Kapat

Guatemala Nerede? Guatemala Gezilecek Yerler

Guatemala Gezilecek Yerler

Gezi Hocası olarak yaptığımız yurt dışı seyahatlerinde uğradığımız ülke, şehir ya da kasabalarda bizi pozitif anlamda çok etkileyen bir durum var. Eğer bulunduğumuz şehir büyürken ve gelişirken doğayla iç içe olmayı başarmış, yeşili korumuş ve o şekilde yayılmaya devam etmişse orası gerçekten gezerken keyif alınacak bir yer oluyor. Yatay şekilde yayılan, binaların arasında bile olsa yeşilin ve doğanın bir kısmına dokunmadan gelişen yerleri her zaman çok takdir ediyoruz. Bu anlamda Guatemala, büyük şehirleri dahil tepeden tırnağa yeşil bir ülke olarak adının hakkını vermiş bir yer. Adı demişken Guatemala eski maya dilinde “bol ağacın bulunduğu yer” anlamına geliyor. Doğası ve yeşilinin yanında onlarca volkan, ki bunların bir kısmı hala aktif, antik maya şehirleri, gölleri ve tatil bölgeleriyle gezginlere çok şey vadediyor burası. Gezi yönünden bakarsak bu madalyonun bir yüzü. Bir de işin diğer tarafı var.

Guatemala oldukça yoksul ülke. 1960 yılında Guatemala hükümeti ile bazı yerli gruplar arasında başlayan iç savaş tam 36 yıl sürmüş. 1996 yılında iç savaş sona erdiğinde bu kargaşa yüzünden ölen insan sayısı 200 bin kişiyi bulmuş. Böylesi bir iç karışıklıktan çıkan ülkenin de maddi, manevi toparlanması kolay olmuyor tabi. Latin Amerika’nın ortak sorunu olan uyuşturucu ticareti ve çetelerden de nasibini alıyor Guatemala. Başkent Guatemala City’nin tehlikeli olduğu söylentisi hep kulaktan kulağa dolaşır. Hatta şehri gezerken biz de sık sık dükkanların önünde pompalı tüfeklerle bekleyen güvenlikleri görünce biraz şaşırmıştık. Ama haftalarca vakit geçirdiğimiz başkentte herhangi bir sorun yaşamadık. Biz yaşamasak da Guatemala City diğer şehirlere nazaran belki biraz daha dikkat edilmesi gereken bir yer, çünkü suç oranı yüksek. Ama buranın dışında diğer şehirlerde en ufak bir tedirginlik oluşturacak ortam yok. Birçoğu turistik yerler.

Guatemala City Gezi Rehberi

Guatemala’da sanırız ağırlıklı olarak çalışan kesim kadınlar. Özellikle kırsal yerlerde hemen her tarafta kadın esnaflar var. Bir de sırtlarında heybe gibi taşıdıkları çocukları. İnsanları çok sıcakkanlı ve yardımsever. Hatta şöyle bir durum da yaşadık.

Guatemala City’de bulunduğumuz haftalar Ramazan ayına denk geldi. Merkezde bulunan büyük bir mescit var; Mezquita Al Dawa Islamica en Guatemala. Konumu burası (tık). Ramazan süresince şehirde kaldığımız her akşam iftarda müthiş bir izzeti ikram vardı. Hiç yabancılık çekmedik. Sanki yıllardır aralarında yaşıyormuşuz gibi. Gezi boyunca hasret kaldığımız sıcak ev yemeklerine burada kavuşmuştuk. Unutulmaz bir Ramazan ayı olmuştu. Evimizden 12 bin km. uzakta, hiç bilmediğimiz bir şehirde, Guatemalalı (söylemesi bile zor) kardeşlerimizle iftar yapmak her zaman yaşayabileceğimiz bir deneyim değil. Tabi o kadar ikramdan sonra ülkeye sevgimiz iyice arttı. Ama yalan yok sadece bunun için değil sevme nedenimiz. Bu ülke bizce gezip görmek için harika bir coğrafya. Belki sadece Guatemala’yı gezmek için Türkiye’den kalkıp gitmek biraz lüks kaçar ama Latin Amerika’ya gelirseniz bu ülkeyi rotanızda üst sıralara yazın.

Gezi Hocası’nın Orta Amerika’da Kosta Rika ile beraber favori ülkelerinden biri burası. Hatta buranın şöyle bir artısı da var. Guatemala ucuz. Ulaşım, yemek, konaklama ve hatta gezi turları dahil her şey ekonomik. Panama ya da Kosta Rika gibi elinizi cebinize attığına pişman etmiyor.

Guatemala Yerlileri

Şöyle bir bilgi de verelim. Daha önce bu konudan bir de Bolivya gezi rehberinde bahsetmiştik. İspanyolca eğitimi konusunda Bolivya gibi Guatemala da çok uygun. Eğitim kalitesi çok iyi ve fiyatlar düşük. Ayrıca kurs alırken belli bir süre yerli bir ailenin yanında kalma fırsatı bulup işi hızlandırabilirsiniz. Latin Amerika’da İspanyolca eğitimi için Bolivya/Sucre ve Guatemala/Quetzaltenango şehirleri tavsiyemiz olsun. Türkiye’de alacağınız İspanyolca eğitiminden çok çok daha çabuk verim alırsınız.

Guatemala, Maya İmparatorluğu’nun ciddi bir kısmına uzun süre ev sahipliği yapmış. Şu an ülkede yaşayan nüfusun neredeyse yarıya yakını Maya yerlisi. Çok iyi korunmuş Maya kalıntıları var. Hatta tüm kıtadaki en harika piramitlerden biri burada diyebiliriz. Guatemala gezilecek yerler kısmında Tikal’dan bahsedeceğiz. Ülkenin ilginç bir özelliği de bazıları aktif olan onlarca volkan barındırması. Ve maalesef volkan patlamaları günümüzde bile ciddi can kaybına neden oluyor. En son 2018 yılında yaşanan patlamada 100’e yakın insan hayatını kaybedip binlercesi de evsiz kalmıştı. Üstelik bu aktif haldeki volkan Fuego’yu bizde gidip ziyaret etmiş, tam karşısındaki zirvede kamp yapmıştık. Böylesine tehlikeli bir bölgede neden hala yerleşim yerleri var ve insanlar terk etmiyor onu da bilemiyoruz açıkçası. Tırmandığımız zirvenin tam dibinde bile birçok insanın yaşadığı köyler var.

Guatemala Doğal Afet Haberleri

Bir de bu ülkenin ‘chicken bus’ denilen otobüsleri var ki çok fotojenikler. O kadar güzel görünüyorlar ki bir yere gideceğimiz yokken bile otobüse binip köyler arası tur atıyorduk. Şoförler tehlikeli yollarda o kadar umursamaz, rahat tavırlarla ve süratli otobüs kullanıyor ki bir otobüs bileti parasına harika bir adrenalin turu oluyordu. Tabi böyle anlatınca “Kafayı mı yediniz!” diyebilirsiniz ama adrenalini seviyoruz sıkıntı yok. Bunu öneri olarak sunmuyoruz. Siz sakin sakin seyahat etmeyi seçebilirsiniz.

Guatemala Otobüsleri

Guatemala Hakkında Genel Bilgiler

Guatemala’da gezilmesi gereken yerlere geçmeden önce ülke hakkında bazı temel bilgilere kısa başlıklar halinde bir göz atalım. Henüz gitmeyenler için bir ön araştırma olsun. Sonrasında Guatemala gezi rehberine bakalım.

Guatemala Nerede?

Guatemala Orta Amerika’nın en kuzey ucunda bulunuyor. Güneydoğusunda El Salvador ve Honduras, kuzeyinde Meksika, doğusunda Belize ile komşudur. Güneybatı kesimi Büyük Okyanus ile çevrilidir. Doğusunda ise Karayip Denizi’ne küçük bir sınırı vardır.

Guatemala’ya Nasıl Gidilir?

Guatemala’ya Türkiye’den direkt yapılan uçuş bulunmuyor (2021). ABD ve Avrupa üzerinden aktarmalı olarak gidebiliyorsunuz. Başkent Guatemala City’de bulunan havaalanı La Aurora Uluslararası Havalimanı (La Aurora International Airport). Burası şehir merkezinin içinde bulunuyor. Ulaşım sorunu yok. Guatemala City’nin hem metro hem de metrobüs ağı oldukça iyi. Başkenti gezerken toplu taşımayı rahatça kullanabilirsiniz.

Guatemala Vizesi
Guatemala, Türkiye Cumhuriyeti pasaportuna sahip vatandaşlardan vize istemiyor. Guatemala, Honduras, El Salvador ve Nikaragua arasında yapılan bir anlaşma gereği bu ülkelerden birine giriş yaptığınız zaman 90 gün içinde diğerlerini de ziyaret edebiliyorsunuz. Yani bu dört ülkede toplam 90 gün vizeden muafsınız. Bu 90 günü tek bir ülkede de geçirebilirsiniz dördü için de kullanabilirsiniz.

Guatemala Resmi Dili
Guatemala’da konuşulan resmi dil kıta genelinde olduğu gibi İspanyolca. Çeşitli Maya yerli dilleri de ülkenin her bölgesinde yaygın olarak konuşuluyor.

Guatemala Nüfusu
Guatemala’nın 2021 yılı itibariye nüfusu yaklaşık 18 milyon 100 bin kişidir. En kalabalık şehri ise başkent Guatemala City.

Guatemala City Gezi Rehberi

Guatemala Para Birimi
Guatemala’nın resmi parası Guatemala Quetzalı (GTQ).

Guatemala Ekonomisi
Guatemala, Latin Amerika’nın yoksul ülkelerinden biri. Ülkede fakir sayısı çok fazla. Ama ucuz bir ülke, gezginleri üzmez.

Guatemala’daki iş gücünün en büyük gelir kaynağı tarımdır. Dünyanın en büyük 10 kahve üreticisinden biri olan Guatemala’nın ihraç ürünlerinin üçte ikisi tarım sektöründen. Guatemala kahvesi dışında ülke sebze, muz ve şeker ihracatı da yapıyor.

Guatemala kahvesi gerçekten hayatta içip içebileceğiniz en iyi kahvelerden. Ülkenin farklı bölgelerinde farklı aroma ve tatlarda kahve üretimi yapılıyor. Çok uzun yıllardır da devlet tarafından kahve üretimi ciddi şekilde destekleniyor ve teşvik ediliyor.

Türkiye’de kahve sevenlerin büyük ilgi gösterdiği Starbuckslarda bile en çok satılan kahvelerden biri ‘Guatemala Antigua’ filtre kahve. Mesela bu Antigua kahveleri yanardağ eteklerinde, daha çok kurak ve güneşli yerlerde yetiştiriliyor. Bu şekilde farklı şartlarda ve ortamlarda yetiştirdikleri kahvelerin hepsi birbirinden özel. Guatemala’ya giderseniz mutlaka tatmanızı öneririz.

Ayrıca son yıllarda turizm sektörü de Guatemala ekonomisinde önemli bir paya sahip olmaya başladı.

Guatemala Gezilecek Yerler

Guatemala; Maya İmparatorluğu’nun, heybetli volkanların, yeşilin ve mavinin iç içe olduğu bir ülke. Açık söylemek gerekirse haftalarca kalmamıza rağmen biz bu ülkeyi tam hakkıyla gezmeyi başaramadık. Çünkü Orta Amerika’ya göre büyük bir ülke ve gidilecek yerleri öyle günübirlik yerler değil. Yine de en iyi rotalarının bir çoğunu gördük diyebiliriz. Sizin içinde not aldığımız bu yerlerin en önemli bölümlerini aktaralım.

Flores ve Tikal (Maya Antik Şehri)

Flores, Guatemala’nın kuzeyinde Meksika’ya yakın konumda bulunan küçük bir kasaba. Kasabanın merkezi Peten Itza Gölü’nün içinde bulunuyor. Gölün içindeki merkez ile kıyı arasında gidiş geliş çift şeritli bir yol var. Oteller, hosteller, kafeler ve restoranlar hep adanın olduğu kısımda, o yüzden konaklama için burayı tercih etmeniz iyi olur. Tamamen turistik, güvenli ve sakin bir ada.

Flores Guatemala Gezilecek Yerler

Buranın özelliği harika bir Maya yerleşimi olan Tikal Piramitleri’ne yakın olması. Flores’ten alacağınız turlarla günübirlik olarak bu piramitlerin olduğu bölgeye gidebiliyorsunuz. Tikal Antik Kenti devasa büyüklükte bir yer ve ormanın içinde bulunuyor. Günümüzde bile bölgenin tamamı gün yüzüne çıkartılabilmiş değil. Çalışmalar hala deva ediyor ve şu anki halinden çok daha büyük bir şehirmiş. Ayrıca bölge eskiden orman değilmiş. Mayalar burayı inşa ederken çevredeki doğal kaynakları tüketmişler. Fakat kent kimsesiz kalınca yüzyıllar içerisinde tekrar orman içinde kalmış.

Biz Tikal Piramitleri’ne gün içinde yapılan normal turlarla gittik. Ama geceleyin gün doğumuna yakın gidilen turlar da var. Onlara katılırsanız gece saat 3 gibi bölgeye gidip gün doğumunu da izleyebiliyorsunuz. Tikal’in bulunduğu orman muazzam güzellikte ve el değmemiş bir yer. Ormana dalınca ilk önce ağaçkakan sesleri ile karşılaştık. Çevremizde ki ağaçlarda ağaçkakanların gürültülü şekilde yuva yapma çalışmaları vardı, biraz onları seyrettik. Ormanda ilerledikçe ürkütücü maymun sesleri de artıyor. Bölgenin atmosferi çok etkileyici. Burada tüm piramitleri ve tapınakları görebileceğiniz çeşitli rotalar var. İster rehber eşliğinde ister kendi başınıza gezebiliyorsunuz. Piramitlerde o gün bir çalışma yoksa tepelerine de çıkılabiliyor. Hatta piramitlerinden birinin tepesinde çok tanıdık bir manzara var. Efsanevi ilk Star Wars (Yıldız Savaşları) filminde burada çekilen bir sahne vardı. Piramidin ucuna ulaşınca aynı manzarayı görebiliyorsunuz.

Üstteki bizim çektiğimiz fotoğraf, alttaki ise Star Wars (Yıldız Savaşları) filmindeki sahne.

Guatemala Star Wars Sahnesi

Bir de rehberin söylediğine göre, Mel Gibson’un Apocalypto filminde, milleti kesip kesip piramidin tepesinden aşağı yuvarladıkları sahne vardı, işte o sahnedeki piramit Tikal’in ortasında bulunan en büyük piramit Grand Plaza’dan birebir modellenmiş. Bunu duyunca filmi izleyenler için piramit baya korkutucu bir hale geliyor.

Guatemala Gezilecek Yerler

Tikal, Orta Amerika’da bizi en çok etkileyen Maya Şehri oldu. Meksika’yı bu bölgeden saymadığımız için onu hariç tutuyoruz. Tikal’de binlerce yapı var ve daha kazı çalışmalarına bile başlanmamış bir o kadar alan var. Zamanında 100 bin kişinin yaşadığı bir kentmiş burası. Sabah gelseniz akşama kadar ancak gezebiliyorsunuz. Tikal, Guatemala gezilecek yerlerin başlarında olmayı hakkediyor.

Guatemala Maya Piramitleri

Atitlan Gölü (Lago de Atitlan)

Bu gölün çevresinde Santiago Atitlan, Panajachel, San Pedro gibi ufak kasabalar var. Bu kasabalar arasında göl üzerinden botlarla ulaşım sağlanabiliyor. İstediğiniz kasabada konaklayabilirsiniz. Atitlan Gölü’nün tam yanında üç tane de pasif yanardağ bulunuyor. Göl ve yanardağ aynı kadrajda olunca muhteşem bir manzara ortaya çıkıyor. Manzarayı karşı açıdan görmek için gölün karşı kıyısındaki kasabalardan birine gitmek gerekiyor. Panajachel bunlardan biri. Bölge çok sakin, huzurlu ve güvenli bir yer. Kafa dinlemek için biçilmiş kaftan. Eğer yazı/şiir yazma yeteneğiniz varsa bu göl kenarındaki mekanlarda ilhamın dibini yaşarsınız. Öyle güzel, öyle huzurlu.. Bu sadece bizim iddiamız değil. Haber sitelerinde “Dünyanın En Güzel Gölleri” sıralaması yapan içeriklere denk gelirseniz bu gölü o listede görme ihtimaliniz çok yüksek. Gölün etrafındaki volkanlara yapılan tırmanışlar da varmış ama biz katılmadık. Aşağıda bahsedeceğimiz Fuego tecrübesi bize fazlasıyla yetti.

Biz ziyaret edemedik ama bu gölün çok yakınlarında Iximche adında bir Maya Antik Şehri daha var. İmkanınız olur ve ziyaret etmek isterseniz kent Tecpan kasabasının hemen yanında bulunuyor.

Panajachel Gezi Rehberi

Antigua

Burası Guatemala’nın en turistik yerlerinden biri. Tamamen tarihi bir şehir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor. Güzel vakit geçirebilir, alışveriş yapabilir, tarihi kilise ve binaları ziyaret edebilirsiniz. Antigua çevresinde tura katılıp tırmanış yapabileceğiniz birkaç volkan da var. Ama biz size işin en iyi kısmından bahsedelim. Antigua’da aktif bir yanardağ olan Fuego Volkanı (Volcan de Fuego) bulunuyor. Bu yanardağ lav püskürttüğü için profesyoneller hariç tırmanış yapılması yasak. Ama Fuego’nun zirvesine yapışık vaziyette bulunan bir başka volkan var; Acatenango Volkanı. Burası pasif durumda ve tırmanış yapılabiliyor. Bu iki zirve arasındaki mesafe çok kısa ve Acatenango zirvdesinden Fuego’yu seyredebiliyorsunuz.

Ama bu dağa tırmanış kesinlikle çok iyi kondisyon gerektiriyor. Öncelikle tek başınıza buraya tırmanamıyorsunuz. Rehber olması şart. Zaten Acatenango’ya tırmanırken ölen profesyonel dağcılar bile varken rehbersiz buralara gitmenin hiç mantıklı bir yanı yok. Genelde 10-12 kişilik gruplar halinde ve 2 rehber eşliğinde turlar yapılıyor. Tırmanışın ilk aşaması sırtınızda çantayla 5-7 saat arası sürüyor. Çantada gece konaklama yapacağınız çadırın malzemeleri ve çeşitli ihtiyaçlarınız olacağı için ağır olacak. Bu çantayla saatlerce dik bir tırmanış yapmanız gerekiyor. Yaklaşık 6 saat sonra kamp alanına varınca çantayı bırakabiliyorsunuz. Sabah gün doğumu için kamp alanından sonra 1-2 saatlik bir tırmanış daha var. Ama bu kısım çantasız olduğu için biraz daha rahat. Zirveye ulaşmanın keyfi ve gün doğumundan sonra kahvaltı için çadırlara geri dönülüyor.

Geceleyin kamp alanından Fuego’yu izlemenin pek tarif edilecek yanı yok, yazarak anlatılacak bir şey değil yani. Aşağıya eklediğimiz fotoğrafı gece çekmiştik, belki ortam hakkında size biraz fikir verebilir. Tabi yanardağın çıkardığı gürültüyü anlatma şansımız da yok. Hayatta yaşanabilecek en sıra dışı tecrübelerden biri, lav püskürten bir dağın karşısında geceyi geçirmek olabilir.

ACATENANGO VOLKAN TIRMANIŞI (TIKLAYIN)

Fuego Volkan Patlaması

Bu tırmanış fiziksel olarak sizi çok zorluyor. Eğer kondisyon anlamında kendinize güvenmiyorsanız, hem bu çevrede hem de Guatemala genelinde farklı volkan tırmanışları da yapılıyor. Daha kısa süreli. Fuego kadar iyi değiller ama onları da tercih edebilirsiniz. Örneğin Pacaya Volkanı’da aktif ve tırmanış yaklaşık 3 saat sürüyor.

Guatemala City

Burası ülkenin başkenti. Pek turistik bir şehir değil. Gezginlere hitap eden sıra dışı yerleri bulunmuyor. Ama biz şehri ve insanlarını epey sevdiğimiz için burada bir kaç hafta geçirdik. Görmek isterseniz Guatemala City’de gezilecek yerlerden bazıları;

  • Carlos Merida Ulusal Modern Sanat Müzesi (Museo Nacional de Arte Moderno Carlos Merida)
  • Guatemala City Katedrali
  • Ulusal Saray (Palacio Verde)

Bunun dışında alışveriş ihtiyaçlarınız için güzel AVM’ler bulunuyor. Guatemala City’nin metro ve metrobüs ağı oldukça iyi ve yeterli. Şehir de taksi kullanmanıza pek gerek yok. Evsiz sayısı çok fazla. Gece yarısı bilmediğiniz yerlere girip çıkmazsanız sıkıntı olmaz ama Guatemala City’nin genel olarak suç oranı yüksek, o nedenle diğer şehirlere göre daha dikkatli olun.

BELİZE GEZİ REHBERİ VE GEZİLECEK YERLER (TIKLAYIN)

Guatemala’nın yukarıda bahsettiğimiz eşsiz güzelliklerini gösteren 3 dakikalık şu kısa videoyu izlemenizi de şiddetle tavsiye ediyoruz.

Küçük Bir Anekdot

İlk çikolata tableti bundan 4 bin yıl önce, Mayalar tarafından Orta Amerika’da, şu anki Guatemala topraklarını da içine alan bölgede bulunmuş ve oradan da dünyaya yayılmıştır.

“Guatemala Nerede? Guatemala Gezilecek Yerler” üzerine 1 yorum

  1. Ceyhun kartak says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir