Kapat
Londra Nasıl Bir Yer

İngiltere’nin başkenti Londra dünyanın en çok turist çeken kentlerinden biri. Yüzlerce yıllık görkemli İngiltere tarihinin en önemli merkezlerini bünyesinde barındıran Londra, Avrupa’nın da kalbi sayılabilecek bir şehir. Sahip olduğu şatoları, kaleleri, sarayları, parkları, köprüleri, müzeleri, sanat galerileri, doğal ve tarihi diğer yerleri ile gezmekle kolay kolay bitiremeyeceğiniz bir kent.

Londra her ne kadar bir metropol olsa da çok büyük yeşil alanlara sahip. Dört mevsim bulutlarla kaplı olan gökyüzü nedeniyle şehrin her daim gri bir havası var ama beton yığını bir kent demek Londra’ya haksızlık olur. Ayrıca Thames Nehri’nin oluşturduğu güzel atmosfer de işin içine girince, Londra gezerken çok keyif alınan bir yer haline geliyor.

İyi tarafından bakarsak Londra’da şehri gezmek oldukça kolay, çünkü muhteşem bir metro ağı var. 1863 yılından beri kullanılan Londra Metrosu dünyanın en eski yeraltı ulaşım sistemi olarak biliniyor. Metro ile Londra’da ulaşamayacağınız yer yok. Madalyonun kötü tarafı ise Londra Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri. İngiliz Sterlini’nin de dünyanın en değerli para birimlerinden biri olduğunu düşünürsek, Londra gezi bütçesi biz Türkler için otomatikman epey yüksek oluyor.

Londra’da gezilecek yerler nereler? Londra’nın en görkemli sarayları, en güzel parkları, en iyi müzeleri hangileri? Hepsine değineceğiz. Ama öncesinde çok kısa olarak Londra hakkında birkaç genel bilgi verelim.

Londra Gezi Rehberi & Londra Hakkında Kısa Bilgiler

# Londra Nerede? İngiltere’nin başkenti olan Londra, Büyük Britanya’nın güneydoğu kıyısında bulunuyor.

# Londra İçin Vize Gerekli mi? Evet, Londra’ya gitmek için İngiltere vizesi almanız gerekiyor.

# Londra’da Hangi Para Birimi Kullanılıyor? Londra’da İngiltere para birimi olan İngiliz Sterlini (Pound) kullanılıyor.

# Londra Güvenli mi? Londra genel olarak oldukça güvenli bir şehir. Yaşanabilecek olası kapkaç ya da hırsızlık olayları Avrupa’daki diğer büyük şehirlere göre minimum düzeyde sayılır.

# Londra’ya Ulaşım Nasıl Sağlanıyor? Londra sınırları içerisinde küçük, büyük birçok havalimanı var. Bunlardan özellikle 5 tanesi sivil uçuşlarda yoğun şekilde aktif olarak kullanılıyor. İstanbul’dan Londra’daki bu havaalanlarına aktarmasız şekilde giden çok sayıda uçuş bulabilirsiniz. Ayrıca Avrupa’nın birçok büyük şehrinden tren ile Londra’ya ulaşmak da mümkün.

# Londra’ya Ne Zaman, Hangi Mevsimde Gidilir? İngiltere genel olarak kapalı ve gri havası, sürekli yağan yağmuru ile ünlüdür. Londra da kısmen öyle sayılır. Yılın büyük bölümü kapalı hava söz konusudur. Hele kışın güneş görmek zordur. Londra’ya gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve yaz sezonu diyebiliriz. Mart sonu ile Ağustos sonu arası ideal.

# Londra Şehir İçi Ulaşım Nasıl? Londra toplu taşıma anlamında aşmış bir şehir. Metro ağı zaten anlatılmaz yaşanır düzeyde. Londra’da araba kiralamanıza ya da taksi tutmanıza gerek yok. Metro ile şehrin tamamını rahatça dolaşabilirsiniz. Ayrıca Londra’nın meşhur çift katlı kırmızı otobüslerini kullanabilir, özel firmalara ait “Londra Turu” yapan üstü açık otobüslere de (hop on hop off tour) binebilirsiniz. Thames Nehri üzerinde sefer yapan çok sayıda tekne turu da var. Bu teknelerle şehrin birçok turistik yerine ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehirde toplu taşıma araçlarını kullanmak için bizdeki mavi kart uygulamasına benzer Oyster Card ve Travelcard seçenekleri mevcut. Bu kartlardan temin ederseniz avantajınıza olur.

Oyster Card fiyatları, kullanım şartları ve diğer tüm detaylar için ➜ tıklayın.
London Travelcard fiyatları, kullanım şartları ve diğer tüm detaylar için ➜ tıklayın.

Şimdi Londra’da gezilecek en güzel yerler listesine dönelim. Londra büyük bir şehir olsa da gezip görülmesi gereken yerlerin geneli merkezi konumda, Westminster ve çevresinde yer alıyor. Hemen aşağıda gördüğünüz Londra gezilecek yerler haritası (Londra turistik harita), Londra gezi noktalarını kaba hatlarıyla gözünüzde canlandırmanıza yardımcı olacaktır.

Londra’da genel bir turistik gezi için 5-6 gün yeterli olur diye düşünüyoruz. Ama haftalarca da kalsanız Londra’da sıkılma ihtimaliniz pek yok.

Londra Turistik Yerler

Westminster Sarayı ve Big Ben (Elizabeth Kulesi)

Westminster Sarayı yani Parlamento Binası, Londra’nın simgesi olmuş yerlerden biri. Sarayın hemen bitişiğinde ise ünlü saat kulesi Big Ben var.

Westminster Sarayı, Londra’nın Westminster semtinde Thames Nehri’nin kuzey kesiminde yer alıyor. Bu bina 11. yy’da İngiltere Kraliyet Ailesi adına inşa edilmiş bir yapı. Sarayın ilk şekli bugünkü halinden oldukça farklıymış. 1512 ve 1834 yıllarında yaşanan iki büyük yangın felaketi ile Westminster Sarayı büyük ölçüde hasar görmüş. Sonrasında yapılan geniş çaplı restorasyon çalışmaları ile bina günümüzdeki görkemli şeklini almış. Zamanında İngiltere Parlamentosu ve Adalet Divanı olarak kullanılan sarayda aynı zamanda Avam Kamarası ve Lordlar Kamarası da toplanıyormuş.

Binden fazla odası bulunan Westminster Sarayı’nın bir ucunda Londra Saat Kulesi olarak ünlenen Big Ben, diğer ucunda ise Victoria Kulesi yer alıyor. Yaklaşık 96 metre yüksekliğindeki Big Ben’in (Elizabeth Kulesi) üzerinde 13 ton ağırlığında, sesi kilometrelerce uzaktan duyulan devasa bir çan var.

Westminster Sarayı ve Londra Saat Kulesi, Londra gezilecek yerler listesinin üst sıralarında olması gereken mekanlardan.

Westminster Sarayı giriş ücretlerini ve Westminster Sarayı ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Londra Elizabeth Kulesi

Tower Bridge (Kule Köprüsü)

İngiltere’nin en ikonik yerlerinden biri de hiç şüphesi Tower Bridge (Kule Köprüsü). Birçok Hollywood filminden de aşina olduğumuz Tower Bridge, açılır kapanır baskül tipi köprüler içinde dünyada en meşhur olanı. Köprü, Londra Kulesi’ne çok yakın konumda, Thames Nehri üzerinde bulunuyor ve Londra’nın iki kıyısını birleştiriyor. Burası London Bridge (Londra Köprüsü) ile çok karıştırılan bir yer. Aşağıda fotoğrafını gördüğünüz ve Londra’nın en popüler mekanlarından biri olan Tower Bridge ayrı, London Bridge ise ayrı bir köprü. Bunu hatırlatmış olalım.

Tower Bridge’in inşaatına 1886 yılında başlanmış. 8 yıl süren çalışmalar sonucu köprü 1894’de faaliyete geçmiş. 65 metre yüksekliğindeki Tower Bridge’in yapımında 11 bin ton çelik kullanılmış. Yapıldığı dönem bir mühendislik harikası olarak kabul edilen köprü hidrolik sistemle açılır kapanır özellikteymiş. Fakat günümüzde hidrolik sistem yerini elektrikli sisteme bırakmış.

Tower Bridge (Kule Köprüsü) hem araç hem de yaya trafiğine açık. İki ucunda bulunan kulelerde ise köprünün tarihine ait sergiler yer alıyor. Ayrıca kuleler arasındaki cam yürüyüş yolunun harika bir manzarası var. Tabi bu kısımları ziyaret ücretli.

Tower Bridge giriş ücretlerini ve Tower Bridge ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Londra Köprüsü

London Eye

135 metre yüksekliğe sahip devasa bir dönme dolap olan London Eye, Londra’nın en popüler turistik mekanlarından. London Eye, Thames Nehri kıyısında ve yine Westminster Sarayı’na çok yakın bir bölgede bulunuyor.

2000 yılında hizmete açılan dönme dolap, Londra şehrinin her ilçesini temsil edecek şekilde 32 kapsüllü olarak tasarlanmış. Bu kapsüllerden her biri 20-25 kişi sığabilecek kadar büyük. Londra’nın harika panoramik manzarasını izleyebileceğiniz bu dönme dolabın bir turu yaklaşık yarım saat kadar sürüyor. Tur sonrası bir de Londra hakkında kısa bir 4D film gösterimi yapılıyor. London Eye, Londra’nın en meşhur ve en çok ziyaret edilen turistik noktalarından biri fakat giriş fiyatları biraz tuzlu.

London Eye giriş ücretlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

London Eye

Westminster Abbey (Westminster Manastırı)

960 yılında inşa edilen ve bin yılı aşkın süredir ayakta olan bu muhteşem yapı daha çok Kraliyet Ailesi’nin düğünlerine, taç giyme törenlerine ve dini seromonilere ev sahipliği yapıyor. Hatta birçoğunuzun hatırladığını tahmin ettiğimiz, İngiltere Prensi William ve eşi Kate Middleton’ın düğün töreni de burada yapılmıştı. Canlı yayınlanan bu düğün dünyada izlenme rekorları kırmıştı.

Manastırın içinde ayrıca çok ünlü insanların mezarları da bulunuyor. Darwin ve Newton gibi dünya tarihine damgası vurmuş bilim adamları, I. Elizabeth, II. Richard, III. Henry gibi kral ve kraliçeler, çeşitli şairler ve yazarlar burada gömülü. 1997’de ölen Prenses Diana’nın cenaze töreni de burada yapılmıştı. Londra’da gezilecek turistik yerler listenize Westminster Abbey’i mutlaka ekleyin deriz.

Westminster Abbey (Westminster Manastırı) giriş ücretlerini ve Westminster Abbey ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Westminster Manastırı Londra

Buckingham Palace (Buckingham Sarayı)

Burası 1837’den beri İngiliz Kraliyet Ailesi’nin Londra’daki ikamet merkezi. Bir bakıma İngiltere’nin Beyaz Saray’ı diyebiliriz. Aslında bu sarayı 18. yüzyıl başlarında Westminster Dükü kendine özel bir malikane olarak yaptırmış. Yaklaşık 150 yıl kadar da özel mülk olarak kalmış. Fakat daha sonra zamanla büyütülüp genişletilmiş ve 1837’de Kraliçe Victoria’nın tahta çıkışıyla kraliyet merkezine dönüşmüş.

Buckingham Sarayı birçok savaş görüp geçirmiş, bombalamalara maruz kalmış, bazı kısımları yıkılıp yeniden inşa edilmiş bir mekan. Şu anda içerisinde 775 oda bulunuyor. Fakat hali hazırda Kraliyet Ailesi’nin kullandığı bir ev olduğu için tamamını değil kısıtlı bir bölümünü gezebiliyorsunuz. Ayrıca Buckingham Sarayı sadece yaz sezonlarında birkaç ay ziyarete açık. Diğer dönemlerde ziyaretçi alımına kapalı durumda.

Buckingham Palace’ın en çok ilgi gören olayı ise nöbetçi asker değişim törenidir. Öğle saatlerinde sarayın önünde yapılan bu görkemli asker değişim törenine (changing of the guard) çok kalabalık bir insan topluluğu eşlik eder. Eğer Londra gezi rehberinize Buckingham Palace’ı eklerseniz, ziyaret saatlerinizi nöbetçi asker değişim törenine denk getirmeye çalışın. Saray yine Westminster semtinde, tam merkezi bir konumda bulunuyor.

Buckingham Palace giriş ücretlerini ve Buckingham Palace ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Buckingham Palace nöbetçi asker değişim töreni (changing the guard) saatleri için ➜ tıklayın.

Buckingham Palace Tören

British Museum

Burası dünyanın en eski ve en prestijli müzelerinden biri. 1700’lü yılların ortasında kurulan British Museum’da dünyanın dört bir köşesinden getirilen milyonlarca tarihi eser sergileniyor. Antik Yunan döneminden Roma İmparatorluğu’na, Eski Mısır medeniyetlerinden günümüz sanat eserlerine kadar aklınıza gelebilecek her döneme ait somut kültür ögelerini burada görebiliyorsunuz. British Museum içinde insanlık tarihini barınıyor desek yeridir.

Londra’nın en önemli ziyaret noktalarından biri olan British Museum’da görülecek eserlerin listesi sayılamayacak kadar çok. Ayrıca Londra’da devlete bağlı tüm müzelerde olduğu gibi British Museum’a giriş de ücretsiz. Tottenham Court Road metro istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesinde olan British Museum’u Londra’da görülmesi gereken yerler listenize muhakkak ekleyin. Bu arada müzeyi hakkıyla gezmek için 1-2 saat yeterli değil, en az yarım gününüzü ayırmanız iyi olur.

British Museum ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Londra'da Gezilecek Yerler

Londra’da Gezebileceğiniz Diğer Önemli Müzelerden Bazıları;

# Tate Modern: Ulusal ve uluslararası modern sanat eserlerinin sergilendiği, İngiltere’nin en önemli müzelerinden biri. Thames Nehri kıyısında, Millennium Köprüsü’nün yanında bulunuyor. Giriş ücretsiz.

# Victoria ve Albert Müzesi (V&A): 1852 yılında kurulan bu müze 5 bin yıllık bir sanat koleksiyonuna sahip ve içerisinde milyonlarca parça eser sergileniyor. V&A Müzesi, Chelsea bölgesinin South Kensington kısmında bulunuyor. Giriş ücretsiz.

# Ulusal Galeri (National Gallery): Trafalgar Meydanı’nda yer alan Ulusal Galeri’de çok özel tablolar sergileniyor. Bu tabloların içinde Leonardo da Vinci’den Van Gogh’a kadar dünyaca ünlü ressamların eserleri yer alıyor. Resim sanatına ilgisi olanların mutlaka görmesi gereken yerlerden. National Gallery’e giriş ücretsiz.

# Sherlock Holmes Müzesi: Burası Arthur Conan Doyle’un kitaplarının baş kahramanı olan, dünyaca ünlü dedektif Sherlock Holmes’un Londra’daki evi. Evi derken, Sherlock Holmes gerçekte var olan birisi değil ve burada yaşamışlığı da yok elbette. Burası sadece Sherlock Holmes kitaplarına uygun olarak dizayn edilmiş normal bir ev desek daha doğru olur. Sherlock Holmes eserlerinin sergilendiği bu müze ev 221B Baker Sokağı’nda yer alıyor.

Sherlock Holmes Müzesi giriş ücretlerini ve Sherlock Holmes Müzesi ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

# Madame Tussauds Müzesi (Madame Tussauds London): İstanbul dahil dünyanın pek çok şehrinde bulunan Madame Tussauds Balmumu Heykel Müzesi’nin bir şubesi de Londra’da yer alıyor. Müzede başta İngiltere’nin önemli insanları olmak üzere dünyaca ünlü kişilerin birebir balmumu heykelleri sergileniyor. Müze içinde Mustafa Kemal Atatürk’ün balmumu heykelini de görebilirsiniz.

Madame Tussauds Müzesi giriş ücretlerini ve Madame Tussauds Müzesi ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

# Doğa Tarihi Müzesi / Doğal Tarih Müzesi (Natural History Museum): Şehrin en büyük müzelerinden olan Londra Doğal Tarih Müzesi bitki bilimi, böcek bilimi, mineral bilimi, fosil bilimi ve hayvan bilimine dair yaklaşık 80 milyon ürünün sergilendiği eşsiz bir mekan. Bunların içinde nesli tükenmiş birçok canlı örneği de bulunuyor. Londra’nın gezilecek en güzel yerlerinden biri olduğuna hiç şüphe yok. Natural History Museum’a giriş ücretsiz.

# London Science Museum (Bilim Müzesi): Bilim ve teknoloji meraklılarına hitap eden, 300 binden fazla eserin sergilendiği harika bir müze. Exhibition Caddesi’nde bulunan Londra Bilim Müzesi’ne giriş ücretsiz.

LONDRA’DA GEZİLECEK MÜZELER (TIKLAYIN)

Londra'nın En Güzel Müzeleri

Tower of London (Londra Kulesi / Londra Kalesi)

Thames Nehri’nin kuzey kıyısında yer alan bir diğer tarihi mekan Londra Kalesi. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan bu kale hem Kraliyet Sarayı hem de saray suçlularının tutulduğu bir hapishane olarak tasarlanmış. Londra Kalesi’nin en eski ve en meşhur bölümü olan Beyaz Kule, 1078 yılında Kral I. William tarafından inşa ettirilmiş. Sonraki yüzyıllarda birçok ekleme ve yenileme ile kale günümüzdeki haline gelmiş. Tower of London şu anda kraliyet mücevherlerinin sergilendiği bir müze olarak hizmet veriyor. Özellikle tarih meraklılarının es geçmemesi gereken güzel bir yer.

Tower of London giriş ücretlerini ve Tower of London ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Londra Kalesi

St. Paul’s Cathedral (Aziz Paul Katedrali)

Londra Piskoposluğu’nun merkezi olan St. Paul’s Cathedral (Aziz Paul Katedrali) şehrin en büyük kilisesi. Son hali 17. yüzyılda inşa edilen bu dini yapı yine birçok yangından ve savaştan nasibini almış. Defalarca hasar görmüş ve tekrar inşa edilmiş. Aziz Paul Katedrali’nin şu anki kubbesi dünyanın en büyük kilise kubbelerinden biri olarak gösteriliyor.

Londra’nın en popüler katedrali olan St. Paul’s cenaze, vaftiz ve düğün gibi önemli törenlere ev sahipliği yapıyor. Galler Prensi Charles ve Prenses Diana burada evlenmişlerdi. Winston Churchill ve Margaret Thatcher’ın cenaze törenleri de yine burada yapılmıştı.

St. Paul’s Cathedral giriş ücretlerini ve St. Paul’s Cathedral ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Aziz Paul Katedrali

Kensington Sarayı (Kensington Palace)

Londra’nın Chelsea bölgesinde, Kensington Bahçesi içinde bulunan bu saray 17. yüzyıldan bu yana Britanya Kraliyet Ailesi’nin resmi evi olarak kullanılıyor. Binanın ilk hali 15. yüzyılda Sir George Coppin tarafından iki katlı olarak inşa edilmiş. 17. yy’dan sonra ise aslına zarar verilmeden büyütülmüş. O dönemki ilk sahipleri Kral William ve Kraliçe Mary olmuş. Saray daha sonrasında çok sayıda kral, kraliçe, dük ve düşeslere ikametgah olarak kullanılmış. Şu anda da aynı şekilde kullanılmaya devam ediyor. İngiltere tarihinin en sevilen prenseslerinden Lady Diana da ölümüne kadar eşi Prens Charles ile burada yaşamıştı.

Kensington Sarayı (Kensington Palace), Queensway metro durağına yürüme mesafesinde. Kensington Bahçesi dediğimiz yer ise öyle küçük bir bahçe değil, devasa bir yeşil alan. Görsel anlamda harika bir yer. Sarayın tamamı olmasa da büyük bir kısmı ziyarete açık durumda. Asırlardır burada yaşayan kral ve kraliçelerin yaşam alanlarına canlı canlı şahit olabiliyorsunuz.

Kensington Palace giriş ücretlerini ve Kensington Palace ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Kensington Sarayı

Londra’da Gezebileceğiniz Diğer Önemli Saraylardan Bazıları;

# Hampton Court Sarayı (Hampton Court Palace): Thames Nehri’nin kıyısında bulunan bir diğer saray Hampton Court Palace. Zamanında Kral VIII. Henry ve ailesinin yaşadığı bu mekan, Kral Henry’nin eşlerinin birçoğunun gizemli şekilde ölü bulunmasından dolayı “Hayaletli Şato” olarak nam salmış. Yapımına 1500’lü yıllarda başlanan Hampton Court Sarayı 1838 yılından beri halka açık durumda.

Hampton Court Palace giriş ücretlerini ve Hampton Court Palace ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

# Windsor Kalesi (Windsor Castle): Windsor şehrinde bulunan bu görkemli yapı 11. yüzyıldan beri İngiliz Kraliyet Ailesi’ne ev sahipliği yapıyor. Kraliçe Elizabeth’in de sürekli kullandığı Windsor Şatosu tarihin en uzun süreli ikamet halinde bulunan sarayı.

Windsor Castle giriş ücretlerini ve Windsor Castle ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Windsor Castle

Hyde Park

Hyde Park, Londra’nın göbeğinde bulunan en büyük yeşil alanlardan biri. Yaklaşık 150 hektarlık bir bölgeyi kaplayan bu Kraliyet Parkı 1637’den beri halka açık durumda. 1536 yılında Kral VIII. Henry tarafından ilk kez düzenlenen park o dönemlerde sarayda yaşayanların avcılık yaptığı özel bir araziymiş.

İçinde büyük bir gölün de bulunduğu park şu anda Londralıların dinlenmek için en çok tercih ettikleri yeşil alan konumunda. Hyde Park’ın içerisinde ayrıca Speakers’ Corner (Konuşmacılar Köşesi) denilen bir alan var. Burada Pazar günleri toplanan insanlar kendi aralarında, ağırlıklı olarak politik meseleleri tartışıp konuşuyorlar. Bu neredeyse yüzyıldır devam eden bir gelenek olmuş. Bazen ünlü insanların da konuşmacı olarak geldiği Speakers’ Corner’da zamanında Lenin ve Karl Marx bile dinleyici olarak bulunmuş. Sizin de özgüveniniz yüksekse ve anlatacak bir şeyleriniz varsa Speakers’ Corner’da konuşma yapabilirsiniz.

Hyde Park, Londra’da sessiz sakin şekilde kafa dinlemek için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri.

Londra Gezilecek Yerler

Trafalgar Meydanı (Trafalgar Square)

Burası Londra’nın en hareketli ve en popüler meydanı. Tarih boyunca sayısız kutlamaya, eylem ve protestolara sahne olmuş bir yer. Trafalgar Square ismini İngiltere’nin Fransız ve İspanyolları 1805 yılında mağlup ettiği Trafalgar Savaşı’ndan alıyor. Meydanın ortasında da Amiral Horatio Nelson adına yaptırılan 50 metre yüksekliğinde bir sütun bulunuyor. Ayrıca Ulusal Galeri’nin ön kapısı da bu meydana bakıyor.

Çevresinde çok sayıda tarihi bina da bulunan Trafalgar Meydanı her daim çok kalabalık bir yer. Tabi otobüslerin son durağı olması da bu kalabalıkta biraz etkili. Trafalgar bir nevi Londra’nın Taksim Meydanı sayılır. Londra gezilecek noktalar listesinin olmazsa olmazlarından diyebiliriz.

London Gezi Rehberi

Londra’da Gezebileceğiniz Diğer Önemli Meydanlardan Bazıları;

# Piccadilly Circus: New York’ta bulunan Times Square’in muadili bir yer. Büyük otellere, AVM’lere ve parklara yakın olduğu için Londra’da turistlerin yoğun ilgi gösterdiği meydanlardan biri. Meşhur Eros Heykeli de burada bulunuyor. Simit Sarayı dahil aradığınız her türlü mekanı burada bulabilirsiniz.

# Leicester Meydanı (Leicester Square): Piccadilly Circus’a çok yakın konumda bulunan bir diğer meydan. Sadece yayalara açık bir bölge. Burası tam anlamıyla alışveriş çılgınlığının yaşandığı, Londra’nın en kalabalık merkezi yerlerinden biri. Haftalık ziyaretçi sayısının bile milyonları bulduğu söyleniyor.

Leicester Meydanı Londra

Harrods

Burası bir alışveriş merkezi ama öyle sıradan bir alışveriş merkezi değil. Neredeyse iki asırdır hizmet veren Harrods dünyanın en ünlü ve en büyük AVM’lerinden biri. Kraliyet Ailesi’nin bile alışveriş için tercih ettiği çok lüks bir mekan. İngiltere’nin en prestijli markaları en özel ürünlerini genelde hep burada sergiliyor. 7 kat ve yüzlerce mağazadan oluşan Harrods, içerisinde Nişantaşı’nı barındırıyor desek yeridir.

İlk kez 1800’lü yılların başında Charles Henry Harrod tarafından kurulan bu bina 1883 yılında çıkan bir yangınla tamamen yanmış. Daha sonra yeniden inşa edilen Harrods bazı dönemlerde terör saldırılarına da maruz kalmış.

Şu anki değerinin milyar dolarları bulduğu söylenen Harrods binası Brompton Caddesi üzerinde, Hyde Park’ın hemen yanında yer alıyor.

Londra Tatil Rehberi

Covent Garden Market

Burası Covent Garden semtinde bulunan büyük bir alışveriş merkezi. Yeme içme alanlarından, el işi satan dükkanlara kadar çok sayıda bölümü bulunuyor. Ayrıca bina önündeki meydanda sokak sanatçıları, müzisyenler ve akrobatlar canlı performanslarını sergiliyorlar. Covent Garden semti başlı başına çok yoğun turist kalabalığı çeken bir bölge zaten. Semtin en çok ilgi gören yerlerinden biri de bu market.

Covent Garden Market’te düzenlenen etkinlikleri ve detaylı bilgileri resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Londra'nın En İyi Alışveriş Merkezleri

Camden Town

Burası Londra’nın en sıra dışı mekanı olabilir. Panayır yeri gibi halk pazarları, ikinci elci dükkanları, sokak sanatçıları, her telden farklı ürün satan marketleri ile ilginç bir bölge. Aslında İstanbul Karaköy’ün birebir kopyası gibi düşünebilirsiniz. Gidip görenlerden de genelde böyle duyarsınız zaten. Londra’da gezmek için farklı bir mekan arıyorsanız kent merkezinin kuzeyinde yer alan Camden Town tam size göre. Semtin en sevilen yeri ise Camden Market. Burada çok sayıda farklı dükkanı tek bir çatı altında bulabilirsiniz.

Londra Alışveriş Mekanları

Brick Lane

Brick Lane şehrin doğu kesiminde bulunan, daha çok halk pazarları ve ucuz alışveriş mekanları ile tanınan bir bölge. Londra’nın diğer cadde ve meydanları kadar popüler değil ama ziyaret edilmesi gereken güzel bir cadde. Brick Lane başta Hindistan, Bangladeş ve Pakistan olmak üzere birçok ülkenin mutfak lezzetlerini deneyebileceğiniz restoranlara da ev sahipliği yapıyor. Burada gezerken İngiltere’de olduğunuzu bir süreliğine unutabilirsiniz.

Londra Turları

Shakespeare’s Globe

Thames Nehri kenarında bulunan bu kültür merkezi tiyatro severlerin Londra’daki ilk durağı olmalı. Bir açık hava tiyatrosu olan Shakespeare Globe Theatre’da William Shakespeare’in oyunları sergileniyor. Hem de fiyatları çok uygun. Gösteriler genelde Nisan – Ekim ayları arasında oluyor. Bina içinde bir de Shakespeare sergisi bulunuyor.

Shakespeare Globe Theatre’da düzenlenen etkinlikleri ve bilet fiyatlarını resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Londra Tiyatro Sahneleri

Oxford Caddesi (Oxford Street)

Westminster’da bulunan Oxford Caddesi sadece Londra ya da İngiltere değil, tüm Avrupa’nın en büyük ve en hareketli alışveriş bölgelerinden biri. Tottenham Court’tan başlayıp Marble Arch’a kadar uzanan yaklaşık 2 kilometrelik bir caddeden bahsediyoruz.

Dünyaca ünlü giyim markaları, teknoloji mağazaları, hediyelik eşya dükkanları, onlarca restoran ve kafe, sinemalar, marketler… Ne ararsanız bulabileceğiniz Oxford Caddesi’nde bir tam gününüzü bile geçirebilirsiniz. Ama kendinizi çok kaptırmayın çünkü epey pahalı bir bölge.

Oxford Street Nerede

Londra’da gezilecek yerler listemiz genel olarak bu şekilde. Yazının başında da belirttiğimiz gibi Londra’da ortalama bir turistik gezi için 5-6 günlük süre yeterli olabilir. Ama eğer vaktiniz fazlaysa, şehirde zaman geçirebileceğiz daha pek çok yer var. 1 hafta beni kesmez diyenler için Londra gezi rehberine birkaç ekstra yer daha ekleyelim.

# Sea Life Londra Akvaryumu (SEA LIFE Centre London Aquarium): Çok sayıda deniz canlısına ev sahipliği yapan dünyaca ünlü bir akvaryum zincirinin Londra şubesi. Thames Nehri kıyısında, London Eye’ın hemen yanında bulunuyor.

# Londra Zindanı (The London Dungeon): İngiltere tarihine ait karanlık ve ürkütücü gerçek olayların, şehir efsanelerinin canlandırıldığı bir mekan. Lunaparklardan bildiğimiz korku tünellerinin bir üst versiyonu ve çocuklara göre bir yer değil. Yine London Eye’ın çok yakınında yer alıyor.

# Greenwich Gözlemevi (İngiltere Kraliyet Rasathanesi): Başlangıç meridyeninin sembolik çizgisinin yer aldığı ünlü bölge. Londra’nın güneydoğusunda, Greenwich semtinin ortasındaki parkta bulunuyor.

İngiltere Kraliyet Rasathanesi

# Portobello Road & Notting Hill: Her yıl Ağustos ayında düzenlenen, Avrupa’nın en büyük sokak festivali olan Notting Hill Karnavalı ile ünlü bir semt.

# Borough Market: Yüzlerce yıllık geçmişi olan, Avrupa’nın en büyük ve en eski gıda (sebze-meyve) pazarlarından biri. Londra Köprüsü girişine çok yakın konumda bulunuyor.

# Chinatown (Çin Mahallesi): Çinlilerin iki asra yakındır Londra’da mesken tuttuğu meşhur bir semt. Çin restoranları ve alışveriş merkezleriyle oldukça renkli bir bölge. Chinatown, Tottenham Court Road metro durağına yürüme mesafesinde.

# Warner Bros Stüdyoları (Harry Potter Turu): Burası Londra’nın kuzeybatısındaki Leavesden bölgesinde bulunuyor ve merkezden biraz uzak bir yer. Eğer Harry Potter hayranı değilseniz gitmenizi pek tavsiye etmeyiz. Çünkü tur genelinde sadece Harry Potter filmlerinin çekildiği setleri ve kullanılan kostümleri görüyorsunuz. Ayrıca fiyatlar baya uçuk. Daha çok çocuklu ailelerin tercih ettiği bir mekan.

# Futbolun beşiği İngiltere olunca, haliyle Londra’da tam bir futbol şehri diyebiliriz. Emirates Stadyumu, Stamford Bridge ve Wembley Stadyumu gibi dünyanın en iyi statlarından bazıları burada bulunuyor. Eğer futbolla ilgiliyseniz, Londra ziyaretiniz sırasında unutulmaz bir Premier Lig maçı izleyebilirsiniz.

Emirates Stadium London

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir