Kapat
Güney Amerika Kadınları

Yasal ve idari olarak iki başkenti olan Bolivya’nın idari başkenti, yani yönetildiği şehir La Paz. Hani biz de Ankara-İstanbul arasında böyle bir paylaşım yapsak fena olmaz. Yurt dışında nereye gitseniz insanlar başkenti İstanbul zannediyor zaten. Bolivya hiç gocunmamış, iki başkentimiz var diye mevzuyu kapatmış.

La Paz 3600 metreye kurulmuş bir şehir ve bu yükseklikte hava inceldiği için ilk günlerde çabuk yoruluyorsunuz. Zaten yokuşlarla dolu olan şehirde koştur koştur merdiven çıkmaya falan çalışmayın fena tıkanırsınız uyaralım. Aslında La Paz öyle enteresan bir şehir ki gezilmesi gereken yerleri liste yapmadan sadece şehri gezseniz 2 gün ağzınız açık gezerseniz. Bolivya’da bizim favori şehrimiz Sucre olsa da, La Paz gezginlerin en sevdiği şehirlerden birisi.


Milli maçlar sırasında bu şehre gelen deplasman takımlarının nefessizlikten hayatı kayıyor. (:

La Paz Gezilecek Yerler

La Paz popülerlik anlamında çok duyduğunuz bir şehir değil belki ama gittiğinizde size epey bir gezi anısı bırakacak bir yer. La Paz’da kaldığınız hostellerde bazen kolu bacağı sargıda gezginler görüyorsunuz mesela. Şehirde sürekli adam dövüyorlar diye düşünmeyin. Macera arayan gezginler Bolivya Ölüm Yolu denilen yerde bisiklet ve motorlarıyla kendi canlarına okuyorlar.

Bolivya Ölüm Yolu (Death Road – El Camino de la Muerte)

La Paz şehrine bağlı Yungas’ta (Camino a Los Yungas) bulunan bu yol dünyanın en tehlikeli yolu olarak gösteriliyor. Yungas yolu 3600 metre yükseklikte (4500 m.’ye kadar çıkıyor), 64 km. uzunluğunda, 3 metre genişliğinde ve kenarlarında bariyer olmayan bir yol. Özellikle heyecan arayan bisiklet ve motosiklet tutkunlarının liste başı olan bu yolda, yılda 300’e yakın insan ölüyormuş. Yan yana iki aracın sığamayacağı kadar dar olan yol aynı zamanda virajlarla dolu. Bu yola bir de sis çökünce kimine göre korkunç, kimine göre macera dolu bir ortam oluşuyor.

And dağları eteklerinde ve Amazon kıyısında olmasıyla da görsel olarak muhteşem bir yer. La Paz’dan satın alacağınız bisiklet ve motosiklet turlarıyla buradaki gezilere katılabiliyorsunuz. Bunca tehlikeye rağmen gidip görülmeye değer mi? Evet kesinlikle değer! Zaten adrenalin hastası biriyseniz sizi kimse buradan uzak tutamaz o ayrı konu ama bisikletinizi alıp efendi efendi de gidip burayı gezebilirsiniz. İlla gidip kendinizi uçurumlardan atmanıza gerek yok. 4-5 saat süren bisiklet turlarında sürekli yokuş aşağı indiğiniz için fazla zorlanmazsınız. Manzara muhteşem ama mutlaka dikkatli olmalısınız. Sadece ölüm riski değil burada kolunu bacağını kıran gezgin sayısı da çok fazla.

Yolun tamamı aynı değil elbette ama diyelim ki yolun çok dar bir noktasında iki araç karşı karşıya gelirse sıkıntı büyük. Böyle bir durumda yapacağınız iki şey var. Birincisi, biliyorsanız Ayetel Kürsi, bilmiyorsanız 3 İhlas 1 Fatiha okuyorsunuz. 😀 Sonrasında ise usta şoförlüğünüzü konuşturmanız gerekiyor. Yolun özellikle viraj kesimlerinde ve bazı noktalarında geniş alanlar oluyor. Genişlik dediğimiz 2 araç mesafesi kadar yerler. Buraya kadar bu sırat köprüsünü geri geri gitmek durumunda kalıyorsunuz. Sağ salim geçtiniz geçtiniz, yoksa kalan sağlar ölenle ölünmez deyip yola devam ediyorlar. 😉


Bu yolun Türkiye’deki muadili ise D915-Bayburt yolu. İsterseniz önce orada kendinizi bir tecrübe edin.

Plaza San Francisco (San Francisco Meydanı) ve Plaza Murillo (Murillo Meydanı)

San Francisco Meydanı, hemen yanındaki Murillo Meydanı ile şehrin tam merkezi ve en hareketli yeri. Bu iki meydan çok sık şekilde hükümet karşıtı protestolara sahne oluyor. Bunun yanından her türlü mitingi, gösterisi, kutlaması, konseri ne varsa burada yapılıyor. Tarihi dokusu çok etkileyici bir meydan. Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Hükümet Binası’nın yanında La Paz’ın en iyi sokakları, müzeleri, restoranları hep bu civarda. Ayrıca ziyaret etmeniz gereken, müthiş bir mimariye sahip La Paz Katedrali (Cathedral Basilica of Our Lady of Peace) bu meydanda yer alıyor. La Paz’ın en ünlü sokaklarından Calle Jaen’de Murillo Meydanı’na yürüme mesafesinde.

Bu meydan civarında ziyaret edebileceğiniz diğer yerler;

  • Sagarnaga Caddesi – En yoğun turistik mağazaların olduğu cadde burası.
  • Museo Nacional de Etnografía y Folklore (Etnografya Müzesi)
  • Museo de Coca (Coca Müzesi) – Kolanın ve kokainin ham maddesi olan koka bitkisi ile ilgili her şeyi öğrenebileceğiniz ufak bir müze.
  • Plaza Avaroa (Avaroa Meydanı)
  • Plaza Espana (Espana Meydanı)
  • Calle Comercio (Comercio Sokağı)
  • Mercado Negro

Ayrıca La Paz’ın merkezi yerlerinden Guachalla Caddesi’nde büyük bir cami bulunuyor. İsmi Selam Mescidi (Islam Bolivia Mezquita As-Salam). Şehirde birkaç tane de Türk Restoranı mevcut.

Mercado de Las Brujas (Cadılar Çarşısı / The Witches’ Market)

Burası Bolivya’daki en sıra dışı yerlerden biri. Kültürleri, gelenek-göreneklerinin yanında Bolivyalıların hem dini hem batıl inanışları da çok yüksek. Bu pazarda her türden büyü yapmak için ilaçlar, hayvan heykelleri, şifalı otlar, büyücülükle ilgili milyon çeşit materyal bulunuyor. En rahatsız edici olanı ise anne karnından çıkartılıp kurutulan ve büyü yapmak için kullanılan lama ceninleri. Burada bir dükkana girip derdinizi anlatıyorsunuz, onlarda derdinize derman olacak büyüyü hazırlayıveriyorlar. Zenginlik, şan şöhret arayan mı dersiniz, cinsel gücü artırıcı ilaç peşinde koşanlar mı ararsınız, sevdiğini kendine bağlamaya çalışan mı! İnsanlarımıza çok yabancı şeyler değil aslında. Biz bu işleri biraz gizli gizli merdiven altı halletmeye çalışıyoruz, Bolivyalılar direkt halka açık pazar kurmuşlar. Burada gezerken kendinize dikkat etmeniz iyi olur. Diyelim ki Kapalıçarşı’da gezerken esnaflarla kötü bir tartışmaya girdiniz. Orada başınıza gelecek en fena şey biraz dayak yersiniz, 3-5 güne atlatırsınız belki. Ama Cadı Pazarı’nda esnaflarla aranızı bozdunuz diyelim. Size bir büyü yaparlar ki hayatınız kayar ömür boyu lanetli gezersiniz Allah muhafaza. (:

20 senedir Fenerbahçe’yi Kadıköy’de yenemeyen Galatasaray şuraya iki yöneticisini gönderse iş tamam ama akıl edemediler bir türlü.

La Paz’ın yanında dağ yamaçlarına kurulmuş çok yüksekte kalan, şehrin El Alto denilen bir bölümü yer alıyor. Bu pazarın bir benzeri de El Alto şehrinde “Şamanlar Pazarı” adı altında bulunuyor ama çok yüksek bir bölgede olduğu için turistler tarafından tercih edilmiyor. La Paz ile El Alto arasında kilometrelerce uzunlukta bir teleferik hattı mevcut. Mi Teleferico. El Alto’ya geçmek isterseniz bu teleferiği kullanarak hayatınızda yapıp yapabileceğiniz en uzun teleferik yolculuğuna hazır olun.


El Alto tepesinden şehri izlediğinizde sanki başka bir gezegendeymiş gibi bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz. Hani Mars’a kurulan ilk kolonide misiniz yoksa dünyada bir şehirde misiniz belli değil. Şu resme bakarsanız ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılacak sanırız.

Ay Vadisi (Valle de la Luna)

Bu bölge La Paz’a 10 km. mesafede, farklı türdeki kayaların ilginç görüntüler oluşturduğu Kapadokya’ya benzeyen bir yer. Buradaki Ay Vadisi ile Uyuni şehrinde bulunan Ay Vadisi isimli çöl aynı yer değil yalnız onu söyleyelim. İkisinin ismi de Valle de la Luna (Ay Vadisi) olduğu için karıştırabilirsiniz. La Paz’da bulunan Ay Vadisi, eskiden oluşan bazı volkanik hareketler sonucu yüzeye çıkan kayaların daha sonra erozyona uğraması ve aşınması ile enteresan bir yer halini almış. Toplamda 100 km² bir zemini kaplayan bu kayalık bölgenin birkaç km²’lik kısmı turistlere açık vaziyette.

Tiwanaku (Tiahuanaco veya Tiahuanacu)

Titicaca Gölü yakınlarında bulunan, La Paz’a 70 km. mesafedeki binlerce yıllık bu tarihi şehir, İnka öncesi döneme ait çok önemli kalıntılar barındırıyor. İnkalar, zamanın en güçlü devletlerinden biri olan Tiwanaku Devleti’ne ev sahipliği yaptığı düşünülen bu topraklara geldikleri zaman çoktan terk edilmiş olduğunu görmüşler. Ve bu medeniyet hakkında pek çok şey hala gizemini koruyor. Ama bugün de arkeologlar tarafından bölgede yoğun bir çalışma sürdürülerek geçmişe ışık tutulmaya çalışılıyor.


Daha önce Titicaca Gölü kenarında olan Tiwanaku, suların çekilmesiyle gölün 20 km. uzağında kalmış. Burayı ziyaret ederek İnkalardan önce Andlara hükmeden Tiwanaku Devleti kalıntılarını görme şansını yakalayabilirsiniz.

La Paz, hem coğrafi özellikler bakımından, hem şehirleşme bakımından oldukça farklı bir şehir. Bu şehre geldiğiniz ilk gün kendinizi yormayın, önce havaya alışın. Yolların kötülüğüne ve halkın sefaletine öyle veya böyle zaten alışırsınız. Bolivyalılar fakir ama gerçekten çok gururlu ve sıcak insanlar. Hem siyasi ve idari olarak çok kötü günler yaşamışlar, hem de zorlu bir coğrafyada sıkışıp kalmışlar. Her şeye rağmen duygularıyla hareket eden harika insanlar.

BOLİVYA GEZİ REHBERİ VE GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Bunu laf olsun diye söylemiyoruz bu arada. Dünyanın en duygusal milleti anketlerinde her zaman zirveye oynuyorlar.

Bu güzel ülkeyle alakalı ayrıca tavsiye ettiğimiz bir yazımız daha var.

ŞİLİ’DEN BOLİVYA’YA ÇÖL YOLCULUĞU (TIKLAYIN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir