Kapat
Ergan Kayak Merkezi Hakkında Bilgi

Erzincan’da bulunan Ergan Kayak Merkezi, pist uzunluğu bakımından hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en iddialı kayak tesislerinden biri. Erzincan gezilecek yerler listesinin hiç şüphesiz en önemli noktalarından biri.. Toplamda 12 km. pist alanına sahip Ergan, kar kalitesi anlamında da çok iyi durumda. Munzur Sıradağları’nın eteklerinde bulunan Ergan Dağı’nın zirve yüksekliği ise 2.970 metre.

Pistlerin başlangıç noktasında bulunan Ardıçlı Gölü harika bir doğal manzaraya sahip. Göl kenarındaki kafe, restoran, çocuk parkları ve yürüyüş parkurları yılın her mevsimi ziyarete açık durumda. Yani sadece kışın değil, 12 ay boyunca bu harika doğal ortamın tadını çıkartabilirsiniz. Ayrıca tesisten görünen Fırat Vadisi manzarası ise ayrı bir güzelliğe sahip.

Erzincan Ergan Dağı

Ergan Kayak Tesisleri Nerede? Nasıl Gidilir?

Ergan Kayak Tesisleri’nin en büyük avantajlarından biri hem şehir merkezine hem de havalimanı ve otogara çok yakın konumda olmasıdır. Erzincan şehir merkezi ile Ergan Kayak Tesisleri arası yaklaşık 15 kilometre. Araçla gitmek için şehrin güneyine inip, Çağlayan Beldesi yoluna girmeniz gerekiyor. Çağlayan yolunun 4. km’sinden Yaylabaşı Beldesi yönüne dönüyorsunuz. Yaylabaşı yolu üzerinde ilerlerken Ergan Kayak Merkezi tabelasını gördüğünüzde tesislerin olduğu yola girebilirsiniz. Toplam yol yaklaşık 15 dakika kadar sürüyor.

Erzincan Havalimanı ve Erzincan Otogarı ile Ergan Kayak Merkezi arası yine 15’er kilometre. Taksiyle ya da araç kiralama hizmeti alarak çok kısa sürede tesislere varabilirsiniz.

Şehir merkezinden toplu taşıma ile tesislere gitmek isterseniz, Erzincan Dörtyol’a çok yakın bir konumdan kalkan Yaylabaşı minibüslerini kullanabilirsiniz. Normalde bu minibüslerin son durağı Yaylabaşı Beldesi’dir ve eğer yolcu yoksa Ergan’a çıkmazlar. Bindiğinizde Ergan Dağı’na çıkacağınızı belirtirseniz yardımcı olacaklardır. Bu minibüsler dışında tesislere giden başka bir toplu taşıma aracı bulunmuyor (2021).

Ergan Kayak Merkezi Harita Konumu & Ulaşım

Ergan Kayak Merkezi Hakkında Bilgiler

2013 yılında hizmete giren Ergan Dağı Kış Sporları ve Doğa Turizmi Merkezi’nde iki etaptan oluşan telesiyej sistemi ve gondol-teleferik hattı mevcut. Pistlerin başlangıç noktası olan Ardıçlı Gölü’ne ulaşmak için dağın alt kısmındaki gondol-teleferikleri kullanabilir ya da arabayla çıkabilirsiniz. Gondolların başladığı noktada bin araçlık otopark bulunuyor. Gölden sonra ise 1.800 m, 2.662 m, 2.455 metrelik liftlerden oluşan teleferik ve telesiyejlerle zirveye kadar çıkabilirsiniz.

Yeni teknoloji telesiyej sistemi saatte en az 2700 kişiyi, teleferik sistemi ise saatte en az bin kişiyi taşıma kapasitesine sahip.

Kayak pistinin ilk etabı Ardıçlı Gölü’nden başlayıp Yayla Düzü’nde bitiyor. Bu kısımda (1738 metre) çocuklara ve acemi kayakçılara yönelik uygun alanlar da bulunuyor. Göl kenarında bulunan kafelerde yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, her türlü kayak ekipmanı da kiralayabilirsiniz.

Ergan Kayak Merkezi’nin bir diğer özelliği de, devamındaki dağ sıraları üzerinde pist zorunluluğu olmayıp, uygun noktalarda kayak ve snowboard yapabilme imkanı sunmasıdır.

ergan kayak merkezi erzincan

# Ergan Kayak Merkezi’ne Ne Zaman Gidilir?

Her yıl iklim şartları aynı olmuyor tabi ama iyi kar yağışı aldığı senelerde Ergan Kayak Merkezi yılın 5-6 ayı kayak yapmaya müsait bir yerdir. Kasım ayında başlayan yağışlar genelde Nisan’a kadar devam ediyor. Aralık – Şubat arası ise kar kalınlığı açısından en iyi dönemdir.

# Ergan Kayak Merkezi Pist Uzunlukları

1. pist uzunluğu yaklaşık 2500 metre (Başlangıç: 2958 metre ➛ Bitiş: 2290 metre)
2. pist uzunluğu yaklaşık 2030 metre (Başlangıç: 2765 metre ➛ Bitiş: 2540 metre)
3. pist uzunluğu yaklaşık 2832 metre (Başlangıç: 2347 metre ➛ Bitiş: 1738 metre)
4. pist uzunluğu yaklaşık 1363 metre (Başlangıç: 2102 metre ➛ Bitiş: 1926 metre)

Pistlerin en dar noktası 30 metre iken, pist genişliği bazı noktalarda 100 metreye kadar çıkıyor.

# Ergan Kayak Merkezi Pist Haritası

Ergan Kayak Pistleri Harita

# Ergan Dağı Konaklama & Ergan Kayak Merkezi Otelleri

Ergan Dağı Kayak Merkezi’nde yapımı devam eden (2021) bir konaklama tesisi dışında herhangi bir otel bulunmuyor. Fakat yukarıda söylediğimiz gibi Ergan Dağı ile Erzincan merkez arası 15 dakika gibi çok yakın bir mesafede. Bu nedenle Ergan’da kayağa geldiğinizde Erzincan içindeki otellerde konaklama yapabilirsiniz.

Erzincan’da konaklama yapabileceğiniz otellerden bazıları;

  • Hilton Garden Inn Erzincan
  • Konak Mazlum
  • Meva Hotel
  • Grand Simay Hotel
  • Büyük Erzincan Oteli
  • Karakaya Otel
  • Eriza Boutique Hotel
  • Hotel Gülistan

 

Erzincan konaklama yerleri ile ilgili detaylı yazımız: gezihocasi.com/erzincan-konaklama-yerleri/

 

Erzincan Otelleri

Ergan Dağı Hava Durumu

Erzincan merkez hava durumu 5 günlük tahmin verileri aşağıdaki gibidir. Ergan Dağı Kayak Merkezi sıcaklık durumu ve kar kalınlığı bilgilerini güncel olarak takip etmek için ➛ tıklayın.

ERZINCAN

 

Erzincan merkez ve çevresinde gezilecek yerler listesi için tıklayın: gezihocasi.com/erzincan-gezilecek-yerler/

 

Ergan Gölü Erzincan

 

“Erzincan Ergan Dağı Kayak Merkezi Ulaşım – Nasıl Gidilir?” üzerine 1 yorum

  1. Ahmet says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir