Kapat
Londra Müze Rehberi

İngiltere’nin başkenti Londra, kültür-sanat ve tarih alanlarında çok zengin değerlere sahip olan bir şehir. Gezip görülmesi gereken pek çok yeri var. Londra müzeleri de bu şehri keşfetmek isteyenler için harika seçenekler sunuyor. Üstelik bu tesislerin birçoğu devlete bağlı olduğu için tamamen ücretsiz şekilde ziyaret edilebiliyor. Böylesine pahalı bir şehirde British Museum, Tate Modern, National Gallery gibi alanında dünyanın en iyilerinden olan müzelere para ödemeden girmek gezginler için büyük avantaj. Ayrıca bizdeki MüzeKart’ın benzeri olan The London Pass kartıyla Londra’da ücretsiz girebileceğiniz müzelerin sayısını artırabilir, birçok sergi ve etkinliğe de indirimli şekilde katılabilirsiniz.

The London Pass ücretlerini resmi siteden güncel olarak takip etmek için ➜ tıklayın.

Şimdi Londra’da gezilecek en iyi müzeleri sıralamaya başlayalım.

Oxford Street Nerede

British Museum

Londra’da gezilecek en iyi müzelerin başında 1753 yılında kurulan British Museum geliyor. Çok kapsamlı bir müze olan British Museum’da insanlık tarihine ışık tutan binlerce yıllık eserler mevcut. Müzenin en fazla ilgi gören kısımları Antik Çağ ve Etnografya (İnsanlık Müzesi) bölümleri.

Orta Çağ, Eski Mısır, Antik Yunan, Roma, Batı Asya, Tarih öncesi İngiltere gibi farklı dönemlere ve coğrafyalara ait pek çok koleksiyonun sergilendiği müzede paha biçilemez eserleri yakından görebilirsiniz. Muğla’daki Halikarnas Mozolesi (Mausoleion) süslemeleri, Mısır hiyerogliflerinin Reşit Taşı, Athena’nın tapınağı Parthenon’dan heykeller, Asurbanipal’ın Ninova Sarayı’ndaki Asur kabartmaları, Mısır’dan mumyalar, Sutton Hoo Gemi Mezarlığı, Kuzey Amerika yerlilerine ait objeler, Afrika’dan heykeller, Roma’dan kalıntılar ve çok daha fazlası.. Dünyanın dört bir köşesinden getirilen bu eserlerle British Museum, içinde adeta insanlık tarihinin özetini barındırıyor.

Londra'da Gezilecek Yerler

İngiltere’nin en eski ve en prestijli müzelerinden biri olan British Museum, Londra gezinize büyük renk katacak. Girişi ücretsiz olan tesis Tottenham Court Road metro istasyonuna yürüme mesafesinde bulunuyor.

British Museum ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Victoria ve Albert Müzesi (V&A)

İsmini Kraliçe Victoria ve Prince Albert’tan alan V&A Müzesi 1852 yılında kurulmuş. 2001 yılından sonra yenilenme çalışmalarının yapıldığı müze şu anda 5,1 hektar gibi çok büyük bir alanı kaplıyor. İngiltere’nin en kapsamlı sanat koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapan tesiste daha çok süsleme sanatları ve tasarım konularına ait nesneler bulunuyor. 5 bin yıllık bir birikimi kapsayan bu eserlerin içinde Antik Çağ’dan günümüze Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Kuzey Afrika kültürlerinden parçalar, İznik çinileri, Rönesans döneminden kalma muhteşem mücevherler, kostümler, mobilyalar, heykeller ve daha pek çok nesne var. Pek çok diyerek geçiştirdiğimize bakmayın. Müzedeki toplam parça sayısı 4,5 milyondan fazla.

Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Victoria ve Albert Müzesi (V&A), South Kensington bölgesinde yer alıyor. Giriş ücretsiz.

Victoria ve Albert Müzesi (V&A) ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Tate Modern

Tate Modern, İngiltere’nin önde gelen modern-sanat galerilerinden biri. Büyük koleksiyonlara ve geçici sergilere ev sahipliği yapan müzede özellikle 16. yy. ila 21. yy. arasında İngiliz sanatına damga vurmuş önemli eserleri yakından görebiliyorsunuz. Müzede ayrıca 1900’den günümüze kadarki dönemi kapsayan uluslararası modern ve çağdaş sanat eserleri de mevcut. Picasso, Rothko, Dali, Cézanne, Bonnard, Warhol ve Bourgeois gibi ustaların eserlerinin sergilendiği Tate Modern, çağdaş sanata ilgi duyan her gezginin Londra’da uğraması gereken bir mekan.

Girişi ücretsiz olan Tate Modern, Thames Nehri kıyısında, Switch House isimli binada hizmet veriyor.

Tate Modern ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Ulusal Galeri (National Gallery)

Londra’nın kalbi Trafalgar Meydanı’nda bulunan Ulusal Galeri (National Gallery) 1824 yılında kurulmuş. Yılda 6 milyondan fazla misafir ağırlayan mekan dünyanın önde gelen sanat müzelerinden biri.

Londra National Gallery

Ulusal Galeri’de 13. yüzyıl ila 20. yüzyıl arasını kapsayan dönemde yapılmış önemli tabloları görebilirsiniz. 2 bini aşkın eser barındıran National Gallery, Avrupa’daki emsallerine göre daha mütevazi bir koleksiyona sahip. Fakat müzeyi önemli kılan sahip olduğu eser sayısı değil, çok değerli parçaları toplamış olması ve sanatçı yelpazesinin genişliği. Müzede Giotto’dan Cézanne’e, Rembrandt’tan Turner’a, Botticelli’den Leonardo da Vinci’ye, Renoir’dan Van Gogh’a, Goya’dan Pissarro, Degas ve Albrecht Dürer’e kadar birbirinden büyük isimlerin tabloları var. Üstelik böylesine kıymetli eserlerin sergilendiği Ulusal Galeri’de hem giriş hem de müzedeki rehberli turlar tamamen ücretsiz.

Londra Ulusal Galeri ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Ulusal Portre Galerisi (National Portrait Gallery)

National Gallery’nin hemen yanında yer alan Ulusal Portre Galerisi 1856 yılında açılmış. Dünyanın ilk portre galerisi unvanına sahip bu tesis, tarihsel önemi olan kişiliklerin ve ünlü Britanyalıların portrelerini toplamak ve sergilemek amacıyla kurulmuş. Müzenin koleksiyonunda ayrıca çeşitli karikatürler, desenler, gravürler, eskizler ve portre heykeller de yer alıyor.

National Portrait Gallery

Ulusal Portre Galerisi’nin sahip olduğu koleksiyon aslında görünenden çok daha büyük. On binlerce tablonun saklandığı ayrı bir deposu var. Fakat bu tabloların tamamı değil kısıtlı bir kısmı ziyarete açık durumda. Müzede portresini görebileceğiniz bazı ünlü isimler şöyle; William Shakespeare, Kral VIII. Henry, I. Elizabeth, George Washington, Isaac Newton, Anne Boleyn, Robert Boyle, Charles Darwin, Elizabeth Taylor ve Margaret Thatcher. Müze girişi ücretsiz.

Ulusal Portre Galerisi ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Sherlock Holmes Müzesi

Burası Arthur Conan Doyle kitaplarının baş kahramanı, Britanyalı hayali dedektif Sherlock Holmes ile onun yardımcısı Doktor Watson’ın Londra’da yaşadıkları ev. Daha doğrusu kitaplarda anlatılan eve uygun şekilde dizayn edilmiş bir müze ev. 221B Baker Sokak’ta bulunan müzede 1800’lü yılların İngiltere atmosferi gerçekten çok iyi yansıtılmış.

Sherlock Holmes Müzesi ünlü dedektifin öykülerini, dizi ve filmlerini seven herkesi şaşırtacak kadar gerçekçi bir mekan. Evin kapısında bekleyen bir Scotland Yard Polisi bile var. Dedektifin pek çok özel eşyasının bulunduğu giriş katında Sherlock’un şapkası ve piposu ile fotoğraf çektirebiliyorsunuz. Evin üst katında ise Sherlock maceralarında geçen bazı sahnelerin balmumundan canlandırmalarını görebilirsiniz. Müzede bir de hediyelik eşya dükkanı mevcut.

1990 yılında açılan Sherlock Holmes Müzesi, Londra’da girişi ücretli olan özel müzelerden biri.

Sherlock Holmes Müzesi giriş ücretlerini ve Sherlock Holmes Müzesi ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Londra Doğa Tarihi Müzesi / Doğal Tarih Müzesi (Natural History Museum)

Kensington bölgesinde yer alan Natural History Museum, İngiltere’nin en köklü müzelerinden biri. Geçmişi 1881 yılına kadar uzanan bu tesis özellikle doğa meraklıları için bulunmaz bir mekan. Londra Doğal Tarih Müzesi’nde böcek bilimi, mineral bilimi, bitki bilimi, fosil ve hayvan bilimlerine dair 80 milyona yakın örnek sergileniyor.

Müzede en dikkat çeken yerlerden biri Charles Darwin’e ayrılmış olan bölüm. Burada ünlü bilim adamı tarafından toplanmış çok sayıda numune örneği bulunuyor. Binanın dinozorlar bölümünde ise nesli tükenen efsanevi yaratıkların devasa iskeletleri ile karşılaşıyorsunuz. Müzenin diğer kısımlarında da türleri ortadan kalkmış ya da hala yaşayan hayvan türlerine ait binlerce iskelet var. Bunların içinde mamutlar, 25 metrelik mavi balina, deniz inekleri, kılıç dişli kediler, dev geyikler mevcut.

Londra'nın En Güzel Müzeleri

Doğal Tarih Müzesi’nde ayrıca yeryüzünü keşfetmek, doğa olaylarına yakından şahit olmak için oluşturulmuş interaktif alanlar, içerisinde milyonlarca kitap, dergi, makale ve resim bulunan muhteşem bir kütüphane ile bitki bahçeleri de yer alıyor. Müzelere karşı ilginiz olsun ya da olmasın, bizce Doğal Tarih Müzesi Londra’da mutlaka uğramanız gereken mekanlardan biri. En az yarım gün ayırmanızı tavsiye ettiğimiz tesise giriş ücretsiz.

Londra Doğal Tarih Müzesi ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Madame Tussauds Müzesi (Madame Tussauds London)

Heykeltıraş Anna Maria Grosholtz (Marie Tussaud) tarafından kurulan ve bugün dünyanın birçok büyük şehrinde şubesi olan Madame Tussauds Müzeleri’nin merkezi Londra’da yer alıyor. 1800’lü yıllarda açılan ve iki asırdır şöhretini koruyan Madame Tussauds Londra’da İngiltere Kraliyet Ailesi üyelerinin, dünyaca ünlü siyasetçilerin, futbolcuların, film yıldızlarının, sanatçıların ve önemli bilim insanlarının birebir balmumu heykelleri sergileniyor. Bu heykeller sürekli yenilendiği ve güncellendiği için de müze her dönem yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Madame Tussauds London

David Beckham’dan Cristiano Ronaldo’ya, William Shakespeare’den Albert Einstein’a, Donald Trump’tan Madonna’ya kadar dünyaca ünlü isimleri dokunacak kadar yakından görmek istiyorsanız Madame Tussauds’u Londra’da gezilecek müzeler listenize eklemelisiniz. Bu arada Mustafa Kemal Atatürk heykelinin de müzede yer aldığını hatırlatalım.

Girişi ücretli olan Madame Tussauds Müzesi, Marylebone semtindeki Baker Street metro durağına yürüme mesafesinde.

Madame Tussauds Müzesi giriş ücretlerini ve ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Londra Bilim Müzesi (London Science Museum)

South Kensington’daki Exhibition Caddesi üzerinde bulunan Londra Bilim Müzesi 1857 yılında kurulmuş. 300 binden fazla parçanın sergilendiği müze, bilimin yüzyıllar içindeki gelişimine yakından tanık olmak isteyenlere hitap ediyor.

London Science Museum

Dünyanın ilk jet motoru, ilk buharlı lokomotif, klasik arabalar, uçaklar, eski bilgisayarlar, 10 bin yıl çalışması planlanan saat prototipi, Apollo 10 uzay kapsülü ve ilk daktilonun dokümantasyonu Londra Bilim Müzesi’nde görebileceğiniz önemli eserlerden sadece birkaçı. Eğer bilim ve teknoloji tarihine merakınız varsa burada saatlerce vakit geçirebilirsiniz. İçerideki interaktif ekranlar sayesinde de kafanıza takılan soruların cevaplarını anında bulabiliyorsunuz. Girişi ücretsiz olan müzede zaman zaman sinema gösterileri, bilim geceleri gibi etkinlikler de düzenleniyor.

Londra Bilim Müzesi ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Horniman Müzesi

Forest Hill semtinde bulunan bu ilginç müze 1901 yılında hizmete girmiş. Dönemin ünlü tüccarlarından Frederick John Horniman tarafından kurulan müze ilk olarak Horniman’ın kişisel olarak topladığı 30 bin parça eseri barındırıyormuş. Günümüzde ise Horniman Müzesi’nde 350 binin üzerinde parça sergileniyor.

Geleneksel bir müze olan Horniman’da daha çok müzik enstrümanları, el sanatları, kültürel eserler ile antropoloji ve doğa tarihine yönelik örnekler bulunuyor. Akvaryum, Afrika galerisi, doldurulmuş hayvan koleksiyonu ve çocuklar için tasarlanmış odalar müzenin en dikkat çeken bölümleri.

Horniman Müzesi’nin yaklaşık 16 dönümlük büyük bir bahçesi var. Bahçede bulunan kelebek evi, minik hayvanlar kulübesi, süs bahçeleri, büyük müzik aletlerinin yer aldığı ses odası da ziyaretçiler tarafından gezilebiliyor. Girişi ücretsiz olan Horniman Museum özellikle çocuklu ailelere hitap eden güzel bir Londra müzesi.

Horniman Müzesi ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Londra Ulaşım Müzesi

Londra’nın taşımacılık tarihini anlatan bu müze Covent Garden’ın içerisinde yer alıyor. Burası şehirde bulunan en renkli ve en eğlenceli tesislerden biri. Müzenin koleksiyonu ilk olarak 20. yüzyılın başında, kullanımına son verilen otobüslerin toplanmasıyla oluşmaya başlamış. Sonrasında raylı sistem araçlarının eklenmesiyle genişlemiş. Şu anda tesiste 19. ve 20. yüzyıllara ait birçok otobüs, tramvay, troleybüs ve raylı araç örneği mevcut. Hatta 1890’dan kalma ilk yeraltı elektrikli treni de burada görülebilir.

London Transport Museum

Londra Ulaşım Müzesi’nin interaktif alanları da bulunuyor. Bina girişinde Paris, Şangay, New York, Tokyo gibi şehirlerin taşımacılık sistemini anlatan görsel sunumlar var. Ayrıca bir simülatör ile Londra’nın meşhur çift katlı kırmızı otobüslerinden birinin şoförü olabiliyorsunuz. Çocuklara yönelik hazırlanan alanlarda ise daha pek çok interaktif oyun oynanabiliyor. Londra Ulaşım Müzesi 18 yaşından küçükler için ücretsiz.

Londra Ulaşım Müzesi giriş ücretlerini ve Londra Ulaşım Müzesi ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Ulusal Denizcilik Müzesi (National Maritime Museum)

Sıfır (0) meridyeninin geçtiği Gözlemevi ile ünlü Greenwich, aynı zamanda uzun yıllar İngiltere’deki denizcilik faaliyetlerinin merkezi olmuş bir bölge. Dolayısı ile İngiltere’deki en iyi denizcilik müzesi de buraya kurulmuş.

London Transport Museum

1937 yılında açılan Londra Ulusal Denizcilik Müzesi’nde Britanya ve 17. yy. Hollanda’sına ait denizcilik aletleri, haritalar, bayraklar, resmi kamu kayıtları da dahil olmak üzere el yazmaları, gemi modelleri ve çizimler yer alıyor. Müze, sahip olduğu 2 milyondan fazla eserle alanında dünyanın en büyüklerinden. Tesiste her yaştan çocuğa hitap eden bölümler ve interaktif alanlar da mevcut.

Ulusal Denizcilik Müzesi giriş ücretlerini ve Ulusal Denizcilik Müzesi ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Charles Dickens Müzesi

Oliver Twist, İki Şehrin Hikayesi, Büyük Umutlar gibi dünya çapında ünlü romanların yazarı Charles Dickens’ın 1837 – 1839 yılları arasında Londra’da yaşadığı ev şu anda müze olarak hizmet veriyor. Dickens’ın şöhreti ve parası artınca bu evden taşınmış ve farklı yerlerde de yaşamış. Fakat yaşadığı evler içinde günümüze kadar sağlam şekilde ulaşan tek yer bu konak olmuş. Burası aynı zamanda yazarın Oliver Twist eserini yazdığı yer.

The Charles Dickens Museum

1925 yılında açılan müzede Charles Dickens’a ait ilk baskı kitaplar, özel eşyalar, orijinal el yazmaları, mobilyalar ve tablolar sergileniyor. Rehberli turlara katılırsanız yazarın hayatı hakkında bazı sanal sunumları da izleyebiliyorsunuz. Victoria devrinin en iyi romancısı olarak kabul edilen Charles Dickens’ı daha yakından tanımak isteyenler 48 Doughty Sokak’ta bulunan bu müze evi ziyaret edebilirler.

Charles Dickens Müzesi giriş ücretlerini ve ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

Londra Müzesi (Museum of London)

1976 yılında açılan Londra Müzesi, Londra’nın tarih öncesi çağlardan günümüze kadarki gelişimini anlatan, dünyada kent tarihi üzerine hazırlanmış en kapsamlı tesislerden biri. Müzede antik çağlardan kalan parçalar, Londra’nın kuruluş yıllarındaki eserler, Büyük Londra Yangını’na ait kalıntılar, kentin tekrar kurulumu ve modern zamanlardaki Londra’yı anlatan pek çok nesne sergileniyor.

St. Paul Katedrali’ne yürüme mesafesinde bulunan Londra Müzesi’ne Barbican ya da Moorgate metro duraklarından birinde inerek ulaşabilirsiniz. Giriş ücretsiz.

Museum of London

Bu arada Londra Müzesi’nin 2003 yılında açılan farklı bir şubesi daha var. Museum of London Docklands isimli bu şube Thames Nehri kıyısındaki Canary Wharf bölgesinde yer alıyor. Bir liman müzesi olan bu tesiste, zamanında Londra Ticaret Limanı’nda alınıp satılan malzemeler ve rıhtıma ait araç gereçler sergileniyor. Londra’nın ünlü müzelerini gezip bitiren ve alternatif mekan arayanlara tavsiye edilebilecek bir yer.

Londra Müzesi ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

İmparatorluk Savaşı Müzesi (IWM London)

İngiltere’nin farklı bölgelerinde şubeleri olan İmparatorluk Savaşı Müzesi’nin bir ayağı da Londra’da yer alıyor. 1917’de açılan Imperial War Museum, I. Dünya Savaşı sırasında Britanya’nın hem sivil hem de askeri mücadelesini yansıtmak, aynı zamanda savaşın insanlar üzerindeki etkisini sergilemek amacıyla kurulmuş.

Müzede I. Dünya Savaşı’ndan kalma objeleri, uçakları, tankları, silahları, üniformaları, mektup ve fotoğrafları yakından görebiliyorsunuz. Üstelik her objenin yanında detaylı bilgilendirme yazıları da yer alıyor. Obje nerede bulunmuş, nasıl kullanılır, kime ait? vs.. Her yaştan insanın görmesi gereken İmparatorluk Savaşı Müzesi, bir yandan savaşın korkutucu yönünü yansıtıyor, bir yandan da tarih kitaplarında bulamayacağınız bilgileri öğrenmenizi sağlıyor. Müzenin 1. Dünya Savaşı cephelerinden bahseden kısmında Osmanlı asker üniformalarını ve tarihi Türk bayraklarını da görebilirsiniz. Lambeth Caddesi üzerinde yer alan Imperial War Museum’a giriş ücretsiz.

İmparatorluk Savaşı Müzesi ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

IWM London

# Kraliyet Müzik Akademisi Müzesi: Marylebone’da, Madame Tussauds Müzesi’nin hemen yanında bulunan bu müze 1822 yılından kurulmuş. Geçici ve kalıcı sergilere sahip müzede 16. yüzyıldan bu yana kullanılan çeşitli enstrümanlar, el yazmaları, öğretim materyalleri, madalyalar ve önemli müzisyenlere ait çeşitli eşyalar bulunuyor. Giriş ücretsiz.

Kraliyet Müzik Akademisi Müzesi ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

# Churchill Savaş Odaları (Churchill War Rooms): Westminster’da bulunan bu yeraltı sığınağı, II. Dünya Savaşı sırasında önemli kararların alındığı bir mekanmış. 1984 yılında müzeye çevrilen sığınak Winston Churchill’in yaşamından kesitler sunuyor. Çeşitli canlandırmaların bulunduğu odalarda o dönem kullanılan haritaları, yazışmaları, fotoğrafları, iletişim araçlarını ve farklı objeleri görebiliyorsunuz.

Churchill Savaş Müzesi giriş ücretlerini ve ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

# Wimbledon Lawn Tenis Müzesi: Dünyanın en büyük tenis müzesi olan bu tesis 1977 yılında açılmış. Müzede tenis sporunun 16. yy’dan günümüze uzanan serüveni hakkında bilgiler bulunuyor.

Wimbledon Lawn Tenis Müzesi giriş ücretlerini ve ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

# Kraliyet Müzeleri Greenwich (Royal Museums Greenwich): Burası yukarıda bahsettiğimiz Ulusal Denizcilik Müzesi de dahil olmak üzere 4 tesise birden ev sahipliği yapan bir bölge. Bunlar; Ulusal Denizcilik Müzesi, İngiltere Kraliyet Rasathanesi (Greenwich Gözlemevi), Kraliçe’nin Evi ve Cutty Sark. Başlangıç meridyeninin geçtiği Greenwich Parkı’nın içinde yer alan bu sitede astronomi, uzay bilimleri ve denizcilik alanlarında pek çok eser görebiliyorsunuz.

Kraliyet Müzeleri Greenwich giriş ücretlerini ve ziyaret saatlerini resmi siteden güncel olarak takip edebilirsiniz ➜ tıklayın.

İngiltere Kraliyet Rasathanesi

Londra’da Gezilecek Diğer Müzeler

Londra, yukarıda saydıklarımız haricinde daha pek çok müze ve sanat galerisine ev sahipliği yapıyor. Görülmeye değer olduğunu düşündüğümüz diğer Londra müzelerini de buraya listelemek istedik. İlgi alanınıza göre bu müzelerden istediklerinizi de Londra turunuza dahil edebilirsiniz.

 • Tasarım Müzesi (Design Museum)
 • Karikatür Müzesi
 • Londra Yahudi Müzesi
 • Londra Film Müzesi
 • Fotoğrafçılar Galerisi (The Pohotographers’ Gallery)
 • Kraliyet Sanat Akademisi
 • Saatchi Gallery
 • Serpentine Galerileri
 • Tate Britan
 • Twinings Müzesi
 • Wallace Koleksiyonu
 • Wellcome Collection
 • Sir John Soane Müzesi
 • Arsenal Futbol Kulübü Müzesi (Emirates Stadyumu)
 • The Charterhouse
 • İngiltere Bankası Müzesi
 • Markalar Müzesi
 • Aziz John Kuralları Müzesi (Museum of the Order of Saint John)
 • Kraliyet Hava Kuvvetleri Müzesi (RAF Museum)
 • Grant Zooloji ve Karşılaştırmalı Anatomi Müzesi (Grant Museum of Zoology)
 • Mithras Tapınağı (London Mithraeum)
 • Petrie Mısır Arkeolojisi Müzesi
 • Guildhall Sanat Galerisi

Londra Nasıl Bir Yer

Londra’da ayrıca müze niyetine gezebileceğiniz muhteşem tarihi yapılar da yer alıyor.

 • Westminster Sarayı ve Big Ben (Elizabeth Kulesi)
 • Westminster Abbey (Westminster Manastırı)
 • Buckingham Sarayı
 • Tower of London (Londra Kulesi / Londra Kalesi)
 • Kensington Sarayı
 • Windsor Kalesi
 • Hampton Court Sarayı
 • Tower Bridge (Kule Köprüsü)

Tüm bu mekanlar ve çok daha fazlası hakkında detaylı bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

LONDRA’DA GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Londra Hakkında Bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir