Kapat
El Salvador Gezilecek Yerler

El Salvador yüz ölçümü olarak Orta Amerika’nın en küçük ülkesi. Metrekare başına düşen insan sayısı bakımından da Amerika kıtasının nüfus yoğunluğu en fazla olan yeri.

Tüm kıtanın en sıkıntılı bölgelerinden biri burası. 1980’de başlayıp 12 yıl süren iç savaşın yaralarını hala tam olarak atlatabilmiş değiller. Bu iç savaşta hayatını kaybedenlerin sayısı tam 75 bin kişi. Ayrıca El Salvador, Honduras ile beraber dünyanın en tehlikeli çetelerinden birisi olan MS-13’e (Mara Salvatrucha) ev sahipliği yapıyor. Bu çete sadece El Salvador için değil tüm kıta için bir tehdit oluşturuyor. ABD’de bile binlerce aktif üyesi bulunan bir örgüt MS-13. Suç dosyaları çok kabarık.

El Salvador tehlikeli mi? Evet tehlikeli bir ülke ama bu durumun gezginlerin gözünü korkutmasına pek gerek yok. Yasa dışı işlere bulaşmadığınız ve gece yarısı dışarıda bir başınıza gezmediniz sürece El Salvador yabancılar için o kadar korkulacak bir ülke değil. Her ülkede olduğu gibi belli başlı kurallara uyup kendinize dikkat etmeniz yeterli. Amacımız ülkenin turistik yerlerini görmek ve keşfetmek, savaşa girmek değil. Çeteye katılmak isteseniz de yabancıları almıyorlar zaten. Anlattıklarına göre MS-13’e katılmak isteyen kişileri, çete üyeleri kalabalık bir şekilde 13 saniye boyunca öldüresiye dövüyorlarmış. Eğer bu 13 saniyenin sonunda hayatta kalırsanız çeteye girmek için bir şansınız oluyormuş! Aman diyelim uzak durun.

El Salvador tarihinde o kadar kötü ve karanlık olaylar yaşamış ki şimdi o konulara girersek gerçekten çıkamayız. Tam anlamıyla ‘Acıların Ülkesi’ desek yeridir. Bu bir gezi yazısı olduğu için o noktalara burada çok değinmek istemiyoruz. Biz El Salvador hakkında genel bilgilere ve gezilip görülmesi gereken yerlerine odaklanalım.

El Salvador Tehlikeli mi?

Bu arada El Salvador ile Honduras arasında yaşanan sıra dışı bir ‘Futbol Savaşı’ konusunu Honduras Gezi Rehberi başlığında işledik. Bu yazının sonunda linkini paylaşacağız, onu da mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

El Salvador Hakkında Genel Bilgiler

Ülkenin gezilecek yerlerine geçmeden önce El Salvador nasıl bir yer? Kısaca temel bilgilere bir bakalım.

El Salvador Nerede? Nasıl Gidilir?
Orta Amerika’nın en küçük ülkelerinden biri olan El Salvador, Büyük Okyanus kıyısında, batıda Guatemala’ya, kuzey ve doğuda Honduras’a komşudur.

Türkiye’den El Salvador’a yapılan direkt uçuş yok (2021). Avrupa ya da ABD üzerinden aktarmalı olarak gidebiliyorsunuz. Komşu ülkelerinden sık sık yapılan otobüs seferleriyle de ülkeye giriş kolay.

El Salvador’un uluslararası havalimanı Büyük Okyanus kıyısına yakın olan Comalapa adındaki bir kasabada. El Salvador Uluslararası Havalimanı (El Salvador International Airport) başkent  San Salvador’a araçla yaklaşık 45 dakika mesafede kalıyor.

El Salvador Vizesi
El Salvador, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip vatandaşlardan vize istemiyor. Honduras, Guatemala, El Salvador ve Nikaragua arasında yapılan bir anlaşma gereği bu ülkelerden birine giriş yaptığınız zaman 90 gün içinde diğerlerini de ziyaret edebiliyorsunuz. Yani bu dört ülkede toplam 90 gün vizeden muafsınız. Bu 90 günü tek bir ülkede de geçirebilirsiniz dördü için de kullanabilirsiniz.

El Salvador Resmi Dili
El Salvador’da konuşulan resmi dil İspanyolca.

El Salvador Nüfusu
El Salvador yüz ölçümü olarak Erzurum’dan bile daha küçük bir ülke ama 2021 yılı itibariyle El Salvador nüfusu yaklaşık 6,5 milyon kişi. Ülkenin en kalabalık şehri ise başkent San Salvador.

El Salvador Para Birimi
El Salvador’un resmi para birimi Amerikan Doları (USD). Eskiden kullanılan El Salvador Kolonu (SVC) 2001 yılından sonra yerini dolara bırakmış.

San Salvador Gezi Rehberi

El Salvador Ekonomisi
Dünya Bankası raporuna göre gelir dağılımı bakımından El Salvador, Uruguay’ın ardından kıtadaki en adil ikinci ülke imiş! Fakat ülkeyi gezerken biz böyle bir durumun varlığını hiç fark edemedik. Ülkenin çok az sayıdaki zengin kesimi haricinde büyük bölümü açlık sınırının altından yaşıyor. Ülkede şiddet ve suç oranlarının çok yüksek olması da ekonomik olarak ülkeyi sürekli baltalıyor.

El Salvador’un nüfusu yaklaşık 7 milyon civarı ama en az 2-3 milyon kadar vatandaşı da ABD’de yaşayarak geçinmeye çalışıyor. Bu işçilerin ülkeye soktuğu döviz miktarı ise ülke ekonomisine azımsanmayacak kadar yarar sağlıyor. Şöyle söyleyelim; El Salvador’a 2016 yılındaki işçi dövizi girişleri 4,6 milyar dolar olmuş. Bu rakam El Salvador’un toplam ihracatının %80’ine karşılık geliyor. ABD’nin dışında ülkenin ticaret ortakları arasında Çin, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Kolombiya, Kosta Rika ve Tayvan bulunuyor.

Başta kahve olmak üzere El Salvador’un başlıca tarım ürünleri şeker, pirinç, mısır, fasulye, yağlı tohumlar ve pamuktur. Gelişmekte olan sanayi dalları ise; petrol, tekstil, kimya, gübre, mobilya ve hafif metallerdir.

Yaşadığı iç ve dış sorunlar yüzünden ismi geri planda kalsa da El Salvador kahvesi en iyi kahvelerden biridir. Gövdesi güçlü, aroması yoğun, düşük asitli ve yumuşaktır. El Salvador kahvesinin hem tadı hem de aroması çok başarılıdır. Bazı türleri çikolata, karamel ya da narenciye tadındadır. Ama ne enteresandır ki, en kaliteli kahveleri sürekli dışarı ihraç ettiklerinden ülkede düzgün El Salvador kahvesi bulup içmek daha zor.

El Salvador Tehlikeli mi?

El Salvador Gezilecek Yerler

El Salvador’un gezilecek yerleri kısıtlı ve gezginlere hitap eden öyle pek cazip yerleri yok. Gezi bloglarında genelde başkent San Salvador’dan çok bahsedilir ama bize göre El Salvador gezi rehberinde ilk sırayı hakeden şehir Santa Ana.

Santa Ana

Burası başkent San Salvador’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehri. Guatemala sınırına yakın bir noktada bulunuyor. Önemli Maya kalıntıları bulunan şehirde bir de zirvesinde turkuaz renkli, görsel olarak çok güzel bir göl olan volkanik dağ bulunuyor. Santa Ana’ya gelen turistlerin genelde ilk durağı bu dağ ve gölün olduğu kısım.

Santa Ana tamamen eski kolonyal mimari özellikleri taşıyan bir İspanyol şehri. Gündüzleri herhangi bir sıkıntı gözükmese de akşam sekizden sonra şehir tamamen uyuyor ve bu saatten sonra dışarı çıkılması da tavsiye edilmiyor.

El Salvador Gezi Rehberi

Santa Ana’da istisnasız her gezginin hayran kaldığı bir hostel var; Hostal Casa Verde. Filistinli bir göçmen olan Carlos’un açtığı bu hostel muhtemelen Orta Amerika’nın en iyi hosteli olabilir. Zaten bir hostel ancak bu kadar temiz ve bakımlı olabilir. Normalde Gezi Hocası yazılarında özellikle bir hostel ismi tavsiye ettiğimizi pek göremezsiniz ama burası ayrıcalığı hak edenlerden birisi.

Şehirde bir de Filistin Cami (Mezquita Palestina Tierra Santa) bulunuyor. Ayrıca El Salvador’un şu an ki (2021) devlet başkanı da Filistin kökenli ve Osmanlı torunu olduğu söylenen Nayib Bukele. Genç lider yolsuzluk, adaletsizlik ve yoksullukla mücadele konusunda vermiş olduğu vaatlerle halkın dikkatini çekerek seçimleri kazanmıştı.

Santa Ana Volcano (Ilamatepec)

Santa Ana Volkanı şehir merkezine yakın ve zirvesine birkaç saatte ulaşabiliyorsunuz. Gölün olduğu yer doğal park statüsünde, rehbersiz girilmiyor. Ama fiyatlar uygun. Volkana gidiş-geliş yol, yemek, rehber dahil en fazla 10-12 dolar para harcarsınız (2019). Civarda San Marcelino, Izalco ve Cerro Verde gibi başka volkanik zirvelerde var ama hem göl manzarası hem de tırmanışın biraz daha kolay olması nedeniyle genelde tercih edilen yer Santa Ana Volkanı oluyor.

Zirvedeki krater gölün suyu sülfürik asit ve zehirli gazlardan oluştuğu için tehlikeli ve göle fazla yaklaşmamanız gerekiyor.

Santa Ana Gezilecek Yerler

El Tazumal ve Casa Blanca

Tazumal, Chalchuapa bölgesinde bulunan eski bir Maya Antik Kenti. Bu şehir zamanında hem Mayalara hemde Toltek Uygarlığı’na ev sahipliği yapmış. Kent girişinde arkeolojik kazılardan çıkartılan parçaların sergilendiği bir müze var. Arkeolojik alanda ise oldukça sağlam gözüken bir piramit bulunuyor.

Tazumal’a beş dakika yürüme mesafesinde bir başka arkeolojik kazı alanı daha var. Casa Blanca (Beyaz Ev). Burası pek popüler olmadığı için gelen turistler buraya uğramadan daha doğrusu bilmeden çıkıp gidiyorlar. Gelmişken Casa Blanca Harabelerine uğramanızı da tavsiye ederiz.

El Salvador Tarihi YerlerSanta Ana Müzeler El Salvador

Tazumal müzesinin ortasında bir heykel var. Heykeli yapılan bu Maya yerlisinin üzerindeki kıyafet tırtıklı bir yüzeyden oluşuyor. Farklı olduğu için dikkat çekiyor. Herhalde zamanın yöresel kıyafetidir diye düşünüyorsunuz ister istemez. Ama maalesef işin aslı öyle değil.

Mayalar ele geçirdikleri savaş esirlerini sorguladıktan sonra derilerini yüzüyorlarmış. Bu heykelde, yüzülen bir derinin başka birisi tarafından kıyafet gibi giyilmesi temsili olarak ölümsüzleştirilmiş.

Maya Yerlileri Heykeli

Joya de Ceren ve San Andres Maya Kalıntıları

El Salvador’un en büyük iki şehri olan San Salvador ve Santa Ana arası araçla yaklaşık bir saat. Araları çok uzak değil yani. Bu iki şehrin tam ortasında bulunan oldukça popüler  iki arkeolojik sit alanı daha var. Her iki şehirden de ulaşabilirsiniz.

La Libertad bölgesinde yer alan bu iki Antik Kent’ten Joya de Ceren (Ceren’in Mücevheri) volkanik bir patlama sonucu yok olmuş. Bu özelliğinden dolayı, ‘Amerika’daki Pompeii’ olarak anılıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bir kent.

San Salvador Maya Tapınakları

Aynı bölgede bulunan San Andres de yine büyük bir volkanik patlama nedeniyle terk edilmiş eski bir Maya kenti. Burada da hala sağlam durumda olan farklı piramitler görebiliyorsunuz.

El Salvador Turistik Yerler

San Salvador

El Salvador’un başkenti ve en büyük şehri. Yakın bölgelerindeki gezilecek kalıntıları yukarıda saymıştık zaten. Bunun dışında San Salvador’da görmek isteyebileceğiniz diğer yerler;

 • Monumento al Divino Salvador del Mundo: Dünya küresi üzerinde duran Hz. İsa tasviri yapılmış bir heykel. Şehrin simge yerlerinden biri.
 • El Boqueron Milli Parkı​: 1800 metre yükseklikte bulunan büyük bir doğal park. Parkın bulunduğu zirvenin ortasında 5 km çapında 558 metre derinliğinde krater var. İhtişamlı ve korkutucu bir çukur. İmkanınız olursa burayı ziyaret etmenizi öneririz.
 • San Salvador Palacio Nacional (Ulusal Saray)
 • Catedral Metropolitana (San Salvador Katedrali)
 • Caldera De Coatepeque (Coatepeque Gölü)
 • Lago de Ilopango (İlopango Gölü)
 • Iglesia El Rosario (El Rosario Kilisesi)
 • Museo de la Palabra y la Imagen (Kelime ve İmaj Müzesi)
 • Museo de Arte de El Salvador (Sanat Müzesi)
 • Museo Nacional de Antropologia Dr. David J. Guzman (Dr. David J. Guzman Ulusal Müzesi)
 • Museo de Ninos Tin Marin (Tin Marin Çocuk Müzesi)

HONDURAS GEZİ REHBERİ VE GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

El Salvador Nasıl Bir Yer?

Küçük Bir Anekdot

(El Salvador Ne Demek?) Maya Uygarlığı döneminde ismi Cuscatlan Krallığı olan bu topraklar, İspanyol işgali zamanında Hz. İsa’ya atfen “Kurtarıcı” anlamına gelen El Salvador olarak anılmaya başlanmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir