Kapat

Bursa, Marmara Bölgesi’nin güneyinde Bilecik ve Balıkesir arasında yer alan, Türkiye’nin en güzel illerinden biridir. Ülkemizin en kalabalık dördüncü şehri olan Bursa özellikle tekstilin kalbi olarak bilinmektedir. Ayrıca Bursa iskender kebabının namı da Türkiye sınırlarını aşmıştır.

Bursa; Ulu Cami, Uludağ Kayak Merkezi, Ayvaini Mağarası, Softaboğan Şelalesi ile meşhurdur. Bununla beraber, birazdan söz edeceğimiz daha birçok doğal ve tarihi mekanları ile her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret noktasıdır. Şimdi merkezden başlayarak günübirlik Bursa çevresi gezilecek yerler listesini inceleyelim.

Bursa Ulu Cami

Türkiye’de hemen her ilde bir Ulu Cami bulunuyor. Bu bir kural mıdır, adet midir? Bilemiyoruz ama Ulu Cami denilince akla ilk önce Bursa Ulu Cami gelir. Ulu Cami ile Bursa bütünleşmiş desek yeridir.

Bursa Ulu Cami, Türkiye’deki aynı adı taşıyan camilerin en büyüğüdür. 3 bin 180 metre kare iç alanı olan caminin son cemaat yeri yoktur. Doğu, batı ve kuzeyde toplam üç kapısı olan caminin kuzeyinde yer alan kapı caminin taç kapısıdır.

Cami, Yıldırım Beyazıt’ın 1396 Niğbolu zaferinden elde ettiği ganimetlerle yapılmıştır. İlk inşasında tek minaresi olan caminin doğudaki minaresi Çelebi Mehmet tarafından eklenmiştir. Caminin iç duvarları ve sütunlarında hat sanatının değerli eserleri yer almaktadır. Cami, 1403’te Timur istilasında ve 1413’te de Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından yakılmıştır. 20 kubbeli caminin 18 kubbesi 1855 depreminde çökmüş, Abdülmecid tarafından caminin kubbeleri tekrar ayağa kaldırılmıştır. Caminin ilk imamı ise Mevlid-i Şerif’in şairi Süleyman Çelebi’dir. Yeri gelmişken, Ulu Cami’nin ilk kılınan cumasında Yıldırım Beyazıt’ın cuma hutbesi için görevlendirdiği Somuncu Baba’nın hikayesini de okumanızı tavsiye ederiz.

Bursa Ulu Cami

Ayrıca cami ortasında bulunan şadırvan, yaz aylarında ortama serinlik vermesinin yanında güzel bir görüntü de oluşturmaktadır. Şadırvanın tam üstündeki kubbenin açık olması içeriye doğal bir aydınlık sağlamaktadır. Bir gün rehber eşliğinde Ulu Cami’ye giderseniz bu şadırvanın hikayesini anlatabilirler. Ya da gezi rehberlerinde Ulu Cami Şadırvan Hikayesi başlığı ile uzun uzun metinler okuyabilirsiniz.

Kadının birisi arazisinin cami olmasını istemiyormuş, bu kısım ibadet alanından çıkarılmış vs.. gibi bu hikayelerin farklı versiyonları mevcut. Fakat herhangi bir sağlam kaynağa rastlamadık. Konuyla ilgili bir araştırmacının önemli notunu buraya eklemiş olalım..

Selçuklu yapılarında tepe açıklığı ve bunun izdüşümündeki havuz geleneği oldukça yaygındır. Bu iki özellik Ulucami’yi Selçuklu geleneğine bağlarken, bu tür iç mekanda havuzlu uygulamanın giderek ortadan kalktığı, havuz ya da şadırvanın avluya alındığı görülmektedir. Edirne Selimiye’de iyice küçültülmüş simgesel bir şadırvan iç mekanın tam ortasında, Ulucami’deki uygulamanın uzak bir akrabası olarak tekrarlanmaktadır.”
(Ulucami Geleneğinin Anıtsal Sonucu / Selçuk Mülayim)

Bursa Ulu Cami Kim Yaptırdı?

Uludağ

Büyük şehirlerin hızlı yaşantısından kaçmak ve kendinizi bulmak için yapmanız gereken bir gezinin adıdır Uludağ. Snowboard ve kayak merkezi olarak ön plana çıkmış bir merkezdir. Esasında kayak merkezinin meşhurluğu büyüklüğünden değil, İstanbul’a yakın olmasından kaynaklanıyor. Ne demek istediğimizi daha iyi ifade etmek adına Palandöken Kayak Merkezi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Uludağ kayak açısından çok tercih edilen bir bölgedir. Fakat yaz aylarında bile gezip görmek için güzel alanları mevcuttur. Kışın kayak, yazında kamp için tercih edilebilir. Etkinlikler, konserler ve birçok eğlencenin yapıldığı Bursa Uludağ bölgesinde sadece kayak ve kamp değil farklı eğlence alternatifleri de bulabilirsiniz.

Gezerken görmeniz gereken yerlerden biri telesiyejle çıkabileceğiniz 2232 metre yüksekte yer alan Kuşakkaya’dır. Buraya çıkarak çevrenin tüm manzarasını görebilme imkanınız bulunmaktadır.

Bursa’da kış tatili yapacak olanlar için gezi maliyetleri, yapacağınız gezi şekline göre değişmektedir. Doya doya gezinizin tadını çıkarmak isterseniz, maliyeti yüksek görünse de gezeceğiniz yerlere ve öğreneceğiniz bilgilere değecektir. Günübirlik, hafta sonu tatili ve senelik izinlerinizde gidilecek yerler arasında her türlü programa uyacak mekanlar bulunuyor.

Uludağ Kayak Merkezi’nde kayak dışında, snowboard, big foot, kar motosikleti ve buz pateni yapma imkanları da bulunuyor. Aynı zamanda milli park olan Uludağ’a karayolu ve teleferikle ulaşmak mümkündür. Merkezden yaklaşık bir saatlik karayolu seyahati ile kayak merkezine gidilebilir. Bursa’nın Teleferik semtinden binebileceğiniz teleferik, Kadıyayla – Sarı Alan güzergahından otellerin bulunduğu bölgeye giden minibüslere ulaşmanızı sağlayacaktır. Aralık – Mart ayları arası kayak için en uygun dönemdir. Kar yağışı yoğun olduğu yıllarda kar kalınlığının 3 metreye eriştiği merkezde, ortalama 20 km. uzunluğunda pistler, Alp Disiplini ve Kuzey Disiplini, Tur Kayağı ve Heli Skiing için uygun alanlar bulunmaktadır. Tesisler açısından oldukça gelişmiş bir kayak merkezi olan Uludağ’da onlarca işletme turizme hizmet vermektedir.

Uludağ Gezilecek Yerler

Uludağ Milli Parkı

Eski çağlarda Olympos olarak adlandırılan Uludağ, Osmanlı döneminde Keşiş Dağı ismi ile anılmıştır. Bunun nedeni dağın Bursa’ya bakan yamaçlarında mezhep çatışmasından kaçan keşişlerin yaşamasıdır. Dağa bugünkü ismi ise 1925 yılında verilmiştir.

Uludağ’ın jeolojik yapısını iç püskürük granit kayaçlar oluşturmaktadır. Çünkü Uludağ yerkürenin derinliklerinde bulunan magmanın yeryüzüne doğru yükselerek katılaşması ile meydana gelmiştir. 2543 metre yükseklikteki Uludağ Tepesi altında, son buzul döneminden kalan 7 tane buzul gölü yer almaktadır. Bu göllerden Kilimli Göl, dağcıların kamp için tercih ettikleri bir yer olmakla birlikte, civar köylerin insanı da burayı piknik yapmak için kullanırlar.

Diğer bir göl ise sıcak yaz günlerinde etrafına serin bir hava yayan Buzlu Göldür. Göl Ağustos ayına kadar buz kütleleri ile doludur.

Karagöl’ün ise güneş görmediği için midir bilinmez insanı ürperten bir görüntüsü vardır. Bu göl Kilimli Gölü’ne 10 dakika yürüme mesafesindedir.

Uludağ Mesire Alanları

2310 metre yükseklikte bulunan Aynalı Göl yabancı dağcılar tarafından tercih edilen yerlerden biridir. Heybeli Göl ise 2410 metre yükseklikte bulunur. Yaz aylarında göl kurur ve bir plato görüntüsü verir.

Uludağ Milli Parkı yaz-kış aktivitelere olanak sağlamaktadır. Dağda, kışın ortalama 4 ay (Aralık-Mart) kış sporları yapılmaktadır. Kayak dışında snowbord, buz pateni ve kar motosikleti de yapılabilecek diğer aktivitelerdir. Konaklama için ise turistik oteller ve dinlenme tesisleri mevcuttur.

Yaz aylarında ise kampçılık, dağcılık ve dağ yürüyüşü yapma olanağı vardır. Karabelen ve Kirazlıyayla kullanım alanlarında günübirlik ziyarete gelenler için gazino ve piknik alanları yer almaktadır. Çobankaya ve Sarıalan kullanım alanında ise çadır kamp yerleri bulunmaktadır. Sarıakan kamp alanında ayrıca yürüyüş parkurları, oyun sahaları, gazino ve dükkanlar yer almaktadır.

Uludağ Milli Parkı flora bakımından da oldukça zengindir. 171 endemik türü içinde barındıran milli parkta, dünya florasına kazandırılan 6 tür bulunmaktadır. Parkın faunasında ise endemik bir tür olan Apollo Kelebeği ve dünyada sayısı azalmış Sakallı Akbaba’nın yanı sıra tilki, çakal, porsuk, karaca, yılan, yaban domuzu, bukalemun, kartal, doğan, baykuş gibi hayvanlar yer almaktadır.

Bursa Kamp Alanları

Bursa’daki Şelaleler

Bursa, tarihi güzellikleri kadar doğal güzellikleri ile de meşhur bir ilimiz. Bursa civarında çok büyük olmasa da görülmeye değer şelaleler de bulunuyor. Bursa’da gezilecek yerler yazımıza şimdi bu şelaleler ile devam edelim.

# Suuçtu Şelalesi

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km. uzaklıkta bulunur. Suuçtu, Çataldağ’dan doğar, Karadere, Kavaklıdere ve bunların yan kollarının birleşmesi ile çoğalır ve 38 metre yükseklikten dökülür. İlçenin içme suyunu karşılayan şelale aynı zamanda etrafındaki piknik masaları ve ocakları ile doğal sayfiye alanıdır. Ayrıca Orman Bakanlığı’na ait mesire yeri ile lokanta ve alabalık yiyebileceğiniz tesisler bulunmaktadır. İnsanlara dört mevsimin farklı güzelliklerini cömertçe sunan Suuçtu Şelalesi ve çevresi çeşitli bitki türleri ile de göz doldurmaktadır. Bu doğal ortamın verdiği görüntü fotoğraf tutkunları için de kaçırılmaması gereken bir mekan.

Şelale yakınına kadar araçla gidebiliyorsunuz. Yol biraz virajlı. Gitmeden önce direksiyon antrenmanları yapın. Şelale’nin dibinde piknik yapmak yasaklanmış. Hem çevre temizliği açısından ve hem de mangal kokusu ve dumanından dolayı isabetli bir karar. Atletli dayılardan da kurtulmuş olduk böylece.

Mustafakemalpaşa Suuçtu Şelalesi

# Küreklidere Şelalesi

Yaklaşık 55 çeşit ağaç türünün yer aldığı, yemyeşil ormanlarla kaplı muhteşem bir vadide yer almaktadır. Şelaleye giden su, ormanın içinden geçen patikaların dereyle kesişmesi sonucu, bir noktada çoğalarak akmakta ve metrelerce yükseklikten dökülmektedir. Büyük Şehir Ormanı’nın en devasa şelalelerinden olan Küreklidere Şelalesi‘nin yüksekliği ise tam 82 metredir. Ayrıca şelale yolunda bulunan kaya bahçeleri, bitkilerin yapraklarını dökmesiyle oluşan tabiat manzarası ve mevsimine göre sarı, yeşil, kahverengi gibi renklere bürünen doğal örtüsüyle, bölgeye gelen ziyaretçileri büyülemektedir.

Küreklidere Şelalesi, bilhassa yaz aylarında yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. Serin havası, mükemmel doğasıyla Bursalıların sıklıkla tercih ettiği noktalardan biri olan şelalenin en önemli sorunu, suyun yoğunlaştığı noktaya yaya yolu olmaması. Şelalenin o büyüleyici manzarasının görülebildiği bölüme, sadece köylüler tarafından ağaçlara bağlanmış iplere tutunarak, ilkel yollarla gidilebilmektedir. Bu ulaşım şekli biraz güvensiz ve zor olduğundan, ziyaretçiler tarafından pek tercih edilmemektedir. Şelale; doğa tutkunları için kış ve yaz aylarında bir çekim noktası niteliğindedir.

Şelalenin üst kısmında bulunan mesire alanına belediye otobüsleri de geliyor. Şelale çevresinde Arap turistlerin kalabalık olması sebebi ile fiyatlar oldukça tuzlu. Alışverişinizi dışarıda yapıp, bölgeye tedarikli gitmenizi tavsiye ederiz.

Küreklidere Şelalesi Nerede?
Şelale, Bursa’nın Yıldırım ilçesinin Hamamlıkızık semtinde, şehir ormanı bünyesinde yer almaktadır. D200 Karayolu üzerinden Derekızı Köyü’ne ayrılan yoldan şelaleye ulaşabilirsiniz.

Bursa merkeze takriben 23 km. uzaklıkta olan Küreklidere Şelalesi’ne; araç yolu bittikten sonra 200 metrelik bir yürüyüş sonucunda ulaşılabilmektedir. Araç yolunun da bir köy yolu olduğunu söylemekte fayda var.

Bursa Şelaleleri

# Softaboğan Şelalesi

Araçla ulaşım zor. Uludağ Çobankaya’ya kadar araçla geliyorsunuz. Patika yol üzerinden 2 km. yol yürümeniz gerekiyor. Araçla ulaşımın olmaması, piknikçilerin ve turistlerin alanı istila etmesini engelliyor. Bu bakımdan iyi..

# Saitabat Şelalesi

Bursa çevresinde, merkeze yakın bir konumda bulunan şelale konuşan papağanlarıyla meşhur. Fakat son yıllarda Arap turistlerin akınına uğraması yerli ziyaretçileri rahatsız etmeye başladı diyebiliriz. Bununla beraber on yıl önceye kadar gürül gürül akan şelalenin suyu da son yıllarda oldukça azaldı. Bu sebeple bahar sonu ve yaz başlangıcında gitmenizi tavsiye ederiz. Yine de beklentiniz çok yüksek olmasın. Yöre halkı şelale suyunun azalmasına su firmalarının sebep olduğunu iddia ediyor. Sırf papağanların hatırına da olsa gitmeye değer bir mekan.

Bursa Doğa Resimleri

# Bursa’da Bulunan Diğer Şelaleler;

  • Alaçam Şelalesi
  • Oylat Şelalesi
  • Aras Şelalesi
  • Sudüşen Şelalesi

İnkaya Çınarı

İnkaya, Bursa-Çekirge’ye 3 km. uzaklıkta bulunan eski bir köydür. Bu köyde bulunan çınar ağacı oldukça dikkat çekici bir anıt ağacı niteliğindedir. Bursa ile bütünleşmiş bir mekan desek yeridir.

Uzmanların hesaplamalarına göre ağaç 1408 yılında dikilmiştir. Gövde genişliği 10 metre olan ağacın 35 metre yüksekliği ve 100 metre de yanlara yayılımı vardır. Asırlık çınar ağacının altında çay içmek ve dinlenmek oldukça keyif vericidir. Uludağ’a giderken buraya uğrayıp güzel bir manzara eşliğinde, dev çınar ağacı altında bir nefes alabilirsiniz. Arap turistlerin akın ettiği yerlerden biri olduğu için kahvaltı planı yapmamanızı tavsiye ederiz. Çınar’ın yanına kadar araç çıkabiliyor. Otopark var ama genelde dolu oluyor. Aşağıda yol kenarlarına park edip, yokuşu tırmanabilirsiniz. Yanınızda çocuk ve yaşlı varsa zor olabilir.

Bursa Gezilecek Yerler

Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık Köyü, ülkemizde Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini taşıyan yerleşim yerlerinin başında gelmektedir. Bursa ilimizin Yıldırım ilçesine bağlı olan köy, şehir merkezine 12 km. uzaklıktadır. Orhan Bey’in isteği üzerine kurulan köyün tarihi 1300’lü yıllara dayanıyor. Uludağ’ın eteklerinde olan köy, kestane ve incir ağaçları ile örtülüdür. Taş sokaklarından akan su, bu tarihi yerleşim yerine ayrı bir güzellik katmış. Eğer fotoğraf çekmeyi ya da çekilmeyi seviyorsanız bu köy tam size göre. Fakat hafta sonları giderseniz sadece insan kalabalığı çekersiniz. Bunu belirtelim. Özellikle ‘Kınalı Kar‘ dizisinden sonra köyün ziyaretçileri eksik olmuyormuş. Köyde hediyelik eşya satan mağazalar, restoran ve kafe tarzı mekanlar bulunuyor.

Bursa Gezi Rehberi

Bursa’nın ziyaret edilmesi gereken bir diğer köyü ise günümüzde Gümüştepe Mahallesi olarak bilinen Misi Köyü. Özellikle hafta sonları Nilüfer Çayı kenarında, doğa içerisinde serpme köy kahvaltısı yapmak isteyen Bursalıların yoğun ilgi gösterdiği bir yer. Misi Köyü ve kahvaltı mekanları ile ilgili detaylı bilgiler için şu yazımıza göz atabilirsiniz.

MİSİ KÖYÜ GEZİ REHBERİ VE KAHVALTI MEKANLARI (TIKLAYIN)

I. Murad Hüdavendigar Cami

Hüdavendigar, 1. Murat döneminde Osmanlı sınırları içerisinde çeşitli yerlerde yaptırılan camilerin ortak adıdır. En önemlilerinden biri Bursa’da bulunan Hüdavendigar Küllliyesi’nin camisidir. Cami, Osmangazi’de bulunup ana yola oldukça yakın bir mevkidedir. (Çanakkale’nin Ezine ilçesindeki, Ayvacık Behramkale’deki ve Lapseki Umurbey’deki örnekler günümüze ulaşamamış ya da onarımlarla özgünlüğünü yitirmiştir.)

Bursa I. Murad Hüdavendigar Camii

Bursa’daki Mağaralar

İstanbul çevresinde, gezilmeye değer illerin başında hiç şüphesiz Bursa gelmektedir. Bu ilimizi günübirlik gezerek bitirmeniz mümkün değil aslında. Tam anlamıyla gezmek istiyorsanız en az bir hafta sonunu ayırmanızı tavsiye ederiz. Tarihi eserler, Uludağ ve çevresi, Milli Park, şelaleler, mağaralar.. Her biri ayrı ayrı görülmeye değer.. Şimdi mağaralardan devam edelim..

# Ayvaini Mağarası

Güney Marmara Bölgesi’nin en uzun mağarası olan Ayvaini Mağarası’na iki yoldan ulaşılmaktadır. Birincisi, Bursa Mustafakemalpaşa ilçesinin Kazanpınar köyünden, ikincisi ise Nilüfer ilçesinin Ayva köyü yakınlarındadır.

Yaklaşık 5 km’lik bir uzunluğa sahip mağara, günümüzden 65 milyon yıl önce oluşmuştur ve bir ucundan diğer ucuna rahatlıkla gidilebilen ender mağaralardandır. Mağara içerisinde göz alıcı sarkıtlar, dikitler, duvar damlataşları ve sulu damlataş havuzlarının yanında bir de dere bulunmaktadır. Dere, mağara içinde küçüklü büyüklü 60’dan fazla gölet oluşturmuştur. Göletler ilkbahar aylarında sular yükselse bile yine de sığdır. Mağaranın iki girişi de oldukça sarptır. Bu özelliğinden dolayı da turizme açık değildir. Fakat profesyonel dağcı ve mağaracılar burada aktivitelerini gerçekleştirebilirler.

Bursa Gezi Rehberi

# Oylat Mağarası

Bursa’nın İnegöl ilçesine 24 km. uzaklıktaki Oylat Mağarası yaklaşık 700 metre uzunluğunda, 95 metre yüksekliğindedir. Birbirine bağlı iki kattan oluşan mağaranın birinci bölümünde dev kazanı ve damlataş havuzları, ikinci bölümünde ise büyük çöküntü salonu yer almaktadır. Fosil mağara olma özelliğini taşıyan Oylat Mağarası’nda yarasa, binayaklı ve kelebek gibi hayvanlar barınmaktadır.

Bursa Gezi Tatil Yerleri

Bursa Oylat Kaplıcaları

Oylat demişken, sadece mağarasından bahsedip geçmek olmaz. Bursa’nın meşhur kaplıcalarına da kısaca değinelim. Bursa’nın İnegöl ilçesine 26 km. uzaklıkta bulunan, Uludağ’ın sırtlarında kurulmuş Oylat Kaplıcaları, özellikleri bakımından dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Kaplıcanın suyu oligometalik, hipertermal, radyoaktif sular grubuna girmektedir.

Kaplıca radyoaktif özelliği ile insanları psikolojik ve fiziki açıdan zinde kılmakla birlikte romatizmal ağrıları, mide ve böbrek rahatsızlıkları, tansiyon, kadın hastalıkları ve cilt rahatsızlıkları olanlara da şifa dağıtmaktadır.

Deniz seviyesinden 840 metre yükseklikte bulunan Oylat Kaplıcaları’na günübirlik gelinebileceği gibi burada kalmak için inşa edilmiş oteller de ziyaretçilerine kaliteli hizmetler sunmaktadır.

# Bursa’da Bulunan Diğer Kaplıcalar;

  • Çekirge Kaplıcaları
  • Dümbüldek Kaplıcaları
  • Gemlik Kaplıcaları
  • Ağaçhisar Kaplıcaları
  • Sadağ Kaplıcaları

Ormancılık Müzesi

“Böyle bir müze mi varmış?” demeyin. Bursa’da var. 1989 yılında kurulan Ormancılık Müzesi, Bursa’nın Çekirge Caddesi üzerindedir. Türkiye’nin ilk ve tek ormancılık müzesidir. Bina, barok tarzında yapılmış 19. yy. binasıdır. Saatçi Köşkü olarak da bilinen müzede Osmanlı’dan günümüze orman mühendisliği aletleri, bitkiler, kesici aletler, orman içi haberleşme araçları, haritalar, fosiller gibi 3 bini aşkın eser sergilenmektedir.

Müzede yer alan 350 milyon yıllık karbonifer fosilleri, 50 milyon yıllık sarıçam, karaçam fosilleri, mumyalanmış hayvan örnekleri, böcekler oldukça dikkat çekicidir.

Uluabat Kuş Cenneti

Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Uluabat köyünde bulunan Uluabat Kuş Cenneti, 10 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. Uluabat Gölü kıyısında, doğasever Mustafa Bilgiç tarafından oluşturulan bu fauna ve flora parkı, kuş bilimcilerin sık sık inceleme yapmak için geldiği bir alandır.

Burası tavus kuşu, sülün, keklik, güvercin gibi kuşların üretim çiftliği olmasının yanında göçmen kuşlarının da uğrak yeridir. Hollanda, Polonya ve Rusya başta olmak üzere birçok ülkeden gelen göçmen kuşlar Uluabat Gölü ve çevresinde yumurtlayıp kuluçkaya yatar, sonrasında da Manyas ve Dalyan Gölleri’ne doğru uçarlar.

Elliden fazla kuş çeşidinin, yüzü aşkın türde bitkinin yer aldığı bu muhteşem doğa, huzur ve dinginliği sunmak için ziyaretçilerini bekliyor.

Bursa Görülmesi Gereken Yerler

Bursa Atatürk Müzesi

Burası Çekirge Caddesi’nin üzerinde bulunan ve 19. yüzyıl sonlarında yapılmış üç katlı bir köşktür. Atatürk, Bursa gezilerinde burada kalmış. Köşk, Bursa’daki sivil mimarinin en güzel örneklerinden biridir. Salonlar ve odalarda Atatürk’ün eşyaları sergilenmektedir.

Ördekli Hamamı Kültür Merkezi

Bursa gezilecek yerler listemizdeki önemli tarihi yapılardan biridir. Yapımına Yıldırım Bayezid döneminde başlanan Ördekli Hamamı, o yıllarda Timur’un Bursa’yı işgal etmesinden ötürü yarım kalmıştır. Çelebi Mehmed döneminde tamamlanan hamamın duvarına, 1485 yılında Sadrazam Çandarlı İbrahim Paşa tarafından çeşme eklenmiştir. 1620 yılında ise hamamın altı halvet kubbesi ve camekanının tuğla kiremitlerinin yağmurdan etkilenmesi üzerine, bu alanlar Frenk kiremidi ile örtülmüştür.

Ördekli Hamamı’nın bulunduğu bölgeye daha önceki yıllarda I. Murat tarafından Nalıncılar Hamamı yapıldığı için, hamam bir müddet Yeni Hamam olarak da anılmıştır. Sonraki yıllarda hamamların çoğalmasıyla burası insanlar arasında Eski Yeni Hamam adıyla anılır olmuştur. Hamamın Ördekli ismini ise içerisinde yer alan su havuzu ve kurna yalaklarından aldığı güçlü bir ihtimaldir.

Ördekli Hamamı yapıldığı dönem itibariyle Bursa’da, Osmanlı Devleti tarafından yaptırılan en büyük hamam olma özelliğine sahiptir. Külhandan gelen duman ve sıcak suyun duvarlarda dolaştırılmasıyla hamamın ısıtma sistemi oluşturulmuştur. Kadınlar ve erkekler şeklinde bölümleri olan hamam, bütün bir çifte hamam niteliğindedir. Yapının üzeri kubbeler ile örtülmüş, duvarları 3 sıra tuğla, 1 sıra kesme taşla örülmüştür. Hamamın sıcaklığı dikdörtgen, soğukluğu ise sekizgen plan üstüne kurulmuştur.

1855 depreminde büyük hasar gören Ördekli Hamamı, önemli bir tarihi eserimiz olmasına rağmen, sonrasında yol genişletme çalışmaları sebebiyle kısmen zarar görmüş ve uzunca yıllar harap bir halde bırakılmıştır. Günümüzde ise kültür merkezi işlevi kazandırılan bu tarihi inşa, 2006-2008 yılları arasında detaylı bir restorasyon çalışmasından geçirilip, 2008 yılının Nisan ayında yeniden hizmete açılmıştır. Toplam 1400 m²’lik kapalı bir alandan oluşan Ördekli Hamamı Kültür Merkezi’nde iki adet seminer salonu, kahve salonu, fuaye salonu, geleneksel sanatlar kurs ve dilekçe salonları ile sergi salonları yer almaktadır.

Bursa Gezilecek Yerler

Çakırağa Hamamı

Çakırağa Hamamı; Osmanlı hükümdarı Sultan II. Murad döneminde, İstanbul ve Bursa Subaşısı Çakır Ağa tarafından Bursa’da yaptırılmıştır. Büyükçe bir çifte hamam olan Çakırağa Hamamı’nın kadınlar ve erkekler bölümlerinin sıcaklığı genişletilip, bu bölümlere iki adet de halvet hücresi eklenmiştir. Soyunma odaları kare planlı tasarlanan, üzeri kubbe ile örtülü olan hamamın kubbe kasnağı, ek bir kasnakla yükseltilmiştir. Sıcaklığın ortasında ise geniş bir göbek taşı bulunur.

Hamamın erkekler bölümü, kadınlar bölümünden daha geniş bir alanı kaplamakta olup, hamam duvarları kesme taş ve tuğla ile örülüdür. Çakırağa Hamamı’nın suyu ise dağ eteklerinden, Pınarbaşı su kaynağından gelmekte ve aynı su özel bir hat ile Ulu Camii’ne de gitmektedir.

Hamam, 1962 yılında orijinal haline sadık kalınmak şartıyla detaylı bir onarımdan geçirilip yenilenmiştir. Sonraki yıllarda hamama gelir temin etmek ve tanıtımını yapmak amacıyla Çakırağa Hamamı’nın kuzey ve batı cephesine bitişik vaziyette dükkanlar yapılmıştır. Şehrin yerli halkı kadar turistlerin de ilgi gösterdiği hamam, halk arasında Çakır Hamam şeklinde de anılmakta olup günümüzde işlevini faal olarak sürdürmeye devam etmektedir.

Bursa Çakır Hamamı

İznik’te Gezilecek Yerler

İznik şehir merkezi, İznik Gölü’nün doğu yakasında bulunuyor. Bursa’nın kuzeydoğusunda yer almakta ve merkeze takriben 80 km. mesafede bulunmaktadır.

M.Ö. 316’da Antigoneia adıyla kurulmuş olan kentin ismi, kent Makedon General Lysimakhos tarafından ele geçirilince Nikaia (Zafer) olarak değiştirilmiştir. Kent ızgara planlı olarak kurulmuş ve bu plan günümüze kadar korunabilmiştir. Izgara şehir planında güneş ışıklarının şehre eşit şekilde yayılmasının amaçlandığı bilinmektedir. Bununla birlikte antik zamanlarda bu şehir yapısının demokrasiyi temsil ettiği belirtiliyor. Bu özelliği ile İznik, ızgara planını bozmadan bugüne kadar gelebilen dünyanın nadir şehirlerinden biri olarak gösteriliyor.

İznik’in şehir efsanelerinden biri şöyledir;
Tanrıça Kybele (Kibele) ile Sangarios’un Nikaia adında dünya güzeli bir kızları olur. Bir gün bu güzel su perisine Himnos adında bir çoban aşık olur. Nikaia, “Allahın şoparı! Sen kimsin bana aşık oluyorsun?” diyerek o masum çobanı attığı okla öldürür. Bu duruma sinirlenen Aşk Tanrısı Eros öç almak için Şarap Tanrısı Dionysos’dan yardım ister. Dionysos derede yıkanırken gördüğü Nikaia’ya aşık olur. Dereye şarap karıştırarak Nikaia’nın sarhoş olmasını sağlar. Sarhoşluktan başı dönen Nikaia, Dionysos ile birlikte olur. Dionysos da güzel bir şehir kurar ve kente sevdiği kadının adını verir.

İznik Antik Tiyatrosu

111-112 yıllarında yapıldığı tahmin edilen tiyatro İznik’in güneybatı kesiminde yer alıyor. 8. yy’dan sonra kullanılmayan tiyatro, 13. yy’da toplu mezarlığa dönüştürülmüştür. Yapının üst oturma yerleri yıkılmış, alt oturma yerleri ve diğer bölümlerin taşları İznik surlarının tamirinde kullanılmıştır. Zamanın insanları tarihi eserlere çok önem veriyorlarmış belli ki!

İznik Gezilecek Yerler

İznik Gölü

Marmara Bölgesi’nin en büyük, ülkemizin beşinci büyük gölü olan İznik Gölü, suyu tatlı tektonik bir göldür. Göl yağmur suları, Karadere, Sölöz Deresi ve karstik kaynaklardan beslenmektedir. Gölün suyu kış ve ilkbahar aylarında yükselir, yaza doğru azalır ve sonbahar aylarında en düşük seviyede seyreder. Bu sebeple ziyaret edecekseniz bahar aylarını tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Etrafı dağlarla çevrili olan İznik Gölü mitoloji dünyasında da yerini almıştır. Antik çağlarda Ascania Limne olarak anılan göl Homeros’un İlyada’sında adından söz ettirmiştir. Ayrıca efsanelerde bolluk, bereket ve şarap tanrısı Dionysos’un bu gölde yıkandığı anlatılır.

1990 yılında sit alanı ilan edilen İznik Gölü tarım alanları ve zeytinlik, bağ ve meyve bahçeleri ile çevrilidir. Bunun yanında gölde balıkçılık da yapılmaktadır. Gölün batısında yer alan piknik alanları, günübirlik dinlenme yerleri, sosyal tesisler ile doğa harikası bu alanı görmeden Bursa’dan ayrılmayın.

İznik Gölü Fotoğrafları

Nilüfer Hatun İmareti ve İznik Müzesi

I. Murat tarafından annesi Nilüfer Hatun anısına yaptırılan imarethane 1388 yılına tarihlenir. 19. yy’a kadar burada yoksullara yemek dağıtılır. Yunan işgali sırasında tahrip olmuş yapı, bir süre depo olarak kullanılmıştır. 1960 yılından günümüze kadar da İznik Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Osmanlı mimarisinin ilk ters T planlı eseri olan yapının duvarları kesme küfeki taş ve tuğla ile örülmüştür. Ana bölüm tek kubbeyle, arkadaki eyvan ise iki küçük kubbe ile kapatılmıştır.

Müzede, İznik ve çevresinden çıkan kalıntılar ve değerli eserler, Yunan, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait lahitler, mezar taşları gibi parçalar sergilenmektedir.

Bursa’dan Ne Alınır?

Bursa’dan alabileceğiniz ürünlerin başında ipekli dokumalar ve havlular gelir. İznik çini atölyelerinde yapılan çeşitli ürünleri de sevdiklerinize hediye olarak alabilirsiniz. Bedesten, geleneksel ürünleri kolaylıkla bulabileceğiniz bir yer. Aynı şekilde Bursa’ya özgü ipekli dokumalar ve çeşitli tekstil eşyalarını da Koza Han’dan satın alabilirsiniz.

Şehre gitmişken kestane şekeri de alabilirsiniz. İzmit’in pişmaniyesi gibi Bursa’nın da kestanesi meşhurdur. Mevsimine denk gelirseniz şeftali de alabilirsiniz.

BURSA NASIL BİR YER? BURSA HAKKINDA BİLGİ (TIKLAYIN)

Bursa Neyi Meşhur?

“Bursa Çevresi Gezilecek Yerler Listesi” üzerine 1 yorum

  1. Derya Hakkı says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir