Kapat
Muğla Marmaris Tatil Rehberi

Türkiye’nin tatil cenneti olan Muğla’nın en güzide ilçelerinden biri de Marmaris. Her yıl havaların ısınmaya başlaması ile birlikte yerli-yabancı yüz binlerce turist ağırlayan bu ilçe, sadece ülkemizin değil dünyanın da en özel tatil beldelerinden biri. Marmaris; mavi bayraklı plajları, koyları, el değmemiş doğası, lüks otelleri ve eğlence mekanları ile kusursuz bir tatilden beklenebilecek her türlü imkanı ziyaretçilerine sağlıyor.

Peki Marmaris’in en güzel plajları nerede? En çok tercih edilen Marmaris koyları hangileri? Tatile çıkmadan bir ön araştırma yapmak isteyenlere, Marmaris’in ‘deniz-kum-güneş’ üçlüsüne sahip en iyi mekanlarını listeleyelim.

Marmaris Halk Plajı

Burası Marmaris merkezdeki plajlardan biri. Dolayısı ile ulaşım ve konaklama sorunu yok. Çevrede ister lüks, ister ekonomik çok fazla otel bulabilirsiniz. Gün içinde istediğiniz an plaja inip denize girebilirsiniz. Kalabalıktan olsa gerek, suyu diğer plajlar kadar berrak değil. Merkezde kalır, buralardan uzaklaşmam diyorsanız aradığınız mekan burası. Giriş ücretsiz.

Marmaris Halk Plajı nerede? Harita konumu içintıklayın.

Marmaris Merkez

Uzunyalı Plajı

Marmaris Halk Plajı’na bitişik, merkezi konumda olan bir diğer plaj. Marmaris merkezden başlayıp İçmeler’e kadar uzanan 10 km. uzunluğunda bir sahil. Girişi ücretsiz. Gün içinde birçok eğlence aktivitelerinin yapıldığı Uzunyalı, Marmaris’in en kalabalık plajlarından biri.

Uzunyalı Plajı nerede? Harita konumu içintıklayın.

Uzun Yalı Plajı Marmaris

İçmeler Plajı

İçmeler, Marmaris merkeze yaklaşık 9 km. uzaklıkta bulunuyor. Merkezden kalkan minibüsler ile plaja ulaşım sağlayabilirsiniz. Marmaris’in en popüler yerlerinden biri olduğu için en az merkez kadar kalabalık. İçmeler Koyu’nun doğası ve denizi gerçekten çok güzeldir. Kalabalık olsa da Marmaris’in en güzel plajlarından biridir. Çevrede çok sayıda otel, restoran, kafe ve alışveriş merkezi mevcut. Tekne turları, deniz paraşütü, muz, animasyon programları gibi her tür eğlence aktivitesini bulabilirsiniz.

İçmeler Plajı nerede? Harita konumu içintıklayın.

Marmaris Plajları

Sedir Adası – Kleopatra Plajı

Sadece Marmaris değil, Muğla’nın da en meşhur noktalarından biri Sedir Adası ve Kleopatra Plajı. Tatil için Marmaris’i tercih edenlerin en çok görmek istedikleri yer genelde burası oluyor. Ada, ismini eskiden içerisinde barındırdığı sayısız sedir ağaçlarından almış. Yurt dışında Kleopatra Adası olarak bilinen bu mekan, Marmaris merkeze yaklaşık 18 km. uzaklıkta.

Sedir Adası ayrıca önemli bir tarihi geçmişe de sahip. Ada içinde Kedrai Antik Kenti bulunuyor. Kentteki Roma dönemi eserleri hala sağlam şekilde ayaktalar. Adaya gittiğinizde Apollon Kutsal Alanı, tiyatro ve agorayı ziyaret edebilirsiniz.

Kleopatra Plajı’nın kumları altın renginde ve gerçekten sıra dışı görünüyor. Bu kumlarla ilgili farklı efsaneler anlatılır. En kabul görmüş olanı ise; bu adada Sezar ile gizli bir aşk yaşayan Kleopatra’nın, sahildeki kumları Mısır’dan özel olarak kendisi için getirdiğidir. Hikayenin gerçekliğini bilemeyiz ama Kleopatra Plajı’nın Marmaris’teki en güzel plajlardan biri olduğu gerçek. Sedir Adası’na giriş ücretli fakat müze kart sahibi iseniz ücret ödemiyorsunuz.

Sedir Adası’na nasıl gidilir? Sedir Adası’na gitmek için önce Çamlı Köyü’ne gelip buradan teknelerle adaya geçiş yapmanız gerekiyor. Çamlık İskelesi ↔ Sedir Adası arasında düzenli tekne seferleri yapılıyor. Adaya ayrıca Marmaris’ten kalkan günübirlik özel tekne turları ile de gidilebiliyor.

Sedir Adası Kleopatra Plajı nerede? Harita konumu içintıklayın.

Sedir Adası Gezi Rehberi

İncekum Plajı

İncekum, Marmaris’in Çamlı Köyü’nde bulunuyor. Merkeze uzaklığı yaklaşık 24 km. kadar. Marmaris’in meşhur Sedir Adası’nın tam karşısında kalan bir yer. İncekum Plajı’nın olduğu yere araçla gidilemiyor. Tepe noktadaki otoparkta araçları bırakıp, oradan traktörlere binerek sahile inebiliyorsunuz. Yine de oldukça kalabalık bir plaj. İncekum’un suyu çok temiz ve berrak. Zemini ise ince kum ile örtülü. Gittiğinize kesinlikle değecek bir doğal güzelliğe sahip. İncekum Plajı’na giriş ücretli. İçeride restoran ve kafe gibi yerler mevcut.

İncekum Plajı nerede? Harita konumu içintıklayın.

Marmaris En Güzel Plajlar

Turunç Koyu ve Halk Plajı

Marmaris’e 20 km. mesafedeki Turunç, bölgenin en meşhur tatil köylerinden biridir. Mavi bayraklı plajı ile deniz turizmi için oldukça önemli bir yer. Turunç Koyu’nda deniz inanılmaz temiz ve berrak. Turunç Halk Plajı, Marmaris’in en temiz plajlarından biri diyebiliriz. Ayrıca çok sayıda su altı zenginliğine sahip olan Turunç, Muğla’daki en ünlü dalış noktalarından biri. Özellikle su altı mağaralarına dalışı seviyorsanız, Marmaris’te ilk tercihiniz burası olsun.

Turunç Plajı’na Marmaris merkezden minibüslerle ya da tekne turlarına katılarak gidebilirsiniz.

Turun Plajı nerede? Harita konumu içintıklayın.

Turunç Halk Plajı Marmaris

Kız Kumu Plajı

Orhaniye’de bulunan Kızkumu, Marmaris’in özel plajlarından biri. Suyun içinde yükselen kum tepesi sayesinde denizin üzerinde yarım kilometreye yakın bir mesafe yürüyebiliyorsunuz. Burada görsel olarak sanki suyun üzerinde yürüyormuş gibi bir izlenim oluşuyor. Fotoğraf çekmeyi sevenler için güzel bir mekan. Ufak bir plaj ama çam ormanları ve masmavi suyu ile çok huzurlu bir bölge.

Orhaniye Kız Kumu Plajı, Marmaris merkeze yaklaşık 27 km. uzaklıkta.

Kız Kumu Plajı nerede? Harita konumu içintıklayın.

Marmaris En Güzel Koylar

Çiftlik Koyu Plajı

Marmaris’in en beğenilen sahillerinden biri, Çiftlik Koyu’nda bulunan Çiftlik Plajı. İri taneli kumsalı ve içme suyu gibi tertemiz denizi ile Muğla’nın cennet beldelerinden bir tanesi de kesinlikle burası. Marmaris’e yaklaşık 35 km. uzaklıktaki bu koya kara yoluyla gitmek için biraz çetrefilli yollardan geçmek gerekiyor. Ama sakinliği ve el değmemiş doğası için değer. Diğer plajlar gibi Çiftlik Plajı’na da Marmaris’ten tekne turları ile gidebilirsiniz.

Çiftlik Plajı nerede? Harita konumu içintıklayın.

Marmaris Çiftlik Koyu

Kumlubük Koyu ve Plajı

Kumlubük, yine Marmaris’in en özel bölgelerinden biri. Merkeze yaklaşık 25 km. uzaklıkta, Turunç Koyu’na yakın bir noktada bulunuyor. Şirin bir tatil beldesi olan Kumlubük, doğa harikası bir koya ve çok uzun bir sahile sahip. Kumlubük Plajı girişi ücretsiz. Marmaris’ten buraya ister kara yolu ile isterseniz tekne turları ile gelebilirsiniz. Marmaris’e biraz uzak kalıyor ama sakin bir plaj arıyorsanız Kumlubük en iyi tercihlerden biri. Bölgede lüks oteller, restoran ve kafeler mevcut.

Kumlubük Plajı nerede? Harita konumu içintıklayın.

Marmaris Gezi Rehberi

Amos Koyu ve Plajı

Marmaris’e 24 km. uzaklıktaki Amos Koyu, Turunç ile Kumlubük’ün tam ortasında kalıyor. Sakin ve çok temiz bir denizi var. Şnorkelle dalış için ideal bir koy. Tekne turları ile Amos Koyu’na gidebilir ya da Marmaris merkezden Amos Profesörler Sitesi yönüne giden araçlara binebilirsiniz.

Amos Koyu’nda ayrıca Amos Antik Kenti bulunuyor. 2200 yıllık bir geçmişe sahip olan bu tarihi yapıyı da ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Amos Plajı nerede? Harita konumu içintıklayın.

Amos Koyu Marmaris

Bördübet Koyu

Koruma altında olan Bördübet Koyu, el değmemiş harika bir doğaya sahip. Kalabalıklardan uzak, doğa ile iç içe, sessiz sakin bir sahil arıyorsanız burası tam olarak biçilmiş kaftan. Bördübet Plajı, Marmaris merkeze yaklaşık 28 km. uzaklıkta. Datça Yarımadası’na giderken yol üzerinde. Beldede fazla bir yerleşke olmadığı için genelde günübirlik ziyaret edilen bir tatil bölgesi.

Bördübet ismini ilk kez duyuyorsanız bu isim size biraz tuhaf gelebilir. İlginç bir hikayesi var. İngiliz askerler savaş yıllarında buraya ‘Kuş Yatağı’ anlamına gelen ‘Bird the Bed / Birds Bed’ ismini vermişler. İngilizce olan bu kelime, zaman içinde Türkler tarafından Türkçe’ye uyarlanıp Bördübet haline dönüşmüş. Kamooon! ツ

Bördübet Plajı nerede? Harita konumu içintıklayın.

Muğla Marmaris En İyi Koylar

Cennet Koyu

Marmaris’e 40 km. kadar uzaklıkta, adına yaraşır koylardan biri. Burası diğer Marmaris koyları kadar popüler bir yer değil. Bu nedenle herkesin uğrak noktası olmamış ve doğallığını çok iyi korumuş. Cennet Koyu’na inmek için Selimiye Beldesi’nden sonra bir süre patika yollardan yürümeniz gerekiyor. Ya da bölgeye giden tekne turlarına katılabilirsiniz. Akkum Koyu olarak bilinen yer de Cennet Koyu’na bitişik vaziyette.

! Burası Marmaris merkeze yakın konumdaki Cennet Adası Plajı değil. Daha uzakta bir plaj. İkisi farklı yerler. Karıştırmamak adına notunu düşelim.

Cennet Plajı nerede? Harita konumu içintıklayın.

Selimiye Cennet Koyu

Gebekse Koyu

Marmaris’in 33 km. güneyinde kalan Gebekse, Çiftlik Koyu’nun hemen yanında yer alıyor. Gebekse Koyu’na karayolu ulaşımı yok. Çiftlik Koyu üzerinden sandal ile buraya gelebiliyorsunuz. Ulaşımın kısıtlı olması bölgenin bakir ve tertemiz kalmasını sağlamış. Cam gibi suyu, yemyeşil ormanı ile Marmaris’in en güzel koylarından biri.

Gebekse Koyu nerede? Harita konumu içintıklayın.

Marmaris En Güzel Plajlar

Günnücek (Marmaris Milli Parkı)

Günnücek, Marmaris’in 1-2 km. kadar dışında bulunan bir Milli Park. Marmaris Milli Parkı olarak bilinen bu bölgenin sahil kesiminde denize girebiliyorsunuz. Plajı dışında yemyeşil harika bir doğaya sahip. Kamp, doğa yürüyüşü ve piknik yapmaya son derece uygun bir yer. Marmaris merkezde kalanlar günübirlik olarak Günnücek’i ziyaret edebilirler.

Günnücek nerede? Harita konumu içintıklayın.

Marmaris Gezilecek Yerler

Ayın Koyu ve Plajı

Ayın Koyu, Marmaris’e 25 km. uzaklıkta, Datça Yarımadası üzerinde bulunuyor. Kumsalı biraz çakıllı ama denizi çok temiz durumda. Özellikle dalış severlerin tercih ettiği koylardan biri.

Ayın Koyu nerede? Harita konumu içintıklayın.

BODRUM’UN EN GÜZEL PLAJLARI (TIKLAYIN)

Bodrum En İyi Plajları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir