Kapat
Trabzon Nasıl Bir Şehir

Trabzon her açıdan ülkemizin en renkli şehirlerinden biri. Muhteşem yaylaları, Uzungöl’ü, Sümela Manastırı, köşkleri, müzeleri ve plajları ile önemli bir turizm kenti. Ayrıca hamsili yemekleri, horonu, Trabzonspor’a olan kara sevdası, mıhlaması, kendine has şivesi ve yöresel kıyafetleri ile bir kültür başkentidir burası.

Yeşilin ve mavinin her tonunu görebileceğiniz Trabzon öyle bir şehir ki adını duyunca bile kemençe sesi kulaklarınızda yankılanmaya başlıyor. Müzikle, futbolla, yeşille bu kadar özdeşleşmiş şehir pek göremezsiniz. Trabzon, Doğu Karadeniz’in olduğu kadar ülkemizin de göz bebeği illerinden biridir.

Peki Trabzon yaşamak için nasıl bir şehir? Öğrenci ve memurları Trabzon’da neler bekliyor? Trabzon’un ekonomisi, iklimi, yöresel mutfağı ve tarihi hakkında bilgiler vereceğimiz yazımıza başlayalım.

Trabzon Şehir Rehberi

Trabzon Nerede? Nasıl Gidilir?

Trabzon, Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alan en büyük şehirlerden biridir. Trabzon’un komşuları; doğuda Rize, batıda Giresun, güneyde ise Gümüşhane ve Bayburt’tur. Şehrin kuzey sınırı ise Karadeniz ile çevrilidir.

Trabzon ulaşım rehberi genel olarak şu şekilde;

# Trabzon Karayolu Ulaşımı;
Üç önemli karayolu ağı üzerinde bulunan Trabzon son derece gelişmiş, yüksek standartlarda ulaşım imkanlarına sahiptir. Karadeniz Bölgesi’nde bulunan tüm şehirlerden ve diğer bölgelerdeki büyük şehirlerimizin birçoğundan Trabzon’a direkt otobüs seferleri yapılmaktadır.

Trabzon Şehirlerarası Otobüs Terminali şehir merkezinin içinde, Sanayi Mahallesi’nde yer alıyor.

 • İstanbul – Trabzon arası yaklaşık 1100 kilometre ve 13 saat.
 • Ankara – Trabzon arası yaklaşık 750 kilometre ve 9 saat.
 • İzmir – Trabzon arası yaklaşık 1350 kilometre ve 16 saat 30 dakika.
 • Adana – Trabzon arası yaklaşık 850 kilometre ve 11 saat 30 dakika.
 • Erzincan – Trabzon arası yaklaşık 250 kilometre ve 3 saat 30 dakika.
 • Rize – Trabzon arası yaklaşık 80 kilometre ve 1 saat.

# Trabzon Havayolu Ulaşımı;
Trabzon Havalimanı şehir merkezine 6 km. gibi çok yakın bir mesafede bulunuyor. Karadeniz’in hemen kıyısında yer alan Trabzon Havalimanı’na İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin büyük şehirlerinden, ayrıca Avrupa ve Orta Doğu’daki bazı illerden direkt uçuş bulabilirsiniz. Trabzon Uluslararası Havalimanı ile şehir merkezi arasında ulaşımı sağlamak için özel servisleri, belediye otobüslerini, minibüsleri ya da taksileri kullanabilirsiniz. Havaalanı içinde araç kiralama hizmeti veren firmalar da yer alıyor.

Trabzon Havalimanı Telefon Numarası: 0 (462) 328 09 40

Kısaca Trabzon Tarihi

Trabzon yöresinde yapılan arkeolojik araştırmalarda Yontma Taş Dönemi’ne ait el baltaları, kazıyıcılar, yonga aletler, Orta Taş Çağı’na ait mağaralar ve Kalkolitik Çağ’a ait yerleşim izleri bulunmuştur. Ayrıca Hitit kaynaklarında, Bronz Çağı’nda Karadeniz kıyısında yaşayan Kaşkalar adlı bir savaşçı kabilenin varlığından söz edilir.

Araştırmacıların geneline göre M.Ö. 7. yy’da Karadeniz’e gelip bölgede koloni kentleri kuran İyon kökenli Miletoslular kentin ilk kurucularıdır. Fakat bu dönem öncesi Kolkhlar, Driller, Makronlar gibi yerli kavimlerin de Trabzon civarında yaşadığı sanılıyor.

Trabzon, M.Ö. 6. yy.’da Pers İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir. M.Ö. 334 yılına gelindiğinde ise Makedonya Kralı Büyük İskender Anadolu’daki Pers hükümdarlığına son vermiştir. Büyük İskender’in ölümü sonrası II. Ariantes’in oğlu Mithridates, Karadeniz’de merkezi Amasya olan Pontus Devleti’ni kurmuştur. Trabzon da bu devlet sınırları içinde yer almıştır.

M.Ö. 1. yy’da Romalılar Anadolu’yu işgal etmiş, Pontus Devleti’ni yenilgiye uğratarak M.Ö. 66 yılında Trabzon’u da topraklarına katmıştır. Roma’nın M.Ö. 27’den itibaren imparatorluğa dönüşmesi ile Trabzon’da hızla büyümüş ve gelişmeye başlamıştır. Özellikle İmparator Hadrian zamanında (117-138) bölge imarlaşma açısından en parlak dönemini yaşamıştır. Fakat 276 yılında Doğu Karadeniz Bölgesi’ne saldıran Gotlar, Trabzon kentine de büyük zarar vermiş, şehri yakıp yıkmışlardır.

395 yılında Roma ikiye ayrılınca Trabzon, Bizans İmparatorluğu sınırları içinde kalmıştır. Bu dönemde İmparator Justinianus, Trabzon kent surlarını restore ettirerek yeni bir imar hareketliliği başlatsa da kent eski görkemli haline geri dönememiştir.

Trabzon Kent Tarihi

8. yy. başlarında Müslümanların bölgeye başlattığı akınlarla Doğu Karadeniz tekrar önem kazanmıştır. İstanbul’un Latinler tarafından işgal edildiği sırada Bizans İmparatoru I. Andronikos 1204 yılında İstanbul’dan kaçarak Trabzon’da Komnenos (Trabzon) Krallığı’nı kurmuştur. Bu krallık vergi ödeme sistemi sayesinde uzun yıllar ayakta kalsa da, Fatih Sultan Mehmet’in öncülüğündeki Osmanlı Ordusu 1461 yılında Trabzon’u ele geçirmiş ve Komnenos (Trabzon) Krallığı’na son vermiştir.

Trabzon, Osmanlı İmparatorluğu döneminde önce eyalet ve sancak olarak şehzade ve mutasarrıflar tarafından yönetilmiştir. Yavuz Sultan Selim de Sancak Beyi olarak bu şehirde bulunmuş ve oğlu Kanuni Sultan Süleyman burada doğmuştur.

16. yy’da kent eyalete dönüştürülmüş, 1868 yılında ise Lazistan, Gümüşhane ve Canik Sancaklarının buraya bağlanmasıyla vilayet olmuştur.

1. Dünya Savaşı yıllarında Ruslar Trabzon’a saldırmış ve 1916 yılında kenti işgal etmişlerdir. İki yıla yakın süren bu işgal 24 Şubat 1918’de son bulmuş ve Osmanlı Ordusu Trabzon topraklarını geri almıştır.

Trabzon Eski Resimleri

Trabzon Adının Kaynağı

 • Eski Yunanca: Τραπεζοῦς Trapezus
 • Pontus Rumcası: Τραπεζούντα Trapezunda
 • Gürcüce: ტრაპიზონი T’rap’izoni
 • Lazca: T’rapuzani / T’amtra

Trabzon isminin çıkış noktasıyla alakalı farklı rivayetler mevcut.

# Şehrin adının Yunan mitolojisinde Arkadya Kralı Lykaon’un (Lycaon) oğlu Trapezeus’dan gelmiş olabileceği düşünülüyor.

# Trabzon şehrinin coğrafi görünümünden dolayı şehre Yunanca “masa” anlamına gelen Trapezus adının verildiği de bir diğer görüş.

# Bazı kesimler ise Evliya Çelebi’nin bir Yunan kentinin adını 17. yüzyılda Türkçe halk etimolojisine dayandırarak Tuğra-bozan olarak belirttiğini söyler.

# Yazar Özhan Örtürk, Trabzon isminin eski Yunanca metinlerde geçen ve mecaz kullanımı “köle satılan düz platform” anlamına gelen Trapezus ile alakalı olabileceğini söylerken, Bijışkyan’ın kitaplarında da bahsi geçen Ozinis’in Lazca “düzlük” manasına geldiğini belirtmiştir.

Trabzon Meydan Havadan

Trabzon Hakkında Kısa Bilgiler

Nüfus: Trabzon’un 2020 yılı nüfusu yaklaşık 810 bin kişidir.
Plaka Kodu: Trabzon’un plaka kodu: 61
Telefon Kodu: Trabzon’un telefon kodu: 0462
Posta Kodu: Trabzon’un posta kodu: 61000
Yüz Ölçümü: Trabzon’un yüz ölçümü: 4.685 km²

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Web Sitesi: www.trabzon.bel.tr
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Telefon: 0 (462) 224 61 61

Trabzon Valiliği Web Sitesi: www.trabzon.gov.tr
Trabzon Valiliği Telefon: 0 (462) 230 19 66

Trabzon İlçeleri;

 • Akçaabat, Araklı, Arsin
 • Beşikdüzü
 • Çarşıbaşı, Çaykara
 • Dernekpazarı, Düzköy
 • Hayrat
 • Köprübaşı
 • Maçka
 • Of, Ortahisar
 • Sürmene
 • Şalpazarı
 • Tonya
 • Vakfıkebir
 • Yomra

Trabzon Ekonomisi

Trabzon ilinin ekonomisi büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayanır. İlde çalışan nüfus genel olarak çiftçilik, hayvancılık ve ormancılıkla geçimini sağlar. Aslında Trabzon topraklarının 4’te 3’ü tarım arazisi olmaya elverişli değildir. Fakat kısıtlı tarım arazisi oldukça verimli şekilde kullanılır. Şehrin iklim şartları da sanayi bitkisi ve meyve yetiştirmek için son derece uygundur. Trabzon’da yetişen başlıca tarım ürünleri; çay, fındık, patates, mısır, tütün, buğday, fasulye, karalahana, pazı, kabak, mandalina, portakal ve limondur. Ayrıca artık eskisi kadar fazla üretilmese de Trabzon hurması (cennet elması) da bölgeye has tarım ürünlerinden biridir.

Trabzon bol yağış aldığı için geniş mera ve otlaklara sahiptir. Bu nedenle hayvancılık il genelinde yaygın olarak görülür. Sığır, koyun, kıl keçisi ve kümes hayvanı yetiştirilen ilde, arıcılık faaliyetleri de yapılır. Balıkçılık ise Trabzon’da apayrı bir kültürdür. Palamut, zargana, barbunya, istavrit, mezgit, tekir ve kalkan avlanan Trabzon’da hamsinin yeri ise çok farklıdır. Hamsi, Trabzon ekonomisine katkı verdiği kadar yöre halkının da en çok sevdiği besin kaynağıdır.

Trabzon ekonomisine katkı sağlayan diğer alanlar ise turizm ve sanayi sektörleridir. Sahip olduğu doğal ve tarihi güzellikler her yıl Trabzon’a yüz binlerce yerli-yabancı turist çekmektedir. Ayrıca bir liman şehri olan Trabzon; Kafkasya, Rusya, Ortadoğu ve Orta Asya pazarına açılan önemli bir ticaret merkezidir.

Trabzon Fındık Çocuk

Trabzon’un Coğrafi Yapısı ve İklimi

Kalkanlı Dağları’nın kuzey yamaçlarına kurulan Trabzon ilinin yüzde 80’e yakın bölümü dağlık arazilerden oluşur. Güneyde uzanan sıradağların bazı kesimleri 3 bin metreye kadar ulaşır. Trabzon’un merkezi ise hemen deniz kıyısından başlayıp, güneyde Boztepe’nin üzerine kadar yükselerek uzanan teraslar üzerinde kuruludur. Şehirde bu dağlık arazilerin oluşmasına sebep olan çok sayıda akarsu vardır. İlin en önemli vadileri ise; Foldere Vadisi, Karadere Vadisi ve Solaklı Deresi Vadisi’dir.

Trabzon, güneydeki tropikal hava akımlarıyla, kuzeydeki kutbi hava akımlarının geçiş güzergahı üzerinde bulunur. Karadeniz’in etkisiyle kıyılarda nemli ve bol yağışlı bir iklim görülür. Güneye inildikçe bu etki azalmakta ve yağış kara dönüşmektedir. İç kesimlerin yıllık sıcaklık ortalaması kıyı kesimlere göre biraz daha düşüktür.

Türkiye’nin en çok yağış alan illerinden bir olan Trabzon, özellikle kuzey yamaçlarında çok gür ormanlara sahiptir. Sarıçam, ladin, gürgen, meşe, kızılağaç , köknar ve kestane bölgede en çok görülen ağaç türleridir. Kıyı kesimlerde ise daha çok fındık, kızılcık, çobanpüskülü, defne ve sarmaşık türleri görülür.

TRABZON’UN EN GÜZEL YAYLALARI (TIKLAYIN)

Trabzon Yayla Resimleri

Trabzon Mutfağı ve Trabzon’a Özgü Yemekler

Trabzon için Karadeniz mutfağının başkenti tanımlaması yapılabilir. Trabzon yöresel mutfağı öyle bir mutfak ki sadece hamsiden bile onlarca çeşit yemek yapılıyor. Hem de öyle birbirine benzeyen yemekler değil. Her biri birbirinden lezzetli farklı yemekler. Bunun yanında kahvaltıların vazgeçilmezi kuymak, Vakfıkebir ekmeği, laz böreği, Akçaabat köfte, Hamsiköy sütlacı ve daha neler neler.. Hepsi kendi çapında efsaneleşmiş çok özel yemekler. Trabzon mutfağı, kendine has lezzetleriyle ülkemizin en özel gastronomi merkezlerinden biridir.

Trabzon yöresel mutfağının en meşhur lezzetlerinden bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Hamsi Tava
 • Hamsili Ekmek
 • Hamsili Pide
 • Hamsi Kuşu
 • Hamsili Pilav
 • Hamsi Pilaki
 • Hamsi Dolması
 • Hamsi Çıtlaması
 • Hamsi Çorbası

Hamsi Kızartma Trabzon

 • Laz Böreği
 • Akçaabat Köfte
 • Hamsiköy Sütlacı
 • Trabzon Pidesi, Hohollu Pide
 • Mısır Sarması, Etli Lahana Sarması, Gongoş Sarması
 • Mısır Çorbası, Isırgan Çorbası, Kara Lahana Çorbası
 • Kuymak (Mıhlama)
 • Gulya
 • Vakfıkebir Ekmeği
 • Pazı Burmalısı, Pazı Pilakisi
 • Kaygana
 • Turşu Kavurması, Lahana Kavurması
 • Zumur Tatlısı
 • Kaz Kaldıran
 • Tomara

Kuymak Mıhlama Trabzon

Memur ve Öğrenciler İçin Trabzon Nasıl Bir Yer? Trabzon’da Yaşam

Trabzon ilimizde Avrasya Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve 2018 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden ayrılarak Akçaabat’ta yeniden kurulan Trabzon Üniversitesi bulunuyor.

Trabzon, Türkiye’nin ortalama büyüklükteki illerinden biri. Sahil kenarına kurulu güzel bir şehir. Fakat merkez için konuşacak olursak, Trabzon’a gelince yemyeşil, doğa içinde oksijen deposu bir kentle karşılaşma beklentiniz olmasın. Çünkü Trabzon’un şehir merkezi betonlaşmadan nasibini almış, yokuşlarla ve yüksek binalarla dolu bir yer. Şehrin doğal güzellikleri ilin biraz daha iç kesimlerinde kalıyor.

Kent merkezi öğrenci ve memurlar için yeterli sayıda sosyal aktivite imkanı sunuyor ama fazla da değil. En azından küçük şehirlere göre daha fazla kafe, restoran, AVM, sinema tarzı yerler bulabilirsiniz. Ama tabi bir Ankara, İzmir ya da Antalya gibi düşünmemek lazım. Trabzon’da öğrencilerin en çok şikayet ettiği konulardan biri eğlence mekanlarının azlığıdır.

Şehrin en büyük ve en fazla öğrenci barındıran okulu Karadeniz Teknik Üniversitesi. Bu üniversite denize sıfır ve oldukça güzel bir kampüse sahip. Üniversite öğrencilerinin çok büyük bölümü KTÜ’nün çevre mahallelerinde yurt ya da ev tutmayı tercih ediyor. Kalkınma ve Konaklar semtleri bu açıdan en çok öğrenciye ev sahipliği yapan yerler. Memurlar ise daha çok Trabzon’un sahil ilçelerini beğenirler. Sahil kesimleri daha sakin ve yaşanabilir bölgelerdir. Fakat buralarda da yazın insanı çok bunaltan nemli bir hava söz konusudur.

Trabzon’da son yıllarda hızla artan Arap nüfusu belki biraz sizi şaşırtabilir. Özellikle tatil bölgelerinde nereye gitseniz çok sayıda Arapla karşılaşırsınız. Üstelik bunların bir kısmı turist değil, Trabzon’a yerleşmiş insanlardır. Bunun dışında şehrin trafik sorunu da vardır. Hele ki maç günleri Trabzon şehir merkezi panayır yerine döner. Trabzon halkının büyük çoğunluğu futbolla yatıp futbolla kalkar. Trabzonspor, Trabzonlular için bir futbol kulübünden ötedir. Eğer bu şehirde yaşayacaksanız bunu bilmenizde fayda var. Zaten şehre gelen polis memurlarının en sıkıntılı günleri maç günleridir. Eğer futbolla çok alakalı biri değilseniz, özellikle Trabzonspor – Fenerbahçe maçlarının olduğu günlerde kendinizi eve kilitlemenizi öneririz. ツ

Aşırı nem, trafik ve eğlence mekanlarının azlığı ilk aşamada Trabzon’da gözünüze batacak olumsuzluklar olarak değerlendirilebilir. Fakat Trabzon doğal güzellikler anlamında harika yerler barındırır. Yaylaları, tabiat parkları ve gölleri ile doğaseverleri mest eder. Hafta sonlarını buralarda değerlendirebileceğiniz gibi Rize, Giresun, Artvin gibi yine doğa harikası yerler barındıran komşu illere de gidebilirsiniz.

Trabzon pahalı mı? Trabzon ekonomik anlamda yine ülkemizin ortalama illerinden biri sayılır. Fakat öğrencilerin yoğunlaştığı KTÜ çevresi konaklama anlamında biraz pahalıdır. Burada istenen ev kiraları merkeze göre daha yüksektir. Ulaşım ve alışveriş giderleri anlamında ise standart bir Anadolu şehri seviyesinde. Trabzon’daki en ucuz şeylerden biri ise balıktır. Trabzon’da bulunduğunuz süre içerisinde doyasıya balık yiyebilirsiniz.

SÜMELA MANASTIRI HAKKINDA BİLGİ (TIKLAYIN)

Trabzon Öğrenci Hayatı

“Trabzon Hakkında Bilgiler” üzerine 1 yorum

 1. Ata says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir