Kapat
Gezgin Programları

Seyahat etme, farklı ülke ve şehirleri görüp farklı insanları tanıma merakı birçoğumuzu cezbeden bir duygu. Fakat hepimiz bunu yapabilecek hayat şartlarına, maddi olanaklara, manevi desteklere ya da özel imkanlara sahip değiliz. Bu nedenle TV’de yayınlanan Gezi Programları her daim ilgimizi çekmiş ve merak uyandırmıştır. Muhtemelen bu programları izlerken, “Şu programda kameraman olmak vardı” ya da “Sunucuya bak be, hem her yeri geziyor hem de üstüne maaş alıyor!” diye içimizden çok söylenmişizdir.

Türkiye’de bugüne kadar yayınlanmış ve hala yayınlanmakta olan onlarca gezi programı var. Yurt içinde veya yurt dışında gezip o bölgeleri bize tanıtan keyifli programlarımız ve çok başarılı sunucularımız mevcut. Günümüzde bu olay artık biraz internete hatta daha çok youtube mecrasına kayıyor diyebiliriz ama TV’de yayınlanan gezi programlarının keyfi her zaman bir başka oluyor. Hem internet sayesinde artık televizyonda yayınlanmayan eski içeriklere de ulaşıp tekrar izleyebiliyoruz.

Gezi programlarının bazısı Türkiye’yi karış karış gezip bize köy köy, belde belde tanıtırken, bazıları dünyanın en ücra köşelerine kadar gidip bambaşka hayatları gösteriyor. Yaşadığı şehrin dahi dışına çıkmayanlar için ne kadar büyük bir lüks. Gezi programları gerçekten insanın ufkunu açan, özgüven veren, seyahat sevgisi aşılayan önemli yapımlar.

Bugüne kadar Türkiye’de yayınlanmış ve hala yayınlanmakta olan yurt içi ve yurt dışı gezi programlarını şöyle bir hatırlayalım.

GEZİ SEVERLER İÇİN GÜZEL BİR INSTAGRAM SAYFASI (TIKLAYIN)

Barış Manço ile 7’den 77’ye

Sanırız Barış abi gibisi bu memlekete yüzyılda bir gelir. Muhtemelen birçoğumuzun tanıdığı ilk gezgin, modern zamanların Evliya Çelebi’si. Gencinden yaşlısına herkesin sevdiği, bugün Gezi Hocası dahil Türkiye’de seyahat adına yapılan ne varsa hepsine ilham veren bir sanatçıydı Barış Manço.

1988 yılında TRT’de başlayan 7’den 77’ye adlı programın içinde, Dönence Dünya Turu ve Dere Tepe Türkiye isimli iki ayrı bölüm yayınlanırdı. Barış Manço ‘Dünya Turu’ bölümünde 150’ye yakın ülke gezdi ve bize tanıttı. Unutulmaz ekvator deneyini de bu programda yapmıştı. Aynı program içinde yapılan ‘Dere Tepe Türkiye’ bölümünde ise memleketimizi köy köy, kasaba kasaba gezip tanıtıyordu.

7’den 77’ye, Türkiye’de gezi programlarının atası sayılabilecek bir yapım. Dünyayı gezmek diye bir kavramın varlığından Barış abi sayesinde haberdar olduk. Barış Manço yaşadığı zaman diliminde dünyada en fazla ülkeyi dolaşan T.C. vatandaşıydı.

Barış Manço’nun ekvator çizgisinde yaptığı su deneyinin sahte olduğunu ve kandırıldığını söyleyenler de var. Yukarıda paylaştığımız videonun başında Barış Manço, “Duyduğuma mı inanayım, gördüğüme mi inanayım? Ben gittim, gördüm ve gördüğüme inanıyorum.” diyor. Kendisinden yaklaşık 30 yıl sonra Gezi Hocası olarak biz de ekvator çizgisine gittik. Hem Kenya’daki hem de Ekvador’daki çizgiye. Aynı deneyi bizzat deneyip gördük. Biz de mi kandırıldık bilmiyoruz ama her şey Barış abinin dediği gibi çıktı. Artık kim neye inanır bilemiyoruz.

EKVADOR QUITO GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

Intinan Solar Museum Ekvador

Tayfun Talipoğlu ile Bam Teli

2017 yılında hayata gözlerini yuman gazeteci Tayfun Talipoğlu’nun sunduğu bu program, Türk televizyonlarındaki en uzun soluklu gezi programlarından biriydi.

Bam Teli, Anadolu’daki insan yaşamlarını ve unutulmaz hikayeleri ekrana yansıtıyordu. Kendi topraklarımızda yaşanan çok başka hayatlara şahit olmuştuk.

Bir dönem Şahan Gökbakar’ın hazırlayıp sunduğu “Dikkat Şahan Çıkabilir” programı içerisinde, “Kimselerin gitmediği gidip de görmediği…” repliği ile skeçlerine konu olan ve oldukça sevilen bir programdı. 1995 yılında ATV’de başlayan Bam Teli uzun yıllar farklı TV kanallarında yoluna devam etmişti.

Şahan Gökbakar’ın Tayfun Talipoğlu ile güzel anısı…

Gülhan’ın Galaksi Rehberi

Gülhan Şen’in eğlenceli ve sempatik sunumuyla kendini izlettiren, en güzel gezi programlarından biri. Özellikle ülkelerin yerel halklarıyla yapılan röportajlar kısmı insanı baya güldürüyor.

2007 yılında TV8’de başlayan Gülhan’ın Galaksi Rehberi, Gülhan Şen’in pozitif enerjisi ve bambaşka kültürden insanlarla samimi sohbeti sayesinde uzun yıllar devam etmiş yurt dışı gezi programlarından biri.

3D SANAL GEZİNTİ İLE TÜRKİYE VE DÜNYA TURU REHBERİ (TIKLAYIN)

Gülhan’ın Galaksi Rehberi

Çağatay Yolda

Gazeteci ve televizyoncu Çağatay Şahin’in hazırlayıp sunduğu bu program, 1995 yılından bu yana farklı dönemlerde ve farklı kanallarda yayınlanan gezi – belgesel türündeki yapımlardan biri. Hem yurt içi hem yurt dışı içeriklerine sahip. Çağatay Şahin’in bir devekuşu tarafından kovalandığı sahne ise en unutulmaz anlardan biriydi.

Acun Firarda

Dünyayı en fazla dolaşan Türklerden biri de şüphesiz Acun Ilıcalı. Muhabirlik dönemlerinde yaptığı programlardan biri olan Acun Firarda, klasik bir gezi programı gibi gidilen yerleri tanıtmaktan ziyade daha çok eğlendirmeyi amaçlayan bir programdı. Acun’un Televole tarzı programlardan gelen esprili sunumu sayesinde dönemin en çok güldüren programlarından biriydi. Rio, Miami ve İbiza sahillerini Acun Ilıcalı sayesinde ezberlemiştik.

BREZİLYA’DA GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Türkiye'deki Gezi Programları

Doğadaki İnsan

Serdar Kılıç’ın sunduğu bu program daha çok doğa severlere hitap ediyor. Doğa bilimci ve eğitmen olan Serdar Kılıç, 2008’de başlayıp farklı isimlerle ekrana gelen bu gezi programında zorlu doğa şartlarında hayatta kalma üzerine bir çok faydalı bilgi sunuyor. Doğadaki İnsan, küçük çocuklardan yetişkinlere kadar herkese doğa sevgisi aşılayan önemli gezi programlarından biri. Serdar Kılıç, insanın doğayla nasıl barışık yaşayabileceğini her hafta farklı coğrafyalarda uygulamalı olararak gösteren iyi bir gezgin ve iyi bir öğretmen.

AMAZON ORMANLARI GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

En İyi Gezi Programları

Hayat Gezince Güzel

Televizyoncu ve yazar Fatih Türkmenoğlu yine uzun yıllardır gezi programı yapan sunucularımızdan biri. Yurt içinde birçok bölgeyi, yurt dışında da onlarca ülkeyi gezen Fatih Türkmenoğlu birbirinden farklı seyahat programlarına ve gezi kitaplarına imza attı.
Görmeniz Gereken 50 Yer… Sahil Günlüğü… Karadan Mavi Yolculuk…

Cnn Türk’te yayınlanan ‘Hayat Gezince Güzel’ programı ise en sevilen işlerinden biri. Fatih Türkmenoğlu güler yüzü ve samimi diliyle ekrana en çok yakışan gezginlerden. Programlarındaki esas amacı izleyenlere mümkün olduğu kadar bilgilendirici ve fazla içerik sunmak.

TV Gezi Programları

Gezelim Görelim

Nuray Yılmaz’ın 1980’li yıllarda başlayıp 30 yıla yakın süre TRT ekranlarında sunuculuğunu yaptığı, ülkemizin en uzun soluklu gezi programlarından biri. Türkiye’nin büyük bölümünü ve onlarca ülkeyi ziyaret eden Nuray Yılmaz, kısa sarı saçları, gözlükleri ve kendine has üslubuyla bir çoğumuzun hafızasında yer etmiş önemli bir televizyoncu. Gittiği her yerde insanların gönlünü kazanmış ve çok samimi sohbetlere dahil olan bir insan.

Şoray Uzun Yolda

Oyuncu Şoray Uzun’un Kanal 7’de başlayıp uzun yıllar devam ettirdiği, Türkiye’nin en eğlenceli gezi programlarından biri. Anadolu’yu karış karış gezen Şoray Uzun, kendi topraklarımızdaki en eğlenceli hikayeleri doğaçlama ve samimi sohbetler eşliğinde aktaran birisi. Kesinlikle bu işin pirlerinden. Özellikle köy eğlencelerinde, düğün, nişan, kına gibi yöresel etkinliklerde yaptığı şakalarla sevilen Şoray Uzun, Anadolu’da en çok izlenen gezi programlarından birine imza attı.

AFYONKARAHİSAR GEZİ REHBERİ (TIKLAYIN)

En İyi Seyahat Programları

Seyahat tutkusu olan herkese, TV başında güzel anılar yaşatmış ve yaşatmaya devam eden diğer gezi programlarından bazıları da şöyle;

# Özlem Tunca ile Dünyayı Geziyorum: Özlem Tunca’nın hazırlayıp sunduğu, 2010 yılında Kanaltürk’te başlayıp yoluna farklı kanallarda devam eden, yurt dışı içerikli en uzun TV gezi programlarından biri.

# Ayna: Sunuculuğunu Saim Orhan’ın yaptığı, 1990’lı yıllarda STV’de başlayan ve uzun yıllar devam eden yurt dışı içerikli bir gezi – belgesel programı.

# Gezelim Tozalım: Gafur Uzuner’un Anadolu’yu gezip farklı hayat hikayelerini aktardığı gezi programı.

# Haberci: Coşkun Aral’ın sunduğu program 1995 yılında ATV’de yayın hayatına başlamıştı. Belgesel tadında bir kültür-gezi programı.

# Aş Kendini: Aydan Önder’in sunduğu ve dünyanın dört bir yanından bilgiler aktaran yurt dışı içerikli gezi programı.

# Yol Arkadaşım: Sunucu Nilgün Esin’in Türkiye’nin farklı bölgelerini gezerek tanıttığı, TRT’de yayınlanan seyahat programı.

# Doğukan’la Dünya Turu: Doğukan Şengün’ün Beyaz TV’de yayınlanmış olan gezi programı.

# Renkler / Limonata: Kültür ve gezi programlarıyla sık sık ekrana gelen Ayhan Sicimoğlu’nun hazırlayıp sunduğu eğlenceli iki program. Sicimoğlu yurt içi ve yurt dışında sayısız bölgeyi gezip tanıtan, kaliteli işlere imza atan önemli televizyonculardan birisi.

Ayhan Sicimoğlu ile Limonata

# İki Teker Bir Yer: Mizah yazarı, karikatürist ve bisiklet sporcusu Alpay Erdem’in sunduğu program NTV ekranlarında yayınlanmıştı. Alpay Erdem’in yurt içinde yaptığı bisiklet yolculuğu maceralarını içeren programın yayın hayatı uzun olmadı.

# Adem’in Seyir Defteri: Amerikalı bir dilbilimci olan Adam Isenberg’ün sunduğu ve TRT’de yayınlanan bir gezi-belgesel programı.

# Zor Yollar: TRT’de yayınlanan bu programda Türkiye’nin zorlu şartalara sahip bölgelerine 4×4 araçlarla gidilip yaşanan maceralar ekrana getiriliyordu. Özellikle off-road tutkunlarının çok sevdiği programların başında geliyor.

# Anadolu’da Zaman: Yine TRT yapımı olan bu gezi programında Anadolu’nun çeşitli yörelerinde, farklı mevsimlerde gündelik yaşamdan kesitler sunuluyor.

# Yolda: Yiğit Alpman ve Eren Aybars Arpacık adından iki arkadaşın İz TV’de yayınlanan yol maceraları.

# Çok Gezenti: Burak Akkul ve eşi Seda Akkul’un sunduğu teve2’de yayınlanmış uzun soluklu bir gezi programı.

# Dolu Dolu Anadolu / Rehber / Cennet Köşeler: Sunucu Mert Savaş’da uzun yıllardır farklı ekranlarda ve farklı isimlerle gezi programları yapmaya devam eden gezginlerden.

DÜNYAYI GEZMEK İSTİYORUM AMA PARAM YOK! (TIKLAYIN)

Türkiye ve dünya turu yapan gezi programlarını, TV’deki en iyi gezi programı sunucularını ve Anadolu’nun gezginlerini sizin için bu şekilde derledik. Bizim unuttuğumuz ya da sizin eksik kaldığını düşündüğünüz isimler/programlar varsa lütfen yorum kısmında belirtin. Listemize ekleyelim.

Dünya Turu Yapmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.