Kapat
Eskişehir Sazova Parkı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan Sazova Parkı, Eskişehir’in en önemli cazibe merkezlerinden bir tanesi. Resmi adı Eskişehir Bilim, Sanat ve Kültür Parkı olan bu tesis 2008 yılında açıldı. Yaklaşık 400 bin m² alan üzerine kurulu olan parkta her yaştan ziyaretçiye uygun mekanlar bulunuyor.

Sazova Parkı’nın ortasında çeşitli su sporlarının yapıldığı yapay bir gölet, bu göletin içinde de büyük bir Korsan Gemisi (Gemi Müzesi) yer alıyor. Park içinde ayrıca restoran ve kafeler, amfitiyatro, açık hava konser alanı, hediyelik eşya dükkanları, oyun alanları, Japon Bahçesi, Hayvanat Bahçesi & Eti Sualtı Dünyası, Türk Dünyası Bilim – Kültür ve Sanat Merkezi, Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri, Bilim Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi, gezi treni ve Masal Şatosu bulunuyor.

Özgün bir yapısı olan Bilim, Sanat ve Kültür Parkı oldukça büyük bir yer. Parkın tamamını gezmek için bir tam gününüzü bile ayırabilirsiniz. “Sazova Parkı giriş ücreti ne kadar?” diye merak edenler için belirtelim; Eskişehir Sazova Parkı’na giriş ücretsiz. Fakat park içindeki tesislerden bazılarına giriş için cüzi miktarlar ödeniyor. Masal Şatosu da dahil Sazova Parkı bilet fiyatları hakkındaki güncel bilgileri yazımızın içinde bulabileceksiniz.

Eskişehir Bilim, Sanat ve Kültür Parkı

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı ve Masal Şatosu Nerede? Nasıl Gidilir?

Eskişehir B.B. Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, Kütahya Yolu üzerindeki Sazova Mahallesi’nde, Yeni Eskişehir Stadyumu’nun hemen yanında yer alıyor. Park, Eskişehir merkezine yaklaşık 5 km. mesafede. Masal Şatosu da bu parkın girişinde bulunuyor.

Özel araçla gidecek olanlar Eskişehir merkezden yaklaşık 10 dakikalık yolculukla parka ulaşabilirler. Parkın iki ucunda da otopark bulunuyor. Ayrıca şehir merkezi ile Sazova Parkı arasında çalışan belediye otobüslerini de kullanarak bölgeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne ait 11, 17 ve 31 numaralı otobüsler ile Eskişehir Atatürk Stadyumu’nun arka tarafından kalkan 16 ve 38 numaralı minibüsler direkt olarak Sazova Parkı’na gidiyor.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi otobüs saatlerini güncel olarak takip etmek için ➜ tıklayın.

 

Eskişehir Sazova Parkı’nın içinde keyifli vakit geçirebileceğiniz birbirinden harika tesisler bulunuyor. Ama bunların içinde en dikkat çekeni şüphesiz Masal Şatosu. O yüzden Sazova Parkı gezi rehberi yazımızın büyük bölümünü Eskişehir Masal Şatosu hakkında bilgilere ayırdık. Şato hakkında detaylı bilgileri verdikten sonra Sazova Parkı (Bilim Kültür ve Sanat Parkı) içinde gezebileceğiniz diğer yerlere de kısaca değineceğiz.

Eskişehir Masal Şatosu

Masal Şatosu, Eskişehir’in Disneyland’i olarak bilinen Sazova Parkı (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı) içerisinde yer alan görkemli bir eğlence merkezi. 2014 yılında açılan Masal Şatosu, hem çocuklara hem de çocukluk günlerine dönmek isteyen yetişkinlere hitap eden, hayal gücünü geliştiren, eğiten, öğreten ve eğlendiren bir tesis. Özellikle çocuklu ailelerin mutlaka ziyaret etmesi gereken, Eskişehir’in en güzel mekanlarından biri.

Masal Şatosu’nun dış görünüşü ilk bakışta Disneyland’de bulunan emsalini andırıyor. Fakat dikkatli baktığınızda güzel detaylar fark ediyorsunuz. 8 kule ve 18 kulecik olmak üzere toplamda 26 kuleden oluşan şatonun ana kuleleri Türkiye’de bulunan tarihi yapılardan ilham alınarak tasarlanmış.

  • Galata Kulesi (İstanbul)
  • Burgulu Kule (Amasya)
  • Sindirella Kulesi (İstanbul)
  • Kız Kulesi (İstanbul)
  • Topkapı Sarayı – Adalet Kulesi (İstanbul)
  • Ulu Kule (Mardin)
  • Çan Kulesi (Diyarbakır)
  • Yivli Kule (Antalya)

Masal Şatosu Nasıl Bir Yer

Masal Şatosu’nu gezmek için size iki alternatif yol sunuluyor. Bunlardan ilki bireysel gezi. Herhangi bir tura katılmadan yapılan bu gezide Masal Şatosu’nun giriş kısmını, Sihirli Elma Kafeteryası’nı, hediyelik eşya dükkanını ve seyir terasını ziyaret edebiliyorsunuz. Giriş katta masal kahramanlarının heykellerini ve bazı eşyalarını görebiliyorsunuz.

İkinci seçenek ise rehberli turlara katılmak. Bu turları genellikle çocuklu aileler tercih ediyor. İki çeşit tur var. Turlardan biri her yaş grubundan insana açık. Diğer tura ise sadece çocuklar katılabiliyor. Her çocuğa bir veli eşlik ediyor ama veliler çocuklardan ayrı bir grup olarak hareket ediyor. Yaklaşık 25-30 dakika süren bu turlarda rehberler çocuklara çeşitli hikayeler anlatıyor. Çocuklar interaktif bir masala dahil ederek bazı olayları çözmeleri isteniyor. Bu sırada çocuklar hem birbirleri ile hem de masal kahramanlarıyla etkileşim içinde olarak sosyal yönden gelişim sağlıyorlar. Hayal dünyalarını geliştiriyorlar.

Masal Şatosu’nda yapılan turlarda üç farklı konsept alanı bulunuyor.

# Efsaneler Diyarı: Bu katta “Bir Varmış Bir Yokmuş” ve “Masal Masal İçinde” isimli turlar gerçekleştiriliyor. Katın dekorasyonu Selçuklu dönemine uygun şekilde hazırlanmış ve Türk kültürünü, efsanelerini tanıtma amaçlı dizayn edilmiş. Nasreddin Hoca, Keloğlan, Dede Korkut ve Kral Midas’ın hikayeleri buradaki masalların konusunu oluşturuyor. Her yaş grubunun dahil olduğu turlar burada yapılıyor.

# Gizemli Yolculuk: Bu kat sadece 5-11 yaş aralığındaki çocukların katıldığı turlarda kullanılıyor. ‘Gizemli Yolculuk’ bölümünde Uyuyan Güzel, Kurbağa Prens, Oz Büyücüsü ve Gök Balina gibi pek çok masal interaktif şekilde çocuklara anlatılıyor.

# Masal Tüneli: Bu bölüm serbest gezi alanı. Kitaplar ve masal kahramanları temasıyla oluşturulan alanda kısa bir animasyon filmi izleyebilir, resim ve masal eşleştirme oyunu oynayabilir, soru panolarını inceleyebilirsiniz.

Masal Şatosu’nda tura katılan ziyaretçiler ayrıca çeşitli atölye çalışmaları, gösteriler ve söyleşilere de dahil olabiliyorlar.

Eskişehir Masal Şatosu Giriş Ücretleri (2020)

Eskişehir Masal Şatosu 2020 bilet fiyatları seanslı ve seanssız (serbest) turlar olmak üzere iki kısma ayrılıyor.

Masal Şatosu seanssız serbest gezi ücretleri;
Öğrenci bileti: 4 TL
Tam bilet: 5 TL

Masal Şatosu seanslarına katılım ücretleri;
Öğrenci bileti: 5 TL
Tam bilet: 10 TL

Şatoda zaman zaman çocuk-yazar buluşmaları, tiyatro gösterileri ve oda konserleri gibi etkinlikler de yapılıyor.

Masal Şatosu Ziyaret Saatleri:  10:00 – 17:00
Masal Şatosu Telefon: 0 (222) 300 00 15 – 16
Masal Şatosu Pazartesi günleri kapalı.

Sazova Parkı’nda Gezilecek Diğer Yerler

# Korsan Gemisi (Gemi Müzesi): Mayflower isimli bir gemiden ilham alınarak tasarlanmış bu korsan gemisi Sazova Parkı göletinin hemen kenarında bulunuyor. Oldukça detaylı hazırlanmış geminin kaptan köşkü, zindan ve kiler gibi bölümleri ziyarete açık.

Korsan Gemisi (Gemi Müzesi) Giriş Ücreti (2020)
Öğrenci bileti: 2 TL
Tam bilet: 4 TL

Eskişehir Korsan Gemisi Masal Şatosu

# Hayvanat Bahçesi & ETİ Sualtı Dünyası: 2017 yılında ziyarete açılan Eskişehir Hayvanat Bahçesi ve 2014 yılında kurulan ETİ Sualtı Dünyası parkın diğer gözde mekanları. Yaklaşık 85 bin m² alana yayılan bu tesiste bir de Japon Bahçesi bulunuyor. 200’den fazla hayvan türünü görebileceğiniz tesisi gezmek için en az 2 saatinizi ayırmalısınız.

Hayvanat Bahçesi & ETİ Sualtı Dünyası Giriş Ücreti (2020)
Öğrenci bileti: 7 TL
Tam bilet: 13 TL

Sazova Parkı Eti Sualtı Dünyası

# Esminyatürk Türk Dünyası Şaheserleri: Haliç’te bulunan Miniatürk Müzesi’ne benzer bu tesiste 30’dan fazla yapının 1/25 ölçeğinde küçültülmüş kopyalarını görebiliyorsunuz. Selimiye Camii, Tac Mahal ve Mostar Köprüsü gibi eşsiz eserlerin bulunduğu Esminyatürk’ü gezmek için 15-20 dakika ayırmanız yeterli.

Esminyatürk Giriş Ücreti (2020)
Öğrenci bileti: 2,5 TL
Tam bilet: 5 TL

Eskişehir Gezilecek Yerler

# Bilim Deney Merkezi: Çocuklara bilim ve teknolojinin önemini anlatmak için tasarlanmış bu tesiste öğrenmek, gözlemlemek ve test etmek amaçlı pek çok materyal sergileniyor. Bilim Deney Merkezi’ni gezmek için ortalama 45 dakikanızı ayırmanız yeterli.

Bilim Deney Merkezi Giriş Ücreti (2020)
Öğrenci bileti: 5 TL
Tam bilet: 10 TL

Eskişehir Bilim Deney Merkezi

# Sabancı Uzay Evi: Sabancı Holding sponsorluğunda kurulan bu tesis 2012 yılından bu yana hizmet veriyor. Sabancı Uzay Evi’nde üç boyutlu sunumlar yapılarak 6 yaş ve üzerindeki çocuklara dünya, evren, uzay, yıldızlar, galaksiler ve gezegenler hakkında bilgiler veriliyor. Farklı konuların işlendiği bu sunumlar ortalama 20 ila 40 dakika kadar sürüyor.

Sabancı Uzay Evi Giriş Ücreti (2020)
Öğrenci bileti: 5 TL
Tam bilet: 10 TL

Eskişehir Sazova Parkı Gezilecek Yerler

# Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi: Anadolu Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren bu tesis yaklaşık 15 bin m² büyüklüğünde bir alanı kaplıyor. Çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de ilgisini çeken bu merkezde Bilim Sanat Okulu, Bilgi Bankası, Türk Dünyası Müzik Aletleri Müzesi, Türk dünyasının önemli isimlerine ayrılmış odalar, bal mumundan yapılmış heykeller ve çeşitli bilgilendirme materyalleri bulunuyor. Tesise giriş ücretsiz.

Sazova Parkı’nda ayrıca parkı boydan boya dolaşan bir gezi treni, oyun alanları, restoran, büfe ve çocuklara yönelik eşyalar satan dükkanlar bulunuyor.

ESKİŞEHİR TARİHİ ODUNPAZARI EVLERİ GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

Eskişehir Sazova Parkı Açık mı? 2020

Yaşadığımız pandemi süreci nedeniyle Sazova Parkı’nın şu an açık olup olmadığı merak edilen bir konu. Sazova Parkı açık durumda. Parkın içinde yürüyüş yapabilir ve göl etrafında gezinebilirsiniz. Fakat parkın içindeki birimler (Masal Şatosu – Korsan Gemisi – Bilim Deney Merkezi vb..) Mart 2020’den bu yana kapalı. Bu kısımlara Covid 19 önlemleri kapsamında şimdilik ziyaretçi kabul edilmiyor. Durumla alakalı en güncel bilgiyi Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir