Kapat
Afrika Gezilecek Yerler

Harikalar Diyarı Rwenzori Dağları

Son yüzyılda kaşiflerce bulunan, Doğu Afrika’da harikulade bir yer Rwenzori (Ruwenzori). Burası 1888 yılında kaşif Henry Morton Stanley tarafından ayrıntılı şekilde gezilerek uzun uzun hatıratlar biriktirdiği bir yer. Hatta bir sayfasında Stanley, “Rwenzori tepelerinin 300 gün boyunca üzerine çöken bulutlarla örtüldüğünü ama dağıldıklarında ortaya çıkan manzaranın eşsiz olduğunu” neşreder. Neticesinde Stanley, sıradağlarla kaplı bu geniş yerlere, Bantu dilinde ‘Yağmur Yağdıran’ anlamına gelen ‘Rwenzori (Ruwenzori)’ ismini verir.

Rwenzori, ekvatordan 48 km. uzaklıkta, Uganda ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti sınırı boyunca 96 km. uzanan çeşitliliğiyle göz kamaştırır. Bazı tepe yükseklikleri 5110 metreye ulaşan dağın fotoğraflanması ve topografisinin çıkarılması ilk kez 1906 senesinde, İtalyan Dük Luigi di Savoia tarafından gerçekleştirilir ki bir çok belgesele de konu olmuştur. Muhtelif kaynaklarca M.Ö. 4. yy’da yaşayan Aristoteles’in kayıtlarında, Orta Afrika uzantısı bir dağ olarak ‘Gümüş Dağı’ndan bahsedilir ki araştırmacılar bu zamane dağlarının Rwenzori olduğu kanaatindedir.

Yağmur sularının ve buzullarının birikimiyle, Rwenzori çevresinde birçok durgun göl oluşur. Bu göller yabani yaşam ekolojisine öncülük ederler. Bazı bitkiler 12 metreye ulaşarak ağaçlara meydan okumaktadır. Bunun yegane sebebinin kol kalınlığındaki toprak solucanları ve solucanları besleyen humuslu topraklar olduğu tahmin ediliyor. Coğrafyanın asli sahibi Banand yerlileri doğaya büyük saygı duyarlar ve bu dağların bölgelerine giren insanlara kaya yuvarlayan ruhları barındırdığına inanırlar.

# Araştırmacı Yazar Volkan Yaşar Berber / Gezi Hocası

ALTIN DİYARI ANGEL ŞELALESİ (Yazarın Diğer Yazısı İçin TIKLAYIN)

Venezula Dünyanın en yüksek şelalesi nerede?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir