Kapat
Kars Hakkında Bilgi

Kars sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri, mimari yapıları ve yılın büyük bölümü üzerinden eksik olmayan beyaz örtüsüyle çok karakteristik bir kent. Şehre ilk kez ayak bastığınızda farklı bir yere geldiğinizi hemen hissediyorsunuz. Aslında burası hem ekonomik hem de turizm faaliyetleri anlamında büyük bir potansiyel barındırmasına rağmen yeterli büyümeyi sağlayamamış, hak ettiği ilgiyi ve değeri görememiş bir ilimiz. Anadolu’yu Kafkaslar ve Orta Asya’ya bağlayan, stratejik olarak önemli noktada bulunan bir şehrin bu avantajı yeterince değerlendiremediği açık. Fakat son yıllarda Turistik Doğu Ekspresi’ne artan ilgi sayesinde Kars biraz daha hareketlenmeye ve tanınmaya başladı diyebiliriz.

Tarihteki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kars özellikle Ani Harabeleri, Kars Kalesi, tarihi kümbetleri, köşkleri, tabyaları ve camileri ile dikkat çekiyor. Sarıkamış Kayak Merkezi’nin ziyaretçi sayısı ise her geçen sene katlanarak çoğalıyor. Farklı etnik gruplardan çok sayıda insana ev sahipliği yapan Kars, umarız en kısa sürede hak ettiği değere ulaşır.

Peki Kars yaşamak için nasıl bir şehir? Öğrenci ve memurları Kars’ta neler bekliyor? Kars’ın tarihi, ekonomisi ve yöresel lezzetleri hakkında bilgiler vereceğimiz Kars şehir rehberi yazımızda bu soruların cevaplarına bakalım.

Kars Gezi Rehberi

Kars Nerede? Nasıl Gidilir?

Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Kars, Türkiye’nin en kuzeydoğusunda yer alan illerden biridir. Kars’ın komşuları; kuzeyde Ardahan, batıda Erzurum, güneyde Ağrı, güneydoğuda ise Iğdır’dır. Kars’ın doğusu ise Ermenistan’la sınırımızı oluşturur.

Kars ulaşım rehberi genel olarak şu şekilde;

# Kars Karayolu Ulaşımı;
Kars ilimiz yüksek standartlarda kara yolu bağlantılarına sahiptir. Fakat ülkemizin doğu sınırındaki şehirlerden biri olduğu için batı kesimlerden kara yolu ile Kars’a ulaşmak oldukça uzun sürmektedir. İstanbul ya da İzmir gibi büyük şehirlerden Kars’a karayolu ile gelmek isterseniz, Türkiye’nin en uzun araç yolculuklarından birini yapacaksınız demektir.

Belli başlı büyük şehirlerimizden Kars’a direkt giden otobüs seferleri bulabilirsiniz. Kars Otogarı şehir merkezine yaklaşık 4 km. uzaklıkta, Atatürk Mahallesi’nde yer alıyor.

 • İstanbul – Kars arası yaklaşık 1450 kilometre ve 17 saat.
 • Ankara – Kars arası yaklaşık 1100 kilometre ve 13 saat.
 • İzmir – Kars arası yaklaşık 1700 kilometre ve 20 saat.
 • Diyarbakır – Kars arası yaklaşık 535 kilometre ve 7 saat 20 dakika.
 • Antalya – Kars arası yaklaşık 1460 kilometre ve 18 saat.
 • Ağrı – Kars arası yaklaşık 180 kilometre ve 3 saat.
 • Sivas – Kars arası yaklaşık 650 kilometre ve 8 saat.

# Kars Havayolu Ulaşımı;
Kars ili sınırları içerisinde Kars Harakani Havalimanı bulunuyor. Bu havaalanı şehir merkezinin yaklaşık 5 km. kadar güneyinde, Yenişehir Mahallesi’nde yer alıyor. Havalimanı ile Kars merkez arasında hem belediye otobüsleri hem de özel servisler çalışıyor. Ayrıca Kars Harakani Havalimanı içerisindeki taksi ve araç kiralama hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

İstanbul, İzmir ve Ankara’dan direkt, diğer şehirlerden ise aktarmalı şekilde Kars Harakani Havalimanı’na uçuş bulabilirsiniz.

Kars Harakani Havalimanı Telefon: 0 (474) 213 56 67 – 68

# Kars Demiryolu Ulaşımı;
Kars’a gitmenin en keyifli yollarından biri tren yolculuğudur. Çünkü Kars, ülkemizin popüler tren seferlerinden olan ve harika manzaralara şahit olabileceğiniz Doğu Ekspresi’nin son durağı. Ankara ↔ Kars arasında her gün düzenli sefer yapan Doğu Ekspresi’ni kullanarak Kars’a demiryolu ile ulaşabilirsiniz. Ankara ile Kars arası trenle yaklaşık 24 saat sürüyor. Kars Tren Garı şehir merkezinin içinde, İstasyon Mahallesi’nde yer alıyor.

Doğu Ekspresi’nin uğradığı duraklar şu şekilde;
Ankara • Kırıkkale • Kayseri • Sivas • Erzincan • Erzurum • Kars

Ayrıca Kars ile Kars’ın Akyaka ilçesi arasında yine günlük düzenli olarak sefer yapan bir bölgesel tren bulunuyor. Kars ile Akyaka arası trenle yaklaşık 2 saat 15 dakika sürüyor.

Kars ↔ Akyaka Bölgesel Treni’nin geçtiği duraklar;
Kars • Mezraa • Yahniler • Başgedik • Peldirvan • Şahnalar • Akyaka

Kars Tren Garı Telefon: 0 (474) 223 43 98
TCDD Taşımacılık İletişim Hattı: 444 8 233 (444 TCDD)
TCDD Taşımacılık Online Bilet: ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr

Kısaca Kars Tarihi

Yapılan arkeolojik kazılarda bulunan araç-gereçler Kars’ın Paleolitik Çağ’a uzanan köklü bir tarihi olduğunu gösteriyor. Binlerce yıldır yerleşim yeri olarak kullanılan Kars yöresinin ilk sakinlerinin, M.Ö. 5000’li yıllarda bu bölgede bulunan Hurriler olduğu tahmin ediliyor. Bilinen yazılı tarihte ise Kars ve çevresinin ilk yerleşimcileri Urartular. M.Ö. 9. yy. sonrası bölgede hakimiyet kuran Urartular, M.Ö. 550 yılına kadar Kars ve çevresinde etkili olmuşlardır. Daha sonra Kars’ı ele geçiren Pers İmparatorluğu bu bölgeyi birimlere bölmüş, Kars’ı 18. Satraplık içine dahil etmiştir. Perslerden sonra Kars yöresinde etkili olan diğer devletler ise Arsak Krallığı, Tigran Krallığı ve Sasani İmparatorluğu’dur

Kars ve çevresi 646 yılında Arapların kontrolüne geçse de sonraki 4 asır boyunca Araplar, Bagratlılar ve Bizanslılar arasında sürekli el değiştirmiştir. 1064 yılında Anadolu’ya düzenlenen seferler sonrasında ise Kars yöresi Sultan Alparslan tarafından Türk topraklarına dahil edilmiştir.

Bir süre Selçuklular ve Gürcüler arasında mücadelelere sahne olan Kars, 1243’te yapılan Kösedağ Savaşı ile Moğolların hakimiyetine geçer. Takip eden dönemlerde Altınordu Devleti, Karakoyunlular ve Akkoyunlular’ın yönettiği bölge, 1535 yılından itibaren Osmanlı’ya katılır. Uzun bir dönem Osmanlı-Rus çekişmesinin yaşandığı bu bölge ayrıca Ermeni, Gürcü ve İngiliz işgallerine de uğrar.

1877 – 1918 arasında 40 yıl boyunca Rus yönetiminde kalan Kars, 30 Ekim 1920 yılında Türkler tarafından geri alınmıştır. 1921 Moskova ve Kars Antlaşmaları’yla sınırları çizilen kent, cumhuriyetin ilanı sonrası Türkiye’nin illerinden biri olmuştur.

Kars Eski Fotoğrafları

Kars Hakkında Kısa Bilgiler

Nüfus: Kars’ın 2020 yılı nüfusu yaklaşık 285 bin kişidir.
Plaka Kodu: Kars’ın plaka kodu: 36
Telefon Kodu: Kars’ın telefon kodu: 0474
Posta Kodu: Kars’ın posta kodu: 36000
Yüz Ölçümü: Kars’ın yüz ölçümü: 10.127 km²

Kars Belediyesi Web Sitesi: www.kars.bel.tr
Kars Belediyesi Telefon: 0 (474) 223 21 50

Kars Valiliği Web Sitesi: www.kars.gov.tr
Kars Valiliği Telefon: 0 (474) 223 10 02

Kars İlçeleri;

 • Akyaka
 • Arpaçay
 • Digor
 • Kağızman
 • Sarıkamış
 • Selim
 • Susuz

ANİ HARABELERİ HAKKINDA BİLGİ (TIKLAYIN)

Kars Ani Harabeleri Rehberi

Kars Ekonomisi

Kars ilinin ekonomisi büyük oranda tarım ve hayvancılık sektörlerine dayanır. Özellikle ilde bulunan mera ve çayır alanlarının fazlalığı Kars’ı ülkemizde önemli bir hayvancılık merkezi haline getirmiştir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvan üretiminin yanında arıcılık ve kaz yetiştiriciliği de Kars’taki hayvancılık faaliyetlerindendir. Ayrıca son yıllarda hayvansal ürünlerin işlendiği sanayi sektörü de gelişim göstermektedir. Kars’a özgü gravyer peyniri, kaşar peyniri ve bal üretimi Türkiye genelinde yoğun talep görmekte ve bu ticari hareketlilik kente ciddi bir gelir sağlamaktadır.

Tarımsal faaliyetlerine bakacak olursak Kars’ı bu konuda iki kısma ayırabiliriz. İlin kuzey tarafı yüksek ve engebeli bir yapıya sahip olduğu için bu bölgelerde tahıl ürünleri yetiştirilir. Güney taraflarda ise rakım daha düşük olduğu için bağ-bahçe tarımı yapılır. Kars’ta yetiştirilen başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, patates, şeker pancarı, elma, ceviz, kayısı ve bademdir.

Son dönemde Doğu Ekspresi ve Sarıkamış Kayak Tesisleri’nin popülaritesinin artması, Kars’taki kış turizmini de hareketlendirmiş durumda. Bu hareketlilik kısıtlı da olsa Kars’taki özel sektörlere katkı sağlıyor.

Çıldır Gölü

Kars’ın Coğrafi Yapısı ve İklimi

Çevresindeki yüksek dağ sıralarının denizden gelen ılıman havayı kesmesi nedeniyle Kars’ta çok sert bir karasal iklim hakimiyeti vardır. Türkiye’de en uzun ve en soğuk kış mevsiminin yaşandığı illerden biridir Kars. Bölge genel anlamda Sibirya yüksek basınç merkezinin etkisi altındadır. Kars’ta yaz mevsimleri ılıman ve serin geçer. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri ise yok denecek kadar kısa sürer.

Büyük bölümü yaylalarla kaplı olan Kars topraklarının ortalama yüksekliği 2 bin metre civarındadır. Yörenin en yüksek kesimini Allahuekber Dağları oluşturur. Çıldır, Karzak, Aygır ve Çenklice gibi büyük göllere ev sahipliği yapan Kars’ın önemli akarsuları ise Aras Irmağı, Arpaçay ve Kars Çayı’dır.

Sahip olduğu sert iklim koşulları nedeniyle Kars ilinin genel bitki örtüsü bozkırdır. Fakat bölgedeki orman oluşum sınırı Türkiye’nin diğer yerlerine göre çok daha yükseklere kadar çıkabilmektedir. Nemlilik oranı yüksek olduğu için Kars’ta orman alt sınırı yaklaşık 1800 metrelerden başlar. Çok yüksek bir bölgede yer almasına rağmen zengin bir bitki örtüsüne sahip olan Sarıkamış Ormanları buna örnek olarak gösterilebilir.

Kars Gölleri

Kars Mutfağı ve Kars’a Özgü Yemekler

Kars mutfağı denildiğinde muhtemelen birçoğumuzun aklına ilk olarak kaşar peyniri ve bal geliyordur. Fakat Kars’ın yöresel mutfağında bundan çok daha fazlası var. Burası Doğu Anadolu mutfağının renkli parçalarından biridir.

Kars mutfağı, tarımsal faaliyetlerine paralel olarak hayvansal ürünler, un ve tahıl ağırlıklı bir yapıya sahip. Tabi bütün Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi’nde olduğu gibi kaz etinin yeri Kars’ta da ayrıdır. Namı ülkemize yayılan ‘Kars Kazı’ bahar aylarında meralarda otlatılarak yetiştiriliyor. Ekim ayı sonrası sadece arpa yedirilen bu kazlar kışın da iyice yağlanıp irileşince kesilecek kıvama geliyor. Kesim sonrası da zahmetli işlemlerden geçen kazlar Kars mutfağındaki yerini alıyor. Yani Kars’ta tadacağınız kaz eti sıradan bir et yemeği değil, uzun bir sürecin sonucu ortaya çıkan eşsiz bir lezzet.

Kaz etinden kaşar peynirine, bal ve tatlılardan hamur işlerine kadar birbirinden lezzetli Kars yemeklerinin listesi şu şekilde;

 • Hangel (Hıngel)
 • Kars Kazı ve Pilavı
 • Kars Katmeri
 • Haşıl
 • Hörre Çorbası
 • Kars Gravyeri
 • Sulu Köfte
 • Erişte Pilavı
 • Ekşili Et
 • Feselli ve Nezik
 • Kesme Aşı
 • Sinor (Silor)
 • Piti Kebabı
 • Kars Balı
 • Kars Ketesi
 • Umaç Helvası
 • Hasuda

Kars Yemekleri

Memur ve Öğrenciler İçin Kars Nasıl Bir Yer? Kars’ta Yaşam

Kars ilimizde 1992 yılında kurulan Kafkas Üniversitesi yer alıyor.

Ülkemizin orta ölçekli okullarından biri olan Kafkas Üniversitesi kent girişinin birkaç kilometre güneybatısında, merkezi bir konumda bulunuyor. Ulaşım anlamında sıkıntısız bir yer.

Kars’ta yaşayacak öğrenci ya da memurların öncelikli alışması gereken konu kış şartları. Türkiye’nin en soğuk illerinden biri olan Kars’ta yılın büyük bölümü kar yağışı görülüyor. Kışın kentte hayat durma noktasına geliyor diyebiliriz. Zaten şehirde bulunan kafe ve restoran tarzı sosyal mekanların sayısı oldukça az. Hava şartları da çok elverişli olmayınca Kars’taki öğrenci/memur yaşamı genelde evde geçiyor. Tabi ilçelerde görev yapacak memurlar için şartlar biraz daha ağır. Kars’ın köy ve kasabalarında zaman zaman yollar yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanır. Bu durum bazen haftalarca sürer.

Kars’a okumaya gelen üniversite öğrencilerinin büyük bölümü genelde ilk fırsatta yatay geçiş yaparak batıya gitmeyi planlar. Doğudaki birçok okulda olduğu gibi burada da sık sık karşılaşılan bir durumdur bu. Fakat birinci yılın sonunda yatay geçiş yapamayacağını anlayan öğrenciler Kars’a çoktan alışmış olurlar.

Kars, iklim anlamında zorlu bir şehir evet ama Kars insanı da tam tersine oldukça sıcakkanlı ve yardımseverdir. Şehir dışından buraya gelenlere karşı hiçbir önyargıda bulunmaz ya da olumsuz bir tavır takınmazlar. Çok farklı etnik grupların bir arada yaşadığı Kars, bu konuda övgüyü hak eden bir şehrimizdir. Bu durum Kars’ta yaşayan öğrenci/memur kesiminin şehre alışmasını da oldukça kolaylaştırır.

KARS GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Kars Nasıl Bir Yer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir