Kapat

Tarihin, denizin ve harika doğanın bir araya gelerek oluşturduğu toprakların adı; Alanya.. Yüksek dağlar ile denizin arasındaki düzlüğe kurulmuş bir şehir. Şehre yaklaşırken, yol kenarlarındaki yüzlerce sera bahçesini görünce, Alanya’nın ülke ekonomisine sağladığı katkıya da şahit oluyorsunuz. Sahil boyunca dizili olan portakal, limon, palmiye ve hurma ağaçları, bu güzel tatil beldesine “Hoş geldiniz” diyor adeta. Binaların arasından yükselen palmiye ve çam ağaçları şehre çok farklı bir hava kazandırıyor. Alanya; medeniyetin betonlaşmadan ibaret olmadığını, “şehirleşme sanatı” olduğunu da lisan-ı hal ile gözler önüne seriyor. Dilerseniz Antalya’nın önemli ilçelerinden biri olan Alanya’nın, merkez ve çevresinde gezilecek en güzel doğal ve tarihi yerlerini birlikte inceleyelim.

Alanya’da Gezilecek Tarihi ve Doğal Yerler

Alanya; mağaraları, kaleleri, antik kentleri ve plajlarıyla, gezmekle bitiremeyeceğiniz, ülkemizin doğa cennetlerinden biridir. Önce Alanya’nın doğal ve tarihi yerlerine bir göz atalım.

Alanya Dim Çayı

Çay denince akıllara genellikle ufak bir akarsu gelirken, Alanya Dimçay olanca heybetiyle geniş bir vadi üzerinden akmaktadır. Fakat son yıllarda suyun azaldığı konusunda yerli halktan şikayetler duyuluyor. Buna gerekçe olarak da çayın çevresinde bulunan işletmeler gösteriliyor.

Dim Çayı’nın suyu oldukça soğuktur. Soğuk ve serin suların kıyısına kurulmuş çardaklarda sıcacık ve lezzetli yemekleri tadabilirsiniz. Vadi boyunca akan ve Tosmur Mahallesi’ndeki sahilden denize ulaşan çayın çevresinde alabalık yiyebilirsiniz. Dim Çayı’na gelmişken baraj kıyısına kadar çıkmanızı da tavsiye ederiz. Mekan yazın ayrı, kışın ayrı doğal güzelliklere sahip. Kışın işletmeler kapalı olsa da, manzaranın hatırına gelinebilir.

Antalya Şelale Resimleri

Dim Mağarası

Aslında Alanya’da mağara denilince akla ilk önce Damlataş Mağarası gelir. Çünkü merkezi bir konumda olması sebebiyle oldukça popülerdir diyebiliriz. Ama Dim Mağarası, Damlataş Mağarası’ndan daha derin ve uzundur. Doğallığını yitirmemiş mağarada bulunan sarkıtlar size muazzam bir ortam hazırlıyor. Hele bir de ney çalan görevliye denk gelirseniz çok şanslısınız demektir. Mağaraya ulaşmak için, Alanya merkezin yaklaşık 11 km. doğusunda bulunan Kestel beldesinden ayrılan yoldan sola dönüp, tabelaları takip ederek 6 km. ileride bulunan girişe varabilirsiniz.

Dim Mağarası giriş ücreti 2020 yılı için yetişkinlere 18 TL, öğrencilere 7,5 TL.

Alanya Mağaralar

Sapadere Kanyonu

Dim Çayı ve Dim Mağarası’nı ziyaret ettikten sonra, buz gibi sularda yüzmek ve oksijen dolu serin ormanda bir şeyler atıştırmak için Sapadere Kanyonu en ideal yerlerden biri. Betonarme yapılardan uzak, harika manzaraya sahip bu mekan Alanya merkeze 40-45 km. mesafede bulunuyor. Yolu biraz uzun ve zor olsa da gitmenize değer. Mekanın en güzel etkinliği ahşap yolda yürümek olsa gerek. Tabii fotoğraf çekilmek isteyenlerin kalabalığı işin tadını biraz kaçırıyor. Şelale ve kanyon çok büyük değil. Beklentiniz yüksek olmasın. Küçük havuzlarda yüzmek için tedarikli gitmenizi tavsiye ederiz. Cüzi de olsa giriş ücretli.

Antalya Tatil Yerleri

Cüceler Mağarası

Alanya’nın Demirtaş Mahallesi sınırları içinde bulunan ufak bir mağara. Sapadere Kanyonu yolu üzerinde ve yemyeşil ormanın içinde kalıyor. Rivayete göre ismini, zamanında ailesinden şiddet gördüğü için buraya saklanan bir cüceden almış.

Fazla bir beklentiye girmeden, yolunuzun üzerindeyse uğrayabilirsiniz. Sırf Cüceler Mağarası için Alanya merkezden 35 km. yol yapmaya bizce değmez. Giriş için yine ufak bir ücret ödeniyor. Müze kart geçerli değil.

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya Kalesi

Helenistik dönemde inşa edildiği tahmin edilen, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bu “Yaşayan Kale”, günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşmış. Yaşayan kale diyoruz çünkü günümüzde iç kale diye adlandırılan alanlarda ev, cami ve köy ürünlerinin satıldığı butik çarşılar var. Alanya’nın en önemli tarihi eserlerinden biri olan bu yapıtın deniz seviyesinden yüksekliği 250 metre kadar.

Alanya Gezilecek Yerler

Alarahan Kervansaray ve Alara Kalesi

Alanya Kalesi’ne yakın olmayan bu tarihi eseri özellikle Alanya Kalesi’nden hemen sonra yazmamızın sebebi, bu iki kalenin ziyaretçiler tarafından (isim benzerliğinden olsa gerek) karıştırılıyor olmasıdır. Ziyaretçi yorumları ile birlikte gezi siteleri de bu karışıklığa dahil olmuş.

Alara Kalesi, Alanya’dan Antalya merkeze giderken yol üzerinde, Manavgat ile Alanya’nın hemen hemen ortasına denk gelen bir konumda bulunan Ulugüney Çayı’nın üst kısımlarında, ana yoldan yaklaşık 10 km. kuzeyde bulunuyor. (Alanya Kalesi ise Alanya’nın merkezi konumunda sahil tarafındadır.) Alanya tarafından yaklaşık 40 km. yol aldıktan sonra ilk olarak sizi Alarahan Kervansaray karşılıyor. Bu muazzam tarihi eseri gördükten sonra kaleye doğru yola devam edebilirsiniz. Özellikle tarih severlere, Selçuklu döneminde yapıldığı rivayet edilen Alarahan ve zirveye oturmuş kaleyi görmelerini tavsiye ederiz. Mekanın biraz bakım ve temizliğe muhtaç olduğunu da buraya not düşmüş olalım.

Damlataş Mağarası

Alanya denince akla ilk gelen yerlerden biridir Damlataş. Hem mağarası hem de plajı ile ünlenmiş olan bu mekan, şehir merkezinde sayılacak bir konumdadır. Buranın en büyük avantajı Kleopatra Plajı, Alanya Kalesi ve teleferik ile iç içe, Kızılkule’ye de çok yakın olmasıdır. 1948 yılında, taş ocağı çalışmalarında tesadüfen bulunduğu söylenen bu mağara, çok büyük olmasa da büyüleyici bir atmosfere sahip.

Damlataş Mağarası 2020 yılı giriş ücreti 10 TL. Hazırlıklı gidin 😉

Alanya Gezilecek Yerler

Kızıl Kule

Alanya’ya gittiğinizde kentin sembolü olan Kızılkule’yi de mutlaka görmelisiniz. 13. yüzyıl Selçuklu döneminde, tersaneyi korumak amacı ile inşa edildiği bilinen kale sekizgen yapılıdır. I. Alaaddin Keykubat tarafından, Sinop Kalesi’ni yapan Halepli Ebu Ali Reha El Kettani’ye yaptırıldığı tahmin ediliyor. Kızıl Kule ismini ise üst kısımlarında kullanılan kırmızı tuğlalardan almaktadır.

Alanya Gezi Rehberi

Alanya Tersanesi

Kızıl Kule surlarını takip ederek gidebileceğiniz Alanya Tersanesi, yine Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat döneminde yaptırılmış ve günümüzde açık müze olarak kullanılıyor. Akşam saatlerine yakın, portakal ağaçlarının kokusu ve denizin serinliği eşliğinde bu tarihi görsel şöleni izlemeden bölgeden ayrılmayın. Butik işletmelerden hediyelik eşya ve gözleme tarzı yiyecekler alabilirsiniz. Karanlık çökene kadar buralarda vakit geçirirseniz, akşam ışıklandırması eşliğinde oluşan güzel atmosferi de yaşamış olursunuz.

Alanya Tersanesi

Sealanya Su Parkı

Alanya’ya gelmişken biraz da farklı eğlenceler ararsanız bu mekan tam size göre. Yunus balıkları ve fokların gösterisi oldukça eğlenceli. Burada bir tırnak açarak; “İnsanlar güzel güzel eğlenirken, doğadan uzak, esaret halinde yaşayan hayvanların psikolojisi nasıldır?” diye bir soru sorsak ortamın havasını bozar mıyız? Hatta ikinci olarak da; “İnsanoğlu eğlenirken, hayvanlar özgürlüklerinden mi oluyor acaba?” diye sorsak! Tartışmaya açık bir konu. Neyse..

Yunus gösterisini izlerken ön kısımlarda oturmanızı tavsiye ederiz. Yunuslar size iyi bir duş aldıracaktır. 🙂

Alanya Tatil Rehberi

Yeri gelmişken.. İnsanları eğlendirmek için eğitilen gösteri hayvanlarının nasıl büyük sıkıntılar çektiğine şahit olacağınız bir yazımızı da önereceğiz. İlginizi çeken bir konuysa buradan okuyabilirsiniz.

TAYLAND FİL SAFARİSİ’NİN GERÇEK YÜZÜ (TIKLAYIN)

Alanya Antik Kentler

Alanya’nın iki önemli antik kenti bulunuyor. Syedra ve Iotape (Aytap) Antik Liman Kenti.

# Iotape (Aytap) Antik Liman Kenti

Iotape (kimi yerlerde Lotape şekilde geçiyor), Mersin istikametinden Alanya’ya giderken, Gazipaşa’yı geçtikten sonra Kahyalar’dan eski sahil yoluna girince, sapaktan birkaç km. ilerde bulunuyor. Alanya merkezden geliyorsanız yaklaşık 33 km. sonra eski yola gireceksiniz. Çok küçük bir koy olduğu için dikkatli bakmanız gerekiyor. Aksi halde “Tüh! Bulamadım” deyip geri dönersiniz. Sonra doğru yere gitmenize rağmen “Nasıl görmeden geri dönmüşüm” diye hayıflanırsınız. Esasında çok da hayıflanacak bir şey yok. Antik şehrin çok büyük kısmı yıkık vaziyette.

Korsanlar Mağarası’nı da görmeden ayrılmayın diyeceğiz ama bölge oldukça bakımsız ve çöp dolu. Denizi güzel olan bu koya sırf sahili için gelenler ve kamp kuranlar da var.

# Syedra Antik Kenti

Syedra yine D400 karayolu üzerinden gidilebilen harika bir tarihi mekandır. Antalya Antik Kentler yazımızda Syedra Antik Kenti’ne daha detaylı şekilde yer verdik. Okumanızı tavsiye ederiz.

ANTALYA’DAKİ ANTİK KENTLER (TIKLAYIN)

Antalya Gezi Rehberi

En Güzel Alanya Plajları

Bize “En güzel Alanya plajları hangisi?” diye soracak olursanız net bir sıralama yapamayız. Çünkü her birinin kendine özgü artısı ve eksisi bulunabiliyor. Kimi plajın manzarası güzel, kimi plajın kumu, kimi plajın denizi.. Dilerseniz beraber değerlendirelim..

# Kleopatra Plajı

Mavi bayraklı plajlar listesinde yer alan Kleopatra kumsalının en güzel özelliği gün batımı manzarası diyebiliriz. Alanya’nın en güzel plajı burası mıdır? Bilemeyiz.. Ama sanırız en popüleri Kleopatra Plajı.

Genel olarak Alanya yerlilerinin ve tatilcilerin en çok tercih ettiği plajlardan biridir. Çabuk derinleşmesi sebebi ile yüzme bilmeyenlerin kıyıdan uzaklaşmaması tavsiye olunur. Kleopatra Plajı, Damlataş Mağarası’na çok yakın bir konumdadır. Ayrıca yukarıda da bahsettiğimiz gibi mağaranın yakınında Alanya kalesine çıkan teleferik de bulunuyor.

Özetlemek gerekirse; Kleopatra Plajı, Damlataş Mağarası, teleferik ve Alanya Kalesi.. Dört güzel mekan aynı bölgede yer alıyor. Bu fırsatı değerlendirecek bir plan yapabilirsiniz.

Alanya Tatil Turları

Mavi Bayraklı Plaj Nedir?
Mavi Bayrak, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın (FEE – Foundation for Environmental Education) belli kriterlere sahip plaj ve marinalara yıllık olarak verdiği ödül.

# Damlataş Plajı

Tarihi Alanya Kalesi eşliğinde denize girebileceğiniz, bölgenin en popüler plajlarından biri. Tatil sezonu oldukça kalabalık olan plaja Eylül, Ekim aylarında gelirseniz daha rahat edersiniz. Hem dalgalı hem de kıyının bazı kesimlerinde kayalıkların olması biraz dezavantaj oluşturuyor. Özellikle çocuklarınız için dikkat edin.

# Portakal Plajı (Oba Plajı)

Sahil boyunca yürüyüş yolu, park ve bahçelerin olduğu güzel bir mekan. Denizi biraz çakıllı ve kumsalda yer yer kayalar denk gelebilir. Ama bu durum plajın güzelliğine gölge düşürmüyor. Zaman zaman dalgalı olabilen plaj, dalış ve su sporları için ideal. Ayrıca Dim Çayı burada denize karıştığı için sularının soğuk olması da ziyaretçilerin tercih sebeplerinden biridir.

Bu arada bazı gezi bloglarında ve yorumlarda ayrı ayrı olarak listelenen Doğu Plajı ile Keykubat Plajı isimli yerler de Portakal Plajı ile aynı noktada bulunuyor.

Antalya'da Denize Girilen Yerler

# Galip Dere Halk Plajı

Alanya Belediyesi’nden Portakal Plajı’na kadar uzanır. Merkezi konumda olduğu için tatil dönemlerinde oldukça kalabalık oluyor. Hem yerli halkın hem de yabancı turistlerin plaja akın etmesiyle genelde boş şezlong bulamıyorsunuz. Daha sakin bir ortam yakalamak için sabah erken saatleri tercih etmeniz gerekiyor.

# Konaklı Plajı

Konaklı, Alanya merkeze takriben 12 km. mesafede bulunan gelişmiş bir mahalle. Uzunca bir kumsala sahip olduğu için yerli ve yabancı turistlerin uğrak mekanlarından biri de buradaki sahil oluyor. Gün batımı manzarası ile meşhur olan Konaklı Plajı’nın denizi nasıl diye soranlar için belirtelim. Kimi yeri ince kum, kimi yeri ufak çakıllarla kaplı. Çakıllı olan yerde iskele de var. Bazı yerler çabuk derinleşse de genel olarak ziyaretçileri memnun eden bir plajdır.

Alanya ve Çevresindeki Diğer Plajlar

  • Kargıcak Plajı
  • Ulaş Plajı
  • İncekum Belediyesi Halk Plajı
  • Mahmutlar Belediyesi Halk Plajı

Bodrum Denize Girilen Yerler

Alanya merkezde gezebileceğiniz birkaç mekan tavsiyesi daha verelim;

# Alanya Teleferik

Ayağınıza rahat bir spor ayakkabı giyin. Gün sonundan biraz zaman önce teleferiğe gelin. Biraz zaman diyoruz, çünkü gün batımında sıra çok olabiliyor. Hem denize yansıyan güneş ışığının parıltısını izleyin hem de günün en serin zamanlarında Alanya Kalesi’ni keyifli bir şekilde ziyaret edin. Dilerseniz yanınıza soğuk içecekler alabilirsiniz. Kimine göre teleferik fiyatları fahiş olabilir ama tatil beldelerinde bu tarz hizmetler genelde yüksek fiyatlı oluyor. Tabii belediyenin bir hizmeti olması sebebi ile kurum biraz daha ziyaretçi dostu olabilirdi.

# Alanya Bahçeleri

Çarşı ile sahil arasında, Alanya Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi yapılmış güzel bir yürüme parkı. Havuzlar, ağaçlar, çiçekler ve süslemeler oldukça başarılı. Merkezden sahile doğru şöyle bir tur attığınızda dikkatinizi çekecek zaten. Esasında bu tarz başka yerler de var Alanya’da. Ama burası biraz daha popüler diyebiliriz. Otelden çıkıp öylesine bir gezinti yapalım diyenler için iyi bir fırsat.

# Alanya Seyir Terası

Çarşıda, biraz yukarıda büyükçe “Alanya” yazını göreceksiniz. Bu yazıya doğru dik rampayı çıktığınızda seyir terasına varacaksınız. Çay bahçelerinin de olduğu mekan fotoğraf sevenler için ayrıca bir fırsat. Kuş bakışı Alanya manzarası gündüz ayrı gece ayrı güzel.

ANTALYA GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Alanya Seyir Terası

Alanya’da Nerede Kalınır?

Alanya’nın gezilecek tarihi ve doğal yerleri, antik kentleri, en güzel plajları kısaca böyle. Peki ya Alanya otelleri? Alanya, hem deniz hem de kültür turizmi için çok güzel bir gezi noktası. Özellikle deniz tatili için birbirinden harika tesislere sahip. Yüzlerce otele ev sahipliği yapan Alanya’da siz de kendi bütçe ve zevkinize göre otel bulabilirsiniz. Bunun için aşağıda linkini verdiğimiz yazıdaki uygulamaları ve web sayfalarını kullanabilirsiniz. İster online ödeme ile rezervasyon yaptırın, ister konaklama ücretinizi tesise vardığınızda ödeyin. Tüm bilgileri ve otel değerlendirmelerini kullandığınız uygulamada detaylıca görebileceksiniz. Seçiminize bağlı olarak, otellerin birçoğunda konaklama tarihinize 24 saat kalıncaya kadar rezervasyonunuzu iptal de edebiliyorsunuz.

EN İYİ OTEL VE HOSTEL BULMA UYGULAMALARI (TIKLAYIN)

En iyi hostel otel bulma uygulamaları

“Alanya’da Gezilecek En Güzel Yerler ve Plajlar” üzerine 1 yorum

  1. Alanya Yamaç Paraşütü says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir