Kapat

Nikaragua Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Nikaragua Gezi Rehberi

Nikaragua’yı hiç bilmeyen birine sorsanız muhtemelen bir Afrika ülkesi sanabilir. İsmi biraz o coğrafyayı çağrıştırıyor. Nikaragua, Orta Amerika’da yer alan bir ülke olsa da Afrika ülkeleri ile ortak bir özelliği var. Çok yoksul bir ülke olması. Orta Amerika’nın en fakir ülkesi sayılabilir. İç çatışmaları, isyanları, kargaşaları hiç bitmiyor bu ülkenin. Sadece bunlar değil, sık yaşanan depremler, fırtına ve kasırga gibi doğal afetler de ülkenin yakasını pek bırakmıyor.

Buna rağmen insanları sıcakkanlı ve yardımseverdir. Yabancılar için tehlikeli bir ülke sayılmaz. Ülkede çok fazla Amerikalı turist görebilirsiniz. Nikaragua dış ticarette Amerika’ya bağlı bir ülke konumunda zaten. Tarım dışında ülkenin ciddi bir ekonomik faaliyeti yok. Ülkenin yarısı açlık sınırının altında yaşıyor.

Nikaragua adeta yanardağlar üzerine kurulu. Ülkede daha önce faaliyet göstermiş ve hala göstermekte olan toplam 19 yanardağ bulunuyor. Nikaragua görkemli volkanik dağları ve harika doğasıyla gezilip görülmeyi hak eden bir ülke. Özellikle Nikaragua gezilecek yerler başlığı altında sayacağımız Ometepe Adası başlı başına bir cennet.

Nikaragua gezginler için ucuz bir ülkedir. Orta Amerika’da ekonomik olarak en rahat gezeceğiniz ülke diyebiliriz. Konaklama, yeme içme gibi konularda sizi üzmez. Hatta rahat rahat taksi bile kullanabilirsiniz.

Nikaragua Hakkında Genel Bilgiler

Doğal güzellikleri, gölleri, adaları ve volkanik dağlarıyla ön plana çıkan Nikaragua gezilecek yerler listesine geçmeden önce ülke hakkında temel bilgilere kısaca bir göz atalım.

Managua Gezilecek Yerler

Nikaragua Nerede? Nasıl Gidilir?
Nikaragua, yüzölçümü olarak Orta Amerika’nın en büyük ülkesi. Güneyinde Kosta Rika, kuzeyinde Honduras ile komşudur. Doğusu Karayip Denizi, batısı Büyük Okyanus ile çevrilidir.

Türkiye-Nikaragua arasında direkt yapılan bir uçuş yok. Avrupa ya da Amerika ülkeleri üzerinden aktarmalı olarak gidilebilir. Ülkenin uluslararası havaalanı, başkent Managua’da bulunan Augusto Cesa Sandino Uluslararası Havalimanı’dır. Havalimanı şehir merkezinin içinde ve ulaşımı kolay.

Orta Amerika’da bulunan komşu ülkeleri ile Nikaragua arasında sık sık yapılan otobüs seferleri de mevcut.

Nikaragua Vizesi
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Nikaragua’da vizeden muaf durumdalar. Ama bu vize muafiyetinin süresi ile ilgili şöyle bir durum var. Nikaragua, Guatemala, El Salvador ve Honduras arasında yapılan anlaşma gereği bu dört ülkede toplam 90 gün kalabiliyorsunuz. Bu 90 günü tek bir ülkede de geçirebilirsiniz ya da dördü içinde kullanabilirsiniz. Karayolu ile Kosta Rika ya da Belize’ye geçip tekrar geri dönerseniz bu 90 günlük süreyi uzatabiliyorsunuz. Bu arada Nikaragua’ya giriş-çıkışta toplam 10-15 dolar (2020) civarı bir ayakbastı parası ödeniyor bilginiz olsun.

Nikaragua Resmi Dili
Nikaragua’nın resmi dili Latin Amerika genelinde olduğu gibi İspanyolca. Ayrıca özerk bölgelerinde Miskito, Mayangna ve Rama gibi önemli yerli dilleri de konuşuluyor.

Nikaragua Nüfusu
Nikaragua’nın 2021 yılı itibariyle nüfusu yaklaşık 6 milyon 670 bin kişi. Bu nüfusun büyük bölümü başkent Managua’da yaşıyor.

Nikaragua Para Birimi
Nikaragua’nın resmi para birimi Nikaragua Kordobası (NIO). Ama ülkede ABD doları da birçok yerde geçiyor.

Nikaragua Ekonomisi
Başta ABD olmak üzere ticari olarak dışa bağımlı olan Nikaragua’nın dış borç yükü yüksektir. Orta Amerika’nın en yoksul ülkelerinden birisidir ve ekonomisi tarıma dayalıdır. En popüler ihraç ürünlerinin başında Nikaragua kahvesi geliyor. Bunun dışında kalan ürünleri; dana eti, karides, ıstakoz, şeker kamışı ve yer fıstığıdır.

Nikaragua Kanalı Projesi

Nikaragua’ya bir kanal açma projesi uzun yıllardır tartışılan bir konu. Panama Gezi Rehberi yazımızda, bugün Panama diye bir ülkenin var olmasının aslında Panama Kanalı’nın inşası ve ABD’nin bölgedeki hedefleri sayesinde olduğunu anlatmıştık. Şu an Panama Kanalı dünya ticaretinde çok ciddi bir paya sahip. Böyle olunca da içinde bulunduğumuz çağda yaşanan ABD-ÇİN ekonomik savaşının bir hamlesi olarak Çin bu bölgede alternatif bir kanal projesi oluşturmak istiyor. Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında, uzunluğu 278 km olarak planlanan Nikaragua Kanal projesi, Çin tarafından yaklaşık 50 milyar dolarlık bir yatırım ile gerçekleştirilmek isteniyor. Daha önce 2014 yılında inşasına başlanacağı bile duyurulan kanaldan hala hiçbir ses seda yok. Diplomatik, siyasal ve finansal baskılar Nikaragua Kanalı projesini başlatmaya engel oluyor. Ayrıca proje kapsamındaki toprakların çoğunun kamulaştırılacak olması Nikaragua halkının şiddetli tepkisini çekmiş ve büyük protestolara sahne olmuştu. Jeopolitik açıdan Nikaragua Kanalı, ABD-ÇİN arasındaki ekonomik savaşın Latin Amerika kıtasındaki ayağı diyebiliriz. Çin bugün özellikle Orta Amerika’nın ticari hayatında oldukça etkili bir konumda. Ama Nikaragua Kanalı 2021 yılında hala bir efsane olarak kalmaya devam ediyor. İlerleyen yıllarda ne olur bekleyip göreceğiz.

Nikaragua Volkanları

Nikaragua Gezilecek Yerler

Nikaragua gezisinde ön plana çıkanlar; tarihi kolonyal şehirleri ve çok sayıda volkanik dağları. Ayrıca hemen her yerinin ulaşım, konaklama ve yemek-içme konularında ekonomik olması. Nikaragua gezi rehberinde tavsiye edebileceğimiz belli başlı duraklara bakalım.

Ometepe Adası

Bu ada Nikaragua Gölü (Cocibolca) içinde bulunan iki volkanik dağın birleşmesinden oluşuyor. Görsel olarak harika bir yer. Ometepe Adası bize göre Nikaragua’nın en güzel yeri olmasına rağmen turist yoğunluğu çok değil. Nikaragua’nın turistik tarihi şehirlerinde kalmak yerine bu adada zaman geçirmek çok daha mantıklı. Ometepe’de geceliği 4-5 dolara bile çok iyi hosteller bulabilirsiniz. Ama doğal ortam korunduğu ve fazla betonlaşma olmadığı için lüks arayışınız olmasın. Daha çok ahşap baraka tarzında ama konforlu sayılabilecek yerler var.

Ometepe Adası Ulaşım / Nasıl Gidilir?
Adaya Granada şehrinden haftada iki defa yapılan (Pazartesi-Perşembe) feribot seferleri var. Bir de adaya daha yakın konumdaki küçük bir şehir olan San Jorge’den giden feribot ve tekneler var. Buradan daha sık ulaşım imkanı bulabilirsiniz.

Ometepe – San Jorge arası yapılan deniz ulaşım seferlerinin saatlerini güncel olarak şu siteden öğrenebilirsiniz.

Ometepe Feribot Seferleri (TIK)

Ometepe Adası Gezilecek Yerler

Ometepe’de en sık yapılan aktivitelerden bazıları; bisiklet-motosiklet turları, tekne gezileri ve doğa yürüyüşleri. Ama en önemlisi volkan tırmanışı. Adada bulunan iki yanardağ için yapılan ayrı ayrı zirve tırmanışları var. Rehber eşliğinde yapılan tırmanışlar ortalama 40 dolar civarında fiyatlandırılıyor.

1600 m. yüksekliğindeki Concepsion Volkanı’na tırmanış yaklaşık 10 saat sürerken, 1400 m yükseklikteki Maderas Volkanı tırmanışı ise 8 saat civarı bir zaman alıyor. Maderas Volkanı’na tırmanırsanız tepede bir de krater gölü görebilirsiniz. Ama iki zirve için de çok sağlam kondisyon gerekiyor. Vücudunuzu zorlamaya alışık değilseniz kesinlikle tavsiye etmeyiz.

Adanın kasabalarında gezebileceğiniz birçok yer de var. Müze, parklar, plajlar, kaplıcalar ya da kamp alanları gibi. Ometepe Adası hem gezmek hem kafa dinlemek için harika bir ortam sunuyor. Nikaragua gezi rehberinde ilk tavsiye edeceğimiz durak burası.

Nikaragua Gezi Rehberi

Granada

Burası Nikaragua’nın en turistik şehri. Çoğunluğu tek katlı ve rengarenk tarihi binalardan oluşan bir şehir. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Granada tam size göre. Şehrin her detayı fotoğraflık. Görkemli kilise ve katedralleri var.

Granada ile başkent Managua arasında bulunan Masaya Yanardağı Ulusal Parkı (Parque Nacional Volcan Masaya) ülkenin en meşhur bölgelerinden. Park içerisindeki Masaya Volkanı’na Granada’dan alacağınız turlar ile tırmanış yapabiliyorsunuz. Biz daha önce yeteri kadar volkan gördüğümüz için bu rotayı tercih etmedik. Ama çokça methediliyor.

Granada ile başkent Managua arası yaklaşık 1 saat. Biz Managua’yı Nikaragua gezilecek yerler listesine dahil etmedik. Geçiş güzergahı olarak kullanmak dışında pek gitmenizi de önermiyoruz. Zaten yabancılar için çok güvenli bir şehir değil. Nikaragua’nın diğer tarihi şehirleri hem gezmek hem konaklamak için çok daha iyi bir seçim olur.

Granada Gezilecek Yerler Nicaragua

Leon

Nikaragua’nın en eski ve tarihi şehirlerinden biri. Tamamen kolonyal mimari özellikleri taşıyor. Sokakları, caddeleri ve evleri görüntü olarak çağlar öncesine gitmişsiniz gibi bir atmosfer oluşturuyor. Şehirde özellikle gitmenizi tavsiye edeceğimiz bir yer yok. Merkez çarşısını ve tarihi binalarını gezebilirsiniz. Civardaki bazı volkan tırmanışları için turlara katılabilirsiniz. Leon, Pasifik sahiline çok yakın konumda bulunuyor. 40 dakika civarı bir sürede, otobüslerle Pasifik plajlarına inebilirsiniz. Şehir turistik ve oldukça güvenli.

Nicaragua Leon Gezilecek Yerler

KOSTA RİKA GEZİ REHBERİ VE GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

HONDURAS GEZİ REHBERİ VE GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Küçük Bir Anekdot
Nikaragua’nın Managua bölgesinde bulunan Masaya Volkanı’nda WiFi bağlantısı var. Araştırmacılar volkanik hareketleri daha iyi gözlemleyebilmek amacıyla yanardağ üzerine tam 80 adet WiFi sensörü kurmuşlar. Bu sensörlerle gerçek zamanlı veri toplayarak, Masaya’nın atmosfer basıncını, sıcaklığını, yerçekimini, karbondioksit ve hidrojen sülfat gibi gazlardaki değişimleri anlık takip edebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir