Kapat
Iquitos Gezi Turları

Amazon ormanlarının uzandığı 9 ülkeden biri de Peru. Yağmur Ormanları, Peru’nun kuzey ve doğu sınırlarını boydan boya kaplamış vaziyette. Peru’da yapmak isteyeceğiniz Amazon gezisini iki kısımda değerlendirebilirsiniz.

  • Kuzeyde; Iquitos
  • Güneyde; Puerto Maldonado, Manu ve Çevresi

Peru öyle enteresan bir ülke ki tam ortasından geçen And Dağları nedeniyle ülkenin batısında tamamen kupkuru çöller hakimken, doğusu yağmurun hiç dinmediği Amazon ormanlarıyla kaplı. Yani şu iki fotoğraf aynı ülkeye ait.

Peru Gezilecek Yerler

İki kısma ayırdığımız Peru Amazonları gezilecek yerleri ayrı başlıklar halinde inceleyelim.

Iquitos

Ülkenin kuzeyinde yer alan Iquitos, Peru Amazonları’nın en popüler şehri diyebiliriz. Şamanların kutsal ayahuasca ayinleri, yerli ziyaretleri ve doğasıyla nam salmış. Ama bu ayin ve yerli ziyaretleri maalesef yine pazarlama etkisinin kurbanı olmuş ve doğallığını tamamen yitirmiş. Katılacağınız şaman ayinleri, yerli ziyaretleri ve Peru ayahuasca turu adı altındaki geziler tamamen kurgudan ibaret onu baştan söyleyelim. Yine de bu deneyimi yaşamak için tercih edilebilir tabi.

Iquitos’da esas olay Amazon Nehri’nde yapacağınız muhteşem tekne gezileri, pirana avı, orman yürüyüşü ve kendinizi bir film sahnesinde hissettirecek muhteşem doğası.

Iquitos’a Nasıl Gidilir?

Iquitos şehrine kara ulaşımı bulunmuyor. Buraya uçakla veya Amazon Nehri üzerinden tekne ile gelmek mümkün. Lima ve Cusco gibi büyük şehirler üzerinden yapılan uçuşlarla gelmek en tercih edilebilir ve en rahat yöntem olur. Ya da bu bölgeye en yakın küçük yerleşim yerleri olan Pucallpa, Tarapoto gibi nehir kenarındaki şehirlere otobüs ile gelip tekne ile yola devam etmek. Günlerce sürecek ve kendi hamağınız dışında pek yatacak yer bulamayacağınız tekne yolcuğu epey yorucu olacaktır onu belirtelim.

Ayrıca Iquitos’a Kolombiya, Ekvador ve Brezilya’dan gelen gemiler de bulunuyor. Tabi mesafe uzadıkça yolda geçecek zaman 3-4 güne kadar çıkabilir. Hızlı teknelerle bu süre kısalıyor ama fiyat epeyce bir yükseliyor tabi. Gecenin zifiri karanlığında Amazon Nehri üzerinde dar ve sıkışık bir tekne üzerinde seyahat etmek pek hayallerinizdeki gibi bir macera olmayabilir.

Amazon Nehri Yolculuk

Iquitos Seyahat ve Gezi Rehberi

Küçük bir koloni şehri olan Iquitos’un, sürekli etrafınızı çeviren pazarlamacıları ve biraz bakımsız bir şehir olması yüzünden çok hoşunuza gideceğinizi düşünmüyoruz. Şehrin birkaç halk pazarı dışında pek görülmeye değer bir şeyi de yok zaten. En meşhur olanı Belen Pazarı (Mercado Belen). Bu pazarda timsah ve kaplumbağa etleri, ayahuasca çayı gibi sıra dışı yiyecek, içecekler bulabilirsiniz.

Iquitos’da yapmanız gereken en iyi şey hızlı bir şekilde seçmek istediğiniz tura göre bir acentayla anlaşmak. Günübirlik yapılan Amazon turları var, bir de gece konaklamalı turlar. Günübirlik turlarda göstermelik olarak birkaç kabile ziyareti yapılıyor. Birkaç tane de kafes içindeki vahşi hayvanı görüyorsunuz. Tamamen tiyatral bir ortam yani. 1 ila 3 gün konaklamalı turlar ise en ideali. Bu tur içinde rehber eşliğinde muhteşem bir orman yürüyüşü yapabiliyor, pirana avına çıkabiliyor ve harika hayvanlarla tanışıp yakından görebiliyorsunuz.

Amazon Iquitos Seyahat Rehberi

Özellikle maymunlar, bırakın insandan korkmayı sizi gördüklerinde direkt üzerinize gelip yiyecek arıyorlar. Tembel hayvan, tukan kuşu, timsahlar ve piranalar tur sırasında görme şansını yakalayacağınız diğer hayvanlar oluyor. Nehirde gördüğünüz 2-3 metre boyundaki balıklar insanı baya bir ürkütüyor.

Böyle bir ortamı gördükten sonra neden Amazonlara kendi başınıza değilde rehber eşliğinde gelmek zorunda kaldığınızı anlayacaksınız zaten. Aman diyelim.. Kurda kuşa yem olursunuz sonra. 🙂

Bizim gibi, balıklarla en yakın ilişkisi Eminönü’nde yarım ekmek yaptırıp yemek olan kişiler şu fotoğraftaki hayvanla baş başa kalırsa… tövbeler olsun.. Timsahlardan, anakondalardan bahsetmiyoruz bile.

Amazon Nehri Balık AvıAmazon Yerlileri
Iquitos’da yapacağınız 2 ya da 3 gece konaklamalı bir tur müthiş bir Amazon deneyimi için yeterli olur diye düşünüyoruz.

Puerto Maldonado

Buraya ulaşabileceğiniz en yakın bölge Peru’nun Machu Picchu’ya ev sahipliği yapan meşhur şehri Cusco. Puerto Maldonado, Cusco’ya uçakla 1 saat, otobüsle ise yaklaşık 8-9 saat uzaklıkta kalıyor. En iyi seçenek Cusco’dan alacağınız bir tur paketi ile bölgeye gelmek. Ya da Puerto Maldonado’ya gelip tur paketinizi buradan alabilirsiniz. Tercih size kalmış.

Puerto Maldonado’nun merkezine geldiğinizde, Amazon içerisinde kalacağınız bölgeye geçmeden önce eşyalarınızın büyük kısmını şehirde bırakmanız gerekiyor. Yapacağınız turun büyük kısmı tekneyle gerçekleşeceği için yanınıza bavul dolusu fazla eşya alamıyorsunuz. Birkaç gün size yetecek eşyanız kafi. Kalan eşyaları anlaştığınız tur firmasına bırakabiliyorsunuz. Gerekli eşyalarınızı yanınıza aldıktan sonra Amazon Nehri’nin bir kolu olan Madre De Dios Nehri üzerinde teknelerle konaklama yapacağınız Lodge (bungalov evi) dedikleri kulübe şeklindeki barakaların olduğu bölgeye gidiliyor. O andan sonra size Amazon’da olduğunuzu sonuna kadar hissettiren harika doğayla iç içe kalıyorsunuz.

Peru Gezilecek YerlerAmazon Tur Paketleri
Rehber eşliğinde katılacağınız orman yürüyüşlerinde size devasa boyutlardaki ağaçlar, daldan dala atlayan maymunlar ve onların çığlıkları eşlik ediyor. Tekne ve orman gezilerinde şansınıza göre su samuru, siyah kaymanlar, pirana balıkları görebiliyorsunuz. Bölgede anakonda, puma gibi yırtıcı hayvanlarda var ama bunları görmek her zaman mümkün olmuyor.

Puerto Maldonado’da ziyaret edebileceğiniz bazı önemli yerler;

  • Sandoval Gölü
  • Apu Victor Gölü
  • Maymun Adası
  • Tambopata Candamo Ulusal Parkı

Her biri birinden muhteşem yerler. Hatta şunu iddialı biçimde söyleyebiliriz; bindiğiniz teknenin her an devrilecekmiş gibi incecik olması, bunaltıcı nem ve sıcak, sürekli etrafta dolaşan sinekler ve börtü böcekler bu muhteşem manzaranın etkisiyle hep geri planda kalacak.

Puerto Maldonado TurlarıAmazon Papağan
Bu tur içerisinde ‘Amazon yerlileri’ dedikleri bazı ev ziyaretleri oluyor. Yerel kıyafet giymiş bazı aile evlerini görüyorsunuz ama bunlar yine tamamen turistlere yönelik hazırlanmış sahte yerliler. 🙂 Muhtemelen siz oradan ayrıldıktan sonra Play Station başına geçip Real Madrid- Barcelona maçı açıyorlardır. Bu durum Amazonlara yapacağınız hemen her turda geçerli maalesef.

2-3 günlük bir tur, bu bölge için yeterli olur diye düşünüyoruz.

Manu Milli Parkı (Parque Nacional del Manu)

Burası Peru’nun 17 bin km² alanı kaplayan en büyük milli parkı ve Unesco Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan, Amazon ormanlarının en iyi korunmuş bakir bölgelerinden biri. İç bölgelere kara yolu olmaması ve Manu şehrine ulaşımın zorluğu nedeniyle park temizlik ve doğallık açısından şimdilik gerçekten çok iyi durumda. Cusco’dan kara yoluyla parkın belirli bir bölgesine kadar gidilebiliyor. Madre De Dios nehri üzerinden yapılan tur seferleri mevcut.

İçinde dev su samurları, onlarca çeşit maymun türü, binlerce çeşit kuş ve kelebek türü, kapibara, jaguar, anakonda gibi hayvanlar barındıran parkın bazı bölgelerinde yerli kabileler, nehir kenarlarında ise köyler bulunuyor. Manu Milli Parkı’nı Cusco’dan alacağınız kapsamlı tur programlarıyla gezebilirsiniz. 4 günlük olanlar oldukça ideal diyebiliriz.

AMAZON ORMANLARI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY! (TIKLAYIN)

PERU GEZİ REHBERİ VE GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir