Kapat
Trabzon Yayla Resimleri

Trabzon yaylaları sahil kesimlerinden uzak, yüksek dağların zirvesinde muazzam bir doğa manzarasına sahip, ülkemizin en güzel doğal alanlarından bazılarıdır. Giresun, Gümüşhane ve Rize gibi Trabzon da yaylaları ve yayla şenlikleri ile meşhurdur. Tabii Karadeniz denince haliyle aklımıza ilk olarak doğa ve yaylalar geliyor. Bu mekanlar, her ne kadar engebeli ve yorucu yollara sahip olsa da, yaylaların tertemiz oksijeni ve sis bulutları üzerindeki harika manzarası bu fedakarlığı fazlası ile hak ediyor. Şehri gezmek için geldiyseniz yaylalara ulaşım için Trabzon araç kiralama sayfalarına bakmanızda fayda var çünkü yaylalar genellikle birbirine uzak mesafelerde bulunuyor. Hala Trabzon yaylalarını görmemiş biriyseniz, şunu belirtelim ki hiçbir şey için geç değil 🙂 Trabzon yaylaları sizi bekliyor..

Trabzon Akçaabat Karadağ Yaylası

Akçaabat – Düzköy yolu üzerinde bulunan Karadağ Yaylası yaklaşık 2 bin metre yüksekliğinde olup, bol oksijeni ile gezginlerin ilk tercih ettiği yaylaların başında gelmektedir. Yaylada bakkal, kahvehane, fırın ve hediyelik eşya satan dükkanlar ziyaretçilerine hizmet sunmaktadır.

Trabzon Yaylaları

Trabzon Araklı Pazarcık Yaylası

Araklı ilçesinin 43 km. güneyinde yer alan Pazarcık Yaylası yemyeşil doğası ve tertemiz havası ile dikkat çeker. Yayla ve çevresinde ayrıca doğa yürüyüşü yapabilme, bisikletle gezebilme ve çeşitli bitki türlerini inceleme imkanları da vardır.

Trabzon Hıdırnebi  Yaylası & Kuruçam Yaylası

Yine Akçaabat – Düzköy karayolu üzerinden ulaşılan Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları yaklaşık 1800 metre yüksekliktedir. Yaylada konaklamak isteyenlere pansiyon tipi evler hizmet vermektedir. Doğal manzarası ile insanı adeta büyüleyen bu yaylalar fotoğraf meraklılarına eşsiz fotoğraf kareleri sunmaktadır.

Trabzon Kuruçam Yaylası

Trabzon Kadırga Yaylası

Meşhur Kadırga Şenlikleri‘nin gerçekleştirildiği Kadırga Yaylası, Trabzon’un Tonya ilçesine 24 km. uzaklıktadır. Yayla yaklaşık 2300 metre yükseklikte bulunmaktadır. Şenlikte adeta bir panayır yerine dönen yaylada horon çeken insanları seyretmek, leziz yemekler yemek ve eğlenceli ortamın havasını solumak ilginizi çekerse her yıl Temmuz ayının üçüncü Cuma günü Kadırga Yaylası’na gitmenizi tavsiye ederiz.

Trabzon'da Gezilecek Yaylalar

Trabzon Maçka Kiraz Yaylası

Yaklaşık 1850 metre yükseklikteki Kirazlı Yaylası, Maçka ilçesi Gürgenağaç Köyü’nün 7 km. güneyindedir. Temmuz ayının üçüncü Cuma günü Ayeser Şenlikleri‘nin kutlandığı yaylada ayrıca çim kayağı da yapılmaktadır. Yaylada her türlü ihtiyacın karşılandığı kır kahvesi, bakkal, lokanta ve pansiyonlar mevcuttur.

Trabzon Lapazan Yaylası

Yemyeşil doğaya sahip Lapazan Yaylası kamp yapmak ve doğa yürüyüşü için harika bir ortam sunuyor. 2200 metre rakıma sahip Lapazan Yaylası’na Trabzon’un Maçka ilçesindeki Gürgenağaç Köyü yolu üzerinden gidebilirsiniz.

Trabzon Gezilecek Yaylalar

Trabzon Mavura Yaylası

Maçka ilçesine yaklaşık 20 km. mesafede bulunan yaylada yaz aylarında bakkal, manav gibi işletmeler açılıyor. Konaklama için yaylada otel ya da pansiyon olmadığını belirtmek isteriz. Fakat çadır kampı için Mavura Yaylası oldukça güzel yerlere sahip. 1700 metre yükseklikteki yaylada elektrik ve su tesisatı bulunuyor. Cep telefonu şebekeleri de sorunsuz çalışıyor.

Trabzon Şolma Yaylası

Maçka merkeze 22 km. uzaklıkta bulunan Şolma Yaylası yine harika bir doğa manzarası sunuyor. Yaylaya araç yolu var. Yaz aylarında ilçe merkezinden minibüs seferleri de oluyor. Şolma Yaylası gezi programına Sultan Murat Yaylası, Çal Mağarası ve Peristera Manastırı’nı da eklemenizi tavsiye ederiz.

Trabzon Gezilecek Yerler

Trabzon Sultan Murat Yaylası

Sultan Murat’ın İran seferinden dönerken bu yaylada konaklaması sebebi ile isminin Sultan Murat Yaylası olduğu rivayet edilir. Sultan Murat Yaylası denince akla ilk olarak sis bulutlarının oluşturduğu muazzam manzaralar gelmektedir. Trabzon Çaykara ilçesinde bulunan bu yaylayı Trabzon’da gezilecek yaylalar listesine dahil etmeyi unutmayın. Sultan Murat Yaylası’nda WC, bakkal, manav, fırın, kahvehane ve cami gibi birçok ihtiyacı karşılamaya yönelik mekanlar bulunuyor. Ayrıca civarda küçük yayla otelleri ve pansiyonlar da bulabilirsiniz.

Trabzon En Güzel Yaylaları

Sis Dağı Yaylası

Giresun Yaylaları isimli yazımızda da bahsettiğimiz Sis Dağı Yaylası, Giresin – Trabzon sınırında yer alıyor. Trabzon Şalpazarı ilçesi yolu üzerinden de gidebileceğiniz Sis Dağı, il merkezine 125 km, ilçe merkezine 25 km. mesafede bulunuyor.

GİRESUN’UN EN GÜZEL YAYLALARI (TIKLAYIN)

Trabzon Sazalan Yaylası

Trabzon Şalpazarı ilçesi, Sinlice Mahallesi’nde bulunan Sazalan Yaylası, Trabzon merkeze 85 km. mesafede yer alıyor. Yaklaşık 1700 metre yüksekliğe sahip Sazalan Yaylası ülkemizin doğa harikası yerlerinden biridir.

Trabzon Erikbeli Yaylası

Trabzon’un Tonya ilçesi ile Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi arasında bulunan Erikbeli Yaylası iki ilimizin yerlileri tarafından ortak kullanılıyor. Çam, ladin, köknar ve gürgen ağaçlarından oluşan orman yolundan geçtikten sonra 1600 rakımlı Erikbeli Yaylası’na ulaşıyorsunuz.

# Küçük Bir Anekdot: Bazı ziyaretçilerimizin “Trabzon Pokut Yaylası nerede?” ve “Trabzon Ayder Yaylası hakkında bilgi verir misiniz?” gibi soruları oluyor. Değerli ziyaretçilerimiz, bu yaylalar hakkında ilerleyen dönemlerde yazı yazmayı planlıyoruz. Ama şunu belirtelim ki Pokut Yaylası ve Ayder Yaylası Trabzon’da değil, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde bulunuyor. Fakat “Ayder Yaylası – Trabzon arası kaç km?” diye merak ediyorsanız takriben 160 km’dir ve 2.5 saate yakın uzaklıktadır. Pokut Yaylası – Trabzon arası ise yaklaşık 180 km’dir.

Trabzon Şehir Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir