Kapat
Palandöken'e Nasıl Gidilir?

Palandöken Kayak Tesisleri, Türkiye’nin en gözde kış turizm merkezlerinden biri. Kar kalitesi, pistleri, bulunduğu konum ve sahip olduğu imkanlar nedeniyle Erzurum Palandöken Kayak Merkezi, kış aylarında kayak tutkunları için vazgeçilmez bir yer. Sadece Türkiye değil, dünyada önemli bir yere sahip. 2011 Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yaparak bunu iyice tescillemiş oldu. Bu kış tatil planınızı Erzurum’da yapmayı düşünüyorsanız, Palandöken kayak merkezi hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizin için derledik.

Palandöken Kayak Merkezi Nerede? Nasıl Gidilir?

Palandöken, Erzurum şehir merkezine 5 km. gibi yakın bir mesafede bulunuyor. Hem şehir merkezine, hem havalimanına, hem otogara bu kadar yakın olan bir başka kayak tesisi bulmanız, değil Türkiye’de dünyada bile pek mümkün değil.

Erzurum’a uçakla gelirseniz, Erzurum Havalimanı’ndan Palandöken’e ulaşmanız araçla 20 dakikayı geçmez. Havalimanından araç kiralayabilirsiniz. Taksiye binebilirsiniz. Ya da şehir merkezine gelen servis araçlarına binip önce merkeze gelir, ardından Palandöken’e çıkan minibüslere binebilirsiniz.

Aynı imkanlar hem Erzurum B.B. Şehirlerarası Otobüs Terminali, hem de Erzurum Tren Garı için geçerli. Doğu Ekspresi ile Erzurum’a ulaşabilirsiniz. Tren garı şehrin içerisinde bulunuyor, tekrar bir servise binmenize gerek yok.

 • Şehir Merkezi – Palandöken Kayak Merkezi arası 5 km.
 • Havalimanı – Palandöken Kayak Merkezi arası 15 km.
 • Otogar – Palandöken Kayak Merkezi arası 10 km.

Kendi aracıyla gelmeyi düşünenler için Erzurum’un bazı şehirlere uzaklığı;

 • İstanbul – Erzurum arası 1200 km. ve 14 saat
 • Ankara – Erzurum arası 870 km. ve 10 saat
 • İzmir – Erzurum arası 1500 km. ve 16 saat
 • Kayseri – Erzurum arası 630 km. ve 7,5 saat

Palandöken’de Kayak Sezonu Ne Zaman?

Palandöken Dağı yılda 6 ay gibi uzun bir süre karla kaplı olması nedeniyle bu konuda kayakçıları sevindiren bir yer. Ekim sonu gibi başlayan kayak sezonu yüksek kesimlerde Nisan – Mayıs’a kadar sürebiliyor. Erzurum’da geceleri hava sıcaklığı -40°’leri gördüğü için kar kalitesi bozulmadan uzun süre aynı kalıyor. Biz Nisan – Mayıs diyoruz ama dünyadaki iklim değişiklikleri hepimizin bildiği gibi son yıllarda Türkiye’yi de çok etkiliyor. Erzurum’a Haziran’da bile kar yağdığına şahit olsak da bazı yıllar Şubat’tan sonra havalar ısınmaya başlıyor. Her yıl için aynı değerlendirmeyi yapmak imkansız. En iyi sezon için Aralık-Mart arasını seçmek daha uygun olur gibi.

Palandöken Otelleri

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi Özellikleri

# Pistin başlangıç yüksekliği 2200 metre. Zirve noktası olan Ejder Tepesi ise 3180 metre.

# Palandöken’de 20’nin üzerinde pist var ama bunların tamamının açık olduğu bir sezon biz hiç görmedik. Kısmen bir kısmı çalışsa da bir kısmı genelde kapalı oluyor. Bu pistlerden 2 tanesi (Ejder Pisti ve Kapıkaya Pisti) olimpik ve zor kategoride. Geri kalanlar kolay ve orta kategoride bulunuyor. Pistlerin birçoğu snowboard için uygun. Kayak merkezinin en alt başlangıç kısmı amatör kayakçılar ve çocuklar için ideal.

# Palandöken Kayak Merkezi’nde;

 • Saatte 4500 kişi kapasiteli 5 adet telesiyej,
 • Saatte 300 kişi kapasiteli 1 adet teleski,
 • 1800 kişi kapasiteli 2 adet baby lift,
 • Saatte 1500 kişi kapasiteli 1 adet gondol lifti bulunuyor.

# Palandöken’in toplam pist uzunluğu 28 km. Kesintisiz kayak yapılan en uzun pisti ise 12 km.

# Erzurum Palandöken Kayak Merkezi toplamda 12 bin kişiye hizmet verecek kapasiteye sahip. Ama bu rakam sizi korkutmasın. Uludağ gibi İstanbul’un dibinde olmadığı için kafasına esen herkes gelemiyor. Bu yüzden öyle çok yoğun ve bunaltıcı bir kalabalık hiçbir zaman yok.

# Olası çığ vakalarını önlemek için “Gaz-Ex” suni çığ düşürme sistemi var.

# Palandöken, Amerika’nın saygın gazetelerinden olan New York Times tarafından dünyadaki en önemli 41 kayak merkezi arasında 18. sırada gösterildi. Türkiye’den bu listeye giren tek yer oldu.

Palandöken Kayak Merkezi Pist Haritası

Haritayı büyütmek için üzerine tıklayın. (Açılan resme mouse yardımı ile daha da yaklaşabilirsiniz.)

Erzurum Palandöken Otelleri – Telefonları & Hangi Otelde Kalınır?

İsterseniz Erzurum şehir merkezinde birçok otel bulabilir ve kayak merkezine günlük gidiş-geliş yapabilirsiniz. Ya da Palandöken kayak tesisleri içinde kalırsınız. Biz size Palandöken Kayak Merkezi içindeki konaklama yerlerini sıralayacağız. Erzurum Palandöken otel fiyatları her sezon değişiklik gösterdiği için tesislerin kendi web adresini yanına ekliyoruz. İstediğiniz zaman oradan güncel bilgi alabilirsiniz.

Sway Hotels Palandöken

Palandöken Kayak Merkezi’ndeki en beğenilen otellerin başında geliyor. 5 yıldızlı yeni bir otel. Lüks ve kaliteli hizmet anlayışı var. 2 km’lik pist alanı bulunuyor ve kısmen ışıklandırmalı.

Güncel fiyat ve diğer bilgiler için web sayfası (TIK)
Sway Hotels Palandöken Telefon: (0442) 230 30 30

Erzurum Otelleri

Polat Erzurum Resort Hotel

Yine 5 yıldızlı ve lüks bir otel. 7,5 km’lik pist alanı var. 400 metresi ışıklandırmalı. Bölgedeki en eski otellerden biri olduğu için oturmuş bir hizmet anlayışı var.

Güncel fiyat ve diğer bilgiler için web sayfası (TIK)
Polat Erzurum Resort Hotel Telefon: (0442) 232 00 10

Palandöken Otelleri

Dedeman Palandöken Otel

Dağın en alt bölümünde, kayak tesislerinin girişinde bulunuyor. Dedeman otel zinciri çok eski ve belli bir kalite standardını yakalamış durumda zaten. Çok anlatmaya gerek yok. Ayrıca Dedeman’ın dağda Palandöken Ski Lodge adında ikinci bir oteli daha var.

Güncel fiyat ve diğer bilgiler için web sayfası (TIK)
Dedeman Palandöken Otel Telefon: (0442) 316 24 14

Palandöken Dedeman Otel

Palan Otel

Konumu ve manzarası itibariyle güzel bir alternatif olabilecek otellerden. 4 yıldızlı.

Güncel fiyat ve diğer bilgiler için web sayfası (TIK)
Erzurum Palan Otel Telefon: (0442) 317 07 07

Erzurum'da Nerede Kalınır?

Snowdora Ski Resort Hotels

Diğerlerine göre biraz daha ekonomik fırsat arayanlar için uygun olabilir.

Güncel fiyat ve diğer bilgiler için web sayfası (TIK)
Snowdora Ski Resort Hotels Telefon: (0442) 317 08 04

Palandöken En İyi Oteller

Türkiye Kayak Federasyonu Sport Otel

2018 yılında faaliyete geçen, bölgenin en yeni oteli.

Güncel fiyat ve diğer bilgiler için web sayfası (TIK)
Türkiye Kayak Federasyonu Sport Otel Telefon: (0442) 408 77 70

Erzurum Palandöken kayak merkezi hakkında vermiş olduğumuz bilgiler umarız faydalı olmuştur.

ERZURUM GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Erzurum Konaklı Kayak Merkezi

Erzurum Palandöken Dağı üzerinde ayrıca 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları ile birlikte hizmet vermeye başlayan Konaklı Kayak Merkezi’de bulunuyor. 2200 m. ile 3140 m. rakım arasında kurulu. Eğim oranları çeşitliliği ile her düzeyde kayakçıya hizmet verebilen bir yer. Konaklı Kayak Merkezi’nde 16 pist bölgesi bulunuyor.

Konaklı Kayak Merkezi, Erzurum – Çat karayolu üzerinde ve şehir merkezine yaklaşık 20 km. mesafede. Kayak merkezine ulaşım tatil günlerinde Erzurum Büyükşehir Belediyesi otobüsleri ile diğer günler yalnızca özel araç ve taksilerle sağlanabiliyor. Bu tesislerde otel bulunmadığını da hatırlatalım.

ERZURUM HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER (TIKLAYIN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir