Kapat

Kosta Rika Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Costa Rica Gezi Rehberi

Muhtemelen birçoğumuz Kosta Rika diye bir ülkenin varlığından 1 Aralık 2001 günü haberdar olduk. Türkiye olarak tarihimizde ikinci kez katılacağımız Dünya Kupası öncesi yapılan kura çekiminde, Brezilya ve Çin’den sonra gruptaki üçüncü rakibimiz Kosta Rika olmuştu. Ve bütün memleket olarak dünyanın öteki ucunda, küçücük bir ülke olan Kosta Rika ile tanışmıştık.

Aradan geçen 10 küsür sene sonra Gezi Hocası olarak bu ülke topraklarını gezme şansını da yakaladık. Ve samimiyetle söylemek gerekirse böyle bir ülke beklemiyorduk. Kosta Rika tek kelimeyle “muhteşem” bir ülke.

Hakkında övgüler dizmeden önce şunu baştan söyleyelim. Kosta Rika, Orta Amerika’nın en pahalı ülkesi. Hele bir gezgin için epey pahalı. Ev kira fiyatları, genel konaklama, ulaşım gibi giderler cep yakıyor. Ama Kosta Rika halkı arasında zengin fakir ayrımı pek yok. Nüfusun büyük bölümü orta gelirli. Lüks içinde de yaşamıyorlar fakir de değiller.

Kosta Rika dünyanın en mutlu ülkeleri endeksinde hep zirveye oynuyor. Bu konuyla alakalı detaylı bir makalemizi yazının sonunda paylaşacağız. Ülke tam bir doğa cenneti. Topraklarının dörtte biri milli park. Yüz ölçümü Konya ilinden çok az büyük olmasına rağmen bitki ve hayvan çeşitliliği açısından dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Memleket olarak doğaya, yeşile, hayvanlara çok önem veriyorlar.

Doğusunda Karayiplere, batısında Büyük Okyanus’a uzanan toplamda bin kilometrenin üzerinde sahil şeridi bulunuyor ve yüzlerce plajı var. Ama hiçbir şekilde betonlaşma ve doğaya zarar verme durumu söz konusu değil. Ülke boydan boya yemyeşil. Costa Rica kelime anlamı olarak “zengin sahil” anlamına geliyor zaten.

Kış mevsimi yoktur, hep sıcaktır. Yağışlı ve yağışsız olarak iki dönem yaşıyorlar. Kosta Rika’ya ne zaman, hangi mevsimde gidilir gibi bir ayrım yapmayacağız. Kosta Rika’nın mevsim sıcaklıkları her sezon için seyahat ve konaklamaya uygun.

Kosta Rika kahvesi dünyanın en temiz içimli kahvesi olarak bilinir. Yani yetiştirilen çekirdeklerde küflenme, çürüme ya da böceklenme olanlar tamamen ayıklanıyor ve en temiz çekirdeklerden üretim yapılıyor. Her zaman aynı standartlar ve lezzet yakalanıyor.

Tarrazu ve Dota bölgeleri Kosta Rika kahvesinin başkenti sayılır. Bu bölgelerin kahveleri aroma, kıvam ve lezzet olarak oldukça yumuşak ve kalitelidir. Kosta Rika kahve çekirdeklerinin asiditesi düşük ve keskindir. Çiçeksi, baharatlı tadı ve fındığı andıran aroması ile Kosta Rika kahvesi Orta Amerika’nın en güzel içeceklerinden biridir.

Kosta Rikalılar Türk dizilerini ve Türkleri severler. Yabancılar için güvenli bir ülkedir. Yani pahalı bir yer olmasa insanın ayrılası gelmez buradan.

Tembel Hayvan

Kosta Rika Hakkında Genel Bilgiler

Kosta Rika’da gezilecek yerler kısmına geçmeden önce ülke hakkında genel bilgilere çok kısa bir göz atalım.

Kosta Rika Nerede? Nasıl Gidilir?
Kosta Rika, Orta Amerika’da Panama ve Nikaragua’nın ortasında yer alıyor. Batısı Pasifik, doğusu Atlantik Okyanusu ile çevrilidir.

Türkiye’den Kosta Rika’ya direkt yapılan uçuş bulunmuyor (2021). Avrupa ya da Güney Amerika aktarmalı seferler en uygun seçenekler. Ülkede dört tane uluslararası havalimanı var. Bunlardan en önemlisi başkent San José’deki Juan Santamaria Uluslararası Havalimanı. Ayrıca komşu ülkelerinden Kosta Rika’ya sık sık otobüs seferleri yapılıyor.

Kosta Rika Vizesi
Kosta Rika’da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 gün süreyle vizeden muaf durumdalar. Ama ülke girişinde çıkış bileti görmek isteyebilirler. Kosta Rika’dan başka bir yere ya da yakın ülkeler arasında ileride yapacağınız bir yolculuk bileti (Panama, Nikaragua gibi) olabilir. Uçak bileti, otobüs bileti farketmez. Hatta bir rezervasyon çıktısı götürseniz de yeterli olabilir. Kesin soracaklar diye bir şey yok ama tedbir amaçlı yanınızda bulunsa iyi olur. Her sınır görevlisi bir değil, başınız ağrımasın.

Kosta Rika Resmi Dili
Kosta Rika’nın resmi dili İspanyolca. Ülkenin eğitim seviyesi yüksek, konuşulan bazı yerel diller dışında İngilizce de Latin Amerika geneline göre daha yaygın durumda.

Kosta Rika Nüfusu
Kosta Rika’nın 2021 yılı itibariyle nüfusu yaklaşık 5 milyon 100 bin kişi. Bu sayının büyük bölümü başkent San Jose’de yaşıyor.

Kosta Rika Para Birimi
Kosta Rika’nın resmi parası Kosta Rika Kolonu (CRC).

Kosta Rika Ekonomisi
Kosta Rika istikrarlı bir ekonomiye sahip. Çalışma kolları genelde turizm, tarım ve elektronik ürün ihracatına dayalı. Nüfusun yarısından fazlası tarımla uğraşır. Özellikle kahve, süt, kakao ve muz üretiminde söz sahibi bir ülkedir.

Kosta Rika Kolonu

Kosta Rika Gezilecek Yerler

Kosta Rika gezilecek yerler listesine genelde başkent San Jose’de dahil ediliyor. Biz böylesine doğa harikası, eşsiz milli parklarla dolu bir ülkede San Jose’ye fazla vakit ayırmanız gerektiğini düşünmüyoruz. Şehrin tarihi yapıları olan bazı kilise, tiyatro ve müzeler haricinde özellikle görülmesi gereken bir yeri yok. Burayı Pasifik ve Atlantik sahilleri arasında geçiş yaparken kullanacağız bir konaklama ve dinlenme noktası olarak düşünseniz yeterli. Karayipleri gezdikten sonra başkente gelip, belki birkaç gün dinlenip Pasifik kıyılarına devam edebilirsiniz. San Jose’nin gezip görmek için en popüler mekanı tarihi bir mahalle olan Barrio Amon’dur. Onu da araya sıkıştırmış olalım. 😉

Kosta Rika San Jose Gezi Rehberi

Limon / Cahuita

Limon, Kosta Rika’nın Karayip sahillerindeki bir şehri, Cahuita ise buraya çok yakın konumda olan küçük bir kasaba. Panama’dan otobüs ile Kosta Rika’ya geçiş yapacaksanız Bocas del Toro üzerinden buraya kolayca ulaşabilirsiniz. Kasaba, Panama sınırına çok yakın.

Cahuita, içinde büyük bir milli park bulunduran, turistik kalabalığı fazla olmayan, sessiz, sakin, temiz bir kasaba. Sahil şeridinde bulunan Cahuita Milli Parkı saatlerce yürüyüş yapılabilecek bir yer. Park girişi ücretsiz, sizden sadece bağış talep ediyorlar. Ödeme zorunluluğu yok. Kosta Rika’da gördüğümüz, girişi ücretsiz olan tek park burası. O yüzden giderseniz kıymetini bilin. Diğer kasabalarda buradan çok daha vasat bölgeler için bile en az 15 dolar giriş ücreti ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Karayipler Gezilecek Yerler

Cahuita Milli Parkı’ndan içeri girdiğiniz andan itibaren dallardan dallara atlayan maymunlar ve onların çığlık sesleri size eşlik ediyor. Orman içerisinde çok fazla hayvan çeşidi var. Hatta vahşi hayvan türleri de var. Patika yoldan ve ahşap köprülerle belirlenmiş bölgelerin dışına çıkmazsanız sıkıntı yaşamazsınız. Bir tarafta Karayiplerin muhteşem maviliği, diğer tarafta ormanın ihtişamı büyülüyor insanı. En güzel özelliklerinden birisi de insan kalabalığı yok.

Buraya yakın yerlerde farklı köyler de var ama Cahuita aralarında en iyisi gibi duruyor. Konaklama ve yemek için alternatif mekanları var.

Kosta Rika Cahuita Milli ParkıKosta Rika Gezi Fotoğrafları

Tortuguero Milli Parkı (Parque Nacional Tortuguero)

Kosta Rika’nın Karayip sahillerindeki bir diğer milli parkı. Cahuita, Panama sınırına yakındı, burası ise Nikaragua sınırına yakın. Bu bölgeye karayolu ile gidemiyorsunuz. Bot ya da havayolu seçenekleri var.

Tortuguero kaplumbağa anlamına geliyor. Bu parkın en büyük özelliği Temmuz – Ekim ayları arasında yumurtlamak için buradaki plajlara akın eden yüzlerce deniz kaplumbağası olması. Tortuguero parkının içinden nehir kolları geçtiği için parkı gezmenin en iyi yolu botla yapılan turlara katılmak.

Tortuguero Kosta Rika Gezisi

Corcovado Ulusal Parkı (Corcovado National Park)

Burası Kosta Rika’nın Pasifik sahilinde bulunan milli parklardan biri. 400 km²’den fazla bir alanı kaplayan devasa bir park. Puma, jaguar gibi hayvanlar dahil çok fazla vahşi hayvan çeşitliliği barındırıyor. Parkın atmosferi Jurassic Park’ı çok andırıyor.

Ama bu park bir gezgin için uçuk derecede pahalıya mal olur. Burayı gezmek için en az 2-3 gün ayırmanız gerekiyor. Giriş ücretli ve rehbersiz girilmiyor. Günlük sadece 15 dolar giriş bileti (2020) masrafı var. Bunun yanında rehber ücreti, konaklama, yemek gibi giderlerle bu park ziyaretinin maliyeti 3-5 gün için 300 doları geçebilir. Park ne kadar büyük ve etkileyici olsa da fiyat anlamında gezginleri cezbetmiyor.

Corcovado Ulusal Parkı Gezisi

La Fortuna / Arenal Volkanı Ulusal Parkı

La Fortuna isimli bu küçük turistik kasaba yine bir milli park kenarında bulunuyor. Park içerisinde aktif bir yanardağ olan Arenal Volkanı, Arenal Gölü, Venado Mağaraları ve bazı termal tesisler var. Yanardağ aktif olduğu için tırmanış yapılmıyor. Park girişi 15 dolar (2020). Kosta Rika’daki diğer ulusal parkları düşününce bu parkın 15 dolara değecek biz özelliği pek yok. Yürüyüş parkurları ve çok fazla bitki çeşitliliği mevcut.

Bu arada Kosta Rika ulusal parklarında yüzlerce yıllık, ihtişamlı, devasa ağaçlar görüyorsunuz. Çok büyük ve karmaşık bir yapıya sahipler. İzleyenleriniz bilir, Avatar filminde görsel olarak muhteşem bazı ağaçlar vardı. James Cameron’ın Avatar filmindeki ağaçları bu parklardan etkilenerek oluşturduğu söyleniyor ama doğruluk payını bilemiyoruz.

Costa Rica Tatil Rehberi

Quepos / Manuel Antonio Ulusal Parkı

Pasifik sahilindeki turistik kasabalardan biri de Quepos. Manuel Antonio Ulusal Parkı ise Quespos merkeze birkaç kilometre uzaklıkta. Park etrafında da konaklanacak yerler mevcut ama Quespos merkeze göre daha pahalı. Quespos’un doğallığı hiç bozulmamış plajları ve saatlerce yürüyebileceğiniz bir sahil şeridi var. Manuel Antonio parkına girmek isterseniz giriş 18 dolar (2020).

Kosta Rika Nasıl Bir Yer

Monteverde

Gezginlerin yoğunlukta olduğu bir başka kasaba. Etrafında birkaç milli park bulunuyor. Hepsine giriş ücretli. Fiyatlar yine 14 dolar civarından başlayıp artıyor. En popüler olanlarından biri Santa Elena Bulut Ormanı. Orman içerisinde farklı yürüyüş rotaları var. Tüm gününüzü geçirebileceğiniz kadar uzun rotalar. Görsel olarak harika ve görkemli bir orman. Burada fazla hayvan çeşidi görmek istiyorsanız rehber tutmanız gerekiyor. Ama tabi fiyatlar yine uçuk. Bölgeyi rehbersiz kendi başınıza da gezebiliyorsunuz.

Bölgede ayrıca içinde çok sayıda asma köprülerin olduğu Sky Adventures Parkı var. Bu parkta havada halatlar üzerine kurulu bazı adreanlin parkurları var. Buradaki turlara katılıp biraz heyecan yaşayabiliyorsunuz.

Kosta Rika Resimleri

Biz size Kosta Rika’daki popüler bölgelerin sadece bazılarını sayabildik. Daha bunun dışında onlarca park, doğal yaşam alanı, koruma altında olan bölgeler bulunuyor. Ama maalesef bu ziyaretler için cüzdanın biraz şişik olması gerekiyor. Çünkü Kosta Rika bu anlamda pek insaflı bir ülke değil. Ulaşım ve park giriş ücretleri hep yüksek. Yukarıda belirttiğimiz gibi biz Cahuita Ulusal Parkı dışında ücretsiz giriş yapılan bir bölgesini göremedik. Belki siz bulursunuz. Denk gelirseniz yorumlarda belirtin herkes faydalansın.

İşinizi kolaylaştırması açısından Kosta Rika’nın milli park haritasını buraya iliştiriyoruz.

Kosta Rika Milli Parklar Haritası

DÜNYANIN EN MUTLU ÜLKESİ.. KOSTA RİKA.. (TIKLAYIN)

Küçük Bir Anekdot
(Kosta Rika halkının dini nedir?) Kosta Rika nüfusunun yüzde 90’a yakın bölümü Hristiyan’dır. Ülkedeki Müslüman sayısı ise çok çok azdır. Resmi olmayan tahmini rakamlara göre 1000-1500 kişi civarında. Buna rağmen başkent San Jose’de Müslümanlar tarafından kullanılan Ömer Mescidi (Mezquita de Omar) adında bir İslam merkezi bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir