Kapat
Asuncion Gezilecek Yerler

Gezginler için pek fazla şey vadetmese de görülmeye değer farklı ve küçük bir ülke Paraguay.. En önemli özelliği sanırız çok ucuz olması. Bolivya ile beraber kıtanın en fakir ülkesi durumunda. Güney Amerika’nın tam ortasında bulunan Paraguay genelde turistler tarafından teğet geçilen bir yer. Biz Paraguay’ı turistik yerleri için olmasa bile Latin kültürünü daha yakından görmeniz için rotanıza eklemeniz gerektiğini düşünüyoruz.

Paraguay gezilecek yerler listesine geçmeden önce ülkeyle ilgili çok kısa birkaç bilgi aktaralım.

# Yaklaşık 7.1 milyon insanın yaşadığı Paraguay’da (2021) nüfusun 3’te biri başkent Asuncion’da toplanmış.

# Paraguay’ın resmi dili İspanyolca ve Guarani Dili. Paraguaylılar yerli dilleri olan Guarani’yi bu zamana kadar korumayı başarmış. Ülkede en az İspanyolca kadar yaygın bir dil.

# Paraguay’ın para birimi de Guarani (PYG).

# Paraguay ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalı. Ayrıca ülkeyi ortadan ikiye ayıran Paraguay Nehri ile elektrik üretimi yapılıyor. Nehir taşımacılığı da ülke ekonomine büyük katkı sağlıyor.

# Paraguay Nerede? Güney Amerika’nın orta kesiminde bulunan Paraguay, kıtada okyanusa kıyısı olmayan iki ülkeden biri. Paraguay’ın sınır koşuları; Brezilya, Arjantin ve Bolivya.

# Paraguay’a Nasıl Gidilir? Türkiye’den Paraguay’ın herhangi bir şehrine direkt yapılan uçuş seferi yok (2021). Paraguay’a gitmek için Avrupa ya da Amerika aktarmalı olarak Silvio Pettirossi Uluslararası Havalimanı’na (Asuncion) giden uçuşları tercih etmeniz gerekiyor. Eğer Paraguay’ın komşu ülkelerinden birindeyseniz, kara yolunu kullanarak ülkeye rahatça girebilirsiniz. Fakat Bolivya üzerinden Paraguay’a kara yolu ile gidecek olanları çok uzun ve kötü bir toprak yol bekliyor. Uyarmış olalım!

# Paraguay Vize İstiyor mu? Paraguay, 90 günü aşmamak şartıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemiyor (2021).

# Paraguay’a Ne Zaman Gidilir? Paraguay, Mayıs ve Ekim ayları arasında yoğun yağış alan bir bölge. Diğer dönemler ise ülkede hava oldukça sıcak ve kurak oluyor. Eğer seyahatiniz kısa süreli olacaksa Paraguay’a sıcak sezonda gitmenizi tavsiye ederiz.

Kısaca Paraguay Tarihi

Paraguay aslında 1800’lü yılların ortalarında kıtanın en büyük ve en zengin ülkelerinden biriymiş. Hatta en zengini. Ta ki 1864’e kadar. İngilizlerin maddi destek sağlamasıyla Brezilya, Arjantin ve Uruguay birleşerek Paraguay’a savaş açmışlar. Ama ne savaş! 6 yıl süren bu savaş sona erdiğinde Paraguay’da yaşayan erkek nüfusunun yüzde 90’ı, genel nüfusun da yarısından fazlası ölmüş. Ülkede tam anlamıyla taş üstünde taş kalmamış. Toprakları parçalanıp bölünmüş. Uzun yıllar bir daha istikrar sağlayıp, yönetim kuramamışlar. Erkek nüfusunun bitme noktasına gelmesiyle kilise erkeklerin çok eşliliğine izin vermiş. Bu ülkede erkekseniz baya kıymetlisiniz yani.

O gün bugündür hala pek toparlanamamış Paraguay. Ama insanları mutlu. “Fakir ama gururlu” sözü vardır ya hani. Paraguaylılar için de “fakir ama mutlu insanlar” diyebiliriz tam olarak.

Paraguay’da gezerken bir şey dikkatimizi çekiyor. Sokaktaki pek çok insanın elinde termosa benzer bir şeyler var. Öğrendik ki ismi ‘terere‘ymiş. İçinde mate isimli bir bitkinin soğuk suyla demlenmesiyle oluşan bir içecek var. Mate çayı, yılın büyük bölümü çok sıcak olan bu ülkede Paraguaylıların vazgeçilmez içeceği olmuş. Metabolizmayı hızlandırıp harareti durduran ve alışkanlık yapan bir içecek. Paraguay çayı diyelim özetle. Jilet gibi takım elbisesiyle işe giden adamın bile elinde termos ve bardak görünce biraz şaşırdık ister istemez. Biz de çay seven bir milletiz ama elimizde termosla yollarda yürümüyoruz en azından. Tabi aracında semaver taşıyan arkadaşlarımız da yok değil. ツ

Paraguay (Mate) Çayı’nın Bazı Faydaları

 • Antioksidan özelliği bulunuyor.
 • Kanser hücrelerine karşı oldukça etkili.
 • Kan temizleme özelliği bulunuyor.
 • Zihin açıklığı yapıyor.
 • Yorgunluğa ve strese iyi geliyor.
 • Motivasyon sağlama özelliği bulunuyor.
 • İştah kestiği için zayıflamaya yardımcı oluyor.
 • Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına destek oluyor.

Arjantinli yıldız Lionel Messi de mate çayı olmadan çıkmam diyenlerden. Bununla beraber Luis Suarez, Neymar, Agüero, Lugano gibi Güney Amerika yıldızları da ellerinden mate çayını düşürmüyor.

Konu futbolculara gelmişken.. Kıta genelinde olduğu gibi Paraguay’ın da futbol hastası bir ülke olduğunu hatırlatalım. Zaten özellikle Dünya Kupası dönemlerinde ne kadar renkli taraftarlara sahip olduğunu az çok biliyoruz.

Bu arada ülkeyle ile ilgili şöyle ilginç bir bilgi verelim.. Paraguay bayrağı dünyada önü ve arkası farklı olan tek bayraktır. Bayrağın ön tarafında devletin resmi arması varken, arka tarafta ise ucunda Frigya başlığı bulunan kahverengi bir çubuğun önünde duran aslan logosu, hemen üstünde ise slogan olarak “Barış ve Adalet” yazısı vardır.

Paraguay Gezilecek Yerler

Başta söylediğimiz gibi, Paraguay gezginler için fazla bir şey vadetmiyor. Komşu ülkelerine kıyasla çok daha mütevazi bir ülke. Ama hiç mi gezecek bir yeri yok derseniz, uğramışken görebileceğiniz bazı yerlerini sıralayalım. Paraguay gezilecek yerler listesi şu şekilde..

Ciudad del Este

Ciudad del Este (Doğu’daki Şehir) Brezilya’nın Foz do Iguaçu şehriyle sınır komşusu. Arada bir köprü var ve ister yaya ister belediye otobüsü ile iki ülke arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Hatta Foz do Iguaçu’da yaşayan insanların bir bölümü Ciudad del Este’de çalışıyor ve bu sınırı her gün geçiyorlar. Sınırda pasaportunuza damga vurdurmasanız bile sorun yaşamıyorsunuz çünkü kontrol eden bile yok. Öyle rahat bir nokta.

Ciudad del Este’de vergi muafiyeti sebebiyle tam bir alışveriş çılgınlığı yaşanıyor. Koca şehir dev bir Tahtakale gibi. Etrafta kocaman tabelalar var ve üzerlerinde dünya markalarının isimleri yazıyor. Fakat ürünler genellikle kaçak ve orijinal kaliteye sahip değiller.

Ciudad del Este sadece Paraguay’ın değil, kıtanın da en önemli ve en çok ziyaret edilen alışveriş noktası. Gün içinde Eminönü gibi iğne atsanız yere düşmüyor. Sınırın Brezilya tarafında yaşayan insanlar evlerinin günlük alışverişi için bile buraya gelip geri dönüyorlar. Sınır geçişi herkese serbest. Satılan ürünler ve yapılan geçişler kaçak olmasına rağmen iki ülke yönetimi de buna göz yumuyor. Böylece hem Paraguay ekonomisi dönüyor, hem de Brezilyalılar daha ucuza alışveriş yapmış oluyor Yakın olması sebebiyle Arjantinliler de buraya sık sık gelip gidiyor.

Brezilya ya da Arjantin’den Ciudad del Este’ye belediye otobüsüyle geçecekseniz, pasaportunuza damga vurdurmak istediğinizi şoföre söylemeniz gerekiyor. O zaman sizin için sınırda duruyorlar. Aksi halde transit geçerler haberiniz olsun. Her ihtimale karşı ülkeden çıkarken sorun yaşamamak için giriş damgasını vurdurmanız iyi olur.

Elektronik ürünlere meraklıysanız ve biraz para harcamayı da gözden çıkardıysanız buraya bir şans verin deriz. Örneğin Türkiye’den alacağınız bir fotoğraf makinesini 3’te 1 fiyatına burada bulabilirsiniz. Ama garantisi olur mu onu bilemiyoruz.

Asuncion

Paraguay’ın başkenti Asuncion her açıdan ülkenin merkezi. Paraguay gezilecek yerler listesindeki mekanların büyük bölümü de burada yer alıyor. Asuncion, nüfus yoğunluğu ve ekonomik imkanları itibariyle ülkede büyük şehir diyebileceğimiz tek yer. Buna rağmen şehirde metro, tren vs. gibi raylı sistem bulunmuyor. Toplu ulaşım araçları sadece aşağıdaki gibi rengarenk otobüsler..

Otobüslerin içinde seyyar satıcılar hiç eksik olmuyor. Yiyecek, içecek satanlar, müzik aleti çalanlar, şarkı söyleyenler… Kimi ararsanız var. Baya bir gürültülü yolculuk yapıyorsunuz anlayacağınız. Paraguay’da otobüse binmek gezginler için unutulmaz ve eğlenceli anlar yaşatabilir. Ama bu şehirde yaşayan ve her gün bu gürültüye maruz kalanlar neler hissediyor bilemiyoruz!

Asuncion tıpkı bu otobüsler gibi çok renkli bir şehir. Binaları, araçları, duvarları hep rengarenk..

Şehrin kuzeyinde, Paraguay Nehri kısmında tarihi binaların olduğu eski bir kent merkezi var. Bir de güneyde San Lorenzo, Villa Mora, Los Laureles gibi daha yeni yerleşimlerin olduğu bölgeler var. Konaklama yapacağınız zaman tarihi şehir merkezini değil de güneydeki yeni mahalleleri tercih etmenizi tavsiye ederiz. Tarihi şehir merkezinin geceleri pek güven veren bir havası yok. Akşamları hava kararınca dükkanların önünde bekleyen pompalı tüfekli güvenlikler insanı tedirgin ediyor. Her an silahlar çekilecek ve ortalık savaş yerine dönecek gibi bir hisle dolaşıyorsunuz.

Hafta sonları insanlar genellikle Paraguay Nehri kıyısında vakit geçiriyor. Bölgede birkaç tarihi yapıtın dışında turistlere hitap eden fazla gezi mekanı yok.

Asuncion Gezilecek Yerler

Şehirde birkaç gün geçirmek isteyenler bu mekanlara uğrayabilir;

 • Barro Müzesi (Museo del Barro)
 • Tarihi Senato Binası
 • Asuncion Ulusal Katedrali
 • Avenida San Martin (San Martin Caddesi)
 • Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi
 • Bağımsızlık Sarayı
 • Icono Kulesi
 • Panteon Nacional de los Heroes (Paraguay Ulusal Kahramanlar Anıtı)
 • Asuncion Botanik Bahçesi ve Hayvanat Bahçesi

Asuncion’un olumsuz bir özelliği de, şehirdeki altyapı – üstyapı gibi hizmetlerin gerçekten çok kötü olması. Şehrin her yeri buradaki gibi karmakarışık kablo manzaralarıyla dolu. Başkentin göbeği bile böyleyse diğer yerleri varın siz düşünün.

Başkent Asuncion’da Türk esnaflar da var.

Paraguay Türk Restoran

La Santisima Trinidad de Parana (Trinidad Harabeleri)

Paraguay’ın üçüncü büyük şehri olan Encarnacion yakınlarındaki bu kalıntılar, Paraguay’da ziyaret edilmeyi en çok hak eden yerlerin başında geliyor. 1600’lü yıllarda Cizvit denilen Hristiyan misyoner gruplarının kurduğu bu yerleşim yeri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Bir kısmı hasar gören kalıntılar restore edilerek koruma altına alınmış. Encarnacion şehir merkezinden katılacağınız turlarla burayı gezebilirsiniz.

BOLİVYA GEZİ REHBERİ VE GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Paraguay Resimleri Foto Galeri

 

YURT DIŞINDA BEDAVA YA DA EN UCUZ KONAKLAMA YOLLARI NELERDİR? (TIKLAYIN)

Küçük Bir Anekdot

Paraguay’da 5 bin dolara oturum izni alabiliyor ve 5 yıl içinde vatandaşlık başvurusu yapabiliyorsunuz (2020). İyi ama neden Paraguay pasaportu almak isteyesiniz ki değil mi? Nedenini söyleyelim. Paraguay vatandaşları Avrupa Birliği’ne üye 27 ülkeye vizesiz girebiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir