Kapat

Maşukiye, son yıllarda adını sıkça duyduğumuz popüler yerlerin arasında ilk sıralarda bulunuyor. Sıcaklar bitmeden gezelim, eğlenelim, yorulalım, dolu dolu zaman geçirelim düşünceniz varsa bu yazımıza bir göz atın. İstanbul’a en yakın gezilecek yerleri araştırmak adına, uzun zamandır aklımızda olan Maşukiye’ye doğru koyulduk yola. Sonrasında kısa bir Sapanca gezimiz de oldu, ondan da bahsedeceğiz. Maşukiye’yi seçmemizin amaçlarından biri de doğa yürüyüşü yapmaktı. Bu yüzden bu tür aktivitelerde önerilerimizi de sıralayacağız daha sonra. Öncelikle şunu belirtelim ki, Maşukiye’ye gitmek isteyenler bağımsız bir keşif de yapabileceği gibi, tur ile giderek bu ziyareti daha renkli hale de getirebilirler.

Peki Maşukiye konaklama konusunda nasıl imkanlara sahip? Maşukiye’de nerede kalınır, Maşukiye otel tavsiyeleri neler? Nereleri gezelim? diye soruyorsanız konuyla ilgili detaylara aşağıda kısaca değineceğiz.

Maşukiye, Kocaeli Kartepe’ye bağlı olup, doğası ve su kaynaklarıyla adından ayrıca söz ettiren şirin bir yer diye tanımlamak isteriz. Çünkü buraya geldiğinizde oksijen, dere, ağaç ve kuş cıvıltıları arasında kayboluyorsunuz. Suyun sesinden telefon sesi bile duyulmuyor! Şaka şaka çekmediği için çalmıyor. 🙂 Esasında bu bir fırsat. Telefonla aramıza mesafe koyan efsane manzaranın hakkını vermek lazım. Zira telefonlarla yeterince vakit geçiriyoruz zaten. Tabii şimdi bazı arkadaşlar, “Selfie yapmadan nasıl gezeyim? İnstagram’da paylaşmadıktan sonra niye gezelim?” diye tepki verebilir. Bırakalım artık bu işleri. Bu güzel anları cihazlara değil kendinize yaşatın.

Esasında böylesine doğa harikası bir yeri cümlelerle anlatmak zor.. Onun için ara ara fotoğraflar da eklemeyi ihmal etmedik.

Maşukiye Resimleri

Böyle bir manzarayı izlerken çay bir başka lezzetli oluyor. Artık manzaradan mı, suyundan mı, havasından mı bilemiyoruz.. Öyle ki çayla arası olmayanlar bile burada bardak bardak çay içiyor.

Maşukiye’nin girişinde köy kahvaltısı veren yerler var. Buralarda kahvaltı yapabilirsiniz. Tabi öyle hızlı servis, aşırı ilgi falan beklemeyin. Piknik masasında bez örtü üstünde köy peyniri, ev yapımı çilek reçeli, kasenin dibinde gelmesinden çok kıymetli olduğunu anlaşılan bal, mis gibi kokan tereyağı, sucuklu yumurtası derken lezzeti güzel ve oldukça sade sunuluyor. Tek sıkıntı, serviste önce çatal.. sonra bardak.. sonra kahvaltılıklar.. sonra çaylar, ekmek derken sabrınız test ediliyor. Ama bu şahane doğal manzarada pek dert etmiyorsunuz. Çaydanlık masaya geldikten sonra dayıya; “Biz hallederiz gerisini dayıcım, sağ ol” demenize gerek yok. Zaten dayı size; “Benden getirmesi sen dökecen çayını..” diyecektir. Buralar böyle. Otel kahvaltısı değil, köy kahvaltısı yaptığınızı unutmayın. 🙂

Kahvaltıdan sonra ekip olarak yürüyüş yapılacak alana geçtik. Uzun zamandır bu kadar renkli bir manzara görmemiştik.

Maşukiye Piknik Yerleri

Maşukiye Gezilecek Yerler

Maşukiye’ye gelmişken bölgede neler yapılabileceğini yazının sonunda kısa kısa belirttik. Konaklama ve otellere, iletişim bilgilerine ve 2020 fiyatlarına da birazdan geleceğiz. Ama öncesinde bölgede gezilecek yerler nerelerdir? “Gelmişken şuraya da gitseydik iyiydi” diyebileceğiniz yerlere kısaca değinelim.

# Kartepe: Bölgenin en meşhur ve en çok ziyaretçi alan tesislerindendir. İstanbul’a en yakın kayak merkezlerinden olan bu güzel mekanı özellikle kış aylarında ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. 1700 metre yüksekliğe sahip Kartepe, Marmara Bölgesi’nin ikinci büyük dağıdır. Maşukiye kışın gezilecek yerler listenizde zirvede olmalı.

Marmara Bölgesi Kayak Yapılacak Yerler

# Aygır Deresi: Kartepe’nin yüksek kesimlerinden kaynağını bulan bu dere, zaman zaman şelale ve su birikintileri ile harika manzaralar oluşturuyor. Dere boyunca yürüyüş yaparak bu güzel manzara keyfini yaşamanızı tavsiye ederiz. Kendine güvenen arkadaşlar, buz gibi sulara sahip şelale diplerine dalış yapabilir. Dere kenarlarında alabalık tesisleri bulunuyor. Manzara eşliğinde, alabalık ziyafeti verebilirsiniz.

Demin kendine güvenen bir arkadaş vardı..
Nerede o?
O suya sen nasıl girdin?
Balık bizden gel kardeş. ?

# Maşukiye Yaylaları: Bölge doğal güzellikleri ile meşhur dedik ya. Bunların başında yaylalar geliyor. Fırsat bulursanız bu yaylalarda harika manzara eşliğinde yürüyüş yapmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.
Yayla isimlerini şöyle not düşelim;

  • Kuzu Yaylası
  • Kirazlı Yaylası
  • Çiğdem Yaylası
  • Soğucak Yaylası
  • Sultanpınar Yaylası
  • Dikmen Yaylası

# Sapanca Gölü: Maşukiye’ye çok yakın olan Sapanca Gölü bölgenin en güzel alanlarından biridir. Buraya kadar gelmişken uğramadan gitmeyin. Gölün kenarında bisiklet sürebilir, yürüyüş yapabilirsiniz. Alabalık yiyebilirsiniz diyeceğiz de, temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp sürmeyelim.

Maşukiye Tatil Yerleri

# Maşukiye Şömineli Bungalov Dağ Evleri: Bu maddeyi konaklama kısmı dışında, Maşukiye’de gezilecek yerlere de yazdık. Neden diyecekseniz, her aile bu dağ evlerinde kalmıyor/kalamıyor. Ama en azından bu evleri görmenizi tavsiye ederiz. Doğa içinde ahşaptan yapılmış bu şirin evler güzel bir manzara oluşturuyor.

Maşukiye Konaklama

Maşukiye Konaklama & Maşukiye Otelleri

Sapanca’ya 13, İzmit’e 36 ve İstanbul’a 129 km. uzaklıkta yer alan Maşukiye son dönemin en popüler yerlerinden. Muhteşem doğası ve lezzetleri ile ünlü olan bu mekan, özellikle İstanbul başta olmak üzere çevre illerden hafta sonları insan akınına uğrayan bölgelerin başında geliyor. Yemyeşil ormanlar ile kaplı olan Maşukiye yukarıda da bahsettiğimiz gibi serpme kahvaltısı ve alabalık çiftlikleri ile ünlü. Maşukiye ve çevresinde yer alan onlarca restoranda, doğa ile iç içe birbirinden güzel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. İçerisinde birçok ufak şelalenin yer aldığı restoranlar bölgesinde sabah saatlerinde serpme kahvaltı, öğleden sonra ise birbirinden lezzetli alabalıkları yiyebilirsiniz. Şimdi gelelim Maşukiye otel tavsiye bölümüne.

Elgarden Hotel & Residence

Maşukiye’deki alabalık restoranlarına yakın bir konumda yer alan 4 yıldızlı Elgarden Hotel & Residence bölgenin yeni otellerinden biri. Zaten bu yeniliği otelin her köşesinde hissediyorsunuz, her yer çok temiz. Otelin odaları ise gayet geniş, temiz ve estetik olarak da güzel. Otelin açık büfe kahvaltısı ise önce göze hitap ediyor. Kahvaltıda yok yok, ama olur da canınız mıhlama gibi bölgeye has bir şeyler de isterse görevli personele söylerseniz hemen yardımcı oluyorlar.

Adres: Maşukiye, Leyla Atakan Cd. D:No/43, 41250 Kartepe/Kocaeli
Telefon: (0262) 354 35 35

Elgarden Hotel ve Residence
Maşukiye’de bulunan bazı otel alternatifleri ise şöyle;

Motali Life Hotel

3 yıldızlı bu otel booking.com’da 10 üzerinden 8,8 gibi yüksek bir puan almış. Kartepe’nin eteklerine kurulu olan bu otelde ücretsiz wi-fi hizmeti de var. Otelde toplam 30 oda var. Bu yüzden odalar hızla tükenip fiyatlar artabiliyor. Normalde sabit bir tarifesi var ama oda sayısı azaldıkça fiyatlar yükselebilir.

Adres: Maşukiye Mah. Leyla Atakan Cd. No: 38, 41295 Kartepe/Kocaeli
Telefon: (0262) 354 22 70

Maşukiye Otel

My Green Boutique Hotel

Butik, ufak ama güzel bir tesis arayanlar My Green Boutique Hotel’e göz atabilirler. Toplam 26 odası bulunan bu ufak otel booking.com’da yapılan değerlendirmeler sonucunda 10 üzerinden 8,7 puana sahip. Otel fiyatları gecelik çift kişi için 300 TL civarından başlayıp yukarı doğru çıkıyor.

Adres: Maşukiye, Leyla Atakan Cd. No: 86, 41295 Kartepe/Kocaeli
Telefon: (0262) 333 22 22

Maşukiye Otelleri

Cevizdibi Hotel

Maşukiye’de yer alan bir diğer ufak otel Cevizdibi, booking.com’da 10 üzerinden 8,9 değerlendirme puanına sahip. Otelde toplam 18 adet oda var. Fiyatlar 300 TL ve üzerinde seyrediyor. Döneme göre bu fiyatların değişebileceğini unutmayın.

Adres: Masukiye Soğuksu Mah. Sapanca Yolu Cad. No: 826, 41100
Telefon: (0262) 354 36 68

Maşukiye Otelleri

The Green Park Kartepe Resort

Eğer Maşukiye’ye kış döneminde gelecekseniz ve kayak turizmi sizin için önemliyse, Maşukiye’ye 15 dakika uzaklıktaki Kartepe’nin zirvesinde yer alan 4 yıldızlı The Green Park Resort Kartepe adlı otele göz atabilirsiniz. Aynı zamanda Kartepe Kayak Merkezi’ni işleten otel de burası. Bölge kışın ayrı, yazın ayrı özelliğe sahip olduğu için her ikisini de denemenizi tavsiye ederiz.

Adres: Balaban, Kartepe Cd. No: 222, 41000 Kartepe/Kocaeli
Telefon: (0850) 502 7731

Kartepe Kayak Merkezi ve The Green Park Kartepe Resort hakkında kendi edindiğimiz tecrübeleri paylaştığımız yazı için sizi şöyle alabiliriz.

KARTEPE’YE GİTMEDEN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER (TIKLAYIN)

Kocaeli Gezilecek Yerler

Maşukiye Şömineli Bungalov Dağ Evleri

Bize soracak olursanız bölgenin en güzel konaklama mekanları şömineli dağ evleridir. Özellikle bahar aylarında akşam saatlerinde bölge soğuk oluyor. Şömine kenarında, unutulmayacak bir muhabbet ortamı sizi bekliyor. Denemelisiniz.

Diğer Oteller

Eğer Maşukiye’de gönlünüze göre otel bulamazsanız hemen yakın konumda yer alan Sapanca otellerine de göz atabilirsiniz. Maşukiye otel tavsiyesi olarak şu listeye de göz atabilirsiniz.

  • Lüks bir tesis arıyorsanız ilk önce Sapanca Gölü kenarındaki Richmond Nua Wellness Spa – Adult Only oteline göz atın.
  • Eğer otel içinde imkanlar daha iyi olsun, yer çok önemli değil derseniz de NG Sapanca Wellness & Convention otelini inceleyebilirsiniz.
  • Çok pahalı olmayan güzel bir tesis arıyorum derseniz de Lale Hotel’i inceleyebilirsiniz.

Maşukiye konaklama konusunda kısaca böyle. ‘Maşukiye’de nerede kalınır?’ diye düşünenler için Maşukiye otel tavsiyesi vermeye çalıştık. Umarız keyifli bir seyahat geçirirsiniz.

KOCAELİ GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Maşukiye’de Neler Yapılır?

# Serpme köy kahvaltısından bahsettik. Bunu geçiyoruz.

# Doğa yürüyüşü dedik. Bunu da notlar arasına almıştık.

# Piknik demeye gerek yok. Bölge mesire alanları ile dolu zaten. 🙂

# Meydanda ATV sürüşü yapabileceğiniz yerler fazlaca bulunuyor. Bu heyecanı yaşamalısınız.

# Ata binme deneyiminiz var mı? Bence burada deneyin. Hiç de tehlikeli değil. Her şey kontrol altında.

# Yemek konusunda alternatif çok. Ama her yerde alabalık varken neden alternatif arayasınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir