Kapat
Bomonti Antika Pazarı

İstanbul’da farklı bir Pazar gezisi yapmak isteyenlere Gezi Hocası olarak harika bir öneri sunmak istiyoruz! Sizi zaman yolculuğuna çıkartacak bir mekan; Feriköy Antika Pazarı.

İstanbul’un en çok ilgi gören bitpazarlarından biri olan Şişli Feriköy Antika Pazarı, keyifli bir hafta sonu geçirmek isteyen herkesin, özellikle nostalji sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer. İkinci el eşya alım satımının yapıldığı bu pazar yeri Feriköy Bit Pazarı, Bomonti Bit Pazarı, Bomonti Antika Pazarı isimleriyle de anılıyor.

Feriköy (Bomonti) Antika Pazarı Nerede? Nasıl Gidilir?

Şişli Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Feriköy Antika Pazarı, Bomonti ve Feriköy semtlerinin tam ortasında kalıyor. Divan Residence Bomonti Plaza’nın hemen arka tarafında. Özel araçla ulaşmak isteyenler aşağıda paylaştığımız haritadan yol tarifi alabilirler. Pazarın çevresinde birkaç küçük otopark var ama boş yer bulmak epey zor.

Feriköy Antik Pazarı’na toplu taşıma ile gitmek isteyenler ise Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı (M2) Osmanbey durağı, Rumeli çıkışını kullanabilirler. Metrodan çıktıktan sonra Bomonti istikametine doğru 10 dakika kadar yürüyerek pazara ulaşabilirsiniz. Pazara yakın konumdan geçen çok sayıda belediye otobüsü de var. 252, 30A, 38KT, 66, 70FE, 70FY, 70KE, 70KY, 46T, 55B ve DT1 numaralı otobüsler bunlardan sadece bazıları.

Feriköy’de Geçmişe Yolculuk

On yılı aşkın süredir kurulan Feriköy Antika Pazarı oldukça büyük bir mekan. Yüzlerce tezgahın bulunduğu alanda saatlerce vakit geçirebilirsiniz. Normal pazarların aksine burada bağırıp çağıran kimse olmadığı için gürültüden uzak, sakin sakin gezme şansınız da var.

Her kesimden insana hitap eden pazarda İstanbul’un dört bir yanından gelen antikacılar satış yapıyor. Hatta yurt dışından antika getirip burada satan kişiler de var. Fransız antika objeler, İngiliz antika objeler de burada bulabileceğiniz ürünler arasında. Bazı tezgahlarda ise eskilerini toplayıp gelmiş, burada satmak isteyen birinin eşyalarını görebilirsiniz. Tabiri caizse Feriköy Antika Pazarı’nda yok yok! Gezerken bir süre sonra nereye bakacağınızı bile şaşırıyorsunuz.

Fotoğraf makinaları, plaklar, müzik aletleri, eski kasetler, kitaplar, kartpostallar, fotoğraflar, farklı türlerde avize ve lambalar, radyolar, gramofonlar, takılar, kıyafetler, sıra dışı hediyelik eşyalar, heykeller, eski silahlar, kılıçlar, dekoratif ürünler, porselenler, oyuncaklar, paralar, atariler, magnetler, tesbihler, biblolar, gözlükler, çantalar, sayısız vintage ürünler..

Pazar yeri o kadar renkli ki zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Farkında olmadan aynı tezgahın önünden defalarca geçebilirsiniz. Bazen tek bir tezgahta yarım saat bile oyalanabilirsiniz.

Gez gez bitmeyen Feriköy Antika Pazarı’nda açlığınızı ve yorgunluğunuzu giderebileceğiniz ufak bir de gözlemeci var. Gözleme, çay ve meyve suyu bulabileceğiniz bu tezgahta fiyatlar da son derece uygun. Ayrıca gözlemesi oldukça lezzetli. Burada kısa bir mola verdikten sonra geziye devam edebilirsiniz. Pazara yakın noktalarda çeşitli kafe ve marketler de var ama bizce oralara git-gel yaparak vakit kaybetmenize pek lüzum yok.

Eğer bir koleksiyon merakınız varsa, Bomonti Antika Pazarı’nda koleksiyonunuza uygun parçaları ucuz fiyatlara bulabilirsiniz. Eski taş plaklar, rozetler, atari kasetleri, cep saatleri.. Hatta bu bir Samuray Kılıcı Katana bile olabilir.

Sizi çocukluğunuza götürecek bunca eşyayı bir arada görmek insanı duygulandırıyor. Kim bilir kimlerin anılarını ve yaşanmışlıklarını görüyorsunuz o tezgahlarda. Feriköy Antika Pazarı, hiçbir şey almasanız bile gezmesi çok keyifli bir mekan. Ayrıca satıcıların birçoğu da çok hoşsohbet insanlar. Kendilerinden bolca bilgi edinebiliyorsunuz. Güzel de bir mottoları var; “Bir eşyanın ilk sahibi değilseniz, son sahibi de olmazsınız.

Feriköy Antika Pazarı Hakkında Kısa Bilgiler

# Feriköy Antika Pazarı hangi gün açık? Antika pazarı her hafta Pazar günleri kuruluyor.

# Feriköy Antika Pazarı hangi saatlerde açık? Antika pazarı sabah saat 9 gibi açılıyor. Akşam saat 18:00 – 19:00 civarlarına kadar hizmet veriyor. Eğer iyi fırsatlar yakalamak istiyorsanız sabah erken saatlerde gelmeniz şart. Çünkü pazar yeri gün içinde çok kalabalık oluyor.

# Feriköy Antika Pazarı’nın olduğu yerde haftanın 5 günü farklı pazarlar kuruluyor;

  • Pazartesi ve Perşembe günleri halk gıda pazarı,
  • Cumartesi günleri Feriköy Ekolojik Pazar (organik gıda),
  • Cuma günleri Feriköy Sosyete Pazarı (eski kıyafetler/outlet),
  • Pazar günleri Feriköy Antika Pazarı.

# Bomonti Antika Pazarı’nda satılan eşyaların fiyatları ürünün kondisyonuna ve nadirliğine göre değişkenlik gösteriyor. Osmanlı döneminden kalma bir porselene veya İngiliz yapımı antika bir daktiloya binlerce lira da ödeyebilirsiniz. 3-5 TL’ye birçok kitap, kaset ya da dekoratif ürün de bulabilirsiniz. Ama yukarıda da belirttiğimiz gibi erken gelenler iyi ürün bulma konusunda çok daha avantajlı.

# Eğer elinizde satmak istediğiniz antika eşya varsa onu antika pazarındaki esnaflara getirip teklif alabilirsiniz. Bazen oldukça iyi ücretler ödüyorlar. Feriköy Antika Pazarı’nda tezgah açmak gibi bir niyetiniz varsa da Şişli Belediyesi ile iletişime geçip tezgah kiralama talebinde bulunmanız gerekiyor.

Şişli Belediyesi Telefon: (0212) 708 88 88
Şişli Belediyesi Komşu Masa: 444 31 12
Şişli Belediyesi Web Sitesi: www.sisli.bel.tr

İSTANBUL’DA GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir