisar vardır.

  • Doğanşar – Sivas Merkez arası yaklaşık 100 km. ve 1 saat 30 dakika.
  • Doğanşar – Tokat Merkez arası yaklaşık 120 km. ve 2 saat 15 dakika.
  • Doğanşar – Reşadiye arası yaklaşık 50 km. ve 50 dakika.
  • Doğanşar – Hafik arası yaklaşık 65 km. ve 1 saat.

Doğanşar’a ister özel aracınızla, isterseniz Sivas merkezden kalkan minibüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Günlük olarak düzenli sefer yapan minibüsler Sivas merkezden hem Doğanşar’a ve hem de Doğanşar köylerine ulaşım hizmeti veriyor.

Sivas Doğanşar Hakkında Bilgi

Geçmişi Hititler ve Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan Doğanşar, antik çağlarda Hypsele (İpsile) ismiyle anılıyordu. 1071 Malazgirt Zaferi ile Türk topraklarına dahil olan bölge, Danişmendliler Beyliği, Anadolu Selçuklu Devleti, Eretna Beyliği, Kadı Burhaneddin Ahmed ve Kızıl Ahmetliler Beyliği yönetimlerinden geçti. 1424 yılında Osmanlı hakimiyetine giren İpsile bölgesi, Tozanlı adını aldı. 1455 sonrası Tokat’a bağlanan Tozanlı (Doğanşar) 1870’te ise Sivas’a dahil edildi. 1906 yılında Reşadiye ilçe olunca buraya bağlanan bölge kısa bir süre sonra tekrar Hafik’in (Sivas) nahiyesi oldu. 1960 tarihinde Doğanşar adını alan yöre, 1990 tarihinden bu yana ise Sivas’ın bir ilçesi konumunda.

Sivas geneline göre daha zengin bir bitki örtüsüne sahip olan Doğanşar’ın geçim kaynaklarını tarım ve hayvancılık faaliyetleri oluşturuyor. Bereketli topraklarında üretilen sebze meyveler, verimli otlaklarında yetiştirilen küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar Doğanşar halkının ticari hayatını şekillendirir. Ayıca bitki çeşitliliğinin fazlalığı ve Tozanlı Vadisi’nin verimli havası sayesinde arıcılık da bölgenin yükselen değerlerindendir. Doğanşar balı, zengin floraya sahip olması ve farklı aromasıyla kendine has bir kaliteye sahiptir.

Doğanşar Resimleri

Gelenek ve göreneklerine bağlı olan Doğanşar’da, el emeği göz nuru dokuma ve el işlemeciliği sanatı da halen devam ediyor. İlçeye bağlı Çalıcı Köyü’nde koyun yününden üretilen ve tamamen el yapımı olan hamam keseleri bugün Türkiye’nin dört bir yanındaki lüks otellere gönderilmektedir.

Doğanşar’da oymacılık ve nakkaş ustalığı da meraklılarını kendine hayran bırakan el işlemeleri ile ön plana çıkıyor. Ömrünü dolduran ağaçlarla yapılan ve bin bir özenle birçok işlemden geçirilmiş bu nadide işlemeler, eşine pek rastlayamayacağınız güzelliktedir.

Doğanşar El İşlemeleri Doğanşar Hakkında Bilgi

Sivas Doğanşar Gezilecek Yerler

Tabiatı ve coğrafyasıyla nice güzelliklere sahip olan Doğanşar, özellikle doğa sporu tutkunları için tam bir cazibe merkezidir. Yeşilırmak nehrinin doğduğu topraklara kurulan ilçe, Karadeniz ikliminin hakim olduğu yeşil yaylaları ve mesire alanlarıyla doğaseverlere de harika imkanlar sunar.

Doğanşar kampçılık, trekking, yamaç paraşütü ve bisiklet gibi birçok spora elverişli alanlara sahiptir.

Doğanşar Yamaç ParaşütüSivas Gezilecek Yerler

İlçede bulunan Dipsiz Göl ve Dipsiz Göl Şelalesi, Doğanşar’da gezilecek yerler içinde ilk sırayı hak ediyor. Hem doğaseverler, hem de bölge halkı için önemli bir dinlence mekanı olan Dipsiz Göl, ilçe merkezine yaklaşık 16 km. uzaklıkta bulunuyor. İnsanı sakinleştiren, huzur veren görüntüsü, kuş sesleri ile birleşen su sesleri, sakin rüzgarı ve serin havasıyla bu mekan, sadece Doğanşar’ın değil tüm Sivas’ın en güzel yerlerinden biri.

Bölgeye gelen ziyaretçiler Dipsiz Göl Şelalesi çevresinde kamp kurabilir, yaylalarında ATV sürebilir, bisiklete binebilir ve doğa yürüyüşü yapabilirler.

Dipsiz Göl Şelalesi nerede? Harita konumu için ➜ tıklayın.

Dipsizgöl ŞelalesiDoğanşar Hakkında Bilgi

Doğanşar’da zirve sevenler için Tekeli Dağı, macera severler için Keşiş Dağı ve heyecan severler için 8 km’lik Sarısuvat Kanyonu doğa tutkunlarını bekleyen adresler. Bunun dışında Kozağaç ve Söbüler köyleri arasında bulunan Doğanşar Peri Bacaları (Çoban Kayaları) da ziyaretçiler için çok özel bir durak olma özelliği taşıyor. Görsel bir şöleni andıran peri bacaları, manzarasına doyulmayan doğallığı ile unutulmaz bir gezi için önemli fırsat. Bununla birlikte Kabak Çalı’da keşfedilen ve bir futbol sahası büyüklüğünde olan Karasak Mağarası da Doğanşar’ın doğal zenginliklerinden.

SİVAS GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Sivas Doğanşar Fotoğrafları

Geleneksel Ahmet Ayık Karakucak Güreşleri ve Doğanşar Bal Festivali

Doğanşar’da ata sporumuz olan güreş kültürünün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması adına güreş müsabakaları yapılmakta. Yarım asrı aşkın süredir devam eden bu müsabakalar gelenekselleştirilerek Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Ahmet AYIK ismiyle devam ettirilmeye başlandı. Türkiye’nin dört bir yanında gelen pehlivanlar her yıl Geleneksel Ahmet Ayık Karakucak Güreşleri’nde ter döküyorlar.

Yine her yıl düzenlenen Doğanşar Bal Festivali ile ilçe, eski ile yenilerin kaynaşmasına kucak açmakta, aynı zamanda bölgedeki birlik ve beraberliği pekiştirmektedir.

SİVAS NASIL BİR YER? SİVAS HAKKINDA BİLGİ (TIKLAYIN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir